Alice Kuantum Diyarında Bir Kuantum Fiziği Alegorisi

10,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
900 gösterim
Alice yine küçülücek, üstelik nükleer bir parçacık kadar olacak, fakat bu defa bir tavşan deliğinden düşmeyecek. Alice'in gideceği yer Kuantum Diyarı. 
Peki Kuantum Diyarı nedir? Bir atomdan bile küçük olan, entelektüel bir eğlence parkı düşünün. Bu eğlence parkındaki her düzenek, her oyun ve ilgi çekici nesne, kuantum mekaniğinin değişik bir özelliğini açıklıyor. Doğaya ve nesneye ilişkin konularda çoğumuzun aklını karıştıran olay ve süreçlerin kuramsal çerçevesi, doğru ve anlaşılır açıklamalarla bu eğlence parkında bulunuyor. 
Düş dünyasını ve bilimi ustalıkla birleştiren, Bristol Üniversitesi fizik bölümünden Robert Gilmore, Alice'in yolculuklarının alegorisini kullanarak kuantum dünyasının önemli noktalarını kolay anlaşılır bir zemine oturtuyor. İçinde bulunduğumuz dünyanın anlaşılması zor, fakat bir o kadar da gerekli bir kavramı olan kuantum fiziğini anlamak siteyenler için sevimli bir başucu kitabı. (tanıtım yazısından)
Berat Kutluca 
 27 Oca 19:45 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şuan 22 yaşındayım, bu kitapla ilçe kütüphanemizde karşılaştığım zaman ilk okul 6. Siniftaydim. Yeri ayrıdır bende , daha adam akıllı fen dersi alamadığımız dönemde elektronların yavasladikca kütle kazanmalarını açıklamıştı bana. Kuantum fiziğini ve atom altı parçacıklari yaşı kaç olursa olsun birine nasıl anlatirsinin cevabıdır bu başyapıt. Şuan yazarını görsem ayaklarına kapanirim o denli büyük bir kapı araladı bana , dünyaya karşı en ufak bir ilgi barindiriyorsaniz kesinlikle okuyun.

Kenan Betik 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

kuantum nedir diye merak ediyorsanız herkesin anlayacağı bir dilde yazılmış tavsiye ederim

Kitaptan 3 Alıntı