Akıldışı Ama Öngörülebilir

8,9/10  (12 Oy) · 
18 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.239 gösterim
İnsan Davranışları Hakkında Yeni ve İlginç Bir Bakış Açısı

Para hakkında nasıl düşünüyoruz?
Bankerlerin ekonomiyi gözden kaçırmasının nedeni neydi?
İnsanların bankalara aşırı borçlanmasının nedeni neydi?
Kararlarımızı yönlendiren akıldışı kuvvetler nelerdir?
Kendimizi ekonomik çıkmazlardan nasıl kurtarabiliriz?

New York Times ve Wall Street Journal listelerinde uzun süre birinci sırada yer alan Akıldışı Ama Öngörülebilir’in gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bu baskısında, Duke Üniversitesi öğretim üyelerinden davranışsal iktisatçı Dan Ariely, hem mevcut ekonomik krizin temel nedenlerinden bazılarını hem de kararlarımızı şekillendiren gizli kuvvetleri araştırıyor.

Sıkça rastlanan olayları ve zekice deneyleri çığır açıcı analizlerle harmanlayan Ariely, beklentilerin, duyguların, sosyal normların ve gözle görülemeyen görünüşte mantıksız diğer kuvvetlerin akıl yürütme becerilerimizi nasıl çarpıttığını gösteriyor. Kişisel, ulusal ve küresel politikaları planlarken geleneksel iktisat teorilerine bel bağlamamızın tehlikeli olabileceğini açıklıyor. Bireysel ya da kurumsal olarak yaptığımız hatalar hiçbir zaman rasgele değildir ve bir araya geldiklerinde piyasada yıkıcı sonuçları olan bir etki oluşturabilirler. Bu sistematik ve öngörülebilir hataların sonuçları, ilk kez mevcut küresel ekonomik krizin ışığı altında açıklanıyor.
DUA 
 23 Haz 13:23 · Kitabı okudu

Çok mükemmel bir psikolojik davranış öğreti kitabı. Zevkle okutturuyor kendisini. İnsan yaşamından örnekler sunarak çok şey ögretiyor. Bir nevi nasihat kitabi.

Mithril / Luthien / Bernard 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ekonomi bilimi, insanların kararlarını tamamen rasyonel olarak aldığı varsayımı üzerine kurulmuştur. Arz talep dengeleri, fiyat belirlenmesi, paranın değeri vs her şeyin akılcı olduğu temeline dayanır. Tamamen aynı iki ürün varsa ucuzunu alırız ya da ihtiyacımız olmayanı almayız gibi. Ancak Dan Ariely (Psikoloji ve Davranışsal EKonomi Profesörü) bu kitabında verdiğimiz pek çok kararın mantık dışı olduğunu, duygusal ya da psikolojik eğilimlerimizle karar aldığımızı ve bunun kolaylıkla yönlendirilebilir olduğunu, ekonominin de bu irrasyonellikten bağımsız düşünülemeyeceğini anlatıyor.
Her bölümünde farklı bir konunun ele alındığı kitap inanılmaz eğlenceli ve samimi bir dille anlatılmış, yaptığı deneyler ve analizlerle zenginleştirdiği bu kitapta hem çok şey öğrenmek mümkün hem de çok gülmek...

Kitaptan 9 Alıntı

DUA 
23 Haz 13:21 · Kitabı okudu · İnceledi

“Bir kişinin tavanı diğer kişinin tabanıdır” şeklinde eski bir söz vardır. Evet, mal sahibi siz olduğunuzda, tavanda; alıcı oldu­ğunuzda ise tabanda yer alırsınız.

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan ArielyAkıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely

giriş
Neden bir sentlik aspirin aldıktan sonra başımızın ağrımaya devam ettiğini , ama asprin 50 sente mal olduğunda aynı baş ağrısının yok olduğunu biliyor musunuz?

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)

İzafiyet Hakkındaki Hakikat
Bu hepimizin alabileceği bir ders : ne kadar çok şeyimiz olursa , o kadar çok şey isteriz.Ve tek çare , izafiyet döngüsünü kırmaktır.

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 45)Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 45)
SelinGuzel 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanların çoğu, bir şeyi bağlam içinde görmediği sürece ne istediğini bilmez. Yaşamlarımızda ne yapmak istediğimizi bile bilmeyiz. Tamı tamına yapmayı düşündüğümüz bir şeyi yapan bir akrabaya ya da arkadaşa rastlayıncaya kadar.

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan ArielyAkıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely

giriş
Neden On Emir'i tekrarlaması istenen insanların istenmeyenlere kıyasla daha dürüst olma eğilimi gösterdiğini ( en azından olayın hemen sonrasında ) biliyor musunuz? Yada dürüstlük kuralları iş yerindeki sahtekarlığı neden fiilen azaltıyor?

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)

giriş
Neden bazen kendimizi tutkuyla gerçekten ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alırken bulduğumuzu biliyor musun?

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)

Okurlara Not
Tanıdığım en zeki insanlardan biri olan Harvardlı iktisatçı Al Roth,''Teoride,teori ve pratik arasında hiçbir fark yoktur, ama pratikte epey bir fark vardır'' diyerek konuyu özetlemiştir.

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 15)Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 15)

giriş
Neden diyet yapacağımıza bu kadar sık söz vermemize rağmen , garson tatlı siparişimizi sorduğunda diyet niyetimizin hemen ortadan kayboluverdiğini biliyor musunuz?

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 17)

Arz ve Talep Safsatası
Mark Twain'in Tom Sawyer için dediği gibi,''Tom insan davranışının önemli bir kuralını keşfetmişti,şöyle ki,birinin bir şeyi çok istemesini sağlamak için tek yapılması gereken o şeyin elde edilmesini zorlaştırmak.''

Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 48)Akıldışı Ama Öngörülebilir, Dan Ariely (Sayfa 48)