Akışı Olmayan Sular

7,5/10  (13 Oy) · 
51 okunma  · 
8 beğeni  · 
840 gösterim
Ölümü unutmalı, yaşamaya bakmalı! Ölüm nasıl unutulur, biliyorsan eğer? Ölümü bildikten sonra nasıl yaşanır? Daha önce yaşıyor muydum? Bir soru. Daha önce yaşıyor muydum? Yaşıyor muydum? Peki, yaşamadan ölünür mü? Bir Soru Daha. Yaşamadan ölünür mü?

Yüzeysel ilişkiler ve aşklarla tükenip biten bir ömür yaşanmış sayılabilir mi? Yaşamın kıyısında durup, yaşamın kendisini ıskalayıp yanı başından geçip gidebilir mi insan tüm yaşamı dışarıda bırakarak? Yaşanmayan hayatlar, erişilmeyene duyulan özlem, yarım kalan aşklar geçmişin birer yansıması olarak bugün de karşımıza çıkmaz mı durup dururken? Yaşam ırmağının akmadığını hissedince ölüm bir çözüm olabilir mi?
1984 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı alan Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür'ün öykücülüğünde önemli bir dönüm noktası...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  245
 • ISBN:
  9789752891210
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mujurey 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Akışı Olmayan Sular, 2. el eşya satan bir dükkanda isminden etkilenip aldığım bir kitap. Uzunca bir süre okunacak diğer kitapların arasında sürünmeye devam etti. Bir gün elime alıp incelediğimde, artık okumaya hazır olduğumu hissettim. Belki de bir kitabı, onu okumak için gereken en iyi ruhsal durumda okudum.

Dili, hikayelerin işlenişi -bir el işi edasıyla-, karakterler orijinal ve samimi. Tasvirlerde kendimi gördüm, hissettim.
Kitap, beş hikayeden oluşuyor. Her bir hikayede bir oğlan çocuğunun aşkı anlatılıyor. Son hikaye hariç. Son hikayede ise bir kız çocuğu var. Benim de en sevdiğim hikaye bu oldu tabii.
Erkeklerin anlatıldığı dört hikayeye gelirsek; her biri farklı bir imkansız aşk. Farklı bir çocuksuluk var her birinin içinde.
Güzel satırlar ve ulaşılamaza dayanılmaz özlem. Bu son hikayemiz için de geçerli aslında. "Bitmiş Zamana Dair", bir kız çocuğunun, köklü bir ailenin son üyeleriyle geçirdiği zamanı anlatıyor. Eski zenginliklerin giderek yitmesi ama o hayatı yaşamaktan vazgeçemeyen ve modern hayata uyum sağlayamayacak bir aile ile modern hayatın griliğinden kaçmaya çalışan bir kız çocuğu. Eskiler ayrı güzelmiş dedirten bir yaşama bu.

İlerde daha çok Pınar Kür okumak isterim. Kadın yazarlarımıza ağırlık vermek gerek.

Gülcan Saygılı 
 04 Tem 11:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Pınar Kür öyküleri çok güzeldir. Akar gider okurken. Çok büyük olaylara sahne olmadan, herkesin içinden geçer. Bir öykü hariç hepsinin kahramanının erkek olması bakımından da ilgi çekiciydi.

Kitaptan 7 Alıntı

Mujurey 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Peki, yaşamak nerede? Ve neden şimdi sırtüstü yatıyorum, boynu bükük, bıçaklanmış çiçekler gibi?

Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Can Yayınları)Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Can Yayınları)
Yeşim Yavuz Tezel 
 19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her gün dört saat boyunca İstanbul iki yanımdan akıyor, ben saydam bir kutu içinde İstanbul’un ortasından akıyorum. Ama birbirimize değmiyoruz.

Akışı Olmayan Sular, Pınar KürAkışı Olmayan Sular, Pınar Kür
Ferah 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''... tek insan türü diye bir şey yok ki, insan türleri var.''

Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Sayfa 97)Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Sayfa 97)
ibrahim avan 
 24 Mar 22:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hiç kimseyle yüz göz olmadım. Düşlerime en çok girenlerle bile -hatta en çok onlarla- mesafeyi korudum. İyi niyetli ve içten davranmak, mesafeyi korumak... Hayatta başarının sırrı bu! Erkeklerle de aynı şey söz konusu. Üstün olsun, altın olsun, öyle birlikte kafa çekmeler, çapkınlığa çıkmalar yok... Mesafe...

Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Sayfa 45)Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Sayfa 45)
Mujurey 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yani, dünya onun dünyası, ben oyuncaklar kadar cansızım -ya da onun canlandırdığı ölçüde varım.

Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Can Yayınları)Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Can Yayınları)
Yeşimus 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..Elle tutulacak bir andacın gereksizliğini düşündüm. Onu her zaman içimde taşıyacağıma göre... diye avuttum kendimi. Oysa, hiç kimseyi, hiçbir şeyi her zaman içinde taşıyamıyor kişi..

Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Sayfa 222)Akışı Olmayan Sular, Pınar Kür (Sayfa 222)