Alfred Adler Sosyal Roller ve Kişilik

8,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
87 gösterim
Bu kitapta, Adler'in hayatı ile geliştirmiş olduğu Bireysel Psikoloji sisteminin nasıl iç içe girmiş olduğu; kişiliğini etkilemiş olan olaylarla, sistemine şekil vermiş olan temel kavramların birbiriyle ne derece ilişkili bulunduğunu çok açık bir şekilde görme imkanını bulacaksınız. Adleer, Karen Horney, Erich Fromm gibi Yeni - Freudcuları, Freud'dan daha fazla etkilemiş olan bir psikologtur. onun holistik, egzistansiyalist ve cognitive psikolojiye yapmış olduğu katkılar, kendisinden sonra gelen Abraham Maslow, Carl Rogers, Rollo May, Julian Rotter ve Bandura gibi ünlü kişilik psikologlarını da etkilemiştir. 1975 yılında yayımlanmış olan bir bibliyografya, Adlerci psikoloji literatürüne on binden fazla başvurunun yapılmış olduğunu ortaya koymuştur. Elinizdeki kitap, Adler'in görüşlerini ve yaptığı etkilerin tam bir panaromasını vermek; psikologlara, psikiyatristlere, öğretmenlere ve psikolojik rehberlik yapanlara, çocuklarıyla ilişilerinde birtakım problemlerle yüz yüze gelip de çözüm yollarını arayan ana-babalara ve insan ruhunu tanımak isteyen herkese yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.
Bu kitapta, Adler'i yurt içinde ve yurt dışında ICASSI (International Committee for Adlerian Summer Schools and Insstitutes) toplantılarına konferansçı olarak çağırılmış bulunan bir uzmanın, Dr. Turhan Yörükan'ın kaleminden okuyup daha iyi tanıma fırsatını yakalayacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9754582432
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
A.Cmert 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 26 günde · Puan vermedi

Kitap bir konferansta konuşmacı dinlermiş edasıyla ilerliyor. Tabi kitabın içeriği konularına ayrılmış şekilde. Alfred Adler hakkında genel bilgiler, kuramının yapısı, kuramının incelenmesi kitabın içeriğinde mevcut. Benim kitapta en etkilendiğin nokta ise kitapta sosyal roller açıklanırken kuramı daha önce bilmeme rağmen şaşırtıcı yeni bilgiler edinmem, sosyal rollerin hayatımıza ve psikolojimize olan etkisinin örneklerle ve doyurucu bilgiler ile açıklanmış olması oldu.
Bu güzel eser için teşekkürler yazarımıza. :)