Alçaklığın Evrensel Tarihi

7,4/10  (11 Oy) · 
41 okunma  · 
6 beğeni  · 
955 gösterim
Latin Amerika'nın ve dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden J.L. Borges, çok sayıda yazarın üslübunu, tekniğini ve edebiyat hakkındaki düşüncelerini neredeyse tek başına değiştiren, eserleriyle çağımıza damgasını vuran bir şair, öykü ve deneme yazarı. Formenter Ödülü'nü aldığı 1961'den bu yana eserleri klasik sayılan ve giderek artan bir hayran kitlesi kazanan, defalarca Nobel Ödülü'ne aday gösterilen Borges, Poe, Kafka, H.G. Wells, Valery, Mallarme ve daha birçok yazardan etkilendi ve kendini her şeyden önce bir okur olarak gördü. Dost canlısı ve bonkör bir kişiliği olan Borges'in metinlerini dergilere gönderirken fazla rahat davrandığı, eserlerine ilgi gösteren dostlarına öykülerinin teliflerini armağan ettiği, hatta bazılarıyla ortak öyküler yazdığı biliniyor. İletişim Yayınları 1989'da kurulan Jorge Luis Borges Vakfı'yla yaptığı anlaşmaya uygun olarak, yazarın kimi zaman keyfi sıralamalarla derlenen öykü, düzyazı ve şiirlerini ilk basıldıkları halleriyle yayımlıyor. Borges, 1930'larda, Arjantin'de çok satan Critica gazetesinin pazar ekine yazdığı yazıları, Alçaklığın Evrensel Tarihi'nde biraraya getirdi. Gerçek ile hayalin birleştiği bu yazılarda, yaşamöykülerini bilerek çarpıttğı Keşiş Eastman, Kadın Korsan Çingi, Billiy the Kid gibi kötü şöhretli kimseleri anlatırken, kurgunun olgudan daha gerçek, daha inanılır olduğunu belirtmeyi hedeflemişti. İlk kısa öyküsü 'Mahalle Kabadayısı'nın da yer aldığı bu kitabı Borges, 1954'te yazdığı önsözde, 'öykü yazmayı göze alamayan, dolayısıyla da başkalarının masallarını bozup çarpıtarak kendini eğlendiren utangaç bir delikanlının sorumsuz oyunları' olarak nitelemişti. Buna karşılık kitap, Latin Amerika edebiyatını derinden etkiledi ve yayımlandığı tarih (1935) bu edebiyatın bir dönüm noktası olarak nitelendi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9789754707199
 • Orijinal Adı:
  Historia Universal De La Infamia
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Borges, 1954 tarihli baskının önsözünde şu notu düşmüş öykücülüğü ile ilgili olarak: Öykü yazmayı göze alamayan, dolayısıyla da başkalarının masallarını bozup çarpıtarak kendini eğlendiren utangaç bir delikanlının sorumsuz oyunlarıdır bunlar.
Utangaç delikanlının çarpıtılmış öykülerini okurken beklediğim tadı aldığım söylenemez, bu Jorge Luis Borges isminden beklentimin büyük oluşu ile alakalı sanırım.
Kitabın ismine bakınca daha çarpıcı kurgular bekliyorsunuz fakat çok yavan kalıyor ama Görgüsüz Görgü Hocası Kotsuke No Suke, Billiy The Kid,Keşiş Eastman ve Kadın Korsan Çingi öyküleri güzel anlatılmış.
Özellikle, Endülüs Emevileri'nin İspanya fethini(yazarin diliyle işgalini) anlatışı, ötekilerin gözüyle bizim kahramanlarımızın birer barbar haline gelişini okumak ilginçti.
Ve son olarak, Paulo Coelho'nun Simyacı romanından yıllar önce kaleme alınan bu eserde, güzel bir öykü var Düş Gören Adam'ın Masalı adında. Ve tuhaftır ki öykü Simyacı'nın küçük bir kopyası. Kaynak olarak altında Paulo Coelho ismi değil Binbir Gece Masalları geçiyor.

Ahmet bilen 
16 Ağu 01:50 · Kitabı okudu · 13 günde · 4/10 puan

Borges bu kitabında derlediği hikayeleri kendi tarzına göre hafif mizah ekleyerek trajikomik bir şekilde anlatmaktadır. Borgesin okuduğum ilk kitabıydı beğenmediğimi söylesem herhalde Borgese ayıp etmiş olmam.

Kitaptan 4 Alıntı

Sedat Aktaş 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dapdar siyah giysileri ve yumurta topuk ayakkabılarıyla,mavi duvarların önünde ya da açık göğün altında iyice belirginleşmiş iki kabadayı ölümcül bir dansa kalkarlar;bıçak bıçağa bir danstır bu.Sonunda, bıçaklardan biri hedefini bulur,birinin kulağında kırmızı bir karanfil açar;kendini bir başına yerde bulan kabadayı dansı ölümün kollarında tamamlar.

Alçaklığın Evrensel Tarihi, Jorge Luis BorgesAlçaklığın Evrensel Tarihi, Jorge Luis Borges
irfan A. 
02 Tem 13:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Soluğu denizde almak, İngilizler için, ana baba baskısından kurtulmanın geleneksel yollarından biridir, serüvene giden yoldur."

Alçaklığın Evrensel Tarihi, Jorge Luis Borges (Sayfa 25 - iletişim yay.)Alçaklığın Evrensel Tarihi, Jorge Luis Borges (Sayfa 25 - iletişim yay.)
irfan A. 
02 Tem 13:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Hayvansı umutlarına ve afrikalı korkularına birde kitabı Mukaddesin kelamı eklenmiş, böylece İsa'ya inanmışlardı"

Alçaklığın Evrensel Tarihi, Jorge Luis Borges (Sayfa 17 - iletişim yay.)Alçaklığın Evrensel Tarihi, Jorge Luis Borges (Sayfa 17 - iletişim yay.)