Akmezar'ın Gölgesi Ölüme Yürüyen Uç Birliğin Öyküsü

9,0/10  (3 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
293 gösterim
Bu zamana dek Sarıkamış Kuşatma Harekâtı sürecini hep zor koşullara teslim ettik. Zannettik ki Türk askeri neredeyse hiç çarpışmadan bu cephede sadece kış şartlarına yenik düştü.
Tarihî gerçeklerimizi etkileyici bir kurguyla harmanlayan bu roman Sarıkamış Kuşatma Harekâtının planlanmasından önceki üç günlük bir zaman diliminde bir uç birliğinin verdiği ölümüne mücadeleyi ve hayatlarını görevleri uğruna hiçe sayışlarını dile getiriyor.
Akmezar Dağlarının eteklerinde yaşananlar tüm bilinmeyenlerle hayrete, tüm yoksunluğuyla hüzne sebep oluyor. Savaş onların cephesinden çıkıyor da bizim ruhumuzda bir hayatın anlamını sorgulama mücadelesine dönüşüveriyor.

Tarih kitaplarını okurken genelde düşünürdüm, bu romanda ise hüzünlendim. İyi araştırılmış, iyi çalışılmış ve iyi yazılmış bir kitap. Hem bilmediğimiz bir kareyi bulup çıkardığı için hem o karedeki askerlerimizin hikayesini hakkını vererek yazdığı için Ahmet Bahadıra teşekkür borçluyoruz.
Selman Kayabaşı

Yazar Ahmet Bahadırı candan kutlamak icap ediyor.
Kenan Akın / Yeniçağ Gazetesi (15.10.2012)
Sarıkamış veya Akmezarın Gölgesi başlıklı yazısından

Tarihi bu kez kahramanlar yazdı.
Manşet TV / Kültür&Sanat İncelemesi (13.08.2012)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  325
 • ISBN:
  9786055027155
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Nurhan Işkın 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Savaşmadan ,kan dökmeden,can yanmadan,masumlar şehit olmadan,çocuklar yetim kalmadan,anneler dul kalmadan ve evlat acısı çekmeden bir dünyada yaşanmaz mıydı?" Tabur komutanı bir yandan düşünüyor bir yandan başını çevirip askerlerine doğru bakıyordu.Onların zahmet içinde çaresiz kıvranmalarını gördükçe kahroluyor,adım atamayacak duruma geliyordu.Gözünden akmak üzere ayrılmaya çalışan birkaç damlaya asla izin vermiyordu üniformasının asaleti.Askerleri artık yorulmuştu ve tükenmişti.

Akmezar'ın Gölgesi, Ahmet Bahadır (Sayfa 146)Akmezar'ın Gölgesi, Ahmet Bahadır (Sayfa 146)
Nurhan Işkın 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her başlangıcın bir sonu vardır,her canlının ölümü... Ve yaratılmış her şey için ama her şey için bir son vardır. Bu son aniden ve anlaşılmadan gelmez.Eğer bir devrin sonu olacaksa...Bu alın yazısı ise...Ve kader böyle yazılmışsa bir ateş böceği bile bazen yangını hazırlayacak kadar güçlü olabilir.

Akmezar'ın Gölgesi, Ahmet Bahadır (Sayfa 129)Akmezar'ın Gölgesi, Ahmet Bahadır (Sayfa 129)