Akl-ı Kemal 2.Cilt Atatürk'ün Akıllı Projeleri

8,9/10  (16 Oy) · 
24 okunma  · 
16 beğeni  · 
846 gösterim
O nasıl yaptı ötekiler nasıl yıktı?
"Devrim ve Karşı Devrim"

Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 2. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:

İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi: Geleceğin yerleşim birimleri olarak tasarlanan İdeal Cumhuriyet Köyleri ve Türk Tarım Devrimi...

Halkevleri Projesi: Halkevleri, Halkodaları, Millet Mektepleri, Köy Eğitmenleri, Köy Enstitüleri ve Atatürk'ten sonra bütün bu projelerin nasıl yok edildiği...

Güneydoğu Anadolu (GAP) Projesi: Türkiye'de feodalizm ve Kürt sorununun kökleri, Atatürk'ün Doğu'ya verdiği önem, Cumhuriyet'in Doğu'daki yatırımları, Atatürk'ün toprak reformu mücadelesi ve Atatürk'ten sonra toprak reformunun nasıl unutturulduğu...

Demokrasi Projesi: Atatürk'ün Cumhuriyet ve demokrasi mücadelesinin bilinmeyenleri, Türkiye'de kadın hakları ve demokrasi, Atatürk Cumhuriyeti'nin çağına göre demokratik bir yapıda olduğunun kanıtları ve Atatürk'ten sonra "demokrasi" diye diye demokrasinin nasıl yok edildiği...

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden; Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır.

"Atatürk'ün Akıllı Projeleri", Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır. "O'nun nasıl yaptığını, O'nun yaptıklarını ötekilerin nasıl yıktığını?" öğrenmek, gerçek Atatürk'ü tanımak ve Türkiye'nin gerçek kurtuluş reçetesini görmek için Akl-ı Kemal'i okumalısınız...

"Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır)."
-Kuran-ı Kerim, Yunus/100-

"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır."
-Mustafa Kemal Atatürk-

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789751032119
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ayşen 
25 Oca 14:21 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Acırım senin aklının aydınlığından yararlanmayanlara. Acırım tüm dünyanın yüzyılın dehası diyen aklına hürmet göstermeyenlere, fikirlerini duruşlarını uygulamayanlara...
Atatürk'ün Cumhuriyet Köyü - Halkevleri - GAP ve Demokrasi Projelerinin yer aldığı, yaptıklarının ve yapmak istediklerinin anlatıldığı bir kitap.
İlk iki cildinin okudum kesinlikle ortaöğretimde okutulması, sorumlu tutulması gereken kitaplar...

İsmet Erdem Durmuş 
10 May 23:04 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazar Atatürk'ün gençliğinden ölümüne kadar yaptıklarını bölümlendirerek anlatıyor. Kitap bir çok yerde kendini tekrar ediyor. Gereksiz şekilde yazıları uzatmış. Okuduğum ilk iki cilt tek ciltte bitebilirdi. Her ne kadar tarafsız olması gerekse de başaramamış. Cumhuriyetin kuruluş dönemine saldırıp temellerini yıkmaya çalışanlara cevap vermek için hazırlanmış olan kitabı, tarih yaşandığı zamana göre değerlendirilir, lafını anımsattığı için sevdim.

Kadir Durukan 
03 Haz 05:17 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı az önce bitirip sitemde de geniş bir incelemesini de yazdım. İçerik olarak dolu dolu ve çok akıcı bir kitaptı. Sinan Meydan gerçekten okumaya değer bir yazar.

Ayrıtıntılı ve görselli inceleme için sitemi ziyaret edebilirsiniz;
https://www.kadirdurukan.com/akl-i-kemal-2-kitabi/

Kitaptan 12 Alıntı

ozge 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Atatürk ideal cumhuriyet köyü projesinin en dikkat çeken yönü projedeki hayvan mezarlığıdır. Bugünün çağdaş kentlerinin bile kaçında planlı hayvan mezarlığı vardır ki? İnsan hayatının hiçe sayıldığı bugünün acımasız dünyasında kim bir yerleşim planına hayvan mezarlığı koymayı düşünür ki? Kimde vardır bu büyük sevgi ? Bu büyük merhamet, bu büyük insanlık? Kimde vardır bu duyarlılık? Atatürk'ün ideal cumhuriyet köyü projesinde yer alan hayvan mezarlığı başlı başına bir hayvanseverlik örneğidir.

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 52)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 52)
ozge 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda dünyada gerçek anlamda bir diktatörler çağı yaşanmaktadır. Dünya ve Avrupa eli kanlı diktatörlerin baskısından inim inim inlerken Türkiye halife/sultanların baskısından kurtarılmış, egemenlik ulusa verilmiştir. Türkiye'nin farkı hiç şüphesiz Atatürk'tür. Atatürk yaradılış olarak demokrattır. Çünkü araştıran, sorgulayan, eleştiren ve düşünceye düşünceyle karşılık vermek gerekir diyen özgür ve bağımsız bir kafa yapısına sahiptir. Akıl ve bilimi tek gerçek yol gösterici olarak kabul etmiş, hiçbir kalıplaşmış düşüncenin esiri olmamıştır. Yaptığı olağanüstü işlere rağmen hiçbir zaman her şeyi ben yaptım diye böbürlenmemiştir. Her zaman ulusunu yüceltmiş, bütün başarılarını halkıyla paylaşmıştır.

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 14)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 14)
ozge 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yurt gezilerinde masraflı törenlerden kaçınılmasını, kurban kesilmemesini istemiştir. Hiçbir zaman bir koruma ordusuyla gezmemiş, hep halkın içinde, halkla birlikte olmuştur. Kendisi de dahil hiçkimseye ayrıcalık tanınmasını istememiştir.

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 15)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 15)
Kadir Durukan 
21 May 03:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayvancılığı geliştirmek için Hayvancılığı İyileştirme Kanunu çıkarıp kış ve yılda 600.000 lira zarara yol açan sığır vebası 10 yıllık bir mücadele sonunda 1932 dersinde yenilmiş. İnsanlara da geçen şarbon hastalığına karşın aşı bulunmuş ve her yıl 300.000 hayvan aşılanmış.

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 37 - İnkılap)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 37 - İnkılap)
Kadir Durukan 
21 May 03:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Köy Kıraati" kitabından "Gazi ve Mehmetçik" okuma parçası;

"Her tarafa mektepler açılıp çoğalmaya başladı. Çocuklar Arapça mavalların ve asılsız masalların yerine toprağın nasıl ekilip biçileceğini, madenin nasıl çıkarılıp işleneceğini, dut yaprağının nasıl atlas olacağını öğrenmeye koyuldu. ..."

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 65 - İnkıkap)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 65 - İnkıkap)
Kadir Durukan 
21 May 03:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'ün İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi İnönü'ün "Kombinalar", Ecevit'in "Köykent", MHP'in "Tarımkent" projelerine esin kaynağı olmuş.

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 58 - İnkılap)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 58 - İnkılap)
Kadir Durukan 
01 Haz 05:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hukuk Profesörü olan Celalettin Arif bey TBMM'yi Osmanlı Meclisinin devamı olarak görmek isteyince kendisine, "Siz değil anayasa profesörü, sokak başı avukatı bile olamazsınız." diye çok sert bir yanıt vermiş.

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 188)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 188)
Kadir Durukan 
01 Haz 05:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Örneğin Atatürk'ün hazırlattığı ders kitaplarında hem din eleştirisi yapılmış, hem evrim teorisi anlatılmış (...)

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 227)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 227)
Kadir Durukan 
 01 Haz 05:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mısır temsilcisi Hüda Sarayi Atatürk'ü ziyaretinde "Türkler sizi Atatürk, yani Türklerin babası olarak isimlendiriyorlar, ben ise sizi Atadoğu, yani Doğu'nın babasını alarak isimlendirmek istiyorum."

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 259)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 259)
Volkan Türüdü 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Köy Enstitülerinin eleştrilecek temel özelliklerinden biri Atatürk'ün Ön Türk merkezli Türk Tarih Tezi'nin yerine Yunan-Roma eksenli Greko-Latin Tezi'ni işlemesidir. Hasan Ali Yücel'in Antik Yunan ve Roma kaynaklarını çevirmesiyle başlayan "Greko-Latin" hayranlığı, Atatürk'ün "millet inşasında" çok önemli yer tutan ve bilimsel olarak da çok güçlü referanslara sahip olan Türk Tarih Tezi'nin unutulmasına yol açmıştır. Asırlardır ihmal edilmiş, kendi tarihinden habersiz Türk köylüsüne yapılacak en büyük iyiliklerden biri, ona Antik Yunan ve Roma tarihini değil, köklerinin bağlı olduğu eski Türk tarihini öğretmek olmalıydı. Atatürk'ün çok büyük önem verdiği Halkevleri ile daha sonraki dönemde açılan Köy Enstitüleri arasındaki en ciddi fark "tarih öğretimi" konusunda karşımıza çıkmaktadır. Halkevlerinde Türk Tarih Tezi öğretilirken Köy Enstitülerinde Greko-Latin Tezi öğretilmiştir.

Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 108)Akl-ı Kemal 2.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 108)
2 /