Aldatmak

Ahmet Altan

Aldatmak Yorumları ve İncelemeleri

Aldatmak yorumları ve incelemelerini, Aldatmak kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Aldatmak puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

710 üzerinden
974 Puan · 144 İnceleme
·
Puan vermedi
Her insanın içinde hayvani dürtüler vardır ve bu inkar edilemez ama önemli olan o dürtüyü ortaya çıkaran sebep ve o sebebin nelere mal olacağı. Akıl yerini nefse bırakınca duygular özünü kaybediyor ve arzular devreye giriyor. Düşünmekten aciz, arzularının esiri olan insan sorunu, suçluyu hep dışarı da arar, yaptığı ahlaksızlığa hep bir kılıf bulur. Çünkü yaptığı yanlışın farkındadır ama vicdan mahkemesinden kaçmak için kılıf uydurmayı seçer...Evliliğin kutsal olduğunu söyleyip aslında o kutsallığı hiç önemsemeden yeryüzünde doyumsuz nefisleriyle yalandan bir cennet yaratmaya çalışan insanlarla dolu bir kürede yaşıyoruz. "Şimdi kitaptan yola çıkarak bütün insanları mı suçluyorsun?" diyeceksiniz. Tabiki de hayır! Ama genel manada bakınca o tip insanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Kitabın içeriği isminin hakkını vermiş ama beklediğim son olmadı. Ana karaktere acıdım çünkü asıl cahillik kendini bilmemektir. Ve böyle insanlar evlenmesin. Üç beş kuruşluk hazlar evlenmeden yaşanabiliyor. Bir insanın hayatını karartmaya gerek yok.
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitabın ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum, sansasyonel bir etki yapmıştı. Adı yasaklı bir kitap gibi fısıldayarak anılıyordu. Çok edebi bir roman mı hayır. Tadında tasvirler sıkmıyor. Bir kitabı okurken içinde başka bir yazar ve kitapla tanışmayı seviyorum. Bu kitapta da Balzac göz kırptı. Okuma listeme aldım hemen, ne zaman sıra gelir bilmem. Kitapta iki ayrı konu görebiliriz. Biri dümdüz kocasını aldatan, arzularının esiri olmuş bir kadın, diğeri kadının, kocasının, çevresinin ve sevgilisinin etrafında ortaya konan toplumsal gerçekler." İnsan arzularının esiri olur mu, olursa ne kadar ileri gidebilir, neleri göze alabilir, onuru paramparça olsa da nasıl eli kolu bağlıymış gibi alıp başını gidemez... "bunları yazar tüm gerçekliğiyle anlatmış. Yahu bu kadar olmaz ama demeyin, yargılamayın, derim. Çünkü hayat hiç belli olmuyor. Kimse sınanmadığı günahın masumu değildir. Evliliklerde beklentiler, paylaşımlar, iş hayatındaki tehlikeler, insanların daha iyiye ulaşmak için birbirlerini nasıl harcayabilecekleri tokat gibi çarpıyor insanın yüzüne. Ben kitaba sadece kadın-erkek ilişkisi bakımından yaklaşmadım. Bu da kitaptan aldığım lezzeti arttırdı.Ahmet Altan'a tanıştığım için memnunum.
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
216 syf.
9/10 puan verdi
Sevdiklerimizin ruhlarında oluşan anlık değişimleri, duygu sıçramalarını, her zaman çok da belirli nedenlere bağlı olmayan yakınlaşmalarını ve uzaklaşmalarını, bilinçlerinin alt kısımlarındaki ulaşılmaz bölgelere saklanmış arzularının değişik biçimlerde ve beklenilmeyen zamanlarda ortaya çıkışını izleyebilseydik, herhalde sakin bir denizde suların arasından aniden yükselen bir canavarı gördüğünde, zavallı bir balıkçının hissedeceği korkuyu ve şaşkınlığı hissederdik. Ürkütürlerdi bizi. Hiçbir zaman başka bir insanı , o insan en yakınımız olsa bile, tümüyle tanıyamayacağımızı, iki insanın arasında daima görünmez karanlık alanların bulunacağını, iki insanın asla tam anlamıyla bütünleşemeyeceğini, kimseye kendimizi bütün açıklığımızla gösteremeyeceğimiz gibi kimsenin de kendisini bize bütün açıklığıyla gösteremeyeceğini fark edip, kendimizi bu dünyada yapayalnız hisseder, yüzünü gördüğümüz, sesini duyduğumuz, günlerce, aylarca hatta yıllarca konuştuğumuz, birlikte en gizli zevkleri paylaştığımız birinin nasıl olup da bize yabancı olabildiğini anlayamamanın çaresizliğini yaşardık. Bütün bunları bilebilseydik, en sevdiklerimize bile, en kısa ayrılıktan sonra dahi, ''Kimsin sen'' diye sorma ihtiyacını hissederdik. Mutlaka okuyun
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
Kitabı ilk çıktığı dönemlerde meraktan okumuştum.kitabın ismindende anlaşıldığı üzere kadın kahraman aydanın Komşusu Mimar la aşk kaçamağı anlatılmakta. Aşk bittiğin de Aydan'ın içindeki macera arayışı, heyacan arayışı için hırsızlığa başlaması. Ve tüm bunlardan habersiz garibim Haluk...( kocası). Okumaya değermi !! Karar sizin.
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Öncelikle bir kitabı okumadan önce bayağı bir inceleyip,araştırıp okurdum.Kitabı okuma nedenim arkadaşımın kitaplığından onun tavsiyesi üzere okumam.Genel olarak bir kadının ruhsal olarak kendini tatmin etmesini konu alıyor.Kocasını da sürekli başka erkeklerle kıyaslayan ve aldatan bir kadının iç dünyası.Bazı bölümleri sürekleyici olsada genel anlamda olay örgüsü sürekli cinsellik olduğu için belli süre sonra beni şahsen sıkmaya başladı.Ama genel anlamda güzel yani.İyi okumalar :)
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
240 syf.
7/10 puan verdi
·
9 günde okudu
Utandırdı ama keyif de aldırdı :))
Kitap beni çok utandırdı okurken. Ama keyif de aldım. Yazarın cümlelerini kurma biçimi beni çok etkiledi. Biraz da eksik bıraktı sonu. Aydanın kocasını üst komşusuyla aldatmasına ve de hiç bir şekilde bunun cezasını çekmemesine sinir oldum. Halukda saf aşıkmış baya yani. Aldatılmak çok kötü bir şey çünkü. Neyse tamam başka mesajlar vermeye çalışıyor kitap. Oraya odaklanmak gerek biraz da. Verilen mesajı da anladım. Ama yani konuya sinirlenmemek elde mi şimdi? Düşünün bir yani. Bilemiyorum söyleyecek pek bir şeyim yok aslında. Bu kitap hakkında. Ama yazar baya iyi geldi bana. Hayran oldum o cümlelere. Sadece cümleler fazla fazla uzundu. Virgüllü virgüllüydü. İlk başta çok yadırgasamda zamanla alıştım bu okuma tipine. Kitap aşırı cinsellik barındırıyor bir de. Alacakları uyarayım. Her bölüm bir sevişmeyle sonlanıyor neredeyse. Neyse önemli olan içindeki mesajı söküp çıkarabilmek. Kitapla kalın sevgiler... :)
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
216 syf.
9/10 puan verdi
Bu ara nefes alır gibi okumak istiyorum. Durup dinlenmeden, durursam nefesim kesilir gibi hissediyorum. Ya da dusunmekten delirmemek için karakterlerle konuşmayı yeğliyorum. Ve her kitapta, her filmde tanıdık birilerine tanıdık hislere denk geliyorum... Ah bu kaçışlar.. ilişkiler ve insanlar, duygular ve insanlar, hisler ve insanlar.. Ah sadakat.. sevdiğim senin port mantoya astığın kıyafetindi, öyle kolay vazgecile biliniyor mu duygulardan ? Ya da küçük bir his peşine gider mi insan bocalayislarindan, kaçmak gerçekten kendini kandırmak değil de nedir? İnsanlar hisler ve duygular ve pişmanlıklar üzerine okunan en iyi kitaplardan.. tavsiye edilir..
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Yorumlarda okuduğum izlenimlerden daha bi ayrı yorum yapacağım ben. İlk kitap okumaya başladığımda önce evdeki kitaplardan başlamalıyım diye düşündüm ve gördüğüm tüm kitapları odama taşıdım. Bu kitap ilgimi çekti ve elime aldım. Oturdum bir kenara ve sessizce okumaya başladım. İlk kitap okuma zamanlarımda oldukça yavaştım ve Ahmet Altan'ın cümleleri çok anlamlı, çok uzun ve anlaması güç, düşünülmesi gereken cümlelerdi. Bu yüzden bu kitap da elimde çok süründü. Arkadaşlarım dahi elimde bu kitabı görmekten bıkmıştı. Ama ben uzun süreli okumaktan oldukça hoşnuttum ve hala da hoşnutum. Bir kitabı sindire sindire, tane tane, anlaya anlaya okuma taraftarıyım. Öyle hissetmişim ki kitabı hala sahnelerini, repliklerini, altını çizdiğim yerleri unutamıyorum. Tabi bu kitabı okurken önyargılarınızdan arınıp sadece olay örgüsüne dikkat etmekten kaçınmanız gerekiyor. Ahmet Altan bu kitabında sevginin ne kadar önemli olduğunu vurgulamış. Ruha ve duygulara önem veren bir kadının beyne ve düz yaşama, işine önem veren bir kocasının olması ve bu kadının, kocasının bu hallerinden sıkıldığı bir dönemde onu daha iyi hissettiren, ilişkilerde nasıl davranması gerektiğini bilen birinin kollarına atılması anlatılmıştır. Aslında kollarına atılmak biraz yanlış olacaktır. İlişkilerdeki mükemmelliğiyle birçok kadın tarafından rağbet gören bir adamın kollarıyla kadını sarması demek daha doğrudur. Kitabı okumamın üzerinden bilmem kaç ay geçti hala aklıma geldikçe oturur bu kitap hakkında fikirler üretirim. Eğer okursanız kendiniz daha iyi anlayacaksınız zaten. Ayrıca ders çıkarılması gereken kitaplardan biri. Kestirip atmayın.
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
216 syf.
·
Puan vermedi
·
27 saatte okudu
Ahmet Altan'ı ilk defa okuyorum ve nedense farklı bir kurgu bekliyordum ama beklediğimin aksine şaşırtıcıydı. Okumaya gerek duymadığım yerler oldu ama genel olarak insanların duygularını çok iyi analiz ettiğini belirtmeliyim. Psikolojik tahlilleri çok başarılıydı. Kitabı anlatmayacağım sadece kitaptan çıkardığım sonucu yazacağım. Her insanın içinde hayvani dürtüler vardır ve bu inkar edilemez ama önemli olan o dürtüyü ortaya çıkaran sebep ve o sebebin nelere mal olacağı. Akıl yerini nefse bırakınca duygular özünü kaybediyor ve arzular devreye giriyor. Düşünmekten aciz, arzularının esiri olan insan sorunu, suçluyu hep dışarı da arar, yaptığı ahlaksızlığa hep bir kılıf bulur. Çünkü yaptığı yanlışın farkındadır ama vicdan mahkemesinden kaçmak için kılıf uydurmayı seçer...Evliliğin kutsal olduğunu söyleyip aslında o kutsallığı hiç önemsemeden yeryüzünde doyumsuz nefisleriyle yalandan bir cennet yaratmaya çalışan insanlarla dolu bir kürede yaşıyoruz. "Şimdi kitaptan yola çıkarak bütün insanları mı suçluyorsun?" diyeceksiniz. Tabiki de hayır! Ama genel manada bakınca o tip insanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Kitabın içeriği isminin hakkını vermiş ama beklediğim son olmadı. Ana karaktere acıdım çünkü asıl cahillik kendini bilmemektir. Ve böyle insanlar evlenmesin. Üç beş kuruşluk hazlar evlenmeden yaşanabiliyor. Bir insanın hayatını karartmaya gerek yok.
Aldatmak
AldatmakAhmet Altan · Everest Yayınları · 20195,7bin okunma
150 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.