1000Kitap Logosu
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme

Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
42 Kişi
139
Okunma
58
Beğeni
909
Gösterim
156 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 25 dk.
Adı
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme
Basım
Türkçe · Türkiye · Alfa Yayınları · 28 Ocak 2019 · Karton kapak · 9786051718972
Orijinal adı
Tractatus de Intellectus Emendatione
Latince aslından yapılmış ilk Türkçe çevirisini elinizde tuttuğunuz bu kitap, Spinoza'nın düşüncelerini olgunlaştırıp felsefi terminolojisini şekillendirmeye başladığı, dolayısıyla zihin dünyasına giden yolların temel taşlarını döşediği eseridir. Bu eserinde Spinoza'nın asıl gayesi, insanın tabii kuvvetini bütün özellikleriyle tanımak ve eksiksiz bir yöntem keşfederek onu doğruya götürecek bir mantık haritası çizmektir. Bu keşfedildimi, arkası gelir. İçimizde mevcut olan doğru kavram ilk adım atacağımız basamak olur, düzgün çıkarımlar ve kanıtlamalarla doğru düşünme, doğru düşünmeler doğurur. Böyle basamak basamak insanın bilgisi gelişir, anlama yetisi gitgide artar ve daha ileriye, daha ileriye derken, en nihayet bilgeliğin zirvesine kadar yol alınır. Bu zirve, zihnin içinde hakikat yolculuğuna çıkan her insanın en büyük hedefidir; en yüksek bilgidir, en yüksek bilinç düzeyidir ya da Spinoza'nın kendi tabiriyle, zihnin doğayla olan birliğinin külli bilgisine ermedir. İnsan ancak bu bilgide mutluluğa doyar; ancak bu bilgide yetkinliğin, etkinliğin ve özgürlüğün manasını kavrar.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,01
8.3
10 üzerinden
42 Puan · 14 İnceleme
Öztürks
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme'yi inceledi.
156 syf.
·
Puan vermedi
#kitapyorumum #aklinislahiuzerinebirinceleme #spinoza *Spinoza'yi anlamak oldukça güç. Fikirlerini merdivenin basamakları gibi aşamalı aşamalı sıralarken bir anda her şeyi başa alıp ilk basamağa geri donuveriyoruz ya da donuveriyorum * Mutlak iyiyi, mutlak doğruyu ve Tanri'yi sorgulamak 17.yy da yaşamış bir insanın afaroz edilmesi için yeterli sebepler. Bu bakımdan oldukça gözükara. Toplumu bilinçlendirmeyi kendisine görev edinmiş Spinoza'yi sorgulamaya iten neydi? Akıllarını kullanamayan insanlar topluluğu ve tabi ki Descartes, Platon,Bacon gibi düşünürler. * Kitapta ilgimi çeken kısım: Para hırsı, şöhret ve ihtiras amaç olmaktan çıkıp birer araç oldukları zaman gerçek ve mutlak iyiye ulaşmaya katkı saglayacaktir ifadesiydi. Insanlar arasında mutlak iyi olarak görülen üç şeyle kitap başlar : servet,itibar ve ihtiras. Üçü de zihni dağıtan, bulaniklastiran şeylerdir * Tam bir rasyonalist olan Spinoza'yi anlamak için bu incecik kitap elbette yetersiz. En iyisi yazılarını okumak!
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Uğur De Molinari
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme'yi inceledi.
156 syf.
·
10/10 puan
Spinoza'nın okuyucusuna, doğru düşünme ve gerçek bilgiyi öğrenmede gidilecek yolu basamak basamak öğreten bir yaklaşımla ve panteizmin bilgi - doğa - zihin denklemi çerçevesinde yazdığı düşünce edimi kitabı. Spinoza bir öğretmen edasıyla kaleme aldığı bu eserinde varlık ve bilgi problemlerini ele alıyor. Bu noktada bilginin ve varlığın bir bütünsellik içinde olduklarını, o bütünsellikte gelişip, gerçeğe ulaştığını söyler. Spinoza felsefesinde doğa-tanrı dengesinin kurulu olduğunu ve bütünsellik anlamında bu denklemin insan yaşamına doğrudan etki eden bir yapısı olduğunu hatırlayacak olursak aklın bu yönlü ıslahı ile insan mutlu olmaya erişebilir der. Gündelik yaşamın dertleri ve gereksiz sorunların bir kenara atılması ve gerçek bilgiye, mutluluğa ulaşmada doğaya dönüş vazgeçilmez bir yoldur. Bu anlamda Nietzsche'nin vazgeçemediği doğa yürüyüşlerini hatırlamak gerekmektedir. Bu açıdan da bir benzeşme var. Spinoza bilgi kuramını her ne kadar Descartes etkisi altında kurmuş gibi görünse de kartezyen dualizmi aşmış, zihinsel ve fiziksel dünyanın bir gerçeğin iki farklı yüzü olarak yorumlamıştır. Bu nedenle Spinoza tanrı-doğa denkleminden hareketle bilgi kuramını geliştirir. Başta da belirttiğim gibi, insanı, basamak basamak hakikate ulaştırmak amacında olduğundan bilgiyi de yine bu basamak modeline göre sınıflandırmış ve ilk olarak akıl bilgisini işlemiştir. Akıl bilgisi tecrübe ve derslerden çıkardığımız sonuçlardan, aile ve okuldan aldığımız eğitime kadar edinilmiş olan bilgidir. Burada yeteri düzeye gelmiş olan insan ikinci basamağa geçerek bilimsel bilgi ile tanışır. Suyu 80 derecede kaynatmaya çalışan insanın bunu tecrübe ettikten sonra edindiği 100 derecede kaynadığı tespiti gibi bilimsel bilgi, gereksiz bilgilerin ve yanlışların atıldığı, hakikate yakın bilgilerin edinmeye başladığı alandır. Son basamak ise sezgisel bilgidir Spinoza'da. Temel derdi insan varlığının kurtuluşu ve özgürlüğü olduğu için bilimsel bilginin işleneceği alanı oluşturması gerekti. Bunu ise sezgisel bilgiyle yapmaktaydı. İkinci basamakla sadece neden-sonuç bilgisinde kalındığı için doğanın tam olarak anlamlandırılamayacağını söyleyerek sezgisel bilgi ile insanın ölümlü bir canlı olduğunu fark etmesi, doğanın sürekli var olacağı, edebilik kavramı içerisinde bilgiyi yeniden edinmesi durumunu anlatmaktadır. İşte aklın ıslah edilmesiyle böyle bir paradigma kurmuştur Spinoza. Panteizme merak duyanların okumadan geçmemesi gereken kitaplardan.
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
25
Çağla Özden
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme'yi inceledi.
156 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dünden bugüne elimden düşmeyen Spinoza kitabı. Mutlak bir gerçekliğe, doğru bilgiye aklın yoluyla nasıl varılacağını irdelediği bu kitapta Spinoza, artık yerleşmiş felsefesinin meyvelerini topluyor. Metnin yarım kalmış olması insanda "Kim bilir daha neler anlatırdı?" üzüntüsünü yaşatırken kitap aynı zamanda tamamlanmış bir kitap gibi etkileyici. Kitabı okuyacakların felsefi termonolojiye hakim olması okumayı kolay kılacak ve anlaşılmayı derinleştirecektir.
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Ozan Akıncılar
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme'yi inceledi.
156 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Aklın İslahı Üzerine Bir İnceleme
Tractatus De Intellectus Emendatione Geçimini mercek perdahlayarak kazanan ,öğretileriyle paralel Bilge yaşantısı takdir toplayan Büyük filozofların en soylularından biri Spinoza ; Bu kitabı öğretisinin temel kitabı Ethica’ya bir giriş niteliğinde yazılmış maalesef tamamlanamış bir Eser Latince aslından İlk defa çevrilen alanında usta profesör Çiğdem Dürüşken hocamız tarafından Türkçemize kazandırılmış ! İnsanların İştahını Kabartan Hevesler Gerçek İyi Mutlak İyi Bazı Davranış Kuralları Farklı Algılama Biçimleri En İyi Algılama Biçimi Aklın Aletleri Doğru Kavramlar En İyi Bilme Yöntemi Kurgusal Fikir Yanlış Fikir Şüpheli Fikir Hafıza Unutkanlık Çift Yönlü Algı Tanım Yapmanın Koşullatı Ezeli Ebedi Şeylerin Bilinmesini Sağlayan Vasıtalar Akli Melekeler ve Aklın Özellikleri Konu Başlıkları
Aklın Islahı Üzerine Bir İnceleme
OKUYACAKLARIMA EKLE
8