Akl-ı Kemal 1.Cilt (Atatürk'ün Akıllı Projeleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.039
Gösterim
Adı:
Akl-ı Kemal 1.Cilt
Alt başlık:
Atatürk'ün Akıllı Projeleri
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751032102
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Akl-ı Kemal 1.Cilt
Akl-ı Kemal 1. Cilt
O nasıl yaptı ötekiler nasıl yıktı?
"Devrim ve Karşı Devrim"

Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 1. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:

Çağdaş Trükiye Projesi
Türk Ulus Devlet(Millet) Projesi
Rumeli Savunma Hattı Projesi
Ordu ile Siyaseti Ayırma Projesi
Spor ve Beden Eğitimi Projesi
Anadolu'nun İşgalini Önleme Projesi
Anadolu'ya Gizli Geçiş Planı
Örnek Çiftlikler (Yeşil Cennet) Projesi

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden; Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

"Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır. "O'nun nasıl yaptığını, O'nun yaptıklarını ötekilerin nasıl yıktığını?" öğrenmek, gerçek Atatürk'ü tanımak ve Türkiye'nin gerçek kurtuluş reçetesini görmek için Akl-ı Kemal'i okumalısınız...

"Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır)."
-Kuran-ı Kerim - Yunus/100

"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır."
-Mustafa Kemal Atatürk-

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)
344 syf.
·5 günde·9/10 puan
Atatürk’ün milli mücadeleye nasıl girdiğini anlatmakla birlikte, vatanı müdafa dışında nelerle ilgilendiğini de anlatmış. Beden eğitimine, yeşilliğe verdiği önemi , çiftlik projeleri, ordunun siyasetten ayrılması gibi konular işlenmiş. Özellikle son bölümde, çiftliklerle ilgili alanı okurken, ilk fırsatta Atam için yeşillik olan bir yere gitmeye söz verdim kendime. Bu ve bu tarz kitapları biz Atatürk’e minnet duyanlar dışında, sebepsiz nefret duyanlar da okumalı ; okumalı da neler yapmış görmeli... Yazarın bu kitabı biraz daha tarih ders kitabı gibi olmakla birlikte sıkıcı değil. Fakat daha önce okuduğum “Sarı Paşam” adlı kitabı gibi, roman tadında da değil. Bu kitabın smacı tamamen bilgilendirme. Sarı Paşsm’ı şiddetle tavsiye ederim
333 syf.
·2 günde
İlk cildinde toplamda 7 projeden bahsediyor. Daha doğrusu Gazi Paşa'nın yaptığı işleri ve düşüncelerini projelendirme yaparak okuyucu için kolaylık sağlıyor. Mustafa Kemal'in kurmaylık dönemlerinden başlayarak kafasına koyduğu planların,1911/1922 arası savaş döneminde gördüklerinin ve 1923 sonrası yaptığı devrimlerin altyapılarını o kadar iyi anlatıyor ki, bunları okuyan bir insan Mustafa Kemal için denen bazı şeylerin o derece boş olduğunu anlayacaktır. Bu altyapı ve hazırlık döneminden iki örnek vererek inceleme yazısını bitireceğim.

İLK ÖRNEK : ANKARA AHİ CUMHURİYETİ
Ankara'da 1290'da güçleri eline geçiren Ahiler bu tarihten 1354 yıllarına kadar Ankara'yı ellerinde tutmuşlardır. Ve ilginç bir şekilde, Ahiler burada bir cumhuriyet idaresi kurmayı başarmıştır. Ve bu olaydan 570 yıl sonra yine Ankara'da Gazi önderliğinde bir cumhuriyet kuruluyordu. Mustafa Kemal'in bunu Ankara'da yapmasının en büyük sebebi budur. Cumhuriyet idaresinin Türk devletlerinde daha önce denendiğini Gazi biliyor. Bu, idarenin ilk altyapısı budur fakat bununla yetinmeyen Paşa,Kuran'ın ve Peygamberin ardından da Dört Halifenin '' Meşverete'' çok önem verdiğini biliyor. Ne zaman ki halifelik Emeviler geçiyor işte o vakit meşverette kalkıyor. Ve durum babadan-oğla sistemine dönüyor. Bu örnekler, Paşa'nın araştırmaları Cumhuriyetin altyapısının bu coğrafya da ve İslam dinin gayet açık ve net şekilde buluyor.

İKİNCİ ÖRNEK İSE : LAİKLİK

1055 yılında Sultan Tuğrul Bey, Şii Büveyhoğulları elinde tutsak halifeyi kurtarır ve aynı zamanda Bağdat'ın hakimiyetini eline alır. Fakat, Sultan kendisinde sadece siyasi otoriteyi toplar yani halifenin siyasi yetkilerini de alır. Ona sadece dini işlerden sorumlu tutar. İşte bu o dönem için adı konması bile Laiklik ilkesidir. Bunun detayı kitap da. Merak edecek arkadaşlar için bir an önce edinmelerini ve okumalarını tavsiye ediyorum.
344 syf.
Bu hafta icerisinde bitirdim. Klasik ataturk tekrarlamalarinda ote atatürkün düsünce yapisini ve etkilendiklerini cok guzel paylasiyor. Tarihi bilgiler icerisinde yine bir kez daha hayranlik uyandiriyor Atamiz. Yazari ilk defa okudum ve okuyacagim diger ciltleri,dili akici ve anlasilir sayfa sayisi korkutmasin her sayfada ögrenebilecegiz incelikler var. İcerisinde bir kac konu olarak söyleyebilecegim kemalsit kavrami, genclik ve spor, tarim, ekonomi, bazi yalanlarin curutulmesi, türk dili ve geriye kalan birbirinden güzel konular. Tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar
Dağ başini duman almiş
Gümüşdere durmaz akar
Güneş ufuktan şimdi doğar
Yürüyelim arkadaşlar !
344 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sinan Meydan'ın Akl-ı Kemal serisiyle biz Atatürk gençliğinin büyük bir ayıbını örttüğünü düşünüyorum. Ki hala tam anlamıyla anlayıp, yeterince anlatamadık dehasını. Geçen yüz yıl boyunca resimlerinde,bakışlarında aradık emanetini. Sinan Meydan bize dehanın gelecek nesillere hangi projeleri niçin aktardığını, hangi zor koşullarda hangi kafa yapısıyla mücadele ettiğini hatırlattı. Kendisine özellikle bu seriyi yazdığı için candan teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
344 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Atatürk'e yaptıkları ve yapmayı düşündükleri ile farklı bir açıdan bakan bir kitap . Tüm kitaplarını aldım, ilk cilt bitti sıra devamında. Okudukça böyle dahi ve ileri görüşlü bir devlet adamına sahip olduğumuz için bir kez daha şükrettim. Keşke günümüz yöneticilerine de ilham kaynağı olabilse. Kesinlikle okullarda okutulması gereken bir çalışma. Okuyun ve çevrenizle de paylaşın.
İki tane Mustafa Kemal vardır. Biri herkes gibi vücudu olan bir Mustafa Kemal'dir. Öbürü Türk tarihi'nin sonsuzluğa kadar sürdürecek olan 'Kemâlizm'in Mustafa Kemali'dir. Kemâlizm yolu hasta ve yenik uluslara can veren bi hayat suyudur...
344 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Cumhuriyetimizin kurucusu yüce ATATÜRK ün akıl ve fikir bakımından ne kadar doğru ve çeşitli düşüncelere sahip olduğu ve halen fikirlerinin geçerli ve isabetli olduğunun kanıtı ..
%44 (150/344)
·Puan vermedi
Erken Cumhuriyet tarihinin farklı kaynaklardan alıntılarla anlatıldığı, o zamanlardaki bilinmeyen ya da unutulmaya yüz tutmuş bilgi ve belgelerin arşiv niteliğinde okuyucunun önüne sunulduğu bir kitap. Bilinmesi gereken bilgiler akıcı bir şekilde anlatılmış. Kitap serisi, bu ülkede yaşayan her bireyin bilmesi gereken önemli konuları barındırmakta. Okunmasını, değerli okuyuculara ısrarla tavsiye ederim. Şayet zevkle okuyorum...
344 syf.
·9/10 puan
Sinan Meydan’ın Akl-ı Kemal serisinin ilk cildi.

Bu cildinde Atatürk’ün;
-Çağdaş Türkiye Projesi
-Ulus Devlet Projesi
-Ordu ve Siyaseti Ayırma Projesi
-Anadolu’ya Gizli Geçiş Projesi
-Örnek Çiftlikler Projesini
inceleyecek sayın Meydan.

Akıcı, duru bir anlatım.
355 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10 puan
Atatürk'ün ülkesinin ve milletinin geleceği için gençliğinden beri düşündüğünü, planlar yaptığını ve zamanı geldikçe nasıl uyguladığını anlatıyor. Anlatımda zaman zaman sıkıcı oluyor.
344 syf.
·9 günde·4/10 puan
Kemalizm bir birikim sağladı, milleti titretip kendine getiren. Şu anda Atatürk'ü eleştirebiliyorsak, yine Atatürk'ün sayesinde eleştirebiliyoruz. Cumhuriyetin kazanımlarının başında bana göre bu öz disiplin geliyor. İnsanın insanca yaşayabilmesi için nerde yaşadığı önemli. Bu kitap başında güzeldi ama birşeyleri ispatlayabilmek için sonradan zorlamaya başladı. Bu da bende bazı tereddütler uyandırdı. Atatürk'ü anlatmak için bir şey ispatlamaya gerek yok.
344 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Okunması gereken bir kitap serisi ve tam bağımsızlığı,egemenliği tekrar anlatan baş yapıt
Atatürk, bir sözcüğün kökeninin nereden geldiğini bulunca,” Uzun bir çalışmadan sonra bunu keşfettiğim zaman Sakarya Muharebesi’ni kazandığım dakikadaki memnuniyeti duydum” diyecek kadar bilimsel heyecana sahiptir.
1924-1950 yılları arasında 352.000 takım dini kitap bastırıp, yurdun en ücra köşelerine kadar dağıtılmıştır . Bu kitapların dağılımı şöyledir: 45.000 adet Kuran-ı Kerim tercüme ve tefsiri, 60.000 Buhari Hadisleri tercüme ve izahı, 247.000 adet din kültürü eserleri.
1729’dan 1830 yılına kadar 100 yıl içinde Osmanlı’da basılan toplam kitap sayısı sadece 180. Aynı sürede Batı’da basılan kitap sayısı ise 90.000.
"İnsan ömrü yapılacak işlerin azameti karşısında çok cüce kalıyor... Geçtiğimiz yerlerde fabrikaları görmek istiyorum, ekilmiş tarlalar, düzgün yollar, elektrikle donanmış köyler, küçük, fakat canlı tertemiz, sağlıklı insanların yaşayabileceği evler, büyük yemyeşil
ormanlar görmek istiyorum. Gürbüz çocukların, iyi giyimli çocukların yüzleri sararmamalı, dalakları şiş olmayan çocukların okuduğu okullar görmek istiyorum. İstanbul'da ne medeniyet varsa, Ankara'ya ne medeniyet getirmeye çalışıyorsak, İzmir'i nasıl mamur kılıyorsak, yurdumuzun her tarafını aynı medeniyete kavuşturalım istiyorum. Ve bunu en çok ama çok yapmak istiyorum. Dedim ya, insan ömrü çok büyük işleri başarabilecek kadar uzun değil. Mamur olmalı Türkiye'nin her bir tarafı, müreffeh olmalı..
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Atatürk bu milleti iki kere kurtarmıştır: İlk Kurtuluş; akılla-silahla-imanla-cesaretle kazandığı Kurtuluş Savaşı, ikinci kurtuluş ise; akılla-kalemle-bilgiyle-azimle kazandığı Uygarlık Savaşı'dır.
İnsan ömrü yapılacak işlerin azameti karşısında çok cüce kalıyor... Geçtiğimiz yerlerde fabrikaları görmek istiyorum, ekilmiş tarlalar, düzgün yollar, elektrikle donanmış köyler, küçük fakat canlı, tertemiz, sağlıklı insanların yaşayabileceği evler, büyük yemyeşil ormanlar görmek istiyorum. Gürbüz çocukların, iyi giyimli çocukların yüzleri sararmamalı, dalakları şiş olmayan çocukların okuduğu okullar görmek istiyorum.

Istanbul’da ne medeniyet varsa, Ankara’ya ne medeniyet getirmeye çalışıyorsak, İzmir’i nasıl mamur kılıyorsak, yurdumuzun her tarafını aynı medeniyete kavuşturalım istiyorum. Ve bunu çok ama çok yapmak istiyorum. Dedim ya, insan ömrü çok büyük işeri başarabilecek kadar uzun değil. Mamur olmalı. Türkiye’nin her tarafı müreffeh olmalı...
M. K ATATÜRK
Dünyada devrimini hem düşünen,hem planlayan,hem halka soran,hem de bizzat halkın ayağına kadar götüren dek devrimci Atatürk'tür.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Akl-ı Kemal 1.Cilt
Alt başlık:
Atatürk'ün Akıllı Projeleri
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751032102
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Akl-ı Kemal 1.Cilt
Akl-ı Kemal 1. Cilt
O nasıl yaptı ötekiler nasıl yıktı?
"Devrim ve Karşı Devrim"

Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 1. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:

Çağdaş Trükiye Projesi
Türk Ulus Devlet(Millet) Projesi
Rumeli Savunma Hattı Projesi
Ordu ile Siyaseti Ayırma Projesi
Spor ve Beden Eğitimi Projesi
Anadolu'nun İşgalini Önleme Projesi
Anadolu'ya Gizli Geçiş Planı
Örnek Çiftlikler (Yeşil Cennet) Projesi

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden; Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

"Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır. "O'nun nasıl yaptığını, O'nun yaptıklarını ötekilerin nasıl yıktığını?" öğrenmek, gerçek Atatürk'ü tanımak ve Türkiye'nin gerçek kurtuluş reçetesini görmek için Akl-ı Kemal'i okumalısınız...

"Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır)."
-Kuran-ı Kerim - Yunus/100

"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır."
-Mustafa Kemal Atatürk-

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 192 okur

  • veysel yagmurlu
  • Ejder Kağan Nedirli
  • Harun İskenderoğlu
  • Perihan arslan
  • Tuncer Çağlayan
  • Ahmet Rufai İşbilir
  • murat hasdemir
  • Birce Karakaş
  • Mahmut
  • Merve Kavalcı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.1
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%18.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.1
Erkek
%71.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.6 (33)
9
%27 (20)
8
%13.5 (10)
7
%2.7 (2)
6
%2.7 (2)
5
%1.4 (1)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%1.4 (1)
1
%5.4 (4)