Akif'ten Gençliğe

7,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
47 gösterim
Akif,medeniyetin sözcüsü,milletin temsilcisidir.Akif,yaşadığı üç kıtanın tarihini bütün derinlikleriyle bilir.Yaşadığı coğrafyanın sıkıntılarını ömür boyu kendi derdi olarak haykıran bir fikir işçisidir.Akif,elindeki sanat ve düşünce fenerini gözüne değil,önüne tutmuştur.
Akif bir eylem adamıdır.Hem söz hem de kelam erbabıdır.
Sezai Karakoç:”Akif kadar,hayatı şiire ve şiiri hayata ekmiş bir şair yoktur.”der.Onun sanatı hisli bir yüreğin iniltisidir.Safahat şairi,İstiklal Marşı şairi,İslam ve Kur’an şairi gibi sıfatlarla anılan Akif’in şair kimliği yanında idealistliği,dava ve düşünce adamlığı bu unvanlarla iç içedir.Akif,bir medeniyetin sözcüsü,bir milletin temsilcisidir.
Akif örnek ve önder bir gençlik inşa eder:Asım’ın nesli:Bu nesil ilim ve irfan kazanarak sorunların üstesinden gelecek kurtarıcı bir nesildir.Bu nesil batılı anlamda bilimi öğrenecek ama İslam ahlakına ve inancına sarsılmaz bir bağlılık gösterecek ve böylece kurtarıcı bir nesil olmanın dinamiklerini temin edecektir.
Akif’in bu nesle öğüdü kısa ve nettir:
“İhtiyar amcanı dinler misin,oğlum Nevruz
Ne büyük söyle,ne çk söyle,yiğit işte gerek,
Lafı bol,karnı geniş soyları taklit etme.
Sözü sağlam,özü salpam adam ol,ırkına çek.”
Elinizdeki kitap Asım’ın nesline reçete ve rehber niteliğindedir.
İyi okumalar.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055563714
 • Yayınevi:
  Çınaraltı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Edward.Who 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açıkçası bu kitap tüm bir okulu "Biz Asım'ın nesliyiz!" Diye bağırttıracak vaziyette. Bir gencin,bir müslümanın, ya da aklı başında ahlaki kurallara saygısı olan her insanın okuması okutturması gereken bir kitap. Içinden birçok örnek alınabilir, bu örnekler size ömür boyu ışık tutabilir.