Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
76 gösterim
Trabzon Mebusu” olarak bilinen Ali Şükrü Bey, 39 yıllık hayatına pek çok meslek sığdırmıştır. Osmanlı Donanması’nda subay olarak görev almış; dergi çıkarmış ve yazarlık yapmıştır. Millî Mücâdele döneminde ise, işgale karşı önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Ankara’da toplanan Birinci TBMM’ye Trabzon Mebûsu olarak katılmış; oturumlardaki siyasî fikirleriyle dikkatleri çekmiş ve meclisteki İkinci Grub’un önemli isimlerinden biri olmuştur. 1923’te TBMM’deki Lozan görüşmelerinin yapıldığı sırada bir cinayete kurban gitmiştir.
Ali Şükrü Bey'in öldürülmesi çok konuşulsa ve yazılıp çizilse de tarihçiler arasında hâlen tartışmalı bir konu olarak devam etmektedir. Onun faaliyetleri ve ölümü üzerine birçok soru cevaplandırılmayı beklemektedir.

- Millî Mücâdele’de yeri ve rolü nasıldı?
- Mustafa Kemâl Paşa ile hangi konularda fikir ayrılığına düştü?
- Neden ve nasıl öldürüldü?
- Suçlu gerçekten Topal Osman Ağa mıydı?
- Cinayet şahsî nedenlerden dolayı mı işlenmişti?
- İsmail Hakkı Bey'in cinayette bir rolü var mıydı?
- Lozan Barış Konferansı'nı hangi konularda eleştirmişti?
- Pontus ve Ermeni meselesine bakışı nasıldı?
- Ordu ve askerlik hakkında ne düşünüyordu?
- Kanun teklifleri ve TBMM'deki muhalefetinde neleri hedefledi?

Prof. Dr. Necmettin Alkan ve Doç. Dr. Uğur Üçüncü tarafından hazırlanan Ali Şükrü Bey kitabında bütün bu ve benzeri sorular cevabını buluyor; yakın tarihimizin karanlık bir dönemi aydınlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786058301191
 • Yayınevi:
  Kronik Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Muharrem Okumuş 
21 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Yeryüzünde târihi, her cins vak'a i'tibârîyle bizimki kadar zengin olan bir millet var mıdır bilemiyorum. Fakat riyâzi bir kat'iyyet ile biliyorum ki milel-i mevcûde içinde mâzisini bizim kadar unutmuş hiçbir millet yoktur."

- Ali Şükrü Bey

Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Necmettin Alkan (Sayfa 17 - Kronik Kitap)Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Necmettin Alkan (Sayfa 17 - Kronik Kitap)
Muharrem Okumuş 
24 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ali Şükrü Bey en zor anlarda bile umudunu hiçbir zaman yitirmemiştir. Çünkü ona göre "hak yürüyor ve yürüyecektir ve gayesine vâsıl olacaktır."

Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Necmettin Alkan (Sayfa 35 - Kronik Kitap)Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Necmettin Alkan (Sayfa 35 - Kronik Kitap)
Muharrem Okumuş 
24 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... efendiler; fikir zincirlenemez. Fikri zincirledim zannedenler kedilerini aldatırlar."

Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Uğur Üçüncü (Sayfa 32 - Kronik Kitap)Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Uğur Üçüncü (Sayfa 32 - Kronik Kitap)
Muharrem Okumuş 
24 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genel itibari ile Ali Şükrü Bey denilince hükûmete her zaman muhalefet eden, özellikle siyâsî konularda konuşan ve tâbir-i câizse “uyumsuz” bir tip tasviri yapılmak istenmektedir. Oysa Ali Şükrü Bey, ideolojik bakış açısıyla temellendiren bu algı inşâsından farklıdır. Onun Meclis’in açılmasından beş gün sonra teklif ettiği Men-i Müskirât (İçki Yasağı) Kanunu’nun ardında dinî hassasiyet olmakla birlikte, neslin korunması ve hiçbir şeyin Türk milletinin sağlığından ve mânevîyatından daha öneli olmaması görüşü de vardır. Zonguldak kömür madenlerinde çalışan işçilerin çavuşlar tarafından esir gibi kullanıldığını ve haklarının yenildiğini Meclis’te dile getirerek, maden sâhiplerinin maden işçileri için sıhhî banyolar ve hastaneler yapması gerektiğini vurgulamıştır. Kömür madeni ocaklarındaki işçilerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için “Amele Nizâmnâmesi” yapılaması gerektiğini Meclis’te beyân eden de o olmuştur.

Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Uğur Üçüncü (Sayfa 32 - Kronik Kitap)Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Uğur Üçüncü (Sayfa 32 - Kronik Kitap)
Muharrem Okumuş 
24 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bizde güya temelimiz, kökümüz, hiçbir şeyimiz yok, ortada kalmış gemiye dönmüşüz. Şuradan, buradan bir kanun alalım, şeklinde uğraşmışız ve uğraşmaktayız. Efendiler, bizim kökümüz gayet sağlamdır ve derindir. Geçen gün bilmünasebe arz ettiğim veçhile 1.300 senelik bir köktür. Ve yine Avrupalıların hayretine rağmen Türkiye’nin bekası şu milletin kökünün sağlamlığı icabıdır.”

Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Uğur Üçüncü (Sayfa 33 - Kronik Kitap)Ali Şükrü Bey Mücadeleyle Geçen Bir Ömür, Uğur Üçüncü (Sayfa 33 - Kronik Kitap)