Kitap
Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği

Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.1
14 Kişi
48
Okunma
7
Beğeni
916
Gösterim
68 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 56 dk.
Adı
Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · 2013 · Karton kapak · 9789750810145
Bu keyifli kitap, servet içindeyken sonsuz ihtirasları ve tuhaflıkları yüzünden rahata kavuşamayan Ali Nizami Bey’in her şeyini yitirdikten sonra Bektaşi şeyhliğine soyunup huzur buluşunu anlatan bir uzun hikaye. Hisar yine insanın içine işleyen traji-komik bir hayatı anlatıyor...
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺3,9
7.1
10 üzerinden
14 Puan · 7 İnceleme
Betül
Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği'yi inceledi.
68 syf.
Abdülhak Şinasi Hisar' dan okuduğum üçüncü kitap. Genel olarak anlatılan kişiler farklı olsa da okuduğum kitapların birbirine benzediğini söyleyebilirim; bir çocuğun gözünden görülen anıların yetişkin aklıyla biçimlendirilmesi, bunun da geçmişe duyulan özlemle yoğurulması. Herkesin sevebileceğini düşünmüyorum açıkçası. Dil zevki en üst düzeyde olsa da her şeyin böyle ince şekilde detaylandırılması, belli bir olay olmaması, bir kişi üzerinden gitmesi kimi insana göre sıkıcı gelebilir. Hatta bazı kelimelerin çok sık kullanımı rahatsız bile edebilir. Bu da yazarın coşkulu dilinden kaynaklı bir durum zaten. (Benim için geçerli olmasa bile gözüme çarpıyor tabi) Fakat söylediğim olumsuzluklara rağmen yazarın kitaplarını sevmekten ve okumaya devam etmekten alıkoyamıyorum kendimi. Çünkü bu sayede o dönemi derinlemesine hissedip yaşayabiliyorum. Üslübunun derinliğiyle edebiyatımızın güzelliğini görüp ruhumu doyurabiliyorum. Benim için bir dinlenme bir rahatlama yöntemi ara ara yazarın kitaplarını okumak. Gerçekten çok önemli bir edebiyatçımızın böyle az bilinmesi beni üzüyor. En azından bir kitabını olsun herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap ince olduğu için Çamlıcadaki Eniştemiz'e göre daha kolaylıkla bitirilebilir. Ayrıca anlatılan konunun da çok ilgimi çektiğini belirtmeliyim. Okuyun, okutun. Not: Fahim Bey ve Biz'i okumadım ama diğer kitaplarından farklı olduğu söyleniyor. Bunun için okumayı çok istiyorum.
15
Levent Göven
Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği'yi inceledi.
118 syf.
·
1 günde
Çamlıca' daki Eniştemiz' in bir kopyası diyebilirim. Yine aynı dil, üslup ve tarzda; yine anlatıcının anıları şeklinde başka birini anlatıyor. Söyleyeceğim olumlu ve olumsuz şeyler aynı. Bunda hikâyeyi daha zayıf buldum. Daha kısa bir öykü. 19. yy.' ın ikinci yarısında moda olan alafranga hayata özentili yaşam tarzını ve bundan dönüşü anlatmış biraz.
2