Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür

8,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
626 gösterim
Düşüncelerinizde boğulmayın, zihninizi evcilleştirin!

Yirmi birinci yüzyılın kavanozlara kapatılmış kelebekleri olarak hepimiz çarpık düşüncelerimizi gerçeklik olarak kabul etmeye alıştık. Hepimizin mekanizması aynı: Acı çekiyoruz, gülüyoruz, öfkeleniyoruz, söyleniyoruz. Sert kabuklarımızın altında kırılgan varlıklar yatıyor. Oysaki bir adım geri çekildiğimiz zaman duygu ve düşüncelerimizi de tıpkı sesler, tatlar ve görüntüler gibi zihnimizden gelip geçen şeyler olarak deneyimlemek mümkün.

Ruby Wax, kafamızın içindeki eleştirel seslerin bizi nasıl delirttiğini, kendi zihnimizi nasıl sabote ettiğimizi ve beynimizin çalışma şeklini anlatıyor. Basit farkındalık teknikleriyle düşüncelerimizi yeniden düzenlemenin yollarını göstererek bizi zihnimizin kölesi olmaktan çıkarıp efendisi haline getiriyor. Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, bu çılgın dünyada nihayet biraz olsun huzur bulmamızı, belki de halimize gülmemizi sağlayacak müthiş bir rehber...

Ağır depresyonlarla yıllarca savaştıktan sonra katil olmak yerine komedyen olmayı seçtiğini söyleyen bir yazarın kaleminden çıkan bu kitabı okuduktan sonra hayata bambaşka gözlerle bakacaksınız!

“Ruby Wax bu harika kitabıyla kendini aşmış. Güçlü gözlemleri hem çok komik hem çok etkileyici. Cesaretine, açık yürekliliğine, mizah anlayışına ve bilgeliğine pek çok insan minnettar kalacak.”

- Mark Williams

“Keçileri kaçırmadan, daha sakin ve dengeli bir hayat sürmenin yollarını anlatan çok eğlenceli bir kitap…”

- Helen Fielding

“Bilinçli farkındalığın gücünü savunan komik ve içten rehberimiz sağlığımızı, zihinlerimizi ve ilişkilerimizi iyileştirmek amacıyla bize ilham vermek için kişisel deneyimleri ile akademik eğitimini eşsiz bir şekilde harmanlamış.”

- Dr. Daniel J. Siegel

“Ruby Wax, sinir bilimi her zamanki etkili konuşma becerisi, anlaşılırlığı ve mizah anlayışıyla harmanlamış. Hem çok gülecek hem de bu karmakarışık, çılgın dünyada aklınızı kaçırmadan yaşamaya dair pek çok şey öğreneceksiniz.”

- Marjorie Wallace, SANE’in Kurucusu

“Ruby Wax’ın sıra dışı bir zekası var ve o zekayı kullanarak hem kendi zihnini hem de bizim zihinlerimizi eşsiz bir mizah anlayışı ve derin bir samimiyetle kaleme almayı başarmış. Ruh sağlığı konulu kitaplar kategorisine müthiş bir katkı niteliğindeki bu kitapta hemen herkes kendinden ya da yakınlarından bir şeyler bulabilecek. Paha biçilmez bir çalışma…”

- Stephen Fry

“Bu kitabı yazarın kendisinden bile çok sevdim. Çok şey anlatıyor, üstelik de yüksek sesle ve esprili bir dille… Evet, bu kitaba bayıldım. Kitapları da bilirim, sevgiyi de. Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, kitap ile sevginin birleşimi…”

- Carrie Fisher

“Ruby Wax yirmi birinci yüzyıl akıl sağlığı bilimine müthiş bir giriş niteliğindeki bu kitabında cehaleti bilgiyle, kafa karışıklığını kristal berraklığıyla, önyargıyı açık fikirlilikle ve sertliği mizahla yok ederken deli damgası ejderhasını da devirmeyi başarıyor. Bu kitap, akıl sağlığının da fiziksel sağlıkla aynı kefeye koyulması için verdiğimiz savaşta dönüm noktası niteliğinde olacak. Ruby Wax, akıl hastalıklarının doğasını basit bir dille açıklayıp neler yapabileceğinizi anlatıyor. İçinde yaşadığımız toplumu iyileştirmesi açısından çok anlamlı bir çalışma. Bu yaşam kılavuzunu herkes okumalı.”

- Peter Fonagy, Psikanaliz Profesörü

“Ruby Wax bu kitapta kendi endişe ve korku kaynaklarına dürüstlükle ve mizahla değinmiş. Hayatın bir gerçeği olan deli damgası yeme durumunu büyük bir başarıyla kahkahalara dönüştürmeye başarmış.”

- The Times

“Bu kitap bir ‘hayat rehberi’ olarak gerçekten işe yarıyor çünkü yazarı Ruby Wax… Kendisiyle barışık bir kadın olan Wax’ın mizah anlayışı sayesinde
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786053438915
 • Orijinal Adı:
  Sane New World: Taming the Mind
 • Çeviri:
  Elif Okan Gezmiş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Ceyda Süren 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nerede olduğumuz ile nerede olmak istediğimiz arasındaki o boşluğu doldurmak,bizim için muhtemelen en büyük motivasyon kaynağıdır.

Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, Ruby Wax (Sayfa 149)Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, Ruby Wax (Sayfa 149)
Ceyda Süren 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ne hakkında düşündüğünüz sizin seçiminizdir,düşüncelerinizin kurbanı değilsiniz.

Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, Ruby Wax (Sayfa 172)Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, Ruby Wax (Sayfa 172)

Işte,"Meşgul müsün?" sorusuna en sık verilen yanıtlardan bazıları:
"Başımı kaşıyacak vaktim yok."
(Bunu gözünüzde canlandırın:o kadar meşgul ki kafası deli gibi kaşındığı halde o eziyeti çekerek çalışmaya devam ediyor.)
"Isim başımdan aşkın."
(Boyunu aşan iş yığınlarının arasında yıllarca hapis kalan biri varmış mesela..)

Eğer bu yanıtlardan birini daha önce kullandıysanız gerçekte yaşadığınız şeye hayat bile denemeyecek kadar meşgul olmanıza rağmen muhtemelen "gününü gün eden" VIP bir şahsiyetsiniz.

Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, Ruby Wax (Sayfa 25 - Pegasus)Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür, Ruby Wax (Sayfa 25 - Pegasus)