Akl-ı Kemal 4.Cilt Atatürk'ün Akıllı Projeleri

8,3/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
640 gösterim
O nasıl yaptı ötekiler nasıl yıktı?

"Devrim ve Karşı Devrim"

Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 4. cildinde yer alan Atatürk'ün Akıllı Projeleri şunlardır:

Uçak Sanayi projesi; (Havacılık ve Uzay Öngörüsü): Türk Havacılık Tarihi'nin kısa bilançosu, Kurtuluş Savaşı'nda kırık kanatlar mucizesi, Atatürk'ün Kayseri, Ankara, Eskişehir uçak ve motor fabrikaları, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'ın yerli uçakları, 1930'larda uçak ihraç eden Türkiye gerçeği, Atatürk'ün bilinmeyen uzay öngörüsü ve Ay Projesi, 1940'larda Türkiye'nin yaptığı yarasa uçak Uçan Kanat, ilk yerli savaş uçağı Mehmetçik Projesi ve Ankara Rüzgâr Tüneli, 1950'lerde ABD raporlarıyla ve istekleriyle Türk uçak fabrikalarının tava, tencere ve traktör fabrikasına dönüştürülmesi..

Dinde Öze Dönüş Projesi: Atatürk'ün bilinmeyen din anlayışı, İslam Rönesansı'ndan hurafelerin bataklığına İslam dünyası, Osmanlı'da dinde öze dönüş çalışmaları, Atatürk'ün 1930'lardaki din ve İslam eleştirilerinin unutulan devrimci nedenleri; 1932'de Atatürk'ün 9 seçilmiş hafızla Dolmabahçe'deki bir haftalık Kur'an çalışması, Dr. Reşit Galip'in Türk'ün Milli Dini İslam tezi, Tarih Kurultaylarında Hz. Muhammed'e sahip çıkılması, Atatürk'ün Ayasofya'da planladığı büyük din tartışması, Türkçe Kur'an, dua, hutbe, ezan, salat konusundaki gerçekler, Mehmet Akif ve
Kur'an tercümesi, Atatürk'ün İslama büyük hizmetleri, 1950'lerde Dinde Öze Dönüş Projesi'nin yok edilmesi...

Tarih ve Dil Tezleri Projesi: Türk Tarih Tezi'nin uluslararası kaynakları, Cumhuriyet'in Batı merkezli tarihe başkaldıran kültür-uygarlık eksenli bilimsel tarih kitapları, tarih kurultayları, Dil Devrimi'yle Türkçenin kurtuluşu, Güneş Dil Teorisi'nin uluslararası kaynakları, Dil Kurultayları, Tarih ve Dil Tezlerinin bilimsel boyutu ve uluslararası etkisi, Atatürk'ün dilbilim - kökenbilim çalışmaları; Atatürk'ün bilimkurgu tarih/dil görüşü, Atatürk'ün antropoloji çalışmaları; ırkçı Nazi antropolojisine eşitlikçi brakisefal Avrasya kuramıyla başkaldırı, Atatürk'ün antropoloji çalışmalarının bilimsel niteliği ve ırkçılık karşıtlığı, 1940'larda ve 1950'lerde Tarih ve Dil Tezleri Projesi'nin yok edilmesi...

Atatürk akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden, Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır. Atatürk'ün Akıllı Projeleri, Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır.

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789751033239
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ayşen 
 26 Mar 22:21 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Akl-ı Kemal serisinin son cildi 5 olsa da ben kargo nedeniyle son olarak 4. cildi okudum. Bu nedenle nacizane yorumumu bu cildin sonuna yazmayı uygun buldum.
Akl-ı Kemal serisini okurken insan kendini ders çalışıyor gibi hissediyor ki insanın aklında hep o soru, neden bu seri ders kitabı olarak okutulmuyor ki oluyor.
Atatürk'ün aklı, fikri, zekası, stratejileri, ülküleri ve yönetim becerisini gözler önüne seren bir seri.
Bu seriyi okurken özellikle alıntı paylaşmadım, paylaşamadım çünkü hakikaten genellikle sevdiğimiz tüm romanlar için aynı cümleyi kullanırız: alıntı yapsak tüm kitabı yazardık tekrar diye ya da etkilendiğim cümlelerin altını çizmek istesem tüm satırları çizmek gerek diye. Bu seri de aynen öyle, her bir satırı ve konusu Atatürk'ün aklını yansıttığı için etkilenmemek sevmemek imkansız.
Ve o yıllardan bu yıllara geldiğimizde aradaki kayıpları görüp içinizin cız etmemesi...
Sinan Meydan'ın tarzına gelecek olursak, konu itibariyle bazı cümleler bazı paragraflar tekrarlandığı için bu biraz sıkıcı olabiliyor. Ama ders kitabı niteliğindeki konuları okuyucuya sunabilmek zor olmasına rağmen okutabiliyorsa çok da birşey söylemek ayıp olur.
Mutlaka okumanızı tavsiye edebilirim.

Kitaptan 1 Alıntı

Volkan Türüdü 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Atatürk 1930'larda, gelecekte insanoğlunun aya ayak basacağından emindir. O, bu çarpıcı öngörüsü doğrultusunda, "Kanatlı bir gençlik memleketin geleceği bakımından en büyük güvencedir. Bir gün Batılı ayaklar Ay'da ayaklarının izlerini bırakacaklarsa, bunların arasında bir de Türk'ün bulunması için şimdiden çalışmalara girişmek, aşamalar kaydetmek gerekir,"diyerek günümüzden 80 yıl önce gelecekte bir gün Batılıların Ay'a ayak basacaklarını öngörerek, Ay'a ayak basacak bu Batılı ayaklar arasında Türklerin de olmasını istemiş ve bunun için gereken çalışmaları başlatmıştır. Bu nedenle Atatürk'ün sadece bir "Uçak Sanayi Projesi" değil, bununla birlikte aslında bir de "Uzay Sanayi Projesi" vardır. Hiç dile getirilmemesine karşın Atatürk'ün Türk ulusuna hedef gosterdiği "muasır/çağdaş medeniyet" kavramı içinde "Türklerin aya ayak basması" bile vardır.

Akl-ı Kemal 4.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 61)Akl-ı Kemal 4.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 61)