Akl-ı Kemal 1.Cilt Atatürk'ün Akıllı Projeleri

8,6/10  (19 Oy) · 
32 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.154 gösterim
O nasıl yaptı ötekiler nasıl yıktı?
"Devrim ve Karşı Devrim"

Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 1. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:

Çağdaş Trükiye Projesi
Türk Ulus Devlet(Millet) Projesi
Rumeli Savunma Hattı Projesi
Ordu ile Siyaseti Ayırma Projesi
Spor ve Beden Eğitimi Projesi
Anadolu'nun İşgalini Önleme Projesi
Anadolu'ya Gizli Geçiş Planı
Örnek Çiftlikler (Yeşil Cennet) Projesi

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden; Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

"Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır. "O'nun nasıl yaptığını, O'nun yaptıklarını ötekilerin nasıl yıktığını?" öğrenmek, gerçek Atatürk'ü tanımak ve Türkiye'nin gerçek kurtuluş reçetesini görmek için Akl-ı Kemal'i okumalısınız...

"Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır)."
-Kuran-ı Kerim - Yunus/100

"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır."
-Mustafa Kemal Atatürk-

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789751032102
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Tolga Ural 
10 Nis 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Meydan'ın Akl-ı Kemal serisiyle biz Atatürk gençliğinin büyük bir ayıbını örttüğünü düşünüyorum. Ki hala tam anlamıyla anlayıp, yeterince anlatamadık dehasını. Geçen yüz yıl boyunca resimlerinde,bakışlarında aradık emanetini. Sinan Meydan bize dehanın gelecek nesillere hangi projeleri niçin aktardığını, hangi zor koşullarda hangi kafa yapısıyla mücadele ettiğini hatırlattı. Kendisine özellikle bu seriyi yazdığı için candan teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

ozge 
29 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'e yaptıkları ve yapmayı düşündükleri ile farklı bir açıdan bakan bir kitap . Tüm kitaplarını aldım, ilk cilt bitti sıra devamında. Okudukça böyle dahi ve ileri görüşlü bir devlet adamına sahip olduğumuz için bir kez daha şükrettim. Keşke günümüz yöneticilerine de ilham kaynağı olabilse. Kesinlikle okullarda okutulması gereken bir çalışma. Okuyun ve çevrenizle de paylaşın.

Kâmil 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

Kemalizm bir birikim sağladı, milleti titretip kendine getiren. Şu anda Atatürk'ü eleştirebiliyorsak, yine Atatürk'ün sayesinde eleştirebiliyoruz. Cumhuriyetin kazanımlarının başında bana göre bu öz disiplin geliyor. İnsanın insanca yaşayabilmesi için nerde yaşadığı önemli. Bu kitap başında güzeldi ama birşeyleri ispatlayabilmek için sonradan zorlamaya başladı. Bu da bende bazı tereddütler uyandırdı. Atatürk'ü anlatmak için bir şey ispatlamaya gerek yok.

İsmet Erdem Durmuş 
26 Nis 23:27 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ün ülkesinin ve milletinin geleceği için gençliğinden beri düşündüğünü, planlar yaptığını ve zamanı geldikçe nasıl uyguladığını anlatıyor. Anlatımda zaman zaman sıkıcı oluyor.

Hüseyin ŞAHİN 
10 Şub 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okunması gereken bir kitap serisi ve tam bağımsızlığı,egemenliği tekrar anlatan baş yapıt

Kitaptan 17 Alıntı

seher 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Atatürk bu milleti iki kere kurtarmıştır: İlk kurtuluş; akılla-silahla-imanla-cesaretle- kazandığı Kurtuluş Savaşı, ikinci kurtuluş ise; akılla-kalemle-bilgiyle-azimle kazandığı Uygarlık Savaşı’dır.

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 25)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 25)
seher 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kemalizm, Türk devrimidir. Tam bağımsızlıktır. Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Laiklik, Devletçilik, Halkçılık ve Devrimciliktir. Akıl ve bilim ilkeleri doğrultusunda çağdaşlaşmaktır. Kendi tarihinden beslenmek, kendi diline sahip çıkmaktır. İnsan sevgisi, doğa dostluğu ve barış severliktir. Ulusal kültürle evrensel uygarlığa katkı sunabilmektir.

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 15)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 15)
Kâmil 
28 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Gerçek şu ki: ATATÜRK'ÜN SAĞLIĞINDA ATATÜRKÇÜLÜK KAVRAMI YOKTU, KEMALİZM VARDI. Atatürk'ten sonra birileri "Tam bağımsızlık", "antiemperyalizm" gibi anlamları olan Kemalizm'den kurtulmak için, "Batılılaşma" ve "din karşıtlığı" anlamını yükledikleri Atatürkçülük kavramını icat etmişlerdir. Bu süreçte Kemalizm kavramının içini de "Atatürk'e tapınmak" olarak doldurmuşlardır.
Kendinizi KEMALİST veya ATATÜRKÇÜ olarak tanımlayabilirsiniz! Ancak her şeyden önce"tam bağımsızlıktan yana", "antiemperyalist" ve "akılcı" olmalısınız.

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 23)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 23)
seher 
18 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak ne kadar üzücüdür ki,yüzyılın başında Atatürk ün emperyalizme meydan okuyarak düşünceden uygulamaya geçirdiği ve 88 yıldır bizi bir arada tutan 'Ulus Devlet Projesi',bu gün Amerikan emperyalizminin çıkarları doğrultusunda hayata geçirilmek istenen 'Büyük Ortodoğu Projesi'yle yok edilmek istenmektedir

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 58)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 58)
seher 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Atatürk, emperyalizmin ezberini bozan ilk ve tek doğuludur: Önce yetersiz insan gücü, yetersiz silah ve cephane, yetersiz bilgi, yetersiz para ve yetersiz moral gücüyle sanayileşmiş, bilgili, zengin ve şımarık emperyalizmi yenmiş; sonra da ortaçağ kalıntısı, geri kalmış, yoksul, bağımlı, bilgisiz ve sağlıksız bir “ümmet” imparatorluğundan çağdaş bir “ulus” yaratmıştır.
Atatürk, hiç abartısız önce bir vatan, sonra bir millet sonra da bu vatanda bağımsız yaşayacak millete çağdaş (uygar) bir gelecek hazırlamıştır.

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 25)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 25)
İsmet Erdem Durmuş 
16 Nis 21:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sofya
Atatürk, sofya günlerinde en çok dinin siyasallaşması ve çıkar amaçlı olarak kullanılması, din adamlarının bilinçsizliği, laikliğin önemi, hilafet ve saltanatın birbirinden ayrılıp kaldırılması gibi konular üzerinde düşünmüştür.

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 116)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 116)
seher 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kemalizm tabiri ilk olarak Kurtuluş Savaşı yıllarında İngiltere ve Fransa gibi emperyalist ülkeler tarafından kullanılmıştır. 1918’den itibaren Anadolu’yu işgal eden İngiltere ve Fransa, Anadolu’da MUSTAFA KEMAL önderliğinde gelişen Türk Kurtuluş Savaşı’ndan “Kemalist hareket”, bu harekette Mustafa Kemal’in yanında yer alanlardan da “Kemalistler” olarak söz etmiştir. Bu bakımdan KEMALİZM, her şeyden önce antiemperyalistleri, ulusal direnişçileri anlatan bir kavramdır.Bu nedenle “Kemalist olmak”, her şeyden önce antiemperyalist ve tam bağımsızlıktan yana olmak demektir.

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 13)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 13)
seher 
23 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Atatürk'ün Çağdaş Türkiye Projesi'nin merkezinde "çağdaş eğitim " vardır.Çağdaş eğitimin temel nitelikleri ise "akılcı","bilimsel" ve "lâik" olmasıdır.

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 155)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 155)

''Gazi yeni Türkiye'yi çocukluğundan beri kendi benliğinin dibinde yaratmaya başlamıştı. Öyle bir zeka gibi, öyle bir düşünüş ve duyuş kabiliyeti gibi, onun sabrı ve enerjisi olmadıkça ona benzeyemeyiz.''

''Bir fıkrasından, bir hikayesinden, bir yazı veya nutkundan hemen anladığımızı sandığımız Gazi, aradıkça yeni bir sır verir. Yaklaşan bir dağ gibi büyür. Asıl onu elimizle tuttuğumuz zamandır ki artık tamamını hiç göremeyiz.''

Falih Rıftı Atay
''Çankaya''

Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Giriş Bölümü)Akl-ı Kemal 1.Cilt, Sinan Meydan (Giriş Bölümü)
2 /