Alaska'nın Peşinde

7,7/10  (233 Oy) · 
670 okunma  · 
185 beğeni  · 
4.184 gösterim
İlk içki İlk şaka İlk dost İlk aşk son sözler

Bu harika öyküyü okuyan kızlar hüzünlenecek, erkekler Alaskanın vanilya ve sigara kokusunda aşkı, tutkuyu ve özlemi bulacak.
Kirkus

John Green çok etkileyici bir roman yazmış. Hayat, sevgi ve insan olmanın gizemleriyle dolu labirente balıklama dalıyor. Bu kitap hayatınıza dokunacak, o yüzden sakın oturarak okumayın! Ayağa kalkın ve Büyük Belkiye doğru bir adım atın.
K. L. Going, Michael L. Printz Onur Ödüllü Yazar

Hem komik hem hüzünlü, ilham veriyor ve meraklandırıyor. Bookpage

Muhteşem bir son bu kadar iyi bir kitaba yakışıyor. Philadelphia Enquirer

Sevimli ve fazla alçakgönüllü esprilerle dolu Yazar, Alaskanın karanlığını sevecen ve bir o kadar enerji dolu bir ışıkla aydınlatıyor. School Library Journal

Bu kitabı diğerlerinden ayıran, Miles Halterın zeki, öngörülü, acı dolu fakat güçlü sesi. Chicago Tribune

Miles Halter, ünlülerin son sözlerine bayılan sıradan bir gençtir. Evindeki güvenli hayata katlanamadığından François Rabelaisnin ölmeden hemen önce Büyük Belki olarak betimlediği bilinmezin ne olduğunu bulabilmek için yatılı okula yazılır. Onu Culver Creek Lisesinde, aralarında Alaska Young da olmak üzere pek çok şey beklemektedir. Zeki, komik, son derece seksi ama bir o kadar perişan halde olan Alaska, Milesı kendi labirentine sürükleyecek ve Büyük Belki arayışında ona yol gösterecektir.
Michael L. Printz Ödülüne layık görülen Alaskanın Peşinde, bir hayatın başka bir hayat üstünde ne kadar kalıcı izler bırakabildiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Pek çok ödül sahibi John Greenin bestseller olan bu kitabı, çağdaş kurgu kitaplar arasında çığır açan yepyeni bir ses.

Holden Caulfieldın ruhu hayat bulmuş. Kliatt
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055289942
 • Orijinal Adı:
  Looking for Alaska
 • Çeviri:
  Banu Talu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu 
15 Ağu 21:50 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Bir kitabı okuduğumda en çok sevdiğim şey kitabın bana kattıklarını ve benim kitapta asla unutamıyacağım olayları detaylıca düşünmek olur. Miles ve Alaska ile soruların cevaplarını aramaya başladım ve cevaplar işte o unutulmayacak detaylarda. Kitapla birlikte düşünmeye başladığım büyük belkimi bularak. Bu labirentten nasıl çıkacağımı değil de labirentle nasıl başa çıkacağımı cevaplayarak bitiriyorum bu güzel romanı.  Bir John Green romanı daha yine tüm sürükleyiciliği ve beklenmedik olayları ile bitti.

Mona Roza 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Acaba sonunda ne olacak?" diye merak etmekten kendimi alamadım. Çünkü John Green 'in tarzı gereği olsun, hiç beklemediğiniz bir şekilde bitiyor roman.

Yalnız, kitabın bazı bölümleri bana fazla cinsel içerikli geldi. Bence yazar anlatacağı konuyu daha yüzeysel ele alabilirdi.

Gözde Akyol 
29 May 02:06 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Sonu biraz hızlıca, üzerinde düşünülmeden yazılmış gibiydi... Ama beğendim mi? Beğendim.

"Aynı Yıldızın Altında" kitabıyla benzerdi, sanki kitaplarda hep kötü son olmalıymış gibi hissettirdi. Yinede mutlu 'sonsuzları' severim.

Berk Cantutan 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında bu kitap benim okul tarafından verilen yaz ödevimdi.Pek hevesle başlamamıştım hatta başlarda yarıda bırakmayı düşünüyordum. Fakat ilerledikçe kitap daha da güzelleşti ve bana çok şey kattı. Bir insanın hayatının birden nasıl değiştiğini anlayacaksınız.

angel uehera 
17 Nis 17:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

her şey bir kızdan ortaya nasıl çıkar biz bayanlar neden bu kadar saf yada kötü olabiliyor bazen tamam bu çok iyi bu olabilir diyoruz ama olmuyor işte her ne oluyorsa gene üzülüyoruz ..

Librarian 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hakkında iyi kötü bir fikre sahip olduğumu düşündüğüm John Green'in bu romanını incelemeden, araştırmadan tamamen kitapsızlık sürecimde karambolde elime aldım. (Laf aramızda tembelliğimin boyutu o dereceydi ki kitabın aşk romanı olduğuna da kendi kendime kanaat getirip bir süre de o bekleyişle okudum durdum. Sanki adam mütemadiyen aşk romanı yazmak zorundaymış gibi.) Her neyse... Baktım akıcı ve sıkıcılıktan uzak okumaya devam edeyim bari dedim. Romanın kısaca özetine gelirsek;

Bulunduğu şehirde annesi, babası ve okulundan örülü yaşamında belirli bir akademik başarıyı düzenli olarak yakalayan kahramanımız Miles Halter, François Rabelais'nin ölmeden hemen önce "Büyük Belki" olarak tarfi ettiği bilinmezin ne olduğunu bulabilmek için yatılı okula yazılmaya karar verir. Sıska ve uzun boyu ile herhangi bir dalda kazanamadığı başarılarının ardından topluma tepki ya da kendini koruma adına geliştirdiği umarsızlıkla yeni yaşamına adım atar. Oda arkadaşı vesilesi ile hızlıca içine girdiği küçük grup, özel yaşamlarında kendilerine sakladıkları sorunlu sırları olan ama bir şekilde geliştirdikleri öz güvenleri ve akademik başarıları sayesinde okul yaşamında kendilerine yer edinmiş çocuklardan oluşmaktadır. Oda arkadaşı Albay ve komşuları Alaska Young'ın başı çektiği dört kişilik grup çok kısa bir zamanda sınırları dahilinde yakınlaşırlar.

Evet, romanın kısa özeti bu. Bu gençlik romanının nesi 8 puan etti derseniz her şey bu özetin ardından gelenlerle başlıyor işte.Romanın büyük bir kısmını aynen yukarıdaki yaklaşımla burun kıvırarak okuduğumu itiraf etmeliyim. "Sıradan, hatta benzerlerinin çokluğundan aşırı sıradanlaşmış Amerikan liseli edebiyatı" dedim. John Green'in yazım üslubunda allayıp pullamadan başardığı sade vurguna bayıldım öncelikle. Romanın belirli bir noktasına değin geri sayım yapıldıktan sonra ardından da günler ileri gitmeye başlıyor. Anlayacağınız üzere o "Sıfır" noktasında Tıknaz lakabı alan Miles ve arkadaşları yaşamlarının dönüm noktasını oluşturacak bir deneyim yaşıyorlar. Her birinin kendi içinde aşmaya, devam eden yaşamlarına yedirmeye, ve anlamlandırmaya çalışacakları bu deneyimin ardından yaşananlar o denli güzel işlenmişti ki o noktadan sonra o çocuklardan birisi gibi hissetmeden romanı okumaya devam edemez hale geldim. Bu süreç içinde en can alıcı karakterin din tarihi dersi öğretmenleri olduğunu düşünüyorum. Ölüm eşiğinde olan bu öğretmenin verdiği dersin önemini özümseyişi, bu inancı öğrencilerine sunuşundaki incelik ve yücelik, herhangi bir inanışı öne çıkarmadan tüm dinleri ruhani boyutta takdim ediş usulü muhteşemdi. Özellikle kahramanımız Tıknaz'ın, yaşadıkları deneyimin ardında sakladıklarını kavramasında o denli sihirli bir dokunuş sağladı ki...Cerrah Hugh de Singleton'ın günlüklerindeki dini o saf haliyle yaşama uyarlama şeklinin yazım sanatıyla ifadesi ne denli güzel duygular uyandırdıysa bu romanda da aynı keyfi aldım. Bitişteki kendini irdeleyen metnin içeriği de her gencin hayat felsefesi edinmesi gereken türdendi diye düşünüyorum. Tavsiye ediyorum.

Kübra çil 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Akıcılığı olan bir kitap. Yazarımızı baş karakteri öldürdüğü için katil olarak adlandırdıkları eser. Okumazsanız pişman olacağınızı belirtmeden edemeyeceğim. Özellikle Alaska'nın bir konuyu kınadığı kısım harika. Yazara sonsuz teşekkürler ediyorum.

Merve 
 23 Mar 17:21 · Kitabı okudu · 5/10 puan

John Green'in ilk kitabı, benimse kendisinden okuduğum son kitap. Bir daha da herhangi bir John Green kitabı okumayı düşünmüyorum.

Bir kere yazar sürekli aynı karakterleri kullanıyor, kitaplarını yazarken: Tuhaf, toplumdan dışlanmış, ama belki de zeki tipler. Ciddi anlamda sıkıldım bu durumdan ve kendisini okumama kararı vermemdeki etkenlerden biri oldu.

Kitaptaki çocuğumuz ünlü kişilerin son sözlerini ezberleyen bir tip. Her şey bir okula yazılıp yeni arkadaşlar edinmesiyle başlıyor. Kitaba adını veren Alaska da işte o okulda okuyan bir kız. Yazar Alaska'ya cool, farklı görüşleri olan, sevilecek bir kız imajı yaratmaya çalışmış belki ama, ben kendisinden hiç hoşlanmadım. Yetmedi cidden gıcık oldum.

Kitap akıcı değil, okurken birçok yerde sıkıldım. Sonu tatmin edici değil, özellikle son bölümler bana cidden çok gereksiz geldi.

Sözün kısası hiç beğenmedim. Eğer okuyacağınız ilk John Green kitabıysa sevebilirsiniz. Diğer türlü umduğunuzu bulacağınızı pek sanmıyorum.

Memnune 
28 Nis 19:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap belki de bazı okurların çizgisi niteliğinde bir kitap olabilir. Bu kitabı okuduktan sonra hayatınızda bir takım şeyler değişeceğine inanıyorum. Çünkü artık yüzeysel değil derin düşüneceksiniz. Kitap bulmaca tadında ve sonuna kadar kesinlikle tahminlerle okuyacaksınız . Aslında diğer kitaplardan farkı kitabın sonu başında . Okuyanlar elbet anlayacaktır bahsettiğimden . Yeri gelecek Alaska olacak, yeri gelecek Miles olacaksınız. Ve bence John Green'nin ilk kitabı olmasına rağmen kitap gayet başarılı.
Spoiler içerebilir ama John Green'nin diğer kitaplarını da okuduysanız , bu kitap yine sizleri şaşırtacak sürprizlerle dolu. Her ne kadar hüzün verici de olsa .

Şükrü Hurma 
03 Tem 00:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Godot'yu Beklerken, Alaska'yı da kaybettik. Aynı Yıldızın Altında adlı eserini bilmeyen ya da filmini izlemeyenimiz kalmamışken bu esere de göz atın derim. Ben göz atın diyorum çünkü biliyorum ki aklınız da ister istemez bu eserde kalacak.

3 /

Kitaptan 81 Alıntı

selin selinn 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Bir şeyin parçalanmamasını dilemeyi bıraktığınızda parçalandıklarında acı çekmeyi de bırakırsınız.''

Alaska'nın Peşinde, John GreenAlaska'nın Peşinde, John Green
zeynep 
13 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar yağmur olsaydı, ben serpinti olurdum, o ise kasırga.

Alaska'nın Peşinde, John GreenAlaska'nın Peşinde, John Green
FatmaSu Moral 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tıknaz, benim hakkımda anlaman gereken şey şu ki ben derinlemesine mutsuz bir insanım."

Alaska'nın Peşinde, John Green (Sayfa 180 - Pegasus Yayınları)Alaska'nın Peşinde, John Green (Sayfa 180 - Pegasus Yayınları)
ebru tepe 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Ve derslerimde çoğunlukla ben konuşacağım, siz de çoğunlukla dinleyeceksiniz. Çünkü zeki olabilirsiniz ama ben daha uzun zamandır zekiyim.

Alaska'nın Peşinde, John GreenAlaska'nın Peşinde, John Green
Burcu 
14 Ağu 19:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her şeyin daima bir cevabı vardır. Yalnızca yeterince zeki olmalıyız.

Alaska'nın Peşinde, John Green (Sayfa 239)Alaska'nın Peşinde, John Green (Sayfa 239)
Hera 
22 Mar 00:05 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bir noktada yara bandını çekip çıkarırsınız ve acıtır ama daha sonra biter ve rahatlarsınız."

Alaska'nın Peşinde, John Green (Miles Halter)Alaska'nın Peşinde, John Green (Miles Halter)
Memnune 
28 Nis 19:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü onu unutacağım , evet bir araya gelen şeyler fark edilemeyecek kadar yavaşça parçalanacaklar ve unutacağım .

Alaska'nın Peşinde, John GreenAlaska'nın Peşinde, John Green