Alamut Efsaneleri

7,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
529 gösterim
Dağın Yaşlı Adamı'nı ve fedailerini Sünni kaynaklar ve
Batıdan gelen gezginler mi abartarak kötü göstermişti...
Fedailer gerçekten de haşhaş bağımlısı suikastçılar mıydı?
"Cennet Bahçesi" için mi kendilerini feda ediyorlardı?
Yoksa Hasan Sabbah ve fedaileri gerçekten birer efsane miydi?

Nizari İsmailileri, Ortaçağ Avrupa'sında "Haşaşiler" ismiyle nam salmışlardır. Haşhaş kelimesinden türetilen bu yanlış isim, XII. yüzyılın başlarında Ortadoğu'da varlık gösteren bu gizemli tarikatın üyeleriyle ilk olarak temasa geçen Haçlılar ve yanlarında gelen batılı yazarlar sayesinde geniş kitlelere yayılmıştır. Ortaçağ Avrupa halkları da Haşaşilerin gizli faaliyetleri ve onların gizemli liderleri Dağın Yaşlı Adamı Hasan Sabbah ile ilgili bir dizi hikâyeyi kulaktan kulağa aktarmışlardır. Zaman içinde, Marco Polo'nun kalemiyle zirveye ulaşan Haşaşi efsaneleri hiçbir temele dayanmadan oraya buraya çekilmişler ve Haşaşi'nin karşılığı olan "assasin" kelimesi, ihmalkâr bir etimoloji ile Avrupa dillerine "katil, suikastçı" anlamına gelen bir kavram olarak girmiştir.

Elinizdeki kitap, Önderleri Hasan Sabbah'ın kandırmacalarıyla, haşhaş içerek kendilerini ölüme atan şuursuz bir topluluk gibi gösterilmeye çalışılan İsmaili topluluğunun, gerçekte kim olduklarını anlamamızı sağlayacaktır...
(Tanıtım Bülteninden)
Ali celik 
 14 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Oncelikle kitabi buyuk zevkle elime aldim ama istedigim okur zevkini yakalayamadim. Kitabin isminden de  anlasilacagi gibi daha çok Hasan Sabbah ve kale hakkında bilgi verilecegini dusunuyorsunuz fakat kitap daha çok İsmailileri ve hasan sabbah tarikatina mensup fedailerin hashas icmedigine dair tesbitler yer aliyor ve yazar  o tesbitleri gercegi kanitlanmamis bilgilerle ve  kendi gorusunden yolla cikarak o tezleri curutmeye calismis... Kitapta belli bir siralama yok cok tekrar oldugundan dolayi kitabin akicilligini bozulmus..Fazla beklentiye girmeden tarihi sevenler ve hasan sabbahin yasamini merak edenler icin ilgi cekeci gelebilir

Serdar Poirot 
08 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir tarihi araştırma eseri. Daha çok Hasan Sabbah adı ile bilinen Haşhaşi diye adlandırılan tarikat hakkında daha önceden yazışan efsaneleri çürüten ciddi bir araştırma. İşin aslının Şii mezhebine dayandığı, İsmailiye tarikatı ve Hasan Sabbah hakkında bilinmeyenlerin anlatıldığı bir kitap. Aynı zamanda haşhaş kullanma efsanesinin yalan olduğu, cennet bahçeleri diye bir şeyin olmadığı, Haçlılar ve Suriye Nizarileri yani İsmailiye tarikatının Suriye kolu ile ilgili derin bilgiler veren ve tespitlerde bulunan bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Nihat YILMAZ 
03 Şub 07:02 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

daha önce okudugum bu kitap gercekten güzel bir kitap,hatta okumakta oldugum faik bulut un hasan sabbah gerceği adlı kitabında kaynakçası gibi.farhad daftary bu konunun uzmanı bir bilim insanı.