Aklın Serüveni ve İsyanı

8,7/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
218 gösterim
Friedrich Wilhelm Nietzsche, (15 Ekim 1844, Röcken, Saksonya - 25 Ağustos 1900 Weimar, Almanya) Alman filozof ve filolog. Nietzsche'nin eserleri genellikle din, ahlâk, çağdaş kültür, sanat ve felsefe alanındaki eleştirilerden oluşmaktadır. Ayırt edici üslûbu temelini özdeyişlerde ve şiirde bulur. Nietzsche felsefe üzerine, özellikle de varoluşçuluk ve post modern felsefe üzerine yoğunlaşmıştır. Yirmi dört yaşındayken, Nietzsche, Basel Üniversitesi'nde filoloji profesörü oldu, fakat 1878 yılında, yani altı yıl sonra, kendisini sonraki bütün yaşamı boyunca etkileyecek sağlık sorunlarını ileri sürerek (özellikle de baş ağrılarını) görevinden istifa etti. Bir bunama krizi sonrasında, yaşamının son on yılını, neredeyse bitkisel yaşam denilebilecek bir halde, eşi ve kız kardeşinin yanında geçirdi. Eserlerinin çevrilmesi ve yorumlanması deli olduğu bahanesiyle ya da Nazi propagandasıyla büyük ölçüde engellenmiştir. Yaşamında pek az kişi tarafından tanınsa da, günümüzde XX. yüzyılı en derin şekilde etkileyen düşünürlerden birisi olarak görülmektedir..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786054922857
 • Yayınevi:
  Alter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Öz 
 16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Şimdiye kadar okuduğum en öfkeli ve isyanı zirve yapmış Nietzsche'yi gördüm bu kitapta.Dolu dolu bir zenginliği barındıran bu kitapta Nietzsche pek çok kavrama kitabın adında da olduğu gibi isyan noktasına varan bir üslupla daha net bir açıklama getirmiş.Üst İnsan kavramının nasıl yanlış anlaşıldığını,Trajedi,Güç İstenci,Nihilizm,Tiksinti,Sanat,Ahlak, ve Semitizm kavramlarına getirdiği o kendine has bakış açıları ile her şeyi sil baştan anlatmak ister gibi, bir öfkenin dile getirilişi gibi keyifle okuduğum bir kitap oldu.Şimdiye kadar okuduklarınızdan çok farklı bir dille,adeta onunla sohbet eder gibi ve onun her dediğini,anlatmak istediği her şeyi bir çırpıda anlayabileceğiniz keyifte uzun soluklu hırçın bir muhabbetin ortasında kendinizi bulabileceğiniz bu eserin özellikle sonlarına doğru artık Nietzsche'yi dizginleyemeyeceğinizi anlayıp onu kendi haline bırakıp öfkeden coşmasını izlemek isteyeceğiniz tuhaf duygu iniş çıkışları yaşayacağınız güzellikte bir kitap olduğunu söylemeliyim..Ölümünden sonra eserlerinin tahrif edilerek nasıl da Nazi yanlısı bir dönüşüme uğratıldığı gerçeği, Semitizm karşıtlığına dair yaptığı o derin açıklamaları,Trajedi'de Apollon ve Dionysos kavramlarına dair bizi zenginleştirecek büyülü açıklamalarıyla yeni bir farkındalık sunarken,onu hiç görmediğimiz belki de gerçekten çoğumuzun yanlış anladığımız yanlarına dair düzeltmeleri de bu haklı isyan edişleri sayesinde yeniden bir tefekkürle yapabilme şansını elde etmiş olacağız.Daha da güzeli,yeniden açıklığa kavuşturmak istediği kavramlara yönelik olarak,kendi eserlerinden çokça alıntıyla doldurduğu,süslediği ve tüm kitaplarını aynı anda okuduğunuzu size hissettiren bir zenginlik sunması açısından da fark yaratan bir eser olmuş.Sayfa sayısı az olsa da içeriğin güçlülüğü anlamında sanki bin sayfalık bir kitap okumuşçasına başka bir doluluk hissedeceğiniz eleştiri temelinde başlayıp isyan boyutuna sizi de beraberinde taşıyan Nietzsche'yle bu güzel sohbeti mutlaka yaşayın derim..

Kitaptan 19 Alıntı

Öz 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ulusalcılık,Nazizm ve Faşistlik
"Cahillik,ahlaksızlık ve batıl inancın olduğu her yerde,bunların popüler olduğu her yerde,ekonominin kötü,tarımın zayıf,din adamının güçlü olduğu her yerde hala görebiliyoruz ulusalcılık kostümünü giyenleri."

Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 107)Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 107)
Öz 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Güçlülerin Ahlakı
Ve güzelliği senin gibi başka kimseden istemem sert insan:İyiliğin kendi üzerinde kazandığın son zaferin olsun!

Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 40)Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 40)
Öz 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Trajedi
En garip ve en çetin sorunlar karşısında bile yaşama evet diyebilmek;yaşamın en yüksek tiplerinin kurban edilişinde,kendisinin tükenmezlik özelliğinden sevinç duyan yaşama istenci--işte ben buna Dionysoscu derim,trajik ozanın psikolojisine doğru giden yolu işte ben keşfettim!

(Putların Alacakaranlığı kitabından alıntı)

Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 96)Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 96)
Öz 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Cinsiyetlerin Çatışması
Gerçek anlamdan kadınlar yalnızca dünyaya erkekler getirmekle kalmaz,mecazi bir söyleyişle de erkeğin içinde yarattıkları arzularla,erkek yeniden dünyaya gelmiş gibi olur.

Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 68)Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 68)
Öz 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Güzelliğin Psikolojisi
"Sanatın olabilmesi için,bir estetik davranışın ve tatminin olabilmesi için bir şekilde giriş niteliğinde psikolojik bir koşulun varlığı kaçınılmazdır:sarhoşluk"

Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 98)Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 98)
Öz 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Trajedi
Nietzsche'ye göre trajedi,Dionysoscu bir sarhoşluktan doğar:Anlaşılmaz dışa çıkartılışlarıdır yaygın dürtülerin.İnsan kendinden geçmektedir;Tanrı tarafından büyülenmiş gibi hisseder.

Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 94)Aklın Serüveni ve İsyanı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 94)
2 /