Alkatraz Kuşçusu

10,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
422 gösterim
“…Dünyanın en masraflı hapishanesi olan Alkatraz, Amerika’nın hapishaneleri arasında kara bir leke gibi duruyordu. Hapishaneler idaresi bile daha sonra burasının kapatılmasını teklif ettiği halde harekete geçilmemişti. Bu hapishanede bir yıl içinde 14 mahkum aklını oynatmış, 1937 yılında Percival adında bir mahkum mutfakta et satırını kaptığı gibi bir elini uçurmuş ve diğer bir mahkumdan öteki elini de kesmesini istemişti. Kaçmaya teşebbüs eden Borman adında bir mahkum boğulmak üzereyken vurularak öldürülmüştü. San Fransisco Körfezi’nin en sisli bir gününde iki mahkum kaçmaya muvaffak olmuştu…”
 • Baskı Tarihi:
  1965
 • Sayfa Sayısı:
  298
 • ISBN:
  -----
 • Orijinal Adı:
  Birdman Of Alcatraz
 • Çeviri:
  Naci Serez
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Abdullah Ç. 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok eski basım bir kitaptır (Basım Yılı: 1965) Çeviren: Naci Serez.

Zamanında küçük bir çocukken "Sıcak Saatler" adında bir dizi vardı. Arzum Onan'ın babasını Kenan Işık oynuyordu. O zaman aralarında "Tutsaklık ve tutsaklığa karşı direnebilmenin tek yoludur, umut ve amaç." içerikli bir konuşma geçip bu kitabın filmine gönderme yapmıştı. Küçücük çocuktum sözler aklıma kazındı.

Aradan yıllar geçti lise çağlarımda korsan kitap tezgahı sanıp yanaşmıştım satış noktasına ve sohbete başlamıştım tezgahtaki arkadaşla. Tezgah başındaki genç, benden biraz daha büyük bir üniversite öğrencisiydi. O sırada tezgahta bu kitabı gördüm ciltli ve 1965 basım. Aklıma direk dizideki o sahne geldi. Genç arkadaş için kitap değerli değildi çünkü harçlıksız kalıp babasından okumak için aldığı kitapları satıyordu (kesinlikle yargılamıyorum hepimiz öğrenci olduk). Kitabı o zaman için haftalık harçlığımın yarısı gibi bir miktara satın aldım. Kitabı, şu anda piyasada bulmak çok zor olup, güzel bir kitaptır.

Kitap, Alcatraz Hapishanesi'nde kalmakta olan mahkumumuzun amaçsız ve yaşamaya karşı isteksiz olduğu bir anda hapishane avlusunda bulduğu kuşla ilgilenmeye başlaması ve akabinde hayatının değişimini anlatır.

Bende güzel bir anısı olan bu kitabı sizlere öneririm... Saygılarımla