Aile Okulu

8,2/10  (6 Oy) · 
35 okunma  · 
7 beğeni  · 
913 gösterim
Daha önce Makul Çözüm adıyla okurla buluşan Aile Okulu yeni bir yüz ve isimle yeniden kitapçı raflarında!

Aile Okulu Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın kaleminden mutlu bir aile için rehber niteliğinde bir başvuru kitabı. Aile içinde sağlıklı ilişkiler kurabilmenin yolunu karşılıklı anlayış ve sevgi-saygı-güven bağında gören Tarhan, mutlu bir yuvanın ipuçlarını veriyor. Aile Okulu, çocuklara özgüven kazandırmanın yollarından saygı eğitimine, ergenlik dönemi sorunlarından eşler arasında kıskançlığa, gelin-kayınvalide çatışmalarına kadar geniş bir yelpazeye sahip bir aile içi iletişim rehberi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9753629774
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aile hayatı için güzel ve eğitici bir kitaptı. Genelde bildiğim şeylerdi fakat aile kurmak isteyenler ve ebeveynler için çok ideal bir kitap. Tarhan sade ve akıcı bir dille, her konuya güzelce değinerek uzatmadan yazmış, her ebeveynin okuması gereken bir kitap.

İlkay Şal 
13 Oca 18:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ebeveyn çocuk ilişkilerinde özgüven,tutarlılık,saygı eğitimi,boşanma,üvey çocuk,kekemelik,internet bağımlılığı,kardeş rekabeti,ergenlik çağı,meslek seçimi,kıskançlık,fedakarlık,alkol bağımlılığı gibi konuların fazlasıyla işlendiği kısa ve öz bir kitap...

Kitaptan 20 Alıntı

Afra 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sürekli eleştiriye, hakarete uğrayan çocuk ister istemez önemsenmeme, kendisini değerli hissetme duygusuna kapılır. Bu insana acı veren bir duygudur ve özgüven eksikliğine sebep olur. Bu duyguyu yaşayan kişi depresif olur, hayattan zevk alamaz, dolayısıyla başarılı da olamaz. Böyle bir muamele gören çocuk zeki olduğu halde girişimci olamaz, tuttuğunu koparamaz, fikrini söyleyemez. Kendini beceriksiz, değersiz gördüğü için riske girmekten korkar ve kaçar.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 129)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 129)
Afra 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgüven yetersizliğinde ailenin etkisi
Çocuğun kendine güvenini azaltan bir etken de mükemmeliyetçi anne babaların eleştirinin dozunu kaçırmasıdır. Sürekli eleştirilen çocuk kendisini aptal, yetersiz, beceriksiz hisseder.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 33)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 33)
Afra 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nietzsche'nin güzel bir sözü vardır: "Beni yıkmayan darbeler, beni güçlendirir." Gerçekten de dışarıdaki olumsuzluklar, darbeler, haksızlıklar, kötülükler insanı yıkmıyorsa güçlendirir.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 51)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 51)
Afra 
 23 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuğun kişiliğini övmek doğru değildir, çabalarını övmek gerekir.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 27)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 27)
Afra 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gün Hz. İsa yolda giderken düşmanları ona hakaret eder, kötü şeyler söylerler. Kendisi ise onlara iyilikle karşılık verir, güzel sözler söyler. Havarileri bunun nedenini sorar, "Onlar sana kötülük yapıyorlar, sense sonlara iyi şeyler söylüyorsun, bu işi aklımız almadı" derler. Hz. İsa ise şöyle cevap verir: "Bir insan çantasında ne varsa onu verir. Ben de sadece bu var."

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 50)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 50)
Afra 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bebekliğin ilk döneminde anne çocuktan birkaç saat uzaklaşsa çocuk kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Çocuk kendini güvende hissetmezse müthiş bir tehdit altında olduğunu zanneder, korkar ve bünyesi stres hormonları salgılar.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 53)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 53)
Afra 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yapılan bir araştırmada iyilik yapmanın beyinde mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olduğu tespit edilmiştir. İyilik yapan kişi kendini mutlu ve güvende hisseder, insanlar arasında güven duygusu, kendisinde ise yardımlaşma duygusu artar.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 47)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 47)
Afra 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuğun kişilik gelişimi ve duygusal gelişimi açısından ilk dört yılın hayati bir önemi vardır. Deyim yerindeyse bu süre zarfında çocuğun beyninde kişiliği ile ilgili bir network oluşur, kişiliğinin temel özellikleri oturur. İlk dört yıl çocuğun anneyle duygusal alışveriş ve paylaşım içinde olması çocuğun kendini güvende hissetme ihtiyacını karşılamanın en kolay ve en emin yoludur.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 53)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 53)

"Kişiliğimizin bize zarar veren ve hizmet etmeyen bir yönünü değiştirmek, bilgisayar programı yazmak gibi bilgi, donanım ve çaba gerektirir. Eğer beynimizi biz kendimiz programlamazsak dış uyaranlar bizi programlar. "

Aile Okulu, Nevzat TarhanAile Okulu, Nevzat Tarhan
Afra 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilinçli ebeveyn olma kuralları
Çocuğun psiko-sosyal gelişiminde her yılın farklı özellikleri vardır. Her evreyi bilmek; çocuğunuzun ruhsal ve fiziksel güvenliğine, ihtiyaçlarına ve sınırlarına göre davranmayı sağlar. Böylece çocuğunuza taşıyamayacağı psikolojik yük yüklememiş ve onu yaralamamış olursunuz.

Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 26)Aile Okulu, Nevzat Tarhan (Sayfa 26)
2 /