Akra'da Bulunan Elyazması

7,5/10  (72 Oy) · 
190 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.826 gösterim
Düşman onlardan çok daha üstün, ertesi sabah saldırıya geçecekti.

Halkın çoğunluğu, yenileceklerini bildiği halde, şehirde kalmayı seçti.

O akşam, her yaştan kadınlı erkekli bir grup, Kıpti dedikleri Yunanlı'yı dinlemek için meydanda toplandı. Kıpti, hiçbir dine mensup değildi; sadece bütün duyduklarını, yarına aktarabilmek için aklında tutmuştu. Kıpti, yalnızca içinde bulunduğu âna ve Moira denen varlığa inanırdı.

Yarından itibaren şu anda ahenk olarak gördüğümüz şey ahenksizliğe dönüşecek. Mutluluğun yerini matem alacak," dedi Kıpti.

"Şehrimizi talan edebilirler, ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin veremeyiz... Peki ilim derken neyi kastediyorum?

İlimle, gündelik yaşamın karşımıza çıkardığı zorlukların üstesinden gelerek hayatta kalmamızı sağlayan şeyi kastediyorum.

Yarın bize neler olacağını kimse bilemez... Çünkü her günün iyisi ve kötüsü aynı gün içinde olup biter. Öyleyse dışarıdaki askerleri ve içinizdeki korkuyu unutun...

Bizler şimdi, gündelik yaşamımızdan, yüzleşmek zorunda kaldığımız güçlüklerden bahsedeceğiz," dedi Kıpti.

Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları binyıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona.

Düşmanları beklerken, halk bir meydanda toplandı ve sordu.
Ve Kıpti, onlara cevap verdi.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750715396
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
denizcisimbad 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap eski bir tarihte yazılan el yazmalarından oluşmakta. Kıpti isimli bilge, anlatıcı rolündedir ve çoğu erdemi şehirleri saldırıya uğrayacak olan Kudüs'lülere savaş arifesinde,onların soruları üzerine bir bir anlatır. Eser Yine çok bilgece yine çok sürükleyici. Kesinlikle tavsiye ederim.

Hatice Köse 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kıpti'nin etrafına toplanan halk, merakla cevaplarını bekliyorlardı sorularının. Her birinin sorusunda gizliydi cevapları, bilemediler. "Olsun" dedi, fikirler tohumdu sonuçta.

ezgi 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın daha önceki kitaplarını okumama rağmen bu kitaba biraz tedirginlikle başlamıştım. Oysaki oldukça sürükleyici ve bir çırpıda bitirebileceğiniz bir kitap.

Şeyda 
 15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Çok saf, çok duru... Her kelimesi, her cümlesi net ve anlaşılır... Kudüs halkı soruyor, Kıpti cevaplıyor. Aslında herkesin karşılaşmış olduğu güçlüklere karşı verilen cevaplarla dolu kitap, yol olur, ışık olur efendim.. Zevkle okunmalık. Kitabın kapağını kapattığında insanın yüzüne bir tebessüm yerleşiveriyor gayri ihtiyari...

şule uzundere 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Paulo Coelho bildiğimiz gibi. Altı çizilesi cümleler, bilgece sözler, dersler çıkarılacak bir kitap. Yazarın tarzını sevenlerin beğeneceği bir kitap.

Savaşın kapıda olduğu bir şehir, şehirde yarınından ümitsiz bir halk ve halkın içinden bir Kıpti, herkes yarın savaşın kaybedileceğinin bilincinde, peki ne yapılabilir bu vakitten sonra Kıpti meydana çıkar ve başlar “Şehrimizi talan edebilir ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden, ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin vermemeliyiz. Peki ilim derken neyi kastediyorum?” bundan sonrasını halk sordu Kıpti cevapladı... Her satırından keyif alınan okunası bir kitap.

sibel murat 
 06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Kıpti genç yaşında vatanı Atina'dan ayrılmış, yalnızca yaşadığı ana ve Moira denen varlığa inanıyor. Kalabalık arasında onu dinleyenlere Kudüs'ün ruhunun nasıl baki kalacağını gösteriyor. Kıpti'nin size de anlatacakları olabilir. Çok satırın altını çizerek keyifle okudum.

Ertan Karaltı 
05 Oca 00:55 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bazı kitaplar vardır; sizi olağanüstü kurgusuyla, dayanılmaz bir merakla sürükler. Sonunda zekice planlanmış olaylara şaşıp kalırız.
Bu kitap böyle bir kitap değil belki sizi kurgusuyla sürüklemiyor. Daha çok hayat hakkında çarpıcı tespitler yapıyor anlatıcı. Herkes kendinden bir şey bulabilir bu sözlerde.

Kitaba konu olan Mısır yakınlarındaki Akra şehrinde bulunan elyazmasi:
Kudüs'ün kapısına Haçlılar dayanmış ve şehri alacakları kesin gibidir. Yarın savaş kopup gelecektir. Halk meydanda toplanmış korku içindeyken Kıpti konuşmaya başlar ve halk konuşmaya kendini kaptırdıkca ona sorular sorar...
Bilgelik kokan bu kitabı herkesin okumasını hatta birkaç kez okumasını tavsiye ederim. En azından birkaç cümlede kendinizi bulacağınızdan eminim. İyi okumalar.

Su Polat 
 02 Şub 14:01 · Kitabı okudu · 28 günde · Puan vermedi

Çok güzel bir kitaptı.Yazarın , okuduğum ikinci kitabı olmasına rağmen sanki çok eskiden beri okuyormuşum gibi hissettim.En büyük pişmanlığım neden daha önce başlamadığım oldu.Diğer kitapları gibi bu kitapta sıkmadan okuma zevkini tattıran başyapıtlardarındandır.Bu kitapta insanı mutsuz eden şeylerin aslında iyi, doğru yaptıklarının da birer taklikten ibaret olduğu gösteriyor.Yazarın okuyucuyla sohbet eder gibi konuyu işlemesi beni kitaba çeken diğer yönlerden biri.Mutlaka bir kitabını dahi olsa okuyun.Eminim vazgeçemeyeceksiniz...

Sevomberkom 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ermiş ve Ermiş'in Bahçesi kitaplarına benzerliğiyle dikkatimi çeken Akra'da Bulunan Elyazması'nı alıp okuduğumda ayrı bir lezzet aldım.Kitap içinde altını çizdiğim ve ders çıkardığım bir çok cümle var.Paulo Coelho'nun bütün eserlerini gibi bunu da oldukça başarılı buldum.Okunup ders çıkarılacak bir kitap herkese tavsiye ediyorum.Paulo Coelho'nun okuduğum bütün kitaplarını beğeniyorum Coelho ile tanışmak isteyen okurlar okuduğum kitaplarını okuyabilirler.

2 /

Kitaptan 154 Alıntı

denizcisimbad 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık Sevgi'nin yokluğu değil, tamamlayıcısıdır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35)
Asiye-Melikşah 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık sevginin yokluğu değil,tamamlayıcısıdır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35 - can)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35 - can)
Ebru Hacıalioğlu 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"... tohumlarınızı gittiğiniz her yere serpiştirin, çünkü hangilerinin yeşerip sonraki nesli aydınlatacağı hiç belli olmaz."

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 149)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 149)
Salih Çermik 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Düşman, elinde kılıcıyla karşında duran değildir. Arkasına hançeri saklayıp yanında durandır.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları - 1. Baskı)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları - 1. Baskı)

Her şeye ve herkese ilk kez görüyormuşum gibi bakacağım; bilhassa da alışkanlıktan büyülerini görmez olduğum küçük şeylere…

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
Ebru Hacıalioğlu 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Nefrete nefretle değil adaletle karşılık vermeye çalış."

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 143)
Yusuf Ziya GÜN 
 18 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yalnızlık nedir.?"
Öyleyse ne mutlu,yalnızlıktan korkmayanlara!Kendi kendilerine arkadaşlık etmeye korkmasınlar;uğraşacak iş,eğlence ya da yargılayacak insanlar bulmaya uğraşmasınlar.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35 - Can)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 35 - Can)
Çağla 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat, önemli sözleri gönlümüzde gizlemek için fazlasıyla kısadır...Örnegin, "Seni Seviyorum."

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo CoelhoAkra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho
Buse Çakır 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevmeye ihtiyaç duyduğumuz için severiz. Sevmezsek hayatın anlamı kalmaz ve güneş, gökte parıldamaz.

Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 68)Akra'da Bulunan Elyazması, Paulo Coelho (Sayfa 68)