Aldı Sözü Anadolu

7,2/10  (11 Oy) · 
18 okunma  · 
11 beğeni  · 
957 gösterim
Millî Eğitim Bakanlığınca Türk ve dünya edebiyatında 100 Temel Eser’in önce ortaöğretimde ardından ilköğretimde belirlenmiş olmasını, ülkemizdeki okuma oranını artırmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Bir başlangıç olarak ilköğretimde 100 Temel Eser ümit vericidir; ilköğretim seviyesindeki çocuklarımıza bu eserleri okutmayı başarabilirsek, "okuyan toplum" olma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır. İlköğretimde 100 Temel Eser’in bir başka olumlu yönü de; aynı eserleri okumuş, o eserlerdeki dil varlığı ile duygu ve düşünce zenginliğini fark etmiş bireylerin oluşturacağı bir toplumun daha hoşgörülü, daha paylaşımcı olmasını sağlamasıdır. S
Samet Dönmez 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok eskilerde okuduğum Anadolu'dan güzel hikayeler paylaşan yararlı bir eser eğer bir gün bir çocuğum olursa ona böyle değerli hikayeler okumak istiyorum. Böyle değerli eserlerin daha çok ilgi görmesi için bu tür eserlerin arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

Mustafa Mutlu 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 39 günde · 8/10 puan

Anadolu'yu tanımak,anlamak ve bizi biz yapan değerleri görmek için okunması gereken bir kitap.Gelenekleri,görenekleri türküleri detanları manileri masalları ve daha nice kültürel zenginlikleri ile Anadolu keşfetmek için bir yolculuğa çıkmak isterseniz Aldı Sözü Anadolu ile başlamak yerinde bir karar olacaktır.

Didem Horzum 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bilgi edinmek için okuyabileceğiniz bir kitap.Anadolu ile ilgili bilgiler..Sıkıcı geldiğini söyleyebilirim

Nuray Kirik 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okurken mutluluk duyduğum bir eser. Anadolu kültürü ile ilgili hemen her konuda söyleşiler, türküler, şiirler vb. örnekleri ile dolu bir kitap.

Kitaptan 13 Alıntı

Esma Nur 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

ANADOLU'DA KİLİM DEMEK
Yavuklusuna sarı bir mendil gönderen kızın sevdası yeğindir, sararıp solmadadır. Yeşil murattır, aşkta karşılık bekler; mavi umuttur, beyaz mutluluk. Siyah üzüntüyü, pembe bozuntuyu dile getirir. "Al giyenin gönlü dolu, mor giyenin çoktur malı." derler.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 18)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 18)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yıllar yılı okumamış, okutulmamış Anadolu insanı, yazıdan yoksun olunca, düşüncelerini kendine özgü şekillerle, renklerle dile getirmeye çalışmış; bu şekilleri, renkleri, halısına, kilimine, yağlığına, çorabına işlemiştir.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 17)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 17)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Türk beyi kim bilir kaçıncı kez sefere çıkar ordusuyla, dağ taş, dere tepe demez, aşar da aşar. Ağustos sıcağı, dudakları çatlatır, damakları kurutur. Bu sırada, boz bulanık tepelerden, ak saçlı bir ana, omzunda ayran bakracıyla görünür. Yanık bağırların, susuz dudakların umudu olur yaşlı ana. Yaklaşır askerlere:

-Yavrularım, gazilerim! Alın ananızın ak sütü gibi için ayranımdan.

Omzundan bakracını indirir, önündeki taş oluğa döker. Asker oluğa üşüşür, taslarını doldurur.

-Doldur oğlum!
-Dolu ana.
-Doldur yiğitlerim.
-Ana dolu.

Yaşlı ana "Doldur" dedikçe, askerler: "Ana dolu" diyerek, buz gibi ayranı doldururlar kalaylı taslara. Bir bakraç ayran, bir orduya yeter, artar bile. O günden sonra bu kutsal topraklara "Anadolu" deyiverir herkes.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 12 - Elips)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 12 - Elips)
Nuray Kirik 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Çınar dediğin evlât, devlet gibidir. Koca devletimiz de böyle budanıp gitmedi mi? Ama sen köke bak, gövde­yi ayakta tut.. Yeni dallar sürer, taze yeşillikler doğar, iş kökte ve gövdede...

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 8)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 8)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Açılmamış sayfaları, duyulmamış sözleri, derlenmemiş türküleri, hikayeleri, masalları, destanları, bilinmeyen ozanları ile bitmez tükenmez bir söz yumağıdır Anadolu.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 11)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 11)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Anadolu insanı, Anadolu'nun bereketini, yaşlı bir ananın bakracındaki ana sütü gibi ak ayranında simgelemiş, bu ana da doğuran ve besleyen Anadolu'yu bulmuştur. Bu yüzden Anadolu'da, tarihin ilk gününden beri, ana sevgisiyle Anadolu sevgisi birbirinden ayrılmaz bir bütündür.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 12)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 12)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

420 yıl önce, batılı bir büyükelçinin Anadolu için söylediği sözler şunnlardır: "Savaşta ve sanatta hünerli, doğruluktan, mertlikten yana eşi bulunmaz, gösterişten uzak, konuksever insanlar cenneti."

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 38 - elips)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 38 - elips)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İşin kıyısı, çorbanın koyusu" tekerlemesi, az iş yapan, yemeğe gelince çok yiyen tembel kişiler için söylenir. "Çorbanın yağı yüzünde, insnın merdi sözünde durur." atasözü de yine Anadolu'da çok söylenir.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 47 - Elips)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 47 - Elips)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir savaş oldu mu Türk ozanları, sazları omuzlarında sınır boylarındadır. bir ozanlar ordusu kuruldu sanırsınız. Onun içindir ki, bir yabancı Türkler için: "Bu insanlar sevmesini de bilir savaşmasını da." demiştir. Mehmetçiğin yüreğine şöyle bir dokundunuz mu, elindeki tüfek saz olur, özü köz olur, söz olur, destan olur.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 73 - Elips)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 73 - Elips)
Kemal EFE 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Aşık Veysel'e bir gün: "Gözlerin görmediği halde şehirleri bir bir nasıl tanır, nasıl anlatırsın?" demişler. O da: "Kuzunun anasını kokusundan tanıdığı gibi..." cevabını vermiş.

Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 84 - Elips)Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder (Sayfa 84 - Elips)
2 /