Akıl Oyunlarının Gölgesinde Sherlock Holmes

8,2/10  (265 Oy) · 
937 okunma  · 
199 beğeni  · 
3.700 gösterim
Kanunun Diğer Tarafında Yer Alsaydım, En Başarılı Suçlu Ben Olurdum.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar.

Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek. Suçluları ayrı ayrı çözümleyip, her kılığa bürünebilme yeteneğimle doğru izlerin peşinden gittiğime inanıyorum. Uyguladığım yöntemler ise, en az izini sürdüğüm suçlular kadar farklı. Ve şunu bilmenizi isterim ki, kesinlikle hepsi işe yarıyor..
-Sherlock Holmes-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055420796
 • Orijinal Adı:
  The Adeventures Of Sherlock Holmes
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

▪ Daha önce Sherlock okumamış biri olarak Sherlock Holmes kitaplarına başlamak için öncelikle bir liste oluşturdum. Onlarca kitap arasından başlangıç için en iyi tercih Martı Yayınları'nın Sherlock kitapları serisi gibi görünüyordu çünkü kitapların hangi sırada okunacağı diğer yayınevlerine göre daha net ayrıca kapak tasarımları da son derece iyi. Ancak çok yüksek beklentiyle mi başladığımdandır bilemiyorum kitabı beğenmedim. Kitap gizemli olayları içinde barındıran 12 hikayeden oluşuyor ve her hikaye genel olarak 25-30 sayfa civarında. Tam olaylar rayına oturmaya başlıyor diyorsunuz bir bakmışsınız bölüm bitmiş. Sherlock karakterini bu kitapta sevemedim. Holmes, polisiye romanlar tarihinin belki de en ünlü ve en sevilen dedektifi ama bu kitaptaki hikayeleri artık bitsin diyerek okudum ve bir sonraki hikayeyi merak bile etmedim.

▪ Kitaptaki olaylar Sherlock Holmes'un yakın arkadaşı ve olayları birlikte aydınlattığı Doktor Watson'un ağzından anlatılıyor. Her bölümün başında bir kişi geliyor ve içinde bulunduğu karmaşık durumu anlatarak o konuda Sherlock'tan yardım istiyor. Bu kişilerin yaşadığı gizemli olayların yer aldığı 12 ayrı hikayenin neredeyse tamamı bende heyecan ya da merak duygusu uyandırmadı. Kitapla ilgili söyleyebileceğim olumlu tek şey olayların aydınlatılması sürecinde Sherlock'un ağzından duyduğumuz anlamlı cümleler. Yaptığım alıntıların neredeyse tamamı da diyaloglar sırasında Sherlock'un ağzından çıkan bu sözler. Serinin diğer kitaplarının da bu şekilde kısa hikayelerden oluştuğunu düşünürsek bu seri için beklenti yüksek tutulmamalı. Akıl Oyunlarının Gölgesinde benim için hayal kırıklığıydı.

Sergen Özen 
 30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Dünya Edebiyatında önemli yere sahip olan bir dedektiftir Sherlock Holmes. Çoğunluğun iyi olarak kabul ettiği bir kitaba başlarken beklentiyi yüksek tutabiliyorsunuz. Bazı kısımlarda öyle bir hâl aldım ki, her sayfayı bitsin diye çevirmeye başladım. 12 hikâyeden, 3 hikâyeyi normalin üzerinde buldum sadece. Geriye kalan 9 hikâye gerçekten beklediğimin altındaydı.

*Öncelikle Holmes'ten başlayalım. Sherlock bilindiği gibi çok zeki bir dedektif. En küçük ayrıntıları yakalayarak gözlem gücünü tüm olaylarda yerine getirmesiyle çözemediği mesele yok. Çoğunlukla asil ve soylu kişiler danışıyor dedektifimize ve şikayetlerini orta anlamda söylersek; gerçek ve sağlıklı olarak sonucunu bilmedikleri olaylar hakkında danışmış oluyorlar. Dedektifimiz Şapkadan tavşan çıkarmıyor ama kendisine danışan adamın şapkasını gözlemleyerek kaç yaşında olduğunu, nereden geldiğini, nasıl bir psikolojik durumda olduğunu kendisine gelmeden önce buhranlar geçirdiğini bilebiliyor. Hatta, çamurlu ayakkabısıyla kendisine gelen müşterisinin nereden geldiğini söyleyebiliyor. Kehânet yerine derin bir gözlem gücü demiş olalım ama fazlasıyla ironik geldi bu gözlemler bana.
Her hikâye çok çabuk sonuca bağlanıyor. Kısa bir hikâyede bu kadar detay olur mu demeniz içten değil. Sherlock Holmes denildiği zaman, gerilim, gizem ve sırlarla dolu olaylar zinciri gelirdi aklıma, bu kitabı okuyana kadar. Çözülmeye çalışılan bir davayı, orta sayfalarda gidişatın ne olacağını, nasıl sonuçlanacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bu da verilmek istenen merak ve heyecan duygusunun kursağında kalması demek oluyor.
Açıkçası tatmin olmadım ve beklediğim gibi bulmadım. Okuduğum zaman zarfında: 'Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes bu muymuş?' diye sorgulayıp durdum. Diğer hikâyeler söylediklerimin tersi olabilir ama Sherlock'u beklediğim gibi bulmadım.

Sadettin TANIK 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Sherlock Holmes gerçekten çok zeki ve sempatik bir dedektif. Hikayelerse birbirinden ilginç ve keyifliydi. Sherlock Holmes'un başkalarının göremediklerini görmesi ise insanı zekasına hayran bıraktırıyor. Ayrıca Sherlock Holmes'in en sevdiğim yönü olayları kıvrak zekasıyla çözdükten sonra suçluyu cezalandırma sırasında kendi vicdanına göre davranması, katı ve değişmez kanunları uygulama işgüzarlığı yapmamasıdır. Bu yüzden onu ahlaki değerleri olan bir insan olarak da kendinize yakın hissedeceğinize ve seveceğinize inanıyorum. Çok keyifli ve heyecanlı bir kitap. Mutlaka okumanızı öneririm.

Ahmet Sak 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer kanunun diğer tarafın da olsaydım en başarılı suçlu ben olurdum ) Sözüne bende katılıyorum kendine öz sevecenliğiyle zekasıyla yine hayran kalacağınız kitaplardan biri

Muhammet TUNÇ 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok güzel ve akıcı bir anlatımı var. Bir günde bitirebileceğiniz bir kitap. Sherlock Holmes'ün zekasına hayran kalacaksınız. Bir yerden sonra vakalarda siz de suçluyu bir dedektif gibi arayacaksınız. Ben aramaya çalıştım fakat hiç başarılı olamadım. Sherlock Holmes tam bir dahi..

Metin Özdemir 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Biraz farklı düşünmenin olayları daha da aydınlatabileceğini gösteren bir kitap. Ayrıntılar, muhteşem bir gözlem ve biraz da keskin zeka ve çözüm.

Sherlock Holmes, hayalî dedektif, biz bakıyoruz o görüyor. Hayatta herşey ayrıntıda gizlidir. Ayrıntıları çok iyi görebilecek bir gözlem yeteneğine sahip ama sadece görmek yetmez şüphesiz bunu doğru yorumlamak da önemli. Bu ikisini çok iyi yapınca sır perdesi kalkıyor. Kısa hikayelerden oluşan bu kitap farklı bakış açısı kazandırıyor artık her hikayede siz de olayın başında fikir yürütüyorsunuz tabi zeki dedektif bizden çok daha ayrıntıyı her seferinde yakalayıp başta zor gibi görünen her olayı mantıklı bir şekilde çözüyor sonradan ne kadar da kolaymış dedirtiyor her açıklamasında herşeyin apaçık ortada olduğunu farkediyoruz. Bakmak yetmez görmemiz de gerekiyor. Okuması keyifli bir kitap tavsiye ederim. İyi okumalar herkese.

Muhammet Akceylan 
08 Ağu 19:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkesin çocukluktan beri bildiği, bazen hikayelerini okuyarak bazen de hakkında çıkan dizi ve filmlerini izleyerek aklımızda yer edindiği bu karakter, aslında Robert Conan Doyle' un üniversite hocasından esinlenerek yarattığı, tamamen kurguya dayan bir karakterdir. 56 hikayeden oluşan bu dizi, dünya edebiyatında polisiye türünün yayılmasında en önemli etken ve ayrıca en ünlü polisiye dizisi olarak kabul edilir. Giriş ve sonuç bölümleri birbirine çoğu zaman benzesede, Doyle 20-25 sayfadan oluşan hikayelerinde, bazı yazarların 200-300 sayfada yakalayamadığı merak duygunusunu başarılı bir şekilde yakalıyor.

merve gökgöz 
10 Nis 15:46 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sherlock holmes kitaplarindan ilk defa okudum. Kitap macera, heyacan, gizemler içermekte. Okurken dedektif gibi düşünmeye calistim pek başarılı olamadim. olayları çözme yöntemleri aslında cok basit olmasına rağmen okurken onun bakış açısıyla olayları göremedim. Güzel ve merak uyandiran kitap.

Ceren Acer 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Aynı zamanda Sherlock Holmes ile tanıştığım ilk kitap olmasına rağmen, yazarın üslubuna alışkın olmadığımdan olsa gerek kitabı okumaya büyük bir isteksizlikle okumuştum. Duru zoraki okuma olunca da ister istemez kitap çekilmez bir bela gibi gelmişti o zamanlar... Ama yine de büyük bir inatlaşma sonucu okuyup bitirmiştim. Kitap bittikten sonra sanki okunması gereken bir zorunlulukta kalkmış gibi hissettim aniden. Fakat ne var ki, daha bu yazara ait kitaplar vardı o zamanlar elimde onları ne yapacaktım? Elimdeki kitabı kötüde olsa bitirme alışkanlığım var zorda olsa bitirecektim çare yoktu elimde olan diğer seri kitapları için... Sözün kısası bu kitabı okuyup bitirdiğimde zoraki okumamın sonucu olarak kaleme alınmış olay örgüsünden aklımda kalan hiçbir şey yok. Sadece yazarın kaleme almış olduğu olay örgüleri birbirlerinden bağımsız polisiye hikayelerden oluşmaktadır. Kısa ve bağımsız polisiye hikayeleri seviyorsanız tavsiye ederim.

3 /

Kitaptan 35 Alıntı

Tuba Can 
 21 Tem 19:08 · Kitabı okudu

"İnsan teorileri gerçeklere uyduracağına, farkında olmadan gerçekleri teorilerine uydurmaya çalışır."

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan DoyleAkıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle
Muhammet TUNÇ 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''... Eski bir Fars atasözü vardır: 'Bir kadının hayalini elinden almak, bir kaplanın yavrusunu elinden almaya benzer.'''

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 68)Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 68)
Damla Köseoğlu 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Elinde veri olmadan bir teori üretmek büyük bir hatadır.

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 14 - Martı Yayınları)Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 14 - Martı Yayınları)
Muhammet TUNÇ 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bohemya Krallığı'nı tehdit eden büyük bir skandalın ve Sherlock Holmes'un bir kadının zekasına yenilmesinin hikayesiydi bu. O günden beri bir daha kadınların zekasıyla ilgili espriler yaptığını duymadım. Ayrıca Irene Adler'den veya fotoğrafından her zaman övgüyle söz etti."

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 41)Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 41)
4 /