Alışkanlıkların Gücü (Özel ve İş Hayatımızda Alışkanlıklarımızın Ardında Ne Yatar?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,2bin
Gösterim
Adı:
Alışkanlıkların Gücü
Alt başlık:
Özel ve İş Hayatımızda Alışkanlıklarımızın Ardında Ne Yatar?
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757004677
Çeviri:
Handan Balkara Çevikus
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Boyner Holding Yayınları
Baskılar:
Alışkanlıkların Gücü
The Power of Habit
Özel ve iş hayatımızda alışkanlıklarımızın ardında nelerin yattığını araştıran nörobilimcilerin laboratuvarlarına giderek, Olimpiyat yüzücüsü Michael Phelps'in, Starbucks'ın CEO'su Howard Schultz'un ve yurttaşlık hakları hareketinin kahramanı Martin Luther King'in başarısında doğru alışkanlıkların
ne kadar önemli bir rol oynadığını keşfedeceksiniz.

Düzenli olarak spor yapmanın, kilo vermenin, harika çocuklar yetiştirmenin, daha üretken olmanın, yenilikçi şirketler kurmanın ve başarıya ulaşmanın anahtarının, alışkanlıkların nasıl işlediğini anlamaktan geçtiğini göreceksiniz. Alışkanlıkların bir kader olmadığını ve Charles Duhigg'in gösterdiği yöntemden
yararlanarak iş ve özel hayatınızı nasıl dönüştürebileceğinizi öğreneceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
432 syf.
·18 günde·10/10 puan
Kitapta bir çok bilimsel araştırmaya yer verilmiş. Alışkanlıklarımızın nasıl ortaya çıktığı ve sonrasında nasıl devam ettiğine dair bir çok araştırma bulunmakta. Toplam 9 bölüm ve bir ek var her bölüm 30 sayfa civarı ek olarak geçen bölümde ise kitapta verilen bilgileri küçük bir örnekle nasıl kullanabileceğimizi açıklmamış . Çok güzel kitap mutalaka okunmalı
432 syf.
Ne buluyorum bu çok satan kitaplarda ? Vardır illaki bir şey deyip okumak istiyorum ve her seferinde hayal kırıklığı. Hele çeviri korkunç. ‘Bu iseberg’in....’ diyor mesela kitabın bir bölümünde. İseberg ???? Buzdağı yazmak bu kadar mı zor? Örnekler öyle uzun uzun anlatılmış ki ee hadi artık ver ana temayı diye bağırmak istedim her seferinde. Okunmasa da çok güzel olur kitaplar listeme eklendi.
432 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Alışkanlıklar hakkında öğrenmek istediklerinizi bulabileceğiniz bir kitap.Birçok bilimsel araştırmayla desteklenmiş örnekler de mevcut.Bazı cümleler sık sık tekrar ediyor beni tek sıkan yanı bu oldu.
432 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10 puan
Eğer kendinizde kurtulmak istediğiniz alışkanlıklar varsa ve bunların yerine faydalı alışkanlıklar edinmek istiyorsanız bu kitabı okumanız çok işinize yarayabilir.
432 sayfa olması sizi korkutmasın. Bilimsel bir kitap olduğu için son 100 sayfası kaynakça ve yazarın notları.

Alışkanlıklar kumarhanede milyonlarca dolarda kaybettirebilir. İflas aşamasına gelmiş bir şirkette yeni alışkanlıklar oluşturularak şirketi küllerinden de doğurabilir. Alışkanlıklar bireyi intihara da sürükleyebilir, bireyi en büyük başarılara da ulaştırabilir. Alışkanlıklar sebebiyle sigara, alkol, uyuşturucu bağımlısı da olabiliriz. Alışkanlıklar sayesinde faydalı birçok davranışta da bulanabiliriz. Hayatımızı yöneten alışkanlıklardır. Toplumu yöneten de alışkanlıklardır. Belki de çoğu alışkanlığımızın farkında bile değiliz.

İşte bu kitap alışkanlıkların insan hayatında nasıl bir rolü olduğunu ve alışkanlıkları nasıl kontrol altına alıp yeni alışkanlıklar kazanabileceğimizi güzel bir şekilde anlatıyor.
Bu kitapta anlatılanlar, çok sayıda bireyle yapılan görüşmeye, binlerce bildiri ve araştırmaya dayanmaktadır.
432 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Alışkanlıkların kaderimiz olmadığını ve söz konusu alışkanlıklarımızı artıya çevirebiliriz.
Yaşamış örnekler vermesi daha etkili oluyor.
Mutlaka okunması lazım.
410 syf.
Alışkanlıkların Gücü her sosyal medya ortamında sık sık karşıma çıkan bir kitaptı, sanırım reklam çalışmaları çok başarılı oldu ya da gerçekten beğenilen bir kitap olmayı başarmış. Böyle durumlarda, bir şeyleri kaçırıyormuş hissi veya kesin saçma sapan bir şeydir hissi arasında sarkaç misali gidip geliyorum. Benim için son kararı konu başlığı belirledi, farkında olalım ya da olmayalım alışkanlıkların hayatımıza etkisi çok büyük.

Bu kitabı İngilizce okumaya karar verdim, hayal kırıklığı yaşarsam “reading” yapıyorum diyerek kendimi avuturum diye düşündüm. Bu yüzden kitap hakkında yanıldığım noktalar olabilir, önceden belirtiyorum ki rest çeken olursa kozum olsun. Gerçi ortam ya beğen ya da görmezden gel şeklinde ilerliyor, eleştiri yasak galiba.

İçeriğe genel olarak bakacak olursak, kitap 3 ana konuya ayrılmış; bireysel alışkanlıklar, iş hayatı gibi organizasyonlardaki alışkanlıklar ve toplumsal alışkanlıklar. Bu üç farklı bölüm biraz dengesiz bir dağılıma sahip, benim beklentim bireysel alışkanlıklara daha fazla yer verilmesi yönündeydi ancak öyle değil. Neden böyle bir beklentim var? Çünkü organizasyon yapısında veya toplumda alışkanlıkları değiştirebilmek için daha çok yönetilen değil de yöneten olmak gerekiyor, istisnaları saymazsak kendi hayatımıza müdahale şansımız daha fazla. Topluluk içerisindeki alışkanlıklar neyi neden yaptığımızı sorgulamak adına önemli tabii ki, ancak siz yine de çok şey yapmayın…

Alışkanlıklar önemli dedik, peki ama neden?

Bunun birçok sebebi var ancak temelde insan beyni sürekli olarak bilgi bombardımanına tutuluyor. Beş duyu organımızdan sürekli gelen bilgileri anlamlandırmak, yorumlamak, doğru tepkiler verebilmek için çabalamakta ve enerjimizin ciddi bir kısmı bu işler için harcanmakta. İşte bu karmaşayı optimum şekilde yönetebilmek için tekrar eden alışkanlıkları yavaş yavaş değerlendirme sürecinden çıkarıyor. Bu durum karar verme hızımızı artırdığı gibi, harcadığımız enerjiyi de düşürüyor. Kısaca fiziksel ve ruhsal olarak daha uzun süre sağlıklı kalabilmemizi sağlıyor.

İşte bu hızlı karar verme süreci bazen bize fayda sağlarken bazen de bize zarar veriyor. Örneğin bugün çok sigara içtiğinizi “bu paket ne ara bitti?” tepkisiyle fark ediyorsanız, o kadar sigarayı ne ara yakıp söndürdüğünüzü bilmiyorsanız işte size cevap, alışkanlıklar. Bu tip örnekler hemen hemen her kişisel gelişim kitabında oluyor, bu da benim canımı sıkan bir durum.

Örnekler hep aynı konulardan; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar, … vs alışkanlıklarından nasıl kurtuluruz? Bu örnekleri artık sıkmadı mı? Tüm insanlığın sadece bu tip dertleri varmış gibi, bu alışkanlıklara sahip kişiler de bırakmak için sıraya girmiş gibi yazılıp çiziliyor. Neyse sakinim…

Kitapta birçok güzel örnek var ama bazıları diğerlerine göre daha anlamlı. Mesela geçirdiği bir kaza sonrası hafıza kaybı sorunu yaşayan bir hasta sorulan sorulara cevap veremezken alışkanlıklarını otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Lavobonun yeri sorulduğunda hatırlayamayan ancak tuvaleti gelince hiç tereddüt etmeden gidip gelebilen birisini hayal edin.

Her gün kapıyı kilitliyorsanız, sürekli araba kullanıyorsanız, evden işe-işten eve hep aynı rotayı kullanıyorsanız bir yerden sonra bu hareketler üzerindeki denetimimiz kayboluyor. Bizler hayaller aleminde gezerken, günün stresi, yetişmeyen işler veya ufak mutluluklarımızı düşünürken bir de bakmışız gideceğimiz yerdeyiz ve yolda neler oldu sorsalar hatırlamayız.

Sonuç

İşte genel olarak alışkanlıkların nasıl işlediğini ortaya koymaya çalışan yazar bu süreçle ilgili 3 adıma dikkatimizi çekiyor. Bu adımların ilki işaret (dürtü veya “cue”) olması gerekiyor, bu alışkanlığımızı tetikleyen etmen. Çeşitli şekillerde görülebiliyor; bir olay, bir duygu, bir zaman alışkanlıklarımızı tetikleyebiliyor. Her sabah uyandığımızda düşünmeden yaptığımız tercihlerde “zaman” veya dertlenince içmeye başlamak durumunda “duygu” bu dürtüye örnek olarak verilebilir.

İkinci adım alışkanlık, yani bu dürtülere nasıl tepki verdiğimiz. Şekerimiz düştüğünde tatlıya saldırmamız veya dertlenen birinin alkolün dibine vurması olabilir, Son adım da ödül yani nikotin veya uyuşturucu bağımlısının o rahatlama hissi veya bir anlık da olsa dertlerden uzaklaşmış olabilmek gibi gibi sanırım anlaşılmıştır.

Bu üç adımın farkında olursak eğer, bu adımlardan birisini değiştirerek kötü alışkanlıkları iyi bir şeye çevirebiliriz diyor yazarımız. Tabii ki hemen bir anda değişecek değilsiniz. Belki de hiç değişmezsiniz bilemiyorum, kişisel gelişim kitabı sonuçta. Ama neyi neden yaptığımızın altında hem psikolojik hem de fiziksel bazı alışkanlıklar var, kendimizi otomatik moddan azda olsa kurtarabilirsek neyin faydamıza neyin zararımıza olduğunu daha net görebiliriz.
432 syf.
·8/10 puan
Herkesin nedenini bilmediği alışkanlıkları vardır. Tırnak yemek, sigara içmek, kumar oynamak, oyun bağımlılığı gibi… Listeyi daha uzatabiliriz fakat çok az insan bu davranışların ardındaki nedenleri araştırır. Charles Duhigg 432 sayfalık Bestseller kitabında bu nedenleri ortaya koymuş ve birbirinden şaşırtıcı örneklerle konunun nedenlerini bizlere tüm çıplaklığıyla anlatmış.

Mesela 2021 yılında kötü bir alışkanlığımı bitireceğim, artık iyi bir alışkanlık kazanacağım diyorsanız bence bu kitapla başlayın. Çünkü kötü alışkanlığınızı bırakmaya karar verirken veya iyi bir konuya başlamak isterken bu nedenlerin ardındaki davranışın bile nedeni olduğunu göreceksiniz. Kitabın kapağında da yer aldığı gibi ‘’Özel ve iş hayatımızda davranışlarımızın ardında neler yatar?’’ sorusu bizlere soruyor. Peki siz düşündünüz mü alışkanlıklarınızın ardında neler var?

Kitap aslında size şu gerçeği ortaya koyuyor: Olimpiyat yüzücüsü Michael Phelps, Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz ve yurttaşlık hakları hareketinin kahramanı Martin Luther King’in başarılarının ardında yatan şeyin doğru alışkanlıklarının olduğunu anlatıyor. Aslında başta da belirttiğim Ustalık kitabının devamı gibi çünkü ustalık ve başarı elde etmenin bir dalının da doğru davranışlar ve alışkanlıklar olduğu gösteriyor. Kitap size, eğer alışkanlıklarınızı değiştirirseniz gerçek noktayı fark edeceğinizi ve temel nedenin bu olduğu belirtiyor. Eğer size 2021 yılına hedeflediğiniz bir konu üzerinde aşama kaydetmek istiyorsanız ‘Alışkanlıkların Gücü’ tam size göre.
432 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bir gününüzü gözden geçirmenizi istiyorum. Daha sonra da bir haftanızı gözden geçirmenizi istiyorum.Alışkanlık haline gelen durumlarınız neler her gün tekrarlanan olaylarınız nedir? Bu alışkanlıklarınızdan memnun musunuz? Yoksa hayatınızı olumsuz mu etkiliyor?

Eğer olumsuz etkileniyorsa alışkanlıklarınızı değiştirmeye ne dersiniz?

Yapılan araştırmalara göre bir kişi hafızasını kaybetse bile alışkanlıklara devam ediyormuş. Bu alışkanlıklarını neden yaptığını bilmese bile yapmaya devam ediyormuş. Hayatımızın bu kadar önemli bir yerinde olan alışkanlıklarımızı nasıl kontrol edebiliriz?

"Bir alışkanlık, işaret-rutin-ödül döngüsü üzerine oturmaktadır. Ödüle duyan arzu, döngünün sürekli işler hale gelmesine ve bir davranış kalıbı ortaya çıkmasına yol açar."

Bir işareti bekleriz ve o işaret geldiğinde hemen rutin davranışa geçeriz. Bu rutin davranıştan sonra gelecek ödülü biliriz ve mutlu oluruz. Peki bu alışkanlıklarımızdan memnun değilsek ?

Bunun için önerilen şey ise olumsuz olarak gördüğünüz alışkanlığınız yerine o alışkanlık yerine başka bir alışkanlık koymanız. Örneğin çok fazla televizyon izliyorsanız televizyon izlemek yerine kitap okuyabilirsiniz. Beyin bazı davranışlarımız için karar verme mekanizmasını sürdürmez, bazı yaptığımız şeyleri alışkanlık olarak bilinçsizce yaparız. Bu yüzden bilinçsizce yapılan alışkanlıkları olumlu alışkanlıklara dönüştürmeyi hedeflemeliyiz.

Şirketler açısından alışkanlıklar bölümü benim ilgimi çekti. belki ben işletme okuduğum içindir ama okurken sizi ve yaptıklarınızı düşündüreceğine eminim.

"Krizlerin şöyle bir avantajı vardır; Her şey üstümüze gelirken olanları düzeltmeye ve daha öncesinde kabul edilemez bulduğumuz alışkanlıklarımızı değiştirmeye daha meyilli oluruz."

Alışkanlıklarımızın tüketimize, sosyal gruplarımıza, beklentilerimize ön ayak olduğunu fark edeceksiniz bu kitapta. Alışkanlıklarımıza kader olarak bakmak yerine sevmediğimiz alışkanlıklarımızı değiştirebileceğimizi bilmeliyiz. Değişime duyduğumuz inancı alışkanlığa dönüştürürsek değişim kaçılmaz olacaktır ve yeni hayatınıza seveceğiniz alışkanlıklar ile başlamanızı sağlayacaktır. Mutlaka okumalısınız.
432 syf.
Size bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. KitUP! Okumayı çok istediğin ama vakit bulupta okuyamadığın o kitap var ya, 15 dakikada bitirebiliyorsun işte o kitabı. Kitap özetlerinin bulunduğu bir uyguluma. İlkokulda ödev olurdu özetleri internetten bulup yazardık ya hani, heh işte öyle değil. Çünkü romanlar yok bu uygulamada. Dickens’tan iki şehrin hikayesini de özet okumayın zaten. Benim okumak isteyipte elimin gitmediği kitaplarla dolu burası. Ekonomi, kişisel gelişim, sağlık, bilim, psikoloji. Yani fikir ve düşünce kitapları. Bu kitabı KitUP’ta okudum sonra buradaki incelemeleri ve alıntılara baktım. Onayı verdim. Çünkü kaçırdığım hiçbir şey yok! Fikir kitaplarında zaten ana bir konu olur, çıkarım yapılır, örneklerle süslenir. 10 dakikada ne mi okuyorsunuz, bu kitabı okuyup bir ay sonra aklınızda kalacak olan şeyleri. Ana fikri! Evet alışkanlıklarımdan biri olan, aman her kitabı virgülüne kadar okuyayım, hiç bir bilgiyi ziyan etmeyeyim arkamdan ağlamasın, mentalitesinden kurtulmuş oldum. Böylece okumak isteyipte okumaya değer vermediğim onlarca kitabın özetlerini okuyup rahata ereceğim. Alışkanlıklarımızı değiştirelim o vakit!
410 syf.
·16 günde
When I read the sentence "One paper published by a Duke University researcher in 2006 found that more than 40 percent of the actions people performed each day weren't actual actions, but habits. " I begin to understand the power of habit. As the book continued to bombard me with those fascinating lots of information my apprehension about habits deepened.

I have some kind of habits that I want so hard to change (As a human being, we all have the undesirable habits.) At first I thought it was all the will power that it takes to change a habit. I tried, and for a while it worked. After some critical temptations, I failed again and again. I understood, there must be another way. Just the lack of willpower can't be reason for my failure. And indeed, thanks to this book, I realized it takes such a complicated mechanism to change a habit or create a new one.

This book says a habit has three stages: Cue, Routine, Reward. When I see Cue, I will do Routine in order to get a Reward. This is the formula of habit loop.

Understanding the mechanism of habit is not enough to change it. As the researchers say, it is nearly impossible to eradicate a habit. Rather, all you have to do is changing the routine stage. To do that : identify the routine, experiment with rewards, isolate the cue, have a plan.

Also keep in mind, experiments have shown that almost all habitual cues fit into one of five categories: Location, time, emotional state, other people, immediately preceding action.

Besides, neurology of habits and its impressive stories caught me off guard. Story of Eugene Pauly who lost his memory but still kept his habits and still make new habits was priceless to a med student. Starbucks' customer hunt story was read-worthy as well. But what made me wide-eyed was the companies' prediction and manipulation of customers habits. I was shocked to see how much information we give to companies without knowing a little bit about that. And it must astonishing how companies know almost everything about customers' lives.

All in all, this is not just a book but one with oceans of information.
410 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
A very good book to understand and change habits. Especially the appendix is very useful to figure out how to use the book practically.

I found chapter on free will, habits and ethics very interesting. And I totally agree with the conclusion drawn by Duhigg.

Some chapters such as society's habits are an overstretch in my view since it is too much of an simplification to use habits to explain what is going on in society. There are many other factors involved.

As a side note Charles's writing style is very riveting. He is good at storytelling. I never got bored while reading which very rare.
432 syf.
·24 günde·7/10 puan
Alışkanlıkların Gücü'nde bildiğimiz isimlerin, firmaların ve ürünlerin kendi alışkanlıklarını nasıl oluşturduklarını ya da tüketici alışkanlıklarını nasıl kullandıklarını okumak güzeldi. Fakat bu kitapla ilgili en sevdiğim şey 'ek' kısmında, yazarın kendi alışkanlığı üzerinden somut bir örnekle "işaret-rutin-ödül döngüsü"nü anlatması ve bu döngü içinde onu rahatsız eden "rutin"ini değiştirme sürecini bize sunması oldu.
Alışkanlıklar nörolojik arzular yaratıyor. Çoğu zaman bu arzular öylesine yavaş ortaya çıkıyor ki varlıklarının farkına bile varamıyoruz, dolayısıyla etkilerini de çoğu zaman gözden kaçırıyoruz. Ama işaretleri belli ödüllerle ilişkilendirdikçe bilinçaltımızda alışkanlık döngüsünü harekete geçiren şiddetli bir arzu oluşuyor.
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
"Toplumsal hareketler ansızın herkes aynı yöne bakmaya karar verdiği için ortaya çıkmaz. Arkadaşlık alışkanlıkları olarak başlayan, cemiyetlerin alışkanlıkları yoluyla büyüyen ve katılımcıların benlik duygusunu değiştiren yeni alışkanlıklar tarafından idame ettirilen sosyal paternlere dayanırlar.”
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
Ve şuna bütün kalbimle inanıyorum ki, eğer insanlara başarılı olmak için gereken her şeye sahip olduklarını söylerseniz sizi haklı çıkarırlar.”
Bazen değişim uzun zaman alır. Bazen tekrar tekrar deneyip yanılmayı gerektirir.
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
Davranış tarzımızın temelinde bellek ve mantık kadar alışkanlıklarımızında yattığı gözlemlenmiştir. Alışkanlıklarımızı yaratan deneyimleri hatırlamıyor olabiliriz, ama onlar beyinlerimize yerleşir yerleşmez davranışlarımızı etkilemeye başlar ve çoğu zaman biz bunun farkında bile olmayız.
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
Hayatında önemli bir şey, fark yaratacak bir şey yapmak istediğini söylemişti bir keresinde bana. Yaptı da. Yaptığını hiç hatırlayamadı sadece.”
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
Bütün hayatımız iyiliğimiz veya kötülüğümüz için sistematik olarak düzenlenmiş ve bize karşı konulamaz bir şekilde kaderimize doğru taşıyan bir yığın(fiziksel, duygusal ve düşünsel) alışkanlıktan başka bir şey değildir.
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
İradenizi kullanmayı adet haline getirdiğiniz an, beyniniz bir amaca odaklanmanızı sağlamakta ustalaşmış demektir.
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
Dinleme alışkanlıkları, önemli sesleri yok sayılabilecek seslerden ayırmamızı ve bunu farkında olmadan yapmamızı mümkün kılar.
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg
"Şampiyonlar olağanüstü şeyler yapmazlar
Olağan şeyler yaparlar, ama onları düşünmeden yaparlar.”
Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alışkanlıkların Gücü
Alt başlık:
Özel ve İş Hayatımızda Alışkanlıklarımızın Ardında Ne Yatar?
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757004677
Çeviri:
Handan Balkara Çevikus
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Boyner Holding Yayınları
Baskılar:
Alışkanlıkların Gücü
The Power of Habit
Özel ve iş hayatımızda alışkanlıklarımızın ardında nelerin yattığını araştıran nörobilimcilerin laboratuvarlarına giderek, Olimpiyat yüzücüsü Michael Phelps'in, Starbucks'ın CEO'su Howard Schultz'un ve yurttaşlık hakları hareketinin kahramanı Martin Luther King'in başarısında doğru alışkanlıkların
ne kadar önemli bir rol oynadığını keşfedeceksiniz.

Düzenli olarak spor yapmanın, kilo vermenin, harika çocuklar yetiştirmenin, daha üretken olmanın, yenilikçi şirketler kurmanın ve başarıya ulaşmanın anahtarının, alışkanlıkların nasıl işlediğini anlamaktan geçtiğini göreceksiniz. Alışkanlıkların bir kader olmadığını ve Charles Duhigg'in gösterdiği yöntemden
yararlanarak iş ve özel hayatınızı nasıl dönüştürebileceğinizi öğreneceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 866 okur

  • mervebozkurt
  • Ahmet Acar
  • Mustafa Furkan Bilen
  • Osman DOĞAN
  • Ali
  • Rabia
  • Alper Aslan
  • ahmet koca
  • Happiness Princess
  • Fatih Codes

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%50
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%37.1
Erkek
%62.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (95)
9
%23.7 (84)
8
%26.2 (93)
7
%12.7 (45)
6
%5.1 (18)
5
%1.4 (5)
4
%0.6 (2)
3
%0.8 (3)
2
%0.6 (2)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları