Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir Sherlock Holmes

8,6/10  (137 Oy) · 
468 okunma  · 
124 beğeni  · 
2.452 gösterim
Akıl yürütme sanatı, uzun ve sabırlı çalışmalar sonucunda elde edilir. Yetenekli bir akıl yürütücü beynini boş bir oda gibi kullanır, gereksiz bilgileri eler ve odaya sadece işine yarayanları yerleştirir. Dönüp baktığında gördüğü şey ise, ona doğru sonucu veren, dâhice çizilmiş bir tablodur.
-Sherlock Holmes-

Unutulmaz dedektif Sherlock Holmes'un keskin zekâsını kullanarak çözdüğü, birbirinden ilginç ve esrarengiz 12 hikâyenin anlatıldığı serinin son kitabı Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, suç dünyasına bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

Sadece ülkemizde değil, bütün dünyada yıllardır güncelliğini koruyan ve büyük ilgiyle okunan, toplam 56 hikâye ve 5 kitaptan oluşan bu seri, hayali kahraman Sherlock Holmes'a duyulan hayranlığı kat ve kat arttırmaya devam ediyor...

Bakış açını değiştirdiğinde, başta sana saçma görünen şeyler bile seni gerçeğe götürecek birer ipucu olabilir.
-Sherlock Holmes-
(Tanıtım Bülteninden)

İÇİNDEKİLER

ŞANSLI MÜŞTERİ
BEYAZ ASKER
MAZARİN TAŞI
ÜÇGEN ÇATILAR
SUSSEX VAMPİRİ
ÜÇ GARRIDEB
THOR KÖPRÜSÜ
SÜRÜNEN ADAM
ASLAN YELESİ
PEÇELİ KİRACI
SHOSCOMBE PRENSİ
EMEKLİ BOYACI
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786053480563
 • Orijinal Adı:
  The Case Book Of Sherlock Holmes
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
The OA 
 16 Oca 00:39 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap diğer sherlock klasikleri gibiydi ama benim en çok begendigin hikayeler sussex vampiri ve tahir köprüsüydü birde şanslı müşteri .
Doyle her zamanki sade anlatimini kullanmış bu kitaptada. Ama ilk diziyi izleyince kitaptaki sherlock holmes ün zekasına fazla hayranlık duyamıyorsunuz çünkü dizide çok abartılmış bir zekaya sahip fakat kitapları gene de herkesin okuyacağı türde ve harika okuyacak herkesemin daha fazla ertelemesini dilerim...
Iyi okumalar

fazi 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Martı Yayınları'nın basımını üstlendiği beş serilik Sherlock Holmes maceralarının sonuncusu. On iki kısa hikayeden oluşuyor ve böylece elli altı hikayelik seri tamamlanmış oluyor.. Sherlock ve Watson'ın efsane ikili olduğunu zaten bilenler biliyor ve bu da okuyucunun ayrı bir zevk almasını sağlıyor hikayelerden. Benim favorim 'Beyaz Asker' tabi ki. Hikayelerin bazıları, orjinal metinlerden daha kısa olsa da her zaman olduğu gibi gizemi ve merakı sonuna kadar koruyor. Seriden bağımsız da okunabilecek hikayeler bütününe sahip Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir.. Ama ilk Sherlock deneyiminiz olacaksa, önce mutlaka Kızıl Dosya'yı okumalısınız. Böylece Sherlock ve Watson ilk karşılaşmasına şahit olacaksınız ve diğer hikayelere geçişte kolaylık yaşayacaksınız.

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir benzeri kitaplar

Yine serinin ilk kitaplarını bırakıp, son kitabını okumanın bana yaşattığı farklı duygularla belirtmeliyim ki; bu kitabın seri olduğundan tabi ki bilgim vardı. Ancak arkadaşın elinde görüp, okumalıyım diye aldığımda, seri olarak okunmasının gerekli olmadığını anladım. Gerçekten büyük bir zekâ örneği diyebilirim. Çok güzel kurgulanmış ve sonucunu tahmin etmenin gerçekten zor olduğu bir hikayeyle, zekice çözülen gizemler ve bir adamın gerçekten düşünce gücüne hayran bırakacak bir anlatım. Sevdiğim ve hiç fikir yürütmeden, keyifle okuduğum bir kitaptı.

Ceren Acer 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kısa kısa cinayet hikayelerinden oluşup, fazla uzun soluklu bir gerilim romanı olmamasına rağmen beğendiğim ve büyük bir merakla sayfalarını çevirdiğim seri kitabı. SHERLOCK HOLMES serisinin son kitabıydı. Bu seriyi bitirdiğim ilk dakikalarda sanki çok yakın bir arkadaşımı kaybetmiş gibi oldum. Seri bir kaç romanlık daha sürmeliydi diye düşünüyorum. SHERLOCK HOLMES karakterinin etkileyici, okuyucuyu her seferinde şaşırtan zekasını asla unutmayacağım. Olay örgüsünde etkileyicilik, yazarın karakter betimlemesi unutulacak gibi değil çünkü.

Ünlü İngiliz polis dedektif Sherlock Holmes zekasını etkili bir şekilde kullanarak sonuca ulaştığı birbirinden ilginç esrarengiz hikayelerin yer aldığı seri, ilk kez okuduğum keyif aldığım bir kitap sırada diğer seridekilerde var.Met edildiği kadar olmasada ilginç,insanın nerden ne detay ve sonuç çıkarta bilir sonuca nasıl ulaşır rehber bir eser.

Erkan 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıl yürütme uzmani, bir dahi, bir uzman, kelimelerle anlatılamaz kesinlikle. Üç tane kitabını okudum tüm serisini almaya karar verdim. Okurken sanki olaya tanık oluyormuş bişi uyandırıyor insanda

to__jannah 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sherlock Holmes bana babamı anımsatıyor:) Kitapta en çok Holmes ve Watson'ın uyumunu sevdim. Şüpheci biriyseniz kitap itinayla daha da şüpheci birisi olmanıza yardımcı olur.

Bir Okur Yazar 
12 Şub 22:41 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Serinin son kitabı da bitti
Dedektiflik hikayesi okumak neler katabilir ki diyenlere
Meseleyi kafanızda defalarca çevirmek mutlaka sizi bir çözüme ulaştırır,
En ufak detaylar bile hayati bir önem taşıyabilir,
Eğer ki sevdiğiniz işi yapıyorsanız para gerçek anlamda takıldığınız bir nokta olmayacaktır çünkü o sizin hobinizdir,
En zor şeyleri çözüp anlattığınızda insanlar "Bu muydu?" diyebilir
kazanımlarını söyleyebilirim.
Keşke gerçek olsan Sherlock bence dünyanın sana ihtiyacı var..

Ömer Öner 
 20 Mar 09:35 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Beklediğim hazzı alamadım maalesef. Ama belki de Bay Holmes diğer kitaplarında çıtayı benim açımdan yükseğe çıkarttığı için bu kitap biraz sıkıcı gelmiş olabilir.

Rumeysa Demirel 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sherlock Homes benim için her zaman ayrı bir yere sahip, sıkılmadan her kitabını tekrardan okurum.

2 /

Kitaptan 46 Alıntı

Selim YURTDAŞ 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sıradan olmayan bir şeyin, bir engel olmaktan öte, bir yol gösterici olduğunu size çoktan söylemiştim. Bu tür bir sorunu çözerken en önemli şey olayların ardında yatanlar hakkında mantık yürütebilmektir. Bu çok faydalı ve kolay bir yoldur ama insanlar bu yola pek başvurmazlar. Hayatın gündelik olaylarında ise ilerisi hakkında mantık yürütmek daha faydalı olduğundan diğer yol unutulur. Senaaa yoluyla mantık yürüten elli kişi varsa çözümlemelere vararak mantık yürüten bir kişi vardır.

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan DoyleAklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle
Melike Sevinç 
16 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doktor olarak sende bilirsin sevgili Watson, kabul etmelisin ki, sindirim sırasında beyne giden kanın büyük bir kısmı harcanıyor.

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 85)Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 85)
Fezâ 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

-"Hayatınız Sadece size ait değildir" dedi.
bunu aklınızdan çıkarmayın
- peki Ama kime ne faydası var ki ?
-Kim bilir? acıya sabırla karşılık vererek bu sabırsız Dünyaya en değerli derslerinden birini veriyor olabilirsiniz.

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan DoyleAklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle

"Bir köpek aile hayatını yansıtır. Kasvetli bir ailede kıpır kıpır bir köpeğe ya da mutlu bir ailede bezgin bir köpeğe rastlayabilir miyiz? Havlayan insanların köpekleri de havlar, tehlikeli insanların köpekleri de tehlikeli olur. Ayrıca insanların değişken ruh halleri bile geçebilir köpeklere. "

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 229 - Martı Yayınları)Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 229 - Martı Yayınları)
Hakan TEKİN 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sizin gibi zenginlere, dünya üzerindeki herkesi paranızla satın alamayacağınızı öğretmek gerek

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 203 - Martı yayınevi)Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 203 - Martı yayınevi)
Hakan TEKİN 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mücevherler ne işe yarar sanki? Onlar olmasa dünya daha yaşanır bir yer olmaz mıydı?

Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 86 - Martı yayınevi)Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir, Arthur Conan Doyle (Sayfa 86 - Martı yayınevi)
5 /