Akra'da Bulunan Elyazması

7,6/10  (32 Oy) · 
108 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.273 gösterim
Düşman onlardan çok daha üstün, ertesi sabah saldırıya geçecekti.

Halkın çoğunluğu, yenileceklerini bildiği halde, şehirde kalmayı seçti.

O akşam, her yaştan kadınlı erkekli bir grup, Kıpti dedikleri Yunanlı'yı dinlemek için meydanda toplandı. Kıpti, hiçbir dine mensup değildi; sadece bütün duyduklarını, yarına aktarabilmek için aklında tutmuştu. Kıpti, yalnızca içinde bulunduğu âna ve Moira denen varlığa inanırdı.

Yarından itibaren şu anda ahenk olarak gördüğümüz şey ahenksizliğe dönüşecek. Mutluluğun yerini matem alacak," dedi Kıpti.

"Şehrimizi talan edebilirler, ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin veremeyiz... Peki ilim derken neyi kastediyorum?

İlimle, gündelik yaşamın karşımıza çıkardığı zorlukların üstesinden gelerek hayatta kalmamızı sağlayan şeyi kastediyorum.

Yarın bize neler olacağını kimse bilemez... Çünkü her günün iyisi ve kötüsü aynı gün içinde olup biter. Öyleyse dışarıdaki askerleri ve içinizdeki korkuyu unutun...

Bizler şimdi, gündelik yaşamımızdan, yüzleşmek zorunda kaldığımız güçlüklerden bahsedeceğiz," dedi Kıpti.

Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları binyıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona.

Düşmanları beklerken, halk bir meydanda toplandı ve sordu.
Ve Kıpti, onlara cevap verdi.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750715396
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ezgi 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın daha önceki kitaplarını okumama rağmen bu kitaba biraz tedirginlikle başlamıştım. Oysaki oldukça sürükleyici ve bir çırpıda bitirebileceğiniz bir kitap.

şule uzundere 
25 Oca 12:05 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Paulo Coelho bildiğimiz gibi. Altı çizilesi cümleler, bilgece sözler, dersler çıkarılacak bir kitap. Yazarın tarzını sevenlerin beğeneceği bir kitap.

Y. Serkan Tuncer 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yayımladığı eserlerin başarısı ile dünya çapında üne kavuşan yazar Paulo Coelho'nun okuması oldukça zevkli, akıcı bir kitabı Akra'da Bulunan El Yazması. Kudüs'ün Haçlılar tarafından işgaline çok kısa bir zaman kala şehir meydanında toplanan kalabalık halk, bilge insan Kıpti'yi dinleyerek, ona sorularak yönelterek hayata, insana dair birçok konuda bilgi edinir ve aydınlanır.

Hayattaki kavramlara dair zihin açıcı, merak uyandırıcı faydalı bir eser.

Sait çelik 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları bin yıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona. Kitaplığınızda bulunması gereken bir eser... Derin felsefelere dalmak istediğinizde açın bir kaç sayfa okuyun, iyi gelecektir...

Paulo Coelho' nun en sevdiğim kitabı oldu. Ben kitaplarımı çizemem, katlayamam, karalayamam. O kadar çok sevdiğim cümle oldu ki kitabın sayfaları rengarenk post-itler ile doldu. Siz de başucunuzda durmasını istediğiniz bir çok cümle ile karşılaşacaksınızdır...

ümran karaca 
17 Şub 22:22 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitap hakkında hem güzel hem de kötü olan yoruma denk geldim. Benim oyum güzelden yana. Açıkçası Simyacı'yı sevdiyseniz bence bunu da seversiniz. Savaştan önceki bir gecede Kıpti'nin halkın sorularını cevaplamasını anlatıyor. Ancak sorular ve cevapları o kadar altı çizilesi cümleler ki. :) Benim hoşuma giden bir kitap hem de ince 149 sayfalık bir kitap. Bir yerde birini beklerken başlasanız biter.( Bence başlamayın çünkü bir bakmışsınız kitaba kendinizi kaptırmışsınız ve o sizi bekliyor olur:)

Kitaptan 33 Alıntı

Her şeye ve herkese ilk kez görüyormuşum gibi bakacağım; bilhassa da alışkanlıktan büyülerini görmez olduğum küçük şeylere…

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
. 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat, önemli sözleri gönlümüzde gizlemek için fazlasıyla kısadır...Örnegin, "Seni Seviyorum."

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
Y. Serkan Tuncer 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İşe yaramaya çalışma. Kendin olmaya çalışman yeterlidir ve büyük bir fark yaratır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can Yayınları)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can Yayınları)
Salih Çermik 
09 Oca 22:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Düşman, elinde kılıcıyla karşında duran değildir. Arkasına hançeri saklayıp yanında durandır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları - 1. Baskı)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları - 1. Baskı)
şule uzundere 
24 Oca 12:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Başarı, kendi yaptıklarını başkalarının yaptıklarıyla karşılaştırmakla vakit kaybetmeyenlerin hakkıdır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kendini nasıl hissedersen hisset, her sabah kalkıp ışığını dünyaya saçmaya hazırlan. Kör olmayanlar parıltını görecek ve ışığının büyüsüne kapılacaklardır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mutluluklarını ve zor anlarını başkalarıyla paylaşmayanlar kendi karakterlerindeki olumlu yönleri ve zaafları asla keşfedemezler.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
4 /