Alice Harikalar Diyarında

8,2/10  (232 Oy) · 
1.339 okunma  · 
169 beğeni  · 
4.172 gösterim
Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu. Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi. Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.
Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için Modern Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
LEWIS CARROLL (1832-1898): Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan İngiliz romancı, aynı zamanda fotoğrafçı, mantıkçı ve matematikçidir. Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) ve onun kadar başarılı olan Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı dizi romanlarıyla tanınır. The Hunting of the Snark (1876) adlı şiiri, saçma şiir anlayışının en iyi örneklerindendir. Babasının din adamı olması nedeniyle Cheshire, Daresbury’de bir papaz evinde on bir çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1851’de Oxford Üniversitesi’ndeki Christ Church College’da lisans öğrenimine başladı. Matematik ve klasik edebiyat dallarında çok başarılı bir öğrenciydi. Sınavlarındaki başarısından dolayı bursla ödüllendirildi. Christ Church College’ın dekanı Henry George Liddell’in çocukları Alice, Lorina ve Edith’le çok iyi anlaşıyordu. Alice Harikalar Diyarında, Dodgson’ın Liddell’in çocuklarına anlattığı masalların ürünüdür. 1865’te yayımlanan kitap günümüze dek giderek artan bir okur kitlesine ulaşarak çok sevildi.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9786052950524
 • Çeviri:
  Sinan Ezber
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selocanın Ebucanı Okur Yemek yapar Evine aşık Aslan burcu Sadece huzur istiyorum
@SoNi
Okumak özgürlüktür, gitmektir bambaşka diyârlara...
'Zaman lazım sadece, unutacaksın! Nasıl unuttuysan çocukluğunu, kırılan oyuncaklarını... Kırılan kalbini de öyle unutacaksın.' #Dandelion
Üşütüğün teki gibi göründüğüm kesin ama en azından süper bir üşütüğüm.
Tüm ihtiyacımız biraz sanat, biraz çikolata!
Evet şuan ileti ve kendi paçavra kalemimden sözler paylaşıyorum 5 aya kadar idare edin sonra inceleme mi desen kitap okumamı desen illallah ettireceğim demedi demeyin .....
Elimde olsa cenneti ateşe verir, cehennemi de bir kova suyla söndürürdüm, ki aşk baki kalsın.
Çocuk ve ev işleri arasında,kitapların büyülü dünyasında kaybolmayı seven bi insan :)
"...oysa ben eskiden beri saklanıp odama, kitaplara, çılgın arkadaşlara, aşırı fikirlere sığındım."
Altını ve kitabı yere düşürdüysen önce kitabı yerden al.