Alice Harikalar Ülkesinde

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.236
Gösterim
Adı:
Alice Harikalar Ülkesinde
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Düşünce ve sözlerin değiştiği zaman aklında olup bitenler arasında bir bağ vardır. Yeni birisi, özlenen eskiler ya da pişmanlıklar gibi... Kelimelerimin kimseye faydası yok. Montaigne ne güzel söylemiş " Kendimden başka amacım yok." derken... Kimseye faydalı olmak gibi bir niyetim yok. Öncelikle müsade ile kendimi tanımak istiyorum. Çocukluğumun ilk kitabı... Alice bana binevi hayal kurmayı öğreten kahraman. Alice' nin yaşadıklarını hayal dünyam yeni yeni idrak ediyor ki bu sadece bir sebep bile olsa geliştiğimi gösteriyor. Kurulan diyalog, hayvan ile insan sohbeti insanlara doğa ve hayvan sevgisini aşılıyor. Orman ile ilham bulan yazar büyümenin en iyi örneklemesini yalnızlık ile tamamlamış, korkunun insan için gelişme olduğunu belirtmiştir. Çeşitli hikaye birleşimi ile bir çok çocuğun hayal dünyasını zenginleştirip, şimdiye bir temel kazandırıp bir amaç uğruna çabalamasını sağlamıştır. Eğer küçükken hayal kurmasını bilmeseydim şuan bir amacım olmazdı ya da çabalamak için bir sebep bulamazdım. Küçükken başlıyor hayal dünya serüveni. Sekiz yaşında okuyup hayal kurmayı öğrenen ben şimdi bir amaç uğruna çaba sarfediyorum. Bu kitap ilklerim arasında. İlk aşk, ilk yazı, ilk arkadaş, ilk düşünce, ilk kitap gibi...
Gelişen hayallerim için yazara teşekkür ediyorum. Temelimde yatan bu kitap şimdi bana ıssız yolda yanan sokak lambası oldu. Hala hayal kurabiliyorum demek oluyor ki okumak dışında çok şeye emek vermişim. Anlamak, yazarın sakladığı duyguları hissetmek bunlardan sadece bir kaçı.
Huzurlu okumalar...
"Alice Harikalar Ülkesinde" ismi en çok bilinen kitaptır heralde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Muhtemelen ben de bu kitabı çocukken okumuşumdur fakat bir çok yerde kitaba göndermeler yapıldığı için tekrar keşfetmek istedim. Örneğin The Matrix filminin ilk sahnesinde Neo masa başında uyuya kalır ve bilgisayarı kendi kendine yazılar göstermeye başlar. Neo uyanır ve şaşkınlık içerisinde bilgisayar ekranında "Uyan Neo, beyaz tavşanı takip et" yazısını okur...

Bazen gün içerisinde yaşadığımız anlamlı olayları gece rüyamızda çok saçma bir şekilde görürüz ve bazen de rüyamızda saçma bir şekilde gördüklerimiz yaşayacağımız anlamlı olayların habercisi olur. Bu kitap da öyle bir şey, çok anlamsız gibi olan olaylar ve diyaloglar arasında birden çok felsefik cümleler çıkabiliyor. Yani anlayacağınız öyle basit bir kitap değil. Yazar 1861 yılında Oxford'u dereceyle bitirmiş ve matematik dalında doçentlik almış biri. Bu zekası da kitabına doğal olarak yansımış.

Alice'in başına gelen tuhaf olayları mutlaka okumalısınız. Çocukken okuduysanız bir de yetişkinken okumalısınız.
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.898 beğeni36.004 okunma3.759 alıntı153.004 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.909 Oy)19.826 beğeni45.389 okunma3.494 alıntı191.864 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.879 Oy)9.417 beğeni26.489 okunma1.791 alıntı135.194 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.213 Oy)9.202 beğeni27.472 okunma2.920 alıntı121.076 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.901 Oy)9.173 beğeni30.080 okunma922 alıntı146.064 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.895 Oy)6.004 beğeni20.544 okunma913 alıntı106.712 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.974 Oy)11.757 beğeni29.513 okunma1.681 alıntı154.434 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.702 Oy)9.649 beğeni27.088 okunma1.995 alıntı125.443 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.747 Oy)8.359 beğeni23.889 okunma947 alıntı95.198 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.414 Oy)5.276 beğeni19.412 okunma873 alıntı80.544 gösterim
"Alice Harikalar ülkesinde" kitabı,bildiğimizin aksine bir çocuk kitabı değildir,bir matematik profesörü,aynı zamanda da bir rahip olan yazar bu kitabı dönemin İngiltere`sini eleştirmek için Lewis Carroll takma adıyla yazar.Kitabın başlarında Alice aşağıya düşer ve bir tavşanla karşılaşır.Önünde iki yol vardır; tavşana sorar :
"Hangi yoldan gideyim?".
Tavşan bugüne değin duyduğum en iyi cevaplardan birini verir:
"Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok."

~Ahmet Şerif İzgören-Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır ~kitabından...
Alice harikalar ülkesinde bu kitabı 15 yaşında okumuştum hikayesini unuttuğum için tekrar okudum. Her yaşta insanın sevdiği bir roman alice harikalar ülkesinde ayna'dan içeri ikinci serisi de bu serisi kadar eğlenceli ve büyüleci.
Alice...

Kitap, her ne kadar çocuklar için yani bir hikaye tazında görülsede, aslında okunduğu zaman pekte alakası olmadığı anlaşılıyor. Yazar Lewis Carrol, Matematik eklemeler yaparak, bunu müthiş hayal gücüyle pekiştirmiş. Yer yer gülümsetmiş, düşündürmüş, ikileme sokmuş, hissetmenize yardımcı olmuş...

Yazar Lewis Carrol,Alice Harikalar Diyarında kitabını okul müdürünün ortanca kızı Alice'ten ilham alarak yazmıştır. İyi ki de yazmış. :)

Kitaptan birkaç önemli yeri paylaşmak gerekirse şunlar olacaktır:''Dünyanın merkezine yakın bir yerde gidiyor olmalıyım.Bir bakalım;sanırım bu, yeryüzünün dört mil aşağısı demek.''

2-''Kediler yarasa yer mi? Kediler yarasa yer mi? hatta ara sıra,'Yarasalar kedi yer mi?' her iki soruya da yanıt veremediğinizden nasıl sorulduğunun pek bir önemi yok.

Çok acımasız bir 'Kraliçe' ve emirlerine uyan hizmetkarlarının affalandığı o söyleyiş:

''Uçurun şunun kafasını!'' diye haykırdı Kraliçe avazı çıktığı kadar. Ancak kimse kıpırdamadı.

''Kim dinler ki senin sözünü?'' dedi Alice.''Bir kart deseninden başka bir şey değilsiniz!''

Tavşan, kedi, tırtıl, kartlar, Fındık faresi...Alice gerçekten Harikalar diyarında.Keyifli okumalar.
Bu muazzam eserde, içinde doğup büyüdüğüm cennet güzelliğindeki Bayburt'u gördüm. Bayburt'ta beyaz tavşanları takip ederek ormanda kaybolduğum günü hatırlatmakla birlikte, bilinçaltımın derinliklerinde hep bir korku sebebi olan kaplumbağalarada bu eser sayesinde ısındım. Lewis Carroll' a teşekkürü borç bilir, böyle bir eseri ortaya çıkardığı için Allah'tan sonsuz rahmet dilerim.
İngiliz yazar Lewis Carroll'ın kendisinden çok daha ünlü eseri Alice Harikalar Diyarında'yı bir anlık düşünüp merakla okudum. Hemen herkesin okuduğu, okumasa da bir şekilde hikayesini bildiği kitap aslında sadece çocuklar için değil. Genelde çocuk öyküsü olarak lanse edilse de yetişkinlere yönelik pek çok nokta var. İçinde küçük bir kız çocuğu ve konuşan hayvanlar bulunca hemen bu bebek kitabı diye yapıştırılıyor yafta. Happy Tree Friends diye bir çizgi dizi vardır, karakterler çok şirin hayvanlardır ama olaylar tamamen şiddet, istismar ve vahşet içeriklidir. Uç bir örnek oldu belki ama demek istediğim Alice Harikalar Diyarında okumak çocukça bir eylem değildir. Zaten o kadar ünlü ki birçok şarkı, kitap ve filme esin kaynağı olmuştur. Dil ve anlatım biraz masalsı, biraz felsefi. Ingiliz edebiyatı gibi uzun uzun betimlemeler yok hatta nerdeyse hiç yok. Karakterler belli başlı hayvan tipleri olunca fazla uzatmak istemedi yazar belki. Harikalar diyarından çok tuhaflıklar dünyası gibi göründü bana çünkü harika olan fazla şey yok aslında. Hikayeden kısaca bahsedersek; Alice adında bir kızın nehrin kenarında otururken gözüne ilişen beyaz tavşanı takip etmesiyle aniden içine daldığı başka boyutlarda bir evrende başından geçen ilginç olaylar anlatılıyor. Tabi bu ilginçlikler anlatılırken gerçek dünyayla karşılaştırma ve sorgulamalar mevcut. Büyümenin ve küçülmenin oldukça kolay olduğu bir dünyada aslında insan kendi boyutunun değerini anlıyor bence. Düşündüren ilginç şeyler var gerçekten, farklı bakış açıları da sunuyor. Yazarın kendisi hem rahip, hem matematik öğretmeni olunca edindiği fikir ve tecrübeleri masalsı bir anlatımla sunmak istemiş. Birçok film ve oyun uyarlaması olan kitabı okumak farklı bir deneyim. Şunu belirtmem gerekiyor mükemmel bir eser değil bana göre bazı eksikleri var, aşırı eğlenceli ve sürükleyici olduğunu söyleyemem. İlk okurken çocuk kitabı olamaz dedim. Ancak bunlara rağmen içinde önemli dersler var. Bu güzel hikayeyi anlatmayan ilkokul öğretminimi buradan kınıyorum. Beyaz tavşan çok sevimli bir hayvan ama peşine takılmamak lazım fazla, av sezonunu takip etmiyorum.
Hepimizin az çok bildiği bir karakterdir Alice.
Kitap bir yandan çocuk kitabı
bir yandan yetişkin kitabı.
Alice'nin sınırsız hayal gücü, eğlenceli dünyası ve muhteşem diyalogları.
Yine çok sevdiğim bir modern klasik daha..

Kitap bir yandan çok eğlenceli öykülerle dolu bir yandan insanı düşündüren olaylar mesajlar içeriyor. Çocuk Kitaplarına her zaman ilgi duyduğum için bu kitabı da çok sevdim. Aynı zamanda kitabın tam bir başyapıt olduğunu belirtmek istiyorum.
Yazarın dili o kadar akıcı ki okurken bizde müthiş bir hayal gücüyle Alice ile harika diyarına yolculuk yapıyoruz.
~ iyi okumalar ~
Harika bir kitap. Hayalleri gerçekleştirmek ve hayatını yönetmek için ders alınabilecek yegane bir şey.
...Nereye gitmek istediğini bilmiyorsan, hangi yoldan gideceğin farketmez...
"Alice harikalar diyarında" adlı kitap çocuk kitabi olarak bilinmesine rağmen her yaştan okurun beğenerek okuyabileceği bir kitaptır. Özellikle kitabın yazarının mantıkçı olduğunu da göz önünde bulundurursak yetişkin okurlar için bu kitap bir yapıt sayılabilir. Keyifle okuyun.
Let's follow the White Rabbit...

Alice giriyor bi deliğe sonra da olanlar oluyor :D İllüminatiye üye olmak için okunması gereken kitabımızı da okuduğumuza göre artık hazırız :D

Bekle beni Mustafa İnan :)

Bazı bilgiler vardır siz onlara ulaşmasanız bile onlar size ulaşır. Mesela Star Wars...
Hiç okumadım hiç izlemedim ama "I'm your father" repliğini de Darth Vader'ı da bilirim.

Alice'de öyle... Hepimiz beyaz tavşanı takip edip deliğe girdiğini biliriz. Amaaa kaçımız kitabını okudu?

Neyse işte ben de dedim ki artık kitabını da okuyalım. (Yalan söylüyor,biriken puanlarıyla ücretsiz aldı kitabı :D )

İşte sonra okumaya başladım ama baştan söyleyeyim bu bir çocuk kitabıdır.
Küçük Prens'te çocuk kitabıdır!

Eeee yani? Çocuk kitabı olunca 21 yaşında bi' erkek bunu okuyamaz mı ya da 70 yaşındaki zeytin ağacı dikmeye çalışan tonton amcamız?

Tabii ki de okuyabilir ama buradaki söylemek istediğim tek nokta şu: Çocuk olmaktan da çocuk kitabı okumaktan da utanmamalı insanlar.

Kaçımız çocukluğunun kötü geçtiğini söyler? Hepimiz mutlu mutlu sokaklarda koşup eğlenmedik mi? (Ben hariç...)

Ya da kaçımız giysimizin yırtık olduğuna aldırmadan bi' karşı cins ile konuşmaya kalkmadık?

Yaaa ne güzel işte o çocukluk :) Alice Harikalar Diyarı da öyle güzel öyle mutlu bir hikaye işte! Sizi HARİKALAR DİYARI'na götürüyor ve orası gerçekten harika!

Kendi adıma konuşmam gerekirse ben hala çocuğum :D Otobüslerde bile çocuk kanalı açıp çizgi film izliyorum ve bunu yaparken çekinmiyorum. Asıl yanımda 20 yaşında olmasına rağmen ruhu çoktan sönmüş insan çekinsin!

İncelememi bütün çocuklara bütün çocuk kalmışlara ve hep çocuk kalacaklara adıyorum!

Okumak isteyen ve Beyaz Tavşanı takip etmek isteyen herkeseee
İyi okumalar dilerim :)
Yetişkinlerinde bu kitapdan alacağı dersler var.
Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok!
''Dışın nasıl görünüyorsa için de öyle olsun, yahut, daha da yalın söylenmesini istersen: .''Kendinizi herkese olduğunuz yahut olabileceğinizden farklı olmamış olduğunuz gibi gösterecek olan durumunuzdan farklı değilmiş gibi göstermeyeceğiniz sanısına kapılmayın.''
Alice terbiyeli terbiyeli ''Bunu bir yere yazsam daha iyi anlardım'' dedi ''Siz söylerken pek anlayamadım.''
"Vallahi efendim, şu sırada pek bilemiyorum. Bu sabah yataktan kalktığım zaman kim olduğumu biliyordum, ama o zamandan beri birkaç kez değiştim galiba."
"Tıpkı bir mum gibi," dedi kendi kendine, "tamamen eriyip tükenebilirsin, biliyorsun," dedi.
Lewis Carroll
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Yayınları, 11.Basım - 2013, Orijinal Dilinden Çeviri: Sinan Ezber, Tam Metin
Bakayım, eskiden bildiğim şeyleri şimdi de bilebilecek miyim? Dur bakalım: Dört kere beş on iki, dört kere altı on üç, dört kere yedi...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alice Harikalar Ülkesinde
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları

Kitabı okuyanlar 2.552 okur

 • Ahmet Başaran
 • Rukiye SERÇE
 • İskan Akbulut
 • Büşra Güler
 • Sıla Kavri
 • Özge karakaş
 • Özge A.
 • cuyiruh
 • Ayla Küçük
 • Daha Neler

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0.3 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları