Akıldan Kalbe Yolculuk Bediüzzaman Modeli

9,5/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.756 gösterim
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ülkemizde psikiyatri denildiğinde akla gelen ilk isimlerden… Elinizdeki kitap ise, onun hayret verici kişiliğiyle Bediüzzaman’ı ve eserini anlamaya yönelik, birbirini tamamlayan iki çalışmasının ikincisi… Prof. Tarhan, yine yayınevimizce yayınlanan Çağın Vicdanı Bediüzzaman isimli ilk çalışmasını tamamlayan bu kitabıyla, Bediüzzaman Said Nursî’nin tefekkür sistemini, kâinat görüşünü ve ulaştığı imanî sonuçları analiz ediyor. Diğer bir deyişle, Bediüzzaman’ın hayatı ışığında, insanın ‘akıldan kalbe yolculuğu’nu… * Bediüzzaman, düşünce sistemini oluşturur ve inancını delillendirirken, mantık ilmini nasıl kullandı? * Maddeci ve tabiatçı anlayışın ileri sürdüğü tezleri nasıl çürüttü? * Henüz kuantum fiziği ortaya çıkmamışken, atom içi dünyalardan tevhid hakikatine nasıl bir yolculuk gerçekleştirdi? * Ruh, melekler ve ölümden sonra dirilişi Bediüzzaman nasıl isbat ediyor? * Bediüzzaman’ın ‘iki hikmet’ analizi nedir ve neden önemlidir?
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  6051311708
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap Çağın Vicdanı kitabının ikinci cildi. Yine coşkuyla zevk alarak okudum . Okuduğum zamanlarda yorum yazmamıştım. Yeterli yorum yazılmayınca da sıralamaya girilmiyor .Onun için yorumlarım biraz az ve öz olacaktır .Çünkü yeni okumadığımdan fazla yorum yapamıyorum. Mutlaka her okuduğum kitabın ilk sayfasına tarih atarım ve yorum yazarım .Şimdi buraya da o yorumları aynen geçiriyorum .Ama bundan sonraki her okuduğum kitabın yorumunu detaylı bir şekilde yazıyorum .
Harika bir kitap bana çok şey kazandırdı .Bazı duygular anlatılmaz yaşanır. Okudukça öğrendikçe bilgi açlığımın arttığını hissediyorum. Ruhumun ve bedenimin arındığını hafiflediğini hissediyorum .Yüreğine sağlık Nevzat Bey.