Ali ile Ramazan

8,2/10  (20 Oy) · 
45 okunma  · 
11 beğeni  · 
709 gösterim
Ramazan, Ali'nin ta başından, daha ilk günlerinden bildiği bir şeyi, o olmadan bir hiç olduğunu; ancak Ali ile Ramazan olduklarında tam olduklarını, bir anlam kazandıklarını o bekleme günlerinde anlıyor. Kabul ediyor. Ali'yi bekledikçe boş duvarlara bakarak; Ali içinde büyüyor, büyüyor. Ali basmasına uğruyor Ramazan. Ali'nin gelmesine yakın o kadar ağlıyor ki uluya uluya yer yatağında, içinin yıkandığını hissediyor baştan aşağı. "Ulan Ali, sen dönmeden ağlaya zırlaya yıkadım içimi. Yeni doğmuş bebek gibiyim Mağaraçocuğu. Ne biçim seviyomuşum ulan seni!" Ali'yi garda karşılarkenbunları söyleyip boynundan öpüveriyor. Ali kıpkırmızı oluyor utancından. Yanlış anlayacaklar. İbne değil onlar. Ne biçim âşıklar. İkisi de erkek; tamam. Ama âşıksan ne yazar:Kime ne yazar!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786051417721
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
13 Oca 00:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Perihan Mağden'in bu ilk kitabını zaman zaman iğrenerek okudum.
Kitapta +18 'lik kelimeler rahatsız edecek derecede.Yetimhane de başlayan bir hayat ve sahipsizlik,insanı nerelere sürükleyebiliyor.O dünyayı bütün çıplaklığıyla -ister istemez- adeta yaşıyorsunuz.İyi okumalar..

Elif Öksüz 
17 Ağu 00:56 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İki erkeğin arasındaki aşk ne kadar safsa, hayatını başka erkeklerle yatarak geçiren Ramazan'ın yaşadıkları okurken o kadar rahatsız edici. Ama zaten bu roman da o yüzden yazılmamış mı? Biraz rahatsız ol ki, düşün. Düşün de iki erkeğin de aşk yaşayabileceğine, bunun adına "ibnelik" denmeyeceğine inan.

Güler Bilkay Aygün 
02 Haz 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ali ile Ramazan yetimhanede büyümüş, yoksul iki genç. Kimsesizliklerini birbirlerine sığınarak gidermeye çalışırlarken adına aşk dedikleri garip bir yakınlaşma içine girerler. Konu ne kadar rahatsız edici olsa da, maalesef hayatın içindeki trajedinin romandaki hayat bulmuş hali.

Bikotti 
 18 May 20:22 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okuduğunuz zaman bir ürperti içinizi sarıyor. 92 de üçüncü sayfada sonlanmış bir trajedi. Burda ilk yüzünüze vuran yetimhane olayları, orada yaşadıkları,onlara yaşatılanlar. Hep ya bu olmasaydı acaba ne olurdu derken buldum kendimi. Ali ve Ramazan kimsesizliklerini birbirlerine olan aşkları ile unutmaya çalıştılar. Ama ikisininde bildiği bir şey vardı, sonları mutlu değildi.
Olmadi olamadılar ne öldüklerinde ne daha sonra kimse bu çocukların nedenlerini düşünmedi...

Kayra bozboğa 
24 Tem 22:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumaya yeni başladığım zamanlardı. Bütün duvarlarımı yıkmama neden oldu bunun için de mutluyum... Herkesin okuması ve ufkunu sürekli genişletmesi gerektiğine inanıyorum. Benim gibi düşünen ve farklı ilişkilere açık olan insanların kesinlikle okuması gereken kitaplardan biri..

nejla güldalı 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bazı insanlar hayata bir- sıfır mağlup başlarlar. Ali ile Ramazan'da işte bu insanlardan.
İnsanların anne - baba ve ailesini seçme hakkının olmamasına isyan etme hakkına sahip insanlardan ikisi...

Onur Kap 
25 Mar 03:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1992 yılında Hürriyet Gazetesindeki 3.sayfa haberinden esinilerek kaleme alınmış.Başlık ise 'Çarpık gece 3 ölü '.Çarpık ilişki demek istemişler Ali ile Ramazanın aşklarına.İbnesiniz demişler Çarpık başlığı adı altında.Küçük yaşta tanışmışlardı Ali ile Ramazan.Soğuk bir derme çatma yetimhanede.Aşıklardı birbirlerine.Ramazan Ali'de paklanıyor Ali ise Ramazanda nefes alıyordu.Ramazanın hediye ettiği gıcır bilye ile başlamıştı hikayeleri.Ölürken de Ramazanının gıcırı vardı Ramazanın Alisinde.Öyle bir aşktı onlarınki.Önce Alinin Ramazanı öldü sonra da Ramazanın Alisi..

Esin Aykan 
23 Haz 2016 · 7/10 puan

Tavsiye üzerine okuduğum ilk Perihan MAĞDEN kitabı. Çocuklukları yetimhane duvarları arasında geçen Ali ile Ramazan'ın hem kimsesizlik hem de ekonomik çaresizlik yönlerini ele alırken aslında Ali ile Ramazan'ın birbirlerine olan tutkulu sevgileri dile getirilmiş.Konu bazında kendinizi birçok yönden şanslı hissettirecek bir yönü var ancak uslubu çok açık olsa da okunmayacak derecede kötü bir kitap değil.
Yeri geldiğinde Ali için üzülecek Ramazan'a öfke duyacaksınız.Son kısmı beni hayli üzdü.

Kitaptan 6 Alıntı

Ekrem Özkara 
13 Oca 01:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yetimhane taş demek.Soğuk demek.
Taşların soğuğu.Soğuğun taşları demek.

Ali ile Ramazan, Perihan Mağden (Sayfa 29)Ali ile Ramazan, Perihan Mağden (Sayfa 29)
Bikotti 
18 May 20:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Senin yanında rahatım ben. Bu dünyada bundan ötesi yalan. Bundan fazlası yok. İmkânsız.

Ali ile Ramazan, Perihan Mağden (Sayfa 115)Ali ile Ramazan, Perihan Mağden (Sayfa 115)
M.Y. 
07 May 20:12 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nasıl bir öfke bu! Durduk yerde katlanıyor. Hoş, durduk yerde sayılmaz. Hayat hiç durmuyor ki.

Ali ile Ramazan, Perihan MağdenAli ile Ramazan, Perihan Mağden
nejla güldalı 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Devrim ve sınıf mücadelesi üstüne konuşurken açık açık gündelik hayattan söz etmeyenler, aşkın yıkıcı gücünü ve sınırları reddetmenin olumlu yanını anlamayanlar; o insanların ağzında bir ceset var.

Raoul Vaneigem

Ali ile Ramazan, Perihan MağdenAli ile Ramazan, Perihan Mağden