Akra'da Bulunan Elyazması

7,5/10  (49 Oy) · 
131 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.390 gösterim
Düşman onlardan çok daha üstün, ertesi sabah saldırıya geçecekti.

Halkın çoğunluğu, yenileceklerini bildiği halde, şehirde kalmayı seçti.

O akşam, her yaştan kadınlı erkekli bir grup, Kıpti dedikleri Yunanlı'yı dinlemek için meydanda toplandı. Kıpti, hiçbir dine mensup değildi; sadece bütün duyduklarını, yarına aktarabilmek için aklında tutmuştu. Kıpti, yalnızca içinde bulunduğu âna ve Moira denen varlığa inanırdı.

Yarından itibaren şu anda ahenk olarak gördüğümüz şey ahenksizliğe dönüşecek. Mutluluğun yerini matem alacak," dedi Kıpti.

"Şehrimizi talan edebilirler, ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin veremeyiz... Peki ilim derken neyi kastediyorum?

İlimle, gündelik yaşamın karşımıza çıkardığı zorlukların üstesinden gelerek hayatta kalmamızı sağlayan şeyi kastediyorum.

Yarın bize neler olacağını kimse bilemez... Çünkü her günün iyisi ve kötüsü aynı gün içinde olup biter. Öyleyse dışarıdaki askerleri ve içinizdeki korkuyu unutun...

Bizler şimdi, gündelik yaşamımızdan, yüzleşmek zorunda kaldığımız güçlüklerden bahsedeceğiz," dedi Kıpti.

Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları binyıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona.

Düşmanları beklerken, halk bir meydanda toplandı ve sordu.
Ve Kıpti, onlara cevap verdi.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750715396
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
vakur 
22 Mar 00:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap eski bir tarihte yazılan el yazmalarından oluşmakta. Kıpti isimli bilge, anlatıcı rolündedir ve çoğu erdemi şehirleri saldırıya uğrayacak olan Kudüs'lülere savaş arifesinde,onların soruları üzerine bir bir anlatır. Eser Yine çok bilgece yine çok sürükleyici. Kesinlikle tavsiye ederim.

ezgi 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın daha önceki kitaplarını okumama rağmen bu kitaba biraz tedirginlikle başlamıştım. Oysaki oldukça sürükleyici ve bir çırpıda bitirebileceğiniz bir kitap.

Savaşın kapıda olduğu bir şehir, şehirde yarınından ümitsiz bir halk ve halkın içinden bir Kıpti, herkes yarın savaşın kaybedileceğinin bilincinde, peki ne yapılabilir bu vakitten sonra Kıpti meydana çıkar ve başlar “Şehrimizi talan edebilir ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden, ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin vermemeliyiz. Peki ilim derken neyi kastediyorum?” bundan sonrasını halk sordu Kıpti cevapladı... Her satırından keyif alınan okunası bir kitap.

Hatice Köse 
09 Mar 22:27 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kıpti'nin etrafına toplanan halk, merakla cevaplarını bekliyorlardı sorularının. Her birinin sorusunda gizliydi cevapları, bilemediler. "Olsun" dedi, fikirler tohumdu sonuçta.

şule uzundere 
25 Oca 12:05 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Paulo Coelho bildiğimiz gibi. Altı çizilesi cümleler, bilgece sözler, dersler çıkarılacak bir kitap. Yazarın tarzını sevenlerin beğeneceği bir kitap.

Sevomberkom Paldrak 
21 Nis 02:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ermiş ve Ermiş'in Bahçesi kitaplarına benzerliğiyle dikkatimi çeken Akra'da Bulunan Elyazması'nı alıp okuduğumda ayrı bir lezzet aldım.Kitap içinde altını çizdiğim ve ders çıkardığım bir çok cümle var.Paulo Coelho'nun bütün eserlerini gibi bunu da oldukça başarılı buldum.Okunup ders çıkarılacak bir kitap herkese tavsiye ediyorum.Paulo Coelho'nun okuduğum bütün kitaplarını beğeniyorum Coelho ile tanışmak isteyen okurlar okuduğum kitaplarını okuyabilirler.

Y. Serkan Tuncer 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yayımladığı eserlerin başarısı ile dünya çapında üne kavuşan yazar Paulo Coelho'nun okuması oldukça zevkli, akıcı bir kitabı Akra'da Bulunan El Yazması. Kudüs'ün Haçlılar tarafından işgaline çok kısa bir zaman kala şehir meydanında toplanan kalabalık halk, bilge insan Kıpti'yi dinleyerek, ona sorularak yönelterek hayata, insana dair birçok konuda bilgi edinir ve aydınlanır.

Hayattaki kavramlara dair zihin açıcı, merak uyandırıcı faydalı bir eser.

BAŞAK TOKER 
05 Nis 14:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Eser roman gibi görünse de deneme türünde yazılmış.kıpti anlatıcı rolünde hayatla ilgili görüşlerini anlatmIş.ben denemeleri sıkıcı bulurum ama bu kitabı beğendim.hiç sıkılmadan okudum

ümran karaca 
17 Şub 22:22 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitap hakkında hem güzel hem de kötü olan yoruma denk geldim. Benim oyum güzelden yana. Açıkçası Simyacı'yı sevdiyseniz bence bunu da seversiniz. Savaştan önceki bir gecede Kıpti'nin halkın sorularını cevaplamasını anlatıyor. Ancak sorular ve cevapları o kadar altı çizilesi cümleler ki. :) Benim hoşuma giden bir kitap hem de ince 149 sayfalık bir kitap. Bir yerde birini beklerken başlasanız biter.( Bence başlamayın çünkü bir bakmışsınız kitaba kendinizi kaptırmışsınız ve o sizi bekliyor olur:)

Sait çelik 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları bin yıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona. Kitaplığınızda bulunması gereken bir eser... Derin felsefelere dalmak istediğinizde açın bir kaç sayfa okuyun, iyi gelecektir...

2 /

Kitaptan 50 Alıntı

vakur 
21 Mar 03:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık Sevgi'nin yokluğu değil, tamamlayıcısıdır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35)
Asiye-Melikşah 
28 Mar 08:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık sevginin yokluğu değil,tamamlayıcısıdır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35 - can)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35 - can)
Salih Çermik 
09 Oca 22:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Düşman, elinde kılıcıyla karşında duran değildir. Arkasına hançeri saklayıp yanında durandır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları - 1. Baskı)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları - 1. Baskı)

Her şeye ve herkese ilk kez görüyormuşum gibi bakacağım; bilhassa da alışkanlıktan büyülerini görmez olduğum küçük şeylere…

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
. 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat, önemli sözleri gönlümüzde gizlemek için fazlasıyla kısadır...Örnegin, "Seni Seviyorum."

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
Buse Çakır 
08 Mar 23:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevmeye ihtiyaç duyduğumuz için severiz. Sevmezsek hayatın anlamı kalmaz ve güneş, gökte parıldamaz.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 68)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 68)
Y. Serkan Tuncer 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İşe yaramaya çalışma. Kendin olmaya çalışman yeterlidir ve büyük bir fark yaratır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can Yayınları)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can Yayınları)
şule uzundere 
24 Oca 12:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Başarı, kendi yaptıklarını başkalarının yaptıklarıyla karşılaştırmakla vakit kaybetmeyenlerin hakkıdır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
5 /