Alıklar Birliği

7,9/10  (19 Oy) · 
33 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.037 gösterim
Alıklar Birliği'nin kahramanı obur, aksi, tembel, bencil, her şeye karşı, her şeyden hoşnutsuz, toplum düşmanı İgnatius. Annesi mutlaka bir iş bulup çalışması gerektiğini söylüyor, kız arkadaşı cinsel güdülerini serbest bırakırsa bütün sorunlarının çözüleceğini düşünüyor. Ama tamamen eşcinsellerden kurulan ordularla dünyanın barış dolu bir yer olacağını iddia edip bunu gerçekleştirmek üzere eşcinselleri örgütlemeye kalkışmak gibi tuhaf girişimlerin adamı olan İgnatius, onlara ve modern zamanlara inat, geğirerek, yellenerek ve homurdanarak, bıkmadan usanmadan çağının her türlü aşırılığına sövüyor...
John Kennedy Toole'un 1969'daki -henüz otuz iki yaşında, hiçbir kitabı basılmamış bir yazarken- intiharından ancak on bir yıl sonra yayımlanan ve pek çok dile de çevrilen yapıtı Alıklar Birliği, 1981'de Amerika'daki en saygın edebiyat ödüllerinden Pulitzer Roman Ödülü'nü kazandı; böylece ödül ilk kez hayatta olmayan bir yazara verilmiş oldu.
'Bir başyapıt... Yaratıcılığıyla şaşırtan bir roman.'
The New York Times Book Review
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  419
 • ISBN:
  9786054764983
 • Orijinal Adı:
  A Confederacy of Dunces
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
berkay 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Okumakta zorlandığım ama pesetmediğim için ödüllendirildiğim bir yolculuktu.Önceleri sevmediğim İgnatius,sadece farklı olmaktan başka kusuru ve suçu olmayan biriydi.Çizginin öbür tarafından bakınca;suç ve kusur neydi?sorusunu sordurtan John kennedy toole'e hayran oldum.intihar etmiş olması içimi burktu...

Hüseyin Düver 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum en eğlenceli kitaplardan biri. Çok farklı ama bir o kadar da bizden bir karakter karikatürize ediyor yazar. Tembel, yarı deli ama kendince kurnaz. Yeri geliyor hiç çalışmadığı halde kendini çok iş yapmış gibi gösteriyor, tüm ofisi babasının malı gibi düzenliyor. Yeri geliyor battaniyeden bayrak yapıp isyan çıkarıyor sonra da bir anda sıkılıp bırakıyor ve patronu tutmaya başlıyor. Ama tüm bunlar aslında kendi hayatındaki boşluğu doldurma çabası okurken arada bunu da anlıyorsunuz.

Kitapla ilgili yazım

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...bir-hastalk-mdr.html

Selma Mertel 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sıkıntılı bir haftada okunan ve o yüzden de yavaş ilerlediğim ama beğendiğim için daha hızlı okumak istediğim bir kitap oldu..
Tavsiye üzerine ilk defa okuduğum bir yazar.
Ahh İgnatius ahhh, bütün protest ve vurdumduymaz yönlerinle nasıl da herkesin yaşamını değiştirdin. Ara ara İgnatius gibi olmayı istedim okurken, en mantıksız dediğin noktalarda bile canının istediği gibi davranışlar sergileyip, beklentileri hep kendi lehine olan bir insan...
Güzel kitap, daha da anlatmadan okuyun derim.
Keyifli okumalar.

ÜMİT YILMAZ 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Bu kitaba başlamamın nedeni kitabın yazarın sağlığında basılamaması.Yazar genç yaşta intihar edince annesi yayınevlerinin kapısını aşındırıp kitabın basılması için uğraşıyor.Bu uğraşılarının sonunda kitap basılınca 1981 Pulitzer roman ödülünü alıyor.Roman kahramanı İgnatius, Gargantua gibi şişman Oblomov gibi tembel.Ve onlar gibi edebiyat tarihinde yerini alan tanınması gereken bir karakter.Tuhaf giyimli,annesiyle yaşayan, asosyal,aslında kafası çalışan ama çalışmayı sevmeyen
,toplum kurallarını kendi kafasına göre esneten,kapitalizmle yer yer alay eden,
biraz kurnaz,her zorluktan bir şekilde sıyrılan ve subabıyla boğuşan,odasında yazı yazıp bol bol yellenen bir kahraman.Bir yanıyla trajik bir yanıyla kara mizah içeren bir yapıt.Annesi,belalısı polis,sevgilisi anarşist Myrna,..Kitapta yeralan tüm karakterler ilginizi çekiyor,sıkılmadan okuyorsunuz.518 sayfa başlangıçta gözünüzü korkutabilir ama edebiyat tarihinin bu ilginç kahramanını tanımanızı öneririm.Okuduktan sonra yazar John Kennedy Toole'un intiharının edebiyat adına bir kayıp olduğunu düşüneceksiniz.Tıpkı genç yaşta intihar edip arkasında çok güzel öyküler bırakan Uğur Özakıncı gibi...

Oblomov 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tembellik üzerine yazılan bir anayasa varsa ki bu "Oblomov"dur bunun en meşakatli uygulayıcısı İgnatius diyebiliriz. İnsanlara kızdığımızda ya da bazı şeyler istediğimiz gibi olmadığında hepimiz biraz tembelleşiriz, işte İgnatius bu duygunun kağıda kaleme dökülmüş şekli. Sıkılmıyorsunuz, tüm dikkatinizi kitap son sayfasına kadar kendisine bağlıyor güzel bir edebi eser.

m.adan 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · Puan vermedi

iyi, güzel, alanında özgün bir eser, yazarı intihar etmiş, keşke intihar etmeseydi belki çok daha güzel eserler yazardı, trajedi ile komedi içiçe olmuş, tavsiye ederim.

Kitaptan 6 Alıntı

Yaptıkları gizli antlaşmaya 'Aydınlanma' adını veren tüccarlarla şarlatanlar Avrupa'nın denetimini ele geçirmişlerdi. Kıyamet günü yaklaşmıştı, ama insanlığın küllerinden Anka kuşunun filan doğduğu yoktu.

Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Çevirmen: Püren Özgören)Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi Yayınevi, Çevirmen: Püren Özgören)
Kübra A. 
 18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

...Giysilerin çoğu, beğeni ve inceliğe karşı işlenmiş bir suç sayılabilecek kadar yeni ve pahalıydı. Bir insanın yeni ya da pahalı bir şeye sahip olması, dinbilimden de geometriden de habersiz olduğunun kanıtıydı; o insanın ruhu ile ilgili kuşkular bile uyandırabiliyordu.

Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 13)Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 13)
Kübra A. 
 21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bu kent çağdaş dünyanın ahlaksızlık başkentiyken polisin beni rahatsız etmekten başka işi yok mu?" Ignatius mağazanın önündeki kalabalığa doğru bağırarak konuşmuştu. "Bu kent kumarbazları, fahişeleri, teşhircileri, İsa karşıtları, alkolikleri, eşcinseller, uyuşturucu bağımlıları, tapınmacıları, sapıkları, açık saçık film oynatıcıları, dolandırıcıları, yaşlı orospuları, kamuya açık yerleri kirletenleri ve sevici kadınlarıyla ünlüdür; hepsi de verdikleri rüşvetlerle gayet güzel korunurlar. Zamanınız varsa sizinle suç sorunun üzerinde derinleşmek isterim, ama sakın beni rahatsız etme hatasına düşmeyin."

Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 16)Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 16)

Yaratıldığından beri insanoğluna evrende en çok yakışan şey, dert çekmektir..

Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 73 - Kırmızıkedi)Alıklar Birliği, John Kennedy Toole (Sayfa 73 - Kırmızıkedi)
Hüseyin Düver 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Batı dünyasının düzen, huzur, birlik, Gerçek Tanrısı'yla ve üçlüyle birleşmek gibi çeşitli nimetlerden yararlanmasının ardından yakın gelecekteki kötü günlerin habercisi olan değişim rüzgarları esmeye başladı. Abelard Thomas a Becket ve Everyman'ın aydınlattığı yıllar kararmıştı. Fortuna'nın (Şans tanrıçası) çarkı insanlara sırt çevirdi, insanların köprücük kemiğini kırdı, kafatasını ezdi, bedenini burdu, leğen kemiğini unufak etti, ruhunu kederle doldurdu. Bir zamanlar öylesine yüce olan insanlık tepetaklak olmuştu. Eskiden ruha adanmış olan şey şimdi satışa sunulmuştu.

Alıklar Birliği, John Kennedy TooleAlıklar Birliği, John Kennedy Toole

Kitapla ilgili 3 Haber

Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.