Aleviliğin Doğuşu

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
543 gösterim
Resmi Tarih yazıcıları, geçmişten günümüze kazananların tarihini yazmıştır. Tarihte kaybedenler, tarih kitaplarının sayfalarında da kaybetmişler.Öyleki kitap sayfalarında ya yeralmamışlar ya da dipnot olarak yer bulmuşlardır.

İslamiyetin Doğuşundan, Hz Muhammedin ölümüne kadar geçen süreç İslamın yayılma döneminin tarihidir. Hz Muhammedin ölümüyle başlayan halifelik mücadeleleri Hz Ali'nin öldürülmesiyle beraber İslam Tarihi İslamiçi içsavaşlar tarihine dönüşmüştür. Egemen görüşün teksesli tarih anlayışı yüzünden bu savaşlardan ya bahsedilmez ya da tarih sayfalarında bir dipnot kadar yer bulurlar. İbn Saba, Kerbela, Kaysaniler, Bayaniler, Albailer, Karmati, Babek, Zenci köle-işçi ayaklanması, Abu Müslim ... bunlardan birkaçı. Bu içsavaşlar İslam önderlerinin ve yüzbinlerce müslümanın ölümüyle sonuçlanırken İslamiyette farklı görüşlerin doğuşuna da neden olmuştur. Aleviliğin doğuşu gibi. Elinizdeki bu çalışma tarih kitaplarında dipnot olarak yeralanların tarihidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789756709443
 • Yayınevi:
  Su Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Erhan Kurupınar 
30 Kas 2013 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Alevilik inancı ile ilgili bilinmeyen birçok noktaya ışık tutan bir eser.Özellikle Şah İsmail'in kızılbaş alevilerle ilgili gizli ihanetini öğrenince şok oldum.