Adı:
Akıl Oyunları
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
486
ISBN:
9752102298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Beatiful Mind
Çeviri:
Petek Demir
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bu kitap Nobel Ödüllü Matematik dahisi John F. Nash'in dramatik yaşam öyküsüdür.

Meslek hayatı çok kısa süren Nash otuz yıl şizofreninin pençesinde kıvrandıktan sonra mucizevi şekilde iyileşir ve Nobel Ödülü'yle onurlandırılır. Akıl Oyunları, otuz yaşında bir efsaneye dönüşen bir dahi John Forbes Nash'in gözkamaştırıcı yükselişini, dünyadaki diğermatematikçilerin "olanaksız" diye niteledikleri bir dizi bugüne dek çözülmemiş problemleri çözerek matematik dünyasını büyülemesini sergiliyor. 

Duygusal bir öykü olan Akıl Oyunları, matematik ilminin gizemli dünyası ile deliliğin trajedisini gözler önüne seriyor. 

Akıl oyunları bir Rembrandt tablosunda olduğu gibi parlak ışık efektleriyle bezenmiş, çok iyi yazılmış, büyüleyici harika bir kitap...

Kitap beyazperdeye de aktarıldı. 4 dalda Altın Küre Ödülü kazanan film bu yıl 8 dalda da Oscar Ödülü'ne aday gösterildi. Büyük dahinin filme yansıtılmayan çocukluk yıllarını ve önemli birçok ayrıntıyı bu biyografik eserde bulacaksınız..
Daha önce dediğim gibi, matematik ve matematikçiler üzerine yazılmış kitapları okumak sıkıcı ama oldukça keyiflidir. İşte onlardan biri. Adını belki daha önce duymayanlar vardır. Dahi matematikçi, Nobel İktisat Ödülü alan başarılı bir akademisyendi, John Nash. Kendisi şizofreni hastasıydı. Uzun süre bu hastalıkla mücadele etti. Toplumun değer yargıları yüzünden, hayat karşısında hep zorluklar yaşadı. Herşeyi/herkesi bir kalıba sokan, bunu adet edinen günümüz insanının ölçülerine uymak zorunda bırakıldı, yine benzer durumda olan onca insan gibi. John Nash 2015 yılında, 86 yaşında geçirdiği bir trafik kazasında, eşiyle beraber aramızdan ayrıldı. Tıpkı milli değerlerimizden Oktay Sinanoğlu gibi, ardında kocaman bir boşluk bıraktı ve gitti. "Akıl Oyunları" kitabı, sonradan beyaz perdeye de aktarıldı. Onu daima bu kitapla hatırlayacağız.
Bu kitap, dünyaca ünlü Nobel ödüllü matematikçi John Forbes Nash'in yaşamını anlatan bir kitap
Ve maalesef ülkemizdeki çoğu insan kitapları okumak yerine beyaz perdeye uyarlandığı zaman seyretmeyi tercih ediyor
Siz öyle yapmayın , okuyun bence..

Benzer kitaplar

Bu kitabı okumamın sebebi, belki de büyük bir çoğunluk gibi, filmini izlemiş olmam. Filmini yaklaşık otuz kez izledim.Her defasında da müthiş bir zevk aldım. Bu dediklerim orta okuldayken idi. Açıkçası o yaşıma göre bu kitap fazla ağırdı ama okudum. İçindeki bazı matematik problemlerini çözmeye çalıştım. Özellikle iki bisiklet arasında gidip gelen sineğin olduğu problem. Onu çözünce çok mutlu olmuştum. Kitapta John Forbes Nash'in hayatı gayet güzel biçimde anlatılmış. Nash'in küstah tavırları, ilişkilere bakışı ve yaşadığı psikolojik durum güzel işlenmiş. Biyografik olmasına karşın çok fazla sıkmayan bir kitap. Nash'in hayatı dışında dönemin amerikan toplumu, akademik camiası, matematik ve psikiyatri üzerine bilgiler de var. Okunabilecek bir kitap bence. Ayrıca filmini de izlemenizi öneririm.
Ünlü matematikçi,John Forbes Nash'in hayatının anlatıldığı bir baş yapıt.Dahilik ile delilik arasında ki o ince çizginin geçilmesinin ne kadar kolay olduğuna şahit olacağınız muhteşem bir eser...
Deha ve delilik arasında sınırı çok güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. Deha ile deliliği kendi bünyesinde harmanlamış bir adamın hikayesi. Filmi de kitabı kadar güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim. Şizofreninin en iyi tanımlandığı eserlerden birisidir bence.
Filmini izledikten sonra okumaya başladım ama yarım bırakmamdaki neden benden kaynaklanıyor. Çünkü ortaokulda okudum. İçinde matematik problemleri var ve anlatımı biraz ağır. Bu yaz tekrar okuyacağım bu sefer beğeneceğimden eminim.
Deha ile deliligi kendi bünyesinde harmanlamis bir adamın hikayesi. Okumanızı tavsiye ederim. Sizofreninin en iyi tanımlandığı eserlerden birisi olduğu kesin.
Kitabi filmini izledikten sonra iki gundr okudum.gercek hayat olmasida cabasi.cok guzrl bir kitap.filmi suslenmis biraz bambaska sonuclar doguyor kitapta.okumayanlarin dikkatine.
"Misina şeffaflığında bir iptir o aslında. Takılıp düşerseniz deli, fark edip üzerinden atlarsanız dahi olursunuz."

İlk önce kitabını okuyup daha sonra filmini izledim. Tek kelime ile; Mükemmel!

"Her dahi delidir ama her deli dahi değildir."
Ünlü Matematik dahisi ve aynı zamanda şizofren olan John Nash'in gerçek hayat hikayesini yansıtan harika bir eser.Ancak eğer kitabı okuduktan sonra filmini izlerseniz filmin kitap kadar beklentileri karşılamadığını belirtmek gerek.Okumayı düşünen arkadaşlar varsa yaşama, çalışmaya, mücadeleye dair önemli bir yapıt olarak tavsiye edebilirim.Filmini 3 defa izlediğim bir insanın otobiyografisi de en az filmi kadar hatta ondan daha fazla detayla süslenmiş.Bunun yanı sıra filmde olmayan birçok ayrıntıyı da kitapta buluyorsunuz.Herkese iyi okumalar dilerim.
John Nash sahip olmak isteyeceğiniz bir dehaya sahip biri peki bu dehaya sahip olurken onunki kadar büyük bir bedel ödemek zorunda kalsanız?
Çok dokunaklı bir hikaye kesinlikle okunması gereken muhteşem bir kitap.
Kelimeler satırları süslerken yazar Nash'ın hayatını en güzel şekilde kaleme almıştır. Aslında bu kitabın filmi olsa da bana göre en güzel şekilde bunu sanata döken yazardır. Biz türkler beyaz perdeye daha çok önem verip sayfaların kokusunu unutsak da bana göre kitaptan alacağımız tadı beyaz perde de bulamayacağız. Biyografiler genellikle çoğu okuyucuya zevk vermese de yazar bunu kitaba o kadar güzel işlemiş ki romanın içinde adeta kaybolacak kadar güzel. Kitap birçok duyguyu barındırmış ve o duyguları birebir okuyuca işleyecek kadar ustaca yazmıştır. Mesela Alicia'nın çaresizliğini ben birebir hissedip onun acısında onla birlikte boğulmuştum. Bana göre kitapta en önemli şeylerden biri olan duyguyu hissettirmektir bunu da yazar başardığı için kitaba bakış açımda olumlu bir etki bıraktı. Olay örgüsü ilk başta beni sıksa da daha sonradan kitabın akışına kendimi bıraktım ve sayfaların ne zaman bittiğinin farkına bile varamadım. Beyaz perdede olaya daha farklı yönüyle bakılmış ve çocukluğuna yer verilmemiştir. Kitapta çocukluk hayatına yer verilmesi ve olayları bire bir yaşayanların söylediklerinin yer alması açıkçası beni çok etkilemişti. Birçok açıdan olaya bakmamı sağladı ve kendimi Nash'ın ruh haline bürünmemde kolaylık sağladı. Kitapta olaya objektif bakılması açıkçası daha iyiydi Nash'ın olumlu ve olumsuz yönlerinin bir arada yer verilmesi onu diğer kitaplardan ayıracak bir yön diye söyleyebiliriz. Nash'ın sorumsuz biri olması ve insanlara davranışı beni çok sinirlendirmişti açıkçası. Kitapta delilik ve dahilik arasında arafta kalan birini anlatmak okuyucuları da arafta bırakıyor aslında. Bazen hareketleri delice gelip beni sinirlendirse de Nash, velakin dahi yönü daha ağır bastı ve bu beni kendine hayran bırakacak bir yönüydü. Kitapta o zaman ki siyasi ve askeri duruma da yer veriyor. Geçmiş hakkında bilmediğimiz şeyleri de biz farkına varmadan okuyuculara aşılıyor. Birçok bilim adamının da yaptıklarına yer verilmesi ve onların günlük yaşantılarına ait satırlara yer vermesiyle birçok dahinin iletişim sorunu çektiğini ve konuşmayı pek sevmediklerini farkettim.

Kitapta benim gibi matematik hayatımızda ne gibi yer alıyor gibi düşünüp pek arası olmayanların okumasını önerdiğim bir kitap. Kitap da matematiğin alanlarını gördüğümde hayatımızda bu kadar fazla yer kapladığını hiç bir zaman öğrenemeyeceğim şeyleri öğrendim. Nash'ın bilinmeyen tarafları yer alıyor homoseksüel olduğu ve o zaman da bunun kanunen suç olduğunu öğrendim. Bence ölmeden önce okunacak kitapların içindi yer alıyor. İlk başta kitabın tadına varıp daha sonra da beyaz perdede büyülenmek her insanın varmak istediği bir duygudur bence. Bu kitap batan bir güneşin yeniden doğuşuna tanık olmak isteyenler için yazılmış adeta. Şizofreni hastalarının o zaman ki ilkel şartlarda acı dolu tedavilerine yer verilmesi beni gerçekten derinden etkiledi. Geçmişin karanlık tarafına adeta ışık tutuyor. Alicia'nın her şeye rağmen dik durması hayran verici bir şeydi. Hem oğlunun hem de eşinin hastalığına karşın dik durması ona hayran olmamı sağladı. Kitap da birçok duyguyu bir arada hissetmek mümkün. Kitapta büyülenmemek olağan dışı bir durum aslında. Özellikle de matematiği sevmeyen insanların okumasını istediğim bir kitap. Matematiğe karşı olan duvarları bu kitap yıkacak güçte. Nash'ın büyüleyici hayat hikayesini yazar en güzel şekilde okuyucuya sunmuştur ve ben her satırında hem yazara hemde Nash'ın dahi tarafına hayran kaldım.
Ve sonra mantık tahtalarından biri koptu ve aşağıya düştüm ve her dalışta, bir başka dünyaya çarptım.
Belki de insanlar problemin 'zor' olduğunu düşünmezlerse, onu çözebilirlerdi.
Matematik gençlere ait bir oyundur. Bununla birlikte, hayat boyu süren bir sıkıntının ardından filizlenen faaliyeti açıklamaya yetmez.
Bir keresinde charlotte ona ne düşündüğünü sormuş, o da bazı matematikçilerin koltuğuna canlı yılan koymanın ne kadar iyi bir şaka olduğunu düşündüğünü söylemişti.
Eğer bir kimse düşüncelerini "mantıklı kılmaya" çalışırsa mantıksız varsanılanlarının farkına varıp onları Zihni'nden uzaklaştırabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Akıl Oyunları
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
486
ISBN:
9752102298
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Beatiful Mind
Çeviri:
Petek Demir
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bu kitap Nobel Ödüllü Matematik dahisi John F. Nash'in dramatik yaşam öyküsüdür.

Meslek hayatı çok kısa süren Nash otuz yıl şizofreninin pençesinde kıvrandıktan sonra mucizevi şekilde iyileşir ve Nobel Ödülü'yle onurlandırılır. Akıl Oyunları, otuz yaşında bir efsaneye dönüşen bir dahi John Forbes Nash'in gözkamaştırıcı yükselişini, dünyadaki diğermatematikçilerin "olanaksız" diye niteledikleri bir dizi bugüne dek çözülmemiş problemleri çözerek matematik dünyasını büyülemesini sergiliyor. 

Duygusal bir öykü olan Akıl Oyunları, matematik ilminin gizemli dünyası ile deliliğin trajedisini gözler önüne seriyor. 

Akıl oyunları bir Rembrandt tablosunda olduğu gibi parlak ışık efektleriyle bezenmiş, çok iyi yazılmış, büyüleyici harika bir kitap...

Kitap beyazperdeye de aktarıldı. 4 dalda Altın Küre Ödülü kazanan film bu yıl 8 dalda da Oscar Ödülü'ne aday gösterildi. Büyük dahinin filme yansıtılmayan çocukluk yıllarını ve önemli birçok ayrıntıyı bu biyografik eserde bulacaksınız..

Kitabı okuyanlar 142 okur

 • Meri...
 • Sibel alp
 • Yeşim Akgül
 • Y.Arslan Çınar
 • Berduş Adam (ϜϓſϞ)
 • mahir  amca
 • Haticezz
 • thrdrgt
 • Never Mind
 • Ayşenur Özgül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.2
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%23.3
25-34 Yaş
%45.3
35-44 Yaş
%11.6
45-54 Yaş
%15.1
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.7
Erkek
%34.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.9 (15)
9
%34 (16)
8
%25.5 (12)
7
%4.3 (2)
6
%2.1 (1)
5
%2.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0