Albion’un Kızı Öyküler Cilt 1

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
97 gösterim
Çehov’un bir tıp öğrencisiyken yazdığı ilk öykülerin yer aldığı Albion’un Kızı, yazarın özgün dünyasının ve imgeleminin oluşma sürecini izliyor.

Anton Çehov’un yazarlığa ilk başladığı yıllarda kaleme aldığı öyküleri bir araya getiren Albion’un Kızı, adı öykü türüyle neredeyse eş anlamlı olan yazarın öğrencilik yıllarında bile ışıldayan dehasını gözler önüne seriyor. 1880-1884 yılları arasında çeşitli edebi dergilerde yayımlanmış olan eskizlerinde Çehov, çağdaşlarının kaleme aldığı görkemli başyapıtların aksine, ölçeğine insanı alan mütevazı yapılar kurmaya başlamış ve bu sayede yeni ve yalın bir hakikate ulaşmıştır. Ustası Gogol gibi Çehov da yakından tanıdığı ve asla tepeden seyretmediği Rus taşrasına hâkim olan bağnazlıkları ve ahmaklıkları olduğu kadar, gösterişsizliği ve saf dilliliği de resmetmiş, hiçbiri karikatüre kaçmayan bu tiplemelere olan şefkatinden ve gerçekçilikten hiçbir zaman ödün vermemiştir.

“Çehov’un edebi eserlerine hakim olan muazzam iyilik hissi bir gündem veya edebi tebliğ olmasından değil, sahip olduğu yeteneğin doğal rengini almasından gelir.”

Kitaptan 5 Alıntı

Kadınlar kedi gibidir, sevdiklerine ölünceye değin bağlı kalırlar.

Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 146 - İletişim Yayınları, 1. Basım, Çeviri: Mehmet Özgül)Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 146 - İletişim Yayınları, 1. Basım, Çeviri: Mehmet Özgül)

Sorulara yanıt bulmak ile yanıtları doğru ifade etmek aynı şey değildir. Yalnız ikincisi için bir yazara ihtiyaç vardır.

Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 26 - İletişim Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Mehmet Özgül)Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 26 - İletişim Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Mehmet Özgül)

Maksim Gorki’nin kaleminden Çehov
“Her yerde bayağılığı görme ve def etme hünerine sahipti; bu hüner, yalnız hayattan çok şey bekleyen ve insanları yalın, güzel ve ahenkli haliyle görmek isteğiyle yanıp tutuşan insanlar için mümkündür. Bayağılığa karşı her zaman sezgileri kuvvetli ve merhametsiz bir yargıç olmuştur.”

Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 477 - İletişim Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Mehmet Özgül)Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 477 - İletişim Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Mehmet Özgül)

Maksim Gorki’nin kaleminden Çehov
“Anton Çehov’un öykülerini okurken insan kendini sonbahar sonunda hüzünlü bir günün içinde hisseder: Hava berrak, yapraksız ağaçların, dar evlerin, renksiz insanların hatları keskindir. Her şey tuhaf, yalnız, hareketsiz ve çaresizdir. Mavi ve boş ufuk çizgisi solgun gökyüzüne karışır; donmuş çamurla kaplı toprağa üflediği nefesi buz gibi soğuktur. Yazarın zihni, monoton yolların, çarpık sokakların, minik, sefil insanların sıkıntı ve tembellik içinde boğulduğu, anlaşılmayan, uykulu bir telaşla doldurduğu küçük ve bakımsız evleri güz güneşi gibi çıplak hatlarıyla gösterir. Tedirgin bir fındık faresi gibi kaçışan “Sevgili”, bir köle gibi âşık olan ve daha fazla sevemeyen iyi kalpli, yumuşak başlı bir kadındır. Yanağına sille indirseniz ses çıkarmaya cüret etmez, o kadar yumuşak başlı bir köledir.”

Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 481 - İletişim Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Mehmet Özgül)Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 481 - İletişim Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Mehmet Özgül)
Mete Karagöl 
22 Oca 18:19 · Kitabı okudu · 8/10 puan

insan ve edebiyat
yazdıklarımız sizlere önemsiz, renksiz, can sıkıcı geliyorsa; yapıtlarımız sizleri heyecanlandırmıyor, güldürmüyor, öfkelendirmiyorsa gene de edebiyat hep var olacak, beklenen işlevini sürdürecektir. çünkü insan topluluğu edebiyatsız olmaz...

Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 413 - iletişim, mariya ivanovna öyküsü)Albion’un Kızı, Anton Çehov (Sayfa 413 - iletişim, mariya ivanovna öyküsü)