Akasya ve Mandolin

7,6/10  (10 Oy) · 
95 okunma  · 
12 beğeni  · 
732 gösterim
Yazarın Şehir Mektupları başlığı altında yazdığı denemeler "İstanbul" odağında toplandı ve bunlardan bir kısmı aynı adla kitaplaştı.
Akasya ve Mandolin bu çerçevede vücut bulan yazılarla birlikte sosyal ve kültürel hayatımızın değişen çehresini ele alıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  194
 • ISBN:
  9789759952945
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Büşra 
 03 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Akasya ve Mandolin bir deneme kitabı. Kitabın ilk bölümünde hızlı bir şehirleşme sürecinde bulunan İstanbul'u ve bu süreç içinde şehrin yaşadığı sosyal, kültürel ve ekonomik problemleri ele alıyor. Aslında yazar burada İstanbul örneğinden yola çıkarak bu sorunların tüm ülkede yaşandığını savunuyor. Bizzat gezip gördüğü ve üzerinde araştırmalar yaptığı birçok tarihi ve kültürel örneklerle yakınmalarında ne kadar da haklı olduğunu gözler önüne seriyor. Bu gözlemleri sırasında yaşadığı bazı olayları da bazen gururlanarak bazen de sitem ederek anlatıyor. Bu kısımda güzel konular ele alınmış olsa da ben biraz sıkıldım. Kitapta ikinci bölüm daha güzeldi. İkinci bölümde eski Türkiye yaşantısından söz ediliyordu. Bu kısmı ben daha çok sevdim. Mustafa Kutlu bu kitapla bir kez daha kalitesini belli etti.

Kitaptan 7 Alıntı

Semira Yavuz 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kıroyum Ama Para Bende
Bizde soydan ve kandan gelen bir asalet yok biliyorsunuz. Asaletin ölçüsü para değil, ahlaktır.

Akasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu (Sayfa 24 - Dergâh)Akasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu (Sayfa 24 - Dergâh)

Kırmızı sarının hüznünü artırır, yeşilin sükunetini bozar, mavinin rahatını kaçırır. Kırmızı az sonra patlayacak bir şey gibidir.

Akasya ve Mandolin, Mustafa KutluAkasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu

Araştırma sonuçları insanımızın "okuma" ile arasının pek hoş olmadığını gösteriyor.Hiç kitap olmayanların oranı:%44.9.Uzun zamandır eline kitap almamış olanların sayısı da az değil:%23.2.

Akasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu (Sayfa 160)Akasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu (Sayfa 160)
Salih Çermik 
10 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aslında tükenen şehrin kendisi. İstanbul’dan, gerçek İstanbul’dan arta kalan şeyler. Onlar işte; her dokunuşta solgun bir gül oluyorlar.

Akasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu (Sayfa 72 - Dergâh Yayınları - 8. Baskı)Akasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu (Sayfa 72 - Dergâh Yayınları - 8. Baskı)
Reyhan Kurt 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların kafasında tek bir şey var, tek bir şey: Nasıl kısa sürede zengin olurum.

Akasya ve Mandolin, Mustafa KutluAkasya ve Mandolin, Mustafa Kutlu