Alice Harikalar Diyarında

·
Okunma
·
Beğeni
·
17.291
Gösterim
Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Baskı tarihi:
20 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
145
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067889
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
“Gittikçe tuhaflaşıyor, tuhaflaştıkça tuhaflaşıyor!” diye haykırdı Alice.
Alice daha önce hayatında yelek giymiş ve cep saati taşıyan bir tavşan görmemişti. Beyaz Tavşan’ın peşinden tavşan deliğine dalan küçük kız kendini bir büyüyüp bir küçüldüğü, tırtıllarla ve sırıtan kedilerle konuşabildiği, delilerle çay partisine oturduğu, sonunda da kendisini bir mahkemede bulduğu gittikçe tuhaflaşan, tuhaflaştıkça tuhaflaşan bir maceranın içinde bulur.
Lewis Carroll’ın yüz yılı aşkın bir süredir hem yetişkinlerin hem de çocukların severek okuduğu bu fantastik ve ölümsüz hikâyesi yeniden okurla buluşuyor.
156 syf.
·Puan vermedi
Düşünce ve sözlerin değiştiği zaman aklında olup bitenler arasında bir bağ vardır. Yeni birisi, özlenen eskiler ya da pişmanlıklar gibi... Kelimelerimin kimseye faydası yok. Montaigne ne güzel söylemiş " Kendimden başka amacım yok." derken... Kimseye faydalı olmak gibi bir niyetim yok. Öncelikle müsade ile kendimi tanımak istiyorum. Çocukluğumun ilk kitabı... Alice bana binevi hayal kurmayı öğreten kahraman. Alice' nin yaşadıklarını hayal dünyam yeni yeni idrak ediyor ki bu sadece bir sebep bile olsa geliştiğimi gösteriyor. Kurulan diyalog, hayvan ile insan sohbeti insanlara doğa ve hayvan sevgisini aşılıyor. Orman ile ilham bulan yazar büyümenin en iyi örneklemesini yalnızlık ile tamamlamış, korkunun insan için gelişme olduğunu belirtmiştir. Çeşitli hikaye birleşimi ile bir çok çocuğun hayal dünyasını zenginleştirip, şimdiye bir temel kazandırıp bir amaç uğruna çabalamasını sağlamıştır. Eğer küçükken hayal kurmasını bilmeseydim şuan bir amacım olmazdı ya da çabalamak için bir sebep bulamazdım. Küçükken başlıyor hayal dünya serüveni. Sekiz yaşında okuyup hayal kurmayı öğrenen ben şimdi bir amaç uğruna çaba sarfediyorum. Bu kitap ilklerim arasında. İlk aşk, ilk yazı, ilk arkadaş, ilk düşünce, ilk kitap gibi...
Gelişen hayallerim için yazara teşekkür ediyorum. Temelimde yatan bu kitap şimdi bana ıssız yolda yanan sokak lambası oldu. Hala hayal kurabiliyorum demek oluyor ki okumak dışında çok şeye emek vermişim. Anlamak, yazarın sakladığı duyguları hissetmek bunlardan sadece bir kaçı.
Huzurlu okumalar...
106 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Alice Harikalar Ülkesinde" ismi en çok bilinen kitaptır heralde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Muhtemelen ben de bu kitabı çocukken okumuşumdur fakat bir çok yerde kitaba göndermeler yapıldığı için tekrar keşfetmek istedim. Örneğin The Matrix filminin ilk sahnesinde Neo masa başında uyuya kalır ve bilgisayarı kendi kendine yazılar göstermeye başlar. Neo uyanır ve şaşkınlık içerisinde bilgisayar ekranında "Uyan Neo, beyaz tavşanı takip et" yazısını okur...

Bazen gün içerisinde yaşadığımız anlamlı olayları gece rüyamızda çok saçma bir şekilde görürüz ve bazen de rüyamızda saçma bir şekilde gördüklerimiz yaşayacağımız anlamlı olayların habercisi olur. Bu kitap da öyle bir şey, çok anlamsız gibi olan olaylar ve diyaloglar arasında birden çok felsefik cümleler çıkabiliyor. Yani anlayacağınız öyle basit bir kitap değil. Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Bu zekası da kitabına doğal olarak yansımış.

Alice'in başına gelen tuhaf olayları mutlaka okumalısınız. Çocukken okuduysanız bir de yetişkinken okumalısınız.
106 syf.
·Puan vermedi
"Alice Harikalar ülkesinde" kitabı,bildiğimizin aksine bir çocuk kitabı değildir,bir matematik profesörü,aynı zamanda da bir rahip olan yazar bu kitabı dönemin İngiltere`sini eleştirmek için Lewis Carroll takma adıyla yazar.Kitabın başlarında Alice aşağıya düşer ve bir tavşanla karşılaşır.Önünde iki yol vardır; tavşana sorar :
"Hangi yoldan gideyim?".
Tavşan bugüne değin duyduğum en iyi cevaplardan birini verir:
"Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok."

~Ahmet Şerif İzgören-Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır ~kitabından...
106 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Alice Harikalar Diyarında... bunu duyduğumuzda büyülü, eğlenceli, olağanüstü olaylarla karşılaşacağımızı bekliyoruz haliyle ama benim bu dünyada bulduğum şey tek kelime ile tuhaflıktı. Okumadan önce kitapla ilgili araştırma yaptığımda Alice Harikalar Diyarı'nın çocuk kitabı olmasından çok da ötede, bir matematiğin, felsefenin, mantığın, aklın ürünü olduğu gerçeğiydi. Okuduğum da bunu çok iyi anladım. Her ayrıntı, her cümle içinde bir gizi barındırıyor, bir şeyler anlatıyor bize bu olağanüstü dünya.

"Keşke bu kadar ağlamasaydım. Sanırım kendi gözyaşlarımın içinde boğularak bunun cezasını çekeceğim! Tuhaf bir şey olacak, bundan eminim! Zaten bugün her şey tuhaf." sözleri ile Alice'in içinde bulunduğu dünyayı anlayamadığını görüyoruz. Alice, konuşan hayvanlarla, önüne çıkan içecekleri içip yiyecekleri yedikten sonra bir dev gibi büyüyüp ardından minicik küçülmelerine alışmış bir tavır sergiliyor. Ancak Alice karşısına çıkan herkese ve en çok da kendisine sürekli sorular sorarak anlamaya çalışıyor olan biteni, hayvanların "sen kimsin?" sorularına bile bilmiyorum cevabını veriyor. "Öyleyse ben kimim? Ah bu çok büyük bir bilmece." diyerek kendini dahi sorgulamaya başlıyor Alice.

Kupa kraliçesinin konserinde şarkı söyleyen Fındıkfaresi şarkıyı tekrarlayınca "Zamanı öldürüyor! Kafasını uçurun!" dedi kraliçe. İşte o günden sonra saat durdu, hep altıyı gösterir oldu Şapkacı, Mart Tavşanı ve Fındıkfaresi için. Çay saati olması nedeniyle çay takımlarıyla dolu bir masada oturup duruyorlar. Bu çılgın çay partisi beni en çok etkileyen bölüm oldu okuduklarım içerisinde ve paylaşmak istedim, kraliçenin sözleri ise gerçekten düşünmeye değer.

Lewis Carroll mahlaslı matematikçi, fotoğrafçı ve mantıkçı Charles Lutwidge Dodgson çalıştığı okulun dekanının küçük kızı Alice Liddell için yazdığı Alice Harikalar Diyarında kitabıyla bize çok şey anlatıyor. Çalışma alanlarının da izlerini gördüğümüz, her durumun içinden Carroll'ın gizlerini, bize anlatmaya çalıştığı felsefesini bulmaya çalıştığımız, kendimize Alice'in de sürekli tekrarladığı 'neden' sorusunu sorarak bu dünyayı anlamaya çalıştığımız bir kitap Alice Harikalar Diyarında. Alice ile birlikte tavşanın girdiği delikten siz de gidip Harikalar Diyarı’na inerek aklın, mantığın, matematiğin ve felsefenin derinliklerinde dolaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.
106 syf.
·1 günde
Alice harikalar ülkesinde bu kitabı 15 yaşında okumuştum hikayesini unuttuğum için tekrar okudum. Her yaşta insanın sevdiği bir roman alice harikalar ülkesinde ayna'dan içeri ikinci serisi de bu serisi kadar eğlenceli ve büyüleci.
106 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Alice...

Kitap, her ne kadar çocuklar için yani bir hikaye tazında görülsede, aslında okunduğu zaman pekte alakası olmadığı anlaşılıyor. Yazar Lewis Carrol, Matematik eklemeler yaparak, bunu müthiş hayal gücüyle pekiştirmiş. Yer yer gülümsetmiş, düşündürmüş, ikileme sokmuş, hissetmenize yardımcı olmuş...

Yazar Lewis Carrol,Alice Harikalar Diyarında kitabını okul müdürünün ortanca kızı Alice'ten ilham alarak yazmıştır. İyi ki de yazmış. :)

Kitaptan birkaç önemli yeri paylaşmak gerekirse şunlar olacaktır:''Dünyanın merkezine yakın bir yerde gidiyor olmalıyım.Bir bakalım;sanırım bu, yeryüzünün dört mil aşağısı demek.''

2-''Kediler yarasa yer mi? Kediler yarasa yer mi? hatta ara sıra,'Yarasalar kedi yer mi?' her iki soruya da yanıt veremediğinizden nasıl sorulduğunun pek bir önemi yok.

Çok acımasız bir 'Kraliçe' ve emirlerine uyan hizmetkarlarının affalandığı o söyleyiş:

''Uçurun şunun kafasını!'' diye haykırdı Kraliçe avazı çıktığı kadar. Ancak kimse kıpırdamadı.

''Kim dinler ki senin sözünü?'' dedi Alice.''Bir kart deseninden başka bir şey değilsiniz!''

Tavşan, kedi, tırtıl, kartlar, Fındık faresi...Alice gerçekten Harikalar diyarında.Keyifli okumalar.
106 syf.
·10/10
Bu muazzam eserde, içinde doğup büyüdüğüm cennet güzelliğindeki Bayburt'u gördüm. Bayburt'ta beyaz tavşanları takip ederek ormanda kaybolduğum günü hatırlatmakla birlikte, bilinçaltımın derinliklerinde hep bir korku sebebi olan kaplumbağalarada bu eser sayesinde ısındım. Lewis Carroll' a teşekkürü borç bilir, böyle bir eseri ortaya çıkardığı için Allah'tan sonsuz rahmet dilerim.
106 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İngiliz yazar Lewis Carroll'ın kendisinden çok daha ünlü eseri Alice Harikalar Diyarında'yı bir anlık düşünüp merakla okudum. Hemen herkesin okuduğu, okumasa da bir şekilde hikayesini bildiği kitap aslında sadece çocuklar için değil. Genelde çocuk öyküsü olarak lanse edilse de yetişkinlere yönelik pek çok nokta var. İçinde küçük bir kız çocuğu ve konuşan hayvanlar bulunca hemen bu bebek kitabı diye yapıştırılıyor yafta. Happy Tree Friends diye bir çizgi dizi vardır, karakterler çok şirin hayvanlardır ama olaylar tamamen şiddet, istismar ve vahşet içeriklidir. Uç bir örnek oldu belki ama demek istediğim Alice Harikalar Diyarında okumak çocukça bir eylem değildir. Zaten o kadar ünlü ki birçok şarkı, kitap ve filme esin kaynağı olmuştur. Dil ve anlatım biraz masalsı, biraz felsefi. Ingiliz edebiyatı gibi uzun uzun betimlemeler yok hatta nerdeyse hiç yok. Karakterler belli başlı hayvan tipleri olunca fazla uzatmak istemedi yazar belki. Harikalar diyarından çok tuhaflıklar dünyası gibi göründü bana çünkü harika olan fazla şey yok aslında. Hikayeden kısaca bahsedersek; Alice adında bir kızın nehrin kenarında otururken gözüne ilişen beyaz tavşanı takip etmesiyle aniden içine daldığı başka boyutlarda bir evrende başından geçen ilginç olaylar anlatılıyor. Tabi bu ilginçlikler anlatılırken gerçek dünyayla karşılaştırma ve sorgulamalar mevcut. Büyümenin ve küçülmenin oldukça kolay olduğu bir dünyada aslında insan kendi boyutunun değerini anlıyor bence. Düşündüren ilginç şeyler var gerçekten, farklı bakış açıları da sunuyor. Yazarın kendisi hem rahip, hem matematik öğretmeni olunca edindiği fikir ve tecrübeleri masalsı bir anlatımla sunmak istemiş. Birçok film ve oyun uyarlaması olan kitabı okumak farklı bir deneyim. Şunu belirtmem gerekiyor mükemmel bir eser değil bana göre bazı eksikleri var, aşırı eğlenceli ve sürükleyici olduğunu söyleyemem. İlk okurken çocuk kitabı olamaz dedim. Ancak bunlara rağmen içinde önemli dersler var. Bu güzel hikayeyi anlatmayan ilkokul öğretminimi buradan kınıyorum. Beyaz tavşan çok sevimli bir hayvan ama peşine takılmamak lazım fazla, av sezonunu takip etmiyorum.
106 syf.
·1 günde·8/10
Çocuk kitabı deyip geçmeyin sakın . Bu kitabı okumak için çocuk olmak gerekmiyor ki :)
Şöyle ki içinde hem eğlendiren hem de düşündürücü mesajların olduğu bir çok nokta var. Geniş hayal dünyası, olaylara bakış açısı, merak etmek, keşfetmek, sorgulamak... Bunların dışında yazarın o dönemin adalet sistemini, insanlar arası iletişimi eleştirdiği ve İngiltere kraliçesini tiye aldığı gayet açık. Mesela kraliçenin sürekli o tiz sesiyle önüne gelene kafasını uçurun demesi yok mu :) Yine son bölümde mahkeme kısmında kraliçenin "önce ceza sonra karar" demesi bile adaletsizlik kavramını açıklıyor.
Kitabın derin mânâlar içerdiği kesin. Okuyun, bir şey kaybetmezsiniz.
106 syf.
Hepimizin az çok bildiği bir karakterdir Alice.
Kitap bir yandan çocuk kitabı
bir yandan yetişkin kitabı.
Alice'nin sınırsız hayal gücü, eğlenceli dünyası ve muhteşem diyalogları.
Yine çok sevdiğim bir modern klasik daha..

Kitap bir yandan çok eğlenceli öykülerle dolu bir yandan insanı düşündüren olaylar mesajlar içeriyor. Çocuk Kitaplarına her zaman ilgi duyduğum için bu kitabı da çok sevdim. Aynı zamanda kitabın tam bir başyapıt olduğunu belirtmek istiyorum.
Yazarın dili o kadar akıcı ki okurken bizde müthiş bir hayal gücüyle Alice ile harika diyarına yolculuk yapıyoruz.
~ iyi okumalar ~
106 syf.
·10/10
Harika bir kitap. Hayalleri gerçekleştirmek ve hayatını yönetmek için ders alınabilecek yegane bir şey.
...Nereye gitmek istediğini bilmiyorsan, hangi yoldan gideceğin farketmez...
106 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Küçükken yatmadan önce okuduğum kitaplardan birisiydi ama sonunu hiç hatırlamadığımdan dolayı tekrar başlamak istedim. Okurken sanki bende Harikalar Diyarına adım atmıştım. Karakterlerin arasında geçen konuşmalar çok eğlenceliydi. Kesinlikle çok güzeldi.
- Lütfen bana hangi yolu izlemem gerektiğini söyler misiniz?
- Bu, nereye gitmek istediğine göre değişir
- Aslında nereye gittiğim pek umurum da değil...
- O zaman hangi yolu izlersen izle fark etmez.
- Bir yere varayım yeter...
Lewis Carroll
Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası yayınları 4. Basım
"Göründüğü gibi ol' - ya da basit bir şekilde söylemek gerekirse:
'Kendini başkalarına göründüğünden ya da görünebileceğinden farklı biri olarak görme ki, başkaları da seni başkalarının gözünde başka biri olmaya çalışan başka biri olarak görmesin."
"Tıpkı bir mum gibi," dedi kendi kendine, "tamamen eriyip tükenebilirsin, biliyorsun," dedi.
Lewis Carroll
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Yayınları, 11.Basım - 2013, Orijinal Dilinden Çeviri: Sinan Ezber, Tam Metin

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alice Harikalar Diyarında
Baskı tarihi:
20 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
145
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067889
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
“Gittikçe tuhaflaşıyor, tuhaflaştıkça tuhaflaşıyor!” diye haykırdı Alice.
Alice daha önce hayatında yelek giymiş ve cep saati taşıyan bir tavşan görmemişti. Beyaz Tavşan’ın peşinden tavşan deliğine dalan küçük kız kendini bir büyüyüp bir küçüldüğü, tırtıllarla ve sırıtan kedilerle konuşabildiği, delilerle çay partisine oturduğu, sonunda da kendisini bir mahkemede bulduğu gittikçe tuhaflaşan, tuhaflaştıkça tuhaflaşan bir maceranın içinde bulur.
Lewis Carroll’ın yüz yılı aşkın bir süredir hem yetişkinlerin hem de çocukların severek okuduğu bu fantastik ve ölümsüz hikâyesi yeniden okurla buluşuyor.

Kitabı okuyanlar 3.522 okur

  • MNeslihan
  • Ayşe Dilek Tekman
  • Veysel Demirkol
  • Moruyazlınındünyası
  • Ayse

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları