Aleviliğin Kayıp Bin Yılı (325-1325) Yolcu Ateşte Yanmak İle Yol Yanmaz

7,6/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.072 gösterim
Tarihin en alçak soykırımına karşı koydular. Bizans ordularını sayısız kereler mağlup ettiler. Anadolu'yu bir uçtan bir uca geçerek İstanbul kapılarına dayandılar. Tüm zamanların en soylu direnişini gerçekleştirip Aleviliğin hafızasına kazındılar. Halkın dilinde destan oldular.

Divriği'de devlet kurdular. Bir deprem sonucu başkentleri yıkıldı. Yıkıntılar arasındaki halk hunharca kılıçtan geçirildi. Yenildiler, dağıldılar. Sürgünler ve yangınlar arasında örülmüş yüzyıllar geçirdiler.

Toparlandılar, yeniden bir güç haline geldiler. Haçlı ordularını ardı ardına perişan ederek Anadolu'yu Katolik istilasından kurtardılar. Osmanlı'ya Batı Anadolu'yu ve Balkanları altın bir tepside sundular. Onlara dünya imparatorluğuna giden yolda rehberlik ettiler.

Bunların hepsi geride kaldı. Anadolu'nun kadim halkı Aleviler şimdi kendi yurtlarının yabancıları oldular. İnançları işgal edildi, geçmişleri yağmalandı. Onlar varlıklarını sürdürebilmek için asıl kimliklerini saklamak zorunda kaldılar. İnkar üzerlerine yapışıp kaldı.

Dün Söylenmediği İçin Bugün Unutulan, Şimdi Yazılmazsa Yarın Kaybolacak Olan Tarumar Edilmiş Bir Alevi Tarihi Var...
(Tanıtım Yazısından)
NİKO İVAN 
14 Mar 15:34 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aleviliği farklı bir yönden araştırmış yazar.aleviliği bir inançtan daha çok millet ulus gibi anlatmış ama hangi ulustan belli değil.bir inanç sistemi ama ne tür bir inanç sistemi tam acıklayamamış.anladım tek şey aleviler heterodost bir yapı.gerek hrıstılağın içinde gerek islamın içinde iken hep ezilmişler, kullanılmışlar ve cinsel sapıklıkla suçlanmışlar.hep mani ve mazdeizmle suçlanıyorlar bu inançları araştırmak şart oldu.