All About History Türkiye - Ocak/Şubat 2021-Sayı 2

·
Okunma
·
Beğeni
·
49
Gösterim
Adı:
All About History Türkiye - Ocak/Şubat 2021-Sayı 2
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772717853002
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi
Mert Öncel
Mert Öncel All About History Türkiye - Ocak/Şubat 2021-Sayı 2'ı inceledi.
250 syf.
·1 günde·10/10 puan
Puanım 5/5 (%95/100)

İlk sayıya göre çok çok daha beğendim. İlk sayının içinde bir anket vardı hem hediye veriyordu hem de sonraki sayılarda ne görmek istediğimizi soruyordu. Orada ne seçtiysem bu sayıya koymuşlar. Okuyucuları dinlemeleri çok iyi gerçekten bu yüzden ben de sonuna kadar destekleyeceğim. İlk sayıyı da çok beğenmiştim fakat bu sayıda ilgimi çeken daha çok konu vardı. Şimdi benim özellikle hoşuma giden konulardan bahsedeceğim kısaca.

Üzerine birçok kitap ve yazı okuduğum Büyük İskender'in hayatı ve genel olarak Makedonya'dan bahsedilmiş. Yeni öğrendiğim şeyler arasında İskender'in neresinde kaç tane yara izi olduğu var. Troya Savaşı, Yunan Mitolojisi ve o dönem ile ilgili birçok bilgiye yer verilmiş. Kısa olmasına rağmen hem komik hem de yararlı "Zaman Yolcusunun El Kitabı" adlı bir bölüm vardı (Sparta'ya giderseniz ne yapıp yapmayacağınız yazıyor mesela ticaret yapmama gibi). Kral Arthur ve yanında Kelt mitolojisi ile ilgili bilgiler vardı. Sherlock Holmes'un gerçek hayattaki karşılığı olabilecek kişilerle ilgili bir bölüm vardı. Her zaman ilgimi çekmiş olan Babil Uygarlığı, gelmiş geçmiş en önemli 10 büyük imparatorluk, kızıl derili tarihi, ve son olarak Samuray ve Japon kültürü ile ilgili bölümler de var.

Genel olarak gerçekten çok hoşuma giden bir sayı oldu. Bu bahsettiklerim dışında başka bölümler de var. Yukarıdakiler de çok daha ayrıntılı yazılmış, ben sadece fikir olsun diye kısa tuttum. Bir sonraki sayı Mart başında çıkacak o zamana kadar alıp okuyun derim.
red john
red john All About History Türkiye - Ocak/Şubat 2021-Sayı 2'ı inceledi.
100 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tarih hakkında herşey. Dünya tarihine dair güzel bilgiler içeren bir dergi. Dergiyi ilk defa okudum ve sevdim. İşin açıkcası böyle bir dergi arayışı içinde idim ve dergiyi okuduğumda da aradığımı buldum dedim.
Büyük İskender'den devrim tarihine geniş yelpazede yazılar yer alıyor bu sayıda.
HİNTLİ 1869 - 1948
Mahatma (Büyük Ruh) Gandi, Hindistan'a bağımsızlığını kazandırmakla kalmadı, bunu tek bir damla kan dökmeden gerçekleştirdi. Genç bir avukat olan Gandi, Güney Afrika'daki Hintli göçmenlerin haklarını savunmak için mücadele verdi. Şiddet içermeyen prostesto yöntemi Satyagraha çok başarılı oldu. 1914'te Hindistan'a döndükten sonra İngiliz hâkimiyetine son verilmesi için pasif direniş çağrısı yaptı ve bu çağrısıyla geniş kitlelerin desteğini aldı. 1930'larda, Hindistanda yaşayan Müslümanlarla Hindular arasındaki tartışmalar onu ümitsizliğe sürüklemişti. Yaşanan sıkıntılar mücadele gücünü azalttı. Aslında bu durum, bağımsızlık kazanıldığında ülkenin Hindistan ve Pakistan olmak üzere ikiye bölüneceğinin işaretiydi.
TÜRK 1881 - 1938
Aslında oldukça gençken, Harp Akademisi öğrencisiyken mutlakıyete karşı çıkmış, anayasal monarşiyi savunmuştu. Bu amaçla okulda gizli bir gazete çıkardı. Ama yakalandı. Sonra da Suriye'ye sürgün edildi. Genç Mustafa Kemal'in Osmanlıyı modern bir ülke olarak görme kavgası böylece başlamış oldu. Savaşlarda başarılar kazandı. Ama o, sadece başarılı bir komutan değil, başarılı bir politikacı olduğunu da kanıtladı. İstanbul hükümetine karşı direnişi başlatarak tüm Anadolu'yu arkasında topladı. Kurtuluş Savaşı'nın bitmesinin ardından birçok köklü reforma girişti. Saltanata son verdi ve cumhuriyeti kurdu. Amacı, Türkiye'yi çağdaş devletler ligine sokmaktı. 10 Kasım 1938'de, sadece ülkesinin insanlarının değil, uluslararası toplumun da saygısını kazanmış bir devrimci olarak öldü.
Latin Amerika'da bizzat şahit olduğu sefaletin ve yolsuzluğun çaresinin komünizm olduğunu düşünen ve komünizm davasına gönülden inanmış bir devrimciydi.
Che Guevara, bir doktor olarak Latin Amerika'da bizzat şahit olduğu sefaletin ve yolsuzluğun çaresinin komünizm olduğunu düşünen ve komünizm davasına gönülden inanmış bir devrimciydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
All About History Türkiye - Ocak/Şubat 2021-Sayı 2
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772717853002
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi

Kitabı okuyanlar 10 okur

  • Mustafa Açlan
  • red john
  • Mehmet Hakan Özbaran
  • Aykut Yılmaz
  • Çağatay erden
  • Mert Öncel
  • Florance kat
  • Hakan Ece
  • Sevinç Yalnız
  • Gözde Dahiroğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (2)
9
%25 (1)
8
%0
7
%25 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0