Akıl Oyunları

8,8/10  (38 Oy) · 
123 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.650 gösterim
Bu kitap Nobel Ödüllü Matematik dahisi John F. Nash'in dramatik yaşam öyküsüdür.

Meslek hayatı çok kısa süren Nash otuz yıl şizofreninin pençesinde kıvrandıktan sonra mucizevi şekilde iyileşir ve Nobel Ödülü'yle onurlandırılır. Akıl Oyunları, otuz yaşında bir efsaneye dönüşen bir dahi John Forbes Nash'in gözkamaştırıcı yükselişini, dünyadaki diğermatematikçilerin "olanaksız" diye niteledikleri bir dizi bugüne dek çözülmemiş problemleri çözerek matematik dünyasını büyülemesini sergiliyor. 

Duygusal bir öykü olan Akıl Oyunları, matematik ilminin gizemli dünyası ile deliliğin trajedisini gözler önüne seriyor. 

Akıl oyunları bir Rembrandt tablosunda olduğu gibi parlak ışık efektleriyle bezenmiş, çok iyi yazılmış, büyüleyici harika bir kitap...

Kitap beyazperdeye de aktarıldı. 4 dalda Altın Küre Ödülü kazanan film bu yıl 8 dalda da Oscar Ödülü'ne aday gösterildi. Büyük dahinin filme yansıtılmayan çocukluk yıllarını ve önemli birçok ayrıntıyı bu biyografik eserde bulacaksınız..
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  486
 • ISBN:
  9752102298
 • Orijinal Adı:
  Beatiful Mind
 • Çeviri:
  Petek Demir
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
gürkan özsoy 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Daha önce dediğim gibi, matematik ve matematikçiler üzerine yazılmış kitapları okumak sıkıcı ama oldukça keyiflidir. İşte onlardan biri. Adını belki daha önce duymayanlar vardır. Dahi matematikçi, Nobel İktisat Ödülü alan başarılı bir akademisyendi, John Nash. Kendisi şizofreni hastasıydı. Uzun süre bu hastalıkla mücadele etti. Toplumun değer yargıları yüzünden, hayat karşısında hep zorluklar yaşadı. Herşeyi/herkesi bir kalıba sokan, bunu adet edinen günümüz insanının ölçülerine uymak zorunda bırakıldı, yine benzer durumda olan onca insan gibi. John Nash 2015 yılında, 86 yaşında geçirdiği bir trafik kazasında, eşiyle beraber aramızdan ayrıldı. Tıpkı milli değerlerimizden Oktay Sinanoğlu gibi, ardında kocaman bir boşluk bıraktı ve gitti. "Akıl Oyunları" kitabı, sonradan beyaz perdeye de aktarıldı. Onu daima bu kitapla hatırlayacağız.

Bu kitap, dünyaca ünlü Nobel ödüllü matematikçi John Forbes Nash'in yaşamını anlatan bir kitap
Ve maalesef ülkemizdeki çoğu insan kitapları okumak yerine beyaz perdeye uyarlandığı zaman seyretmeyi tercih ediyor
Siz öyle yapmayın , okuyun bence..

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımda bir şizofren vardı bu kitapla ve filmle tanışmadan önce iki kardeştiler erkek kardeşi intihar etti beni çok üzdü ben ablasına ilk görüşte aşık olmuştum güzeldi bende çocuk sayılırdım çocuk derken benim için çocuk 18 yaşındaydım oda 25 yaşındaydı ve onun şizofren olduğunu bilmiyordum ben kızını sevdiğimi anlayan baba da benim ona olan ilgimi görünce her şeyi bana açıkladı bende kendime söz verdim onu düzeltecektim ve başardım tıp ileri derece şizofrenlerin asla düzelmeyeceğini söyler bu kitapta da kısmen olduğunu söylüyor ama ben kesin düzeliyor diyorum ve bunu başardım biliyorum kitaba gelirsek konu çok güzel ve bir çok güzel noktaya değiniyor ve her şeyden önce psikolojik sorunları olan tüm insanların bu sorunu kabul edip onunla mücadele etmeleri gerektiğini anlatıyor hepimizin sorunları ver ama onlarla yaşamayı bilmeliyiz bunlar bizi yıldırmamalı bu kitap çok şey anlatıyor okumayan çok şey kaybeder keyifli okumalar Türkiye ...

Li-3 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Bu kitabı okumamın sebebi, belki de büyük bir çoğunluk gibi, filmini izlemiş olmam. Filmini yaklaşık otuz kez izledim.Her defasında da müthiş bir zevk aldım. Bu dediklerim orta okuldayken idi. Açıkçası o yaşıma göre bu kitap fazla ağırdı ama okudum. İçindeki bazı matematik problemlerini çözmeye çalıştım. Özellikle iki bisiklet arasında gidip gelen sineğin olduğu problem. Onu çözünce çok mutlu olmuştum. Kitapta John Forbes Nash'in hayatı gayet güzel biçimde anlatılmış. Nash'in küstah tavırları, ilişkilere bakışı ve yaşadığı psikolojik durum güzel işlenmiş. Biyografik olmasına karşın çok fazla sıkmayan bir kitap. Nash'in hayatı dışında dönemin amerikan toplumu, akademik camiası, matematik ve psikiyatri üzerine bilgiler de var. Okunabilecek bir kitap bence. Ayrıca filmini de izlemenizi öneririm.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ünlü matematikçi,John Forbes Nash'in hayatının anlatıldığı bir baş yapıt.Dahilik ile delilik arasında ki o ince çizginin geçilmesinin ne kadar kolay olduğuna şahit olacağınız muhteşem bir eser...

Özlem Ekici 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Deha ve delilik arasında sınırı çok güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. Deha ile deliliği kendi bünyesinde harmanlamış bir adamın hikayesi. Filmi de kitabı kadar güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim. Şizofreninin en iyi tanımlandığı eserlerden birisidir bence.

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Deha ile deliligi kendi bünyesinde harmanlamis bir adamın hikayesi. Okumanızı tavsiye ederim. Sizofreninin en iyi tanımlandığı eserlerden birisi olduğu kesin.

Norm Life 
 13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

"Misina şeffaflığında bir iptir o aslında. Takılıp düşerseniz deli, fark edip üzerinden atlarsanız dahi olursunuz."

İlk önce kitabını okuyup daha sonra filmini izledim. Tek kelime ile; Mükemmel!

"Her dahi delidir ama her deli dahi değildir."

Polat S. 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ünlü Matematik dahisi ve aynı zamanda şizofren olan John Nash'in gerçek hayat hikayesini yansıtan harika bir eser.Ancak eğer kitabı okuduktan sonra filmini izlerseniz filmin kitap kadar beklentileri karşılamadığını belirtmek gerek.Okumayı düşünen arkadaşlar varsa yaşama, çalışmaya, mücadeleye dair önemli bir yapıt olarak tavsiye edebilirim.Filmini 3 defa izlediğim bir insanın otobiyografisi de en az filmi kadar hatta ondan daha fazla detayla süslenmiş.Bunun yanı sıra filmde olmayan birçok ayrıntıyı da kitapta buluyorsunuz.Herkese iyi okumalar dilerim.

Sümeyye 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kelimeler satırları süslerken yazar Nash'ın hayatını en güzel şekilde kaleme almıştır. Aslında bu kitabın filmi olsa da bana göre en güzel şekilde bunu sanata döken yazardır. Biz türkler beyaz perdeye daha çok önem verip sayfaların kokusunu unutsak da bana göre kitaptan alacağımız tadı beyaz perde de bulamayacağız. Biyografiler genellikle çoğu okuyucuya zevk vermese de yazar bunu kitaba o kadar güzel işlemiş ki romanın içinde adeta kaybolacak kadar güzel. Kitap birçok duyguyu barındırmış ve o duyguları birebir okuyuca işleyecek kadar ustaca yazmıştır. Mesela Alicia'nın çaresizliğini ben birebir hissedip onun acısında onla birlikte boğulmuştum. Bana göre kitapta en önemli şeylerden biri olan duyguyu hissettirmektir bunu da yazar başardığı için kitaba bakış açımda olumlu bir etki bıraktı. Olay örgüsü ilk başta beni sıksa da daha sonradan kitabın akışına kendimi bıraktım ve sayfaların ne zaman bittiğinin farkına bile varamadım. Beyaz perdede olaya daha farklı yönüyle bakılmış ve çocukluğuna yer verilmemiştir. Kitapta çocukluk hayatına yer verilmesi ve olayları bire bir yaşayanların söylediklerinin yer alması açıkçası beni çok etkilemişti. Birçok açıdan olaya bakmamı sağladı ve kendimi Nash'ın ruh haline bürünmemde kolaylık sağladı. Kitapta olaya objektif bakılması açıkçası daha iyiydi Nash'ın olumlu ve olumsuz yönlerinin bir arada yer verilmesi onu diğer kitaplardan ayıracak bir yön diye söyleyebiliriz. Nash'ın sorumsuz biri olması ve insanlara davranışı beni çok sinirlendirmişti açıkçası. Kitapta delilik ve dahilik arasında arafta kalan birini anlatmak okuyucuları da arafta bırakıyor aslında. Bazen hareketleri delice gelip beni sinirlendirse de Nash, velakin dahi yönü daha ağır bastı ve bu beni kendine hayran bırakacak bir yönüydü. Kitapta o zaman ki siyasi ve askeri duruma da yer veriyor. Geçmiş hakkında bilmediğimiz şeyleri de biz farkına varmadan okuyuculara aşılıyor. Birçok bilim adamının da yaptıklarına yer verilmesi ve onların günlük yaşantılarına ait satırlara yer vermesiyle birçok dahinin iletişim sorunu çektiğini ve konuşmayı pek sevmediklerini farkettim.

Kitapta benim gibi matematik hayatımızda ne gibi yer alıyor gibi düşünüp pek arası olmayanların okumasını önerdiğim bir kitap. Kitap da matematiğin alanlarını gördüğümde hayatımızda bu kadar fazla yer kapladığını hiç bir zaman öğrenemeyeceğim şeyleri öğrendim. Nash'ın bilinmeyen tarafları yer alıyor homoseksüel olduğu ve o zaman da bunun kanunen suç olduğunu öğrendim. Bence ölmeden önce okunacak kitapların içindi yer alıyor. İlk başta kitabın tadına varıp daha sonra da beyaz perdede büyülenmek her insanın varmak istediği bir duygudur bence. Bu kitap batan bir güneşin yeniden doğuşuna tanık olmak isteyenler için yazılmış adeta. Şizofreni hastalarının o zaman ki ilkel şartlarda acı dolu tedavilerine yer verilmesi beni gerçekten derinden etkiledi. Geçmişin karanlık tarafına adeta ışık tutuyor. Alicia'nın her şeye rağmen dik durması hayran verici bir şeydi. Hem oğlunun hem de eşinin hastalığına karşın dik durması ona hayran olmamı sağladı. Kitap da birçok duyguyu bir arada hissetmek mümkün. Kitapta büyülenmemek olağan dışı bir durum aslında. Özellikle de matematiği sevmeyen insanların okumasını istediğim bir kitap. Matematiğe karşı olan duvarları bu kitap yıkacak güçte. Nash'ın büyüleyici hayat hikayesini yazar en güzel şekilde okuyucuya sunmuştur ve ben her satırında hem yazara hemde Nash'ın dahi tarafına hayran kaldım.

2 /

Kitaptan 41 Alıntı

Sabırlı Firuze 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tahta
Ve sonra mantık tahtalarından biri koptu ve aşağıya düştüm ve her dalışta, bir başka dünyaya çarptım.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 397)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 397)
Sabırlı Firuze 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zor
Belki de insanlar problemin 'zor' olduğunu düşünmezlerse, onu çözebilirlerdi.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 173)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 173)
Sabırlı Firuze 
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Farklı
"Daima bir şeyleri yapmak için farklı yollar arardı."

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 36)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 36)
Sabırlı Firuze 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Varsayılan- varsanılan
Eğer bir kimse düşüncelerini "mantıklı kılmaya" çalışırsa mantıksız varsanılanlarının farkına varıp onları Zihni'nden uzaklaştırabilir.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 435)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 435)
Sabırlı Firuze 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Wiener
Matematik gençlere ait bir oyundur. Bununla birlikte, hayat boyu süren bir sıkıntının ardından filizlenen faaliyeti açıklamaya yetmez.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 467)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 467)
Sabırlı Firuze 
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Anlamak
Bir şeyi yapmadan önce onu tam manasıyla anlamaya çalışırdı.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 51)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 51)
Sabırlı Firuze 
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yılan
Bir keresinde charlotte ona ne düşündüğünü sormuş, o da bazı matematikçilerin koltuğuna canlı yılan koymanın ne kadar iyi bir şaka olduğunu düşündüğünü söylemişti.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 55)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 55)
Sabırlı Firuze 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Newman
İnsanlar onun kötü ama Harika bir çocuk olduğunu düşünürdü.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 171)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 171)
Sabırlı Firuze 
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuk
Matematikçilerin iki farklı dünyası vardır...kristal dünyalarında yetişkin, gerçek dünyada ise çocukturlar.

Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 120)Akıl Oyunları, Sylvia Nasar (Sayfa 120)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi... Kitaptan sinemaya uyarlanan 10 film.. Filmlerin fragmanlarını izlemek isterseniz diye http://www.sinemalar.com adresinden linkler ekledim.Umarım beğenirsiniz...