All About Space - Sayı 1 (Uzay Bilimleri ve Astronomi Dergisi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
36
Gösterim
Adı:
All About Space - Sayı 1
Alt başlık:
Uzay Bilimleri ve Astronomi Dergisi
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772687202008
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi
Saygın astrofizikçiler, gezegen bilimciler, astronomlar ve astronotların katkıları ile hazırlanan All About Space; her ay şahane fotoğraflar, illüstrasyonlar ve derinlemesine açıklamalarla sizi uzaya doğru bir yolculuğa çıkaracak.
98 syf.
·1 günde·6/10
Her zaman ilgi duyduğum ve merak ettiğim konular arasında yer alır uzay ve astronomi. Tamamen bu konulara adanmış bir dergiye de kayıtsız kalamazdım. Özellikle sosyal medya reklamlarıyla dikkatimi çeken dergiyi birkaç gün önce edindim ve ara ara okuyarak 2-3 günde bitirdim. Şimdi gelelim ilk izlenimlerime.

Doğan Burda Dergi tarafından çıkartılan derginin yayın yönetmeni aynı zamanda Chip ve Popular Science gibi dergilerin de editörlüğünü yapan Şahin Ekşioğlu. Dergi yurtdışında yine "All About Space" ismiyle yayınlanmakta olan dergideki makalelerin Türkçeye çevrilmesiyle oluşmuş. Açıkçası makale çevirisine karşı değilim ancak 98 sayfalık bir derginin birkaç sayfa da olsa Türkiye'den özgün içerik oluşturmasını çok isterdim. Emin değilim, belki telif hakları bu tür eklemeler veya özgün içerikler oluşturmalarını engelliyordur ama yine de bir şeyler yapılabilir. Olmadı küçük bir ek verilebilir.

Derginin baskı kalitesi ve kullandığı fotoğraflar ülkemiz ortalamasında. Uzay fotoğrafları genelde siyah zeminli olduklarından olsa gerek pek çok yerde koyu zemin üzerinde beyaz font kullanılmış. Görselleri büyük tutabilmek adına yazı fontları küçük kalmış gibi geldi bana. İçeriği zengin tutmak ve ilgi çekmek adına bence fazla sayıda konu işlenmiş. Bu da makale başına 2-3 sayfayı zor geçen yazılar oluşmasına neden olmuş. Görselleri de ekleyince yazılar biraz doyurucu olmaktan uzaklaşmış ama bu da hızlı okunurluğu getirmiş. Fakat bu hızlı okunurluk bende sabun köpüğü etkisi yapıyor ve daha konuya giremeden bir anda çıkmama sebep oluyor. Beni rahatsız eden bir diğer şey ise yazıların neredeyse hiç referans kaynak veya daha fazla detay için link içermemesi oldu. Örneğin, Uluslararası uzay İstasyonunda Problem başlıklı yazı için "James Romero", "Büyük Patlama" adlı yazı için "Andrew May" denmiş ama bir kimdir bu şahıslar, bu yazıları çeviren arkadaşlar kimdir hiç belirtilmemiş. Bu belirttiğim durum dergide tüm yazılar için geçerli. Haydi yazının sahibi ben kendim araştırıp öğrenme imkanım olabilir ama çeviren kim sorusunun yanıtı yok. İlerleyen sayılarda bu durum belki geliştirilebilir.

Dergi ilk sayısında bir de e-kitap hediye ediyor. İç sayfalarda yer alan kod aracılığıyla "Yeni Başlayanlar için Astronomi" adlı e-kitabı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Dergi de bir de poster hediyesi var. Hatta ilk 4 sayıda verilen posterlerin bir yüzü daha büyük bir görselin parçası. Böylece 4 sayı sonra daha büyük bir postere de sahip oluyorsunuz; ancak 2020 yılına şurada 2 ay kalmışken hala posterlerin bir albenisi var mı bilemiyorum!

Özet olarak, ilk sayı için belki fazla eleştirmiş gibi görünebilirim ama ortalamanın üzerinde bir içerik sunduğu ve geniş kesimlerce rahat okunabilecek bir seviyede olduğunu düşünüyorum. İlerleyen sayılarını takip etme konusunda isteğim var. Uzay ve astronomi meraklılarına hayırlı olsun.
98 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Türkiye de böyle bilim dergileri görmek beni heyecanlandırıyor. Sadece evren ve uzay hakkında çıkarılmış olan derginin bu ilk sayısında 1 poster ve 1 e-kitap da hediye verilmiş şahane :)
98 syf.
·10/10
Bilim insanı olan Umut Yıldız'ın konuk olması ve kozmolojiye olan ilgim dergiyi okumam gerektiğini düşündürmüştü. Beklentim çok yüksekti, Kozmik Anafor'un web sitesinin dergileşmiş benzerini bekliyordum. Beklentimin altında değildi, aksine keyifli metinleri ve zengin görselleriyle beklentimin üstündeydi.

Giriş sayfasındaki hoş karşılama ve hediye e-kitapla yüzünüzde tebessüm bırakacak ve sizi bilmeye, öğrenmeye daha da itecek

Fikrimce, ilk sayı olduğu için uzayla ilgili her daldan bir konu başlığı açıp bilgi vermeyi amaçlamışlar.Uzaya ilgisi olan fakat yeni araştırmaya başlayan insanlar için muhteşem bir dergi. Metinler çok fazla detaya sahip değil fakat bahsettikleri konu üzerinde çalışan bilim insanlarını da ekledikleri için araştırmanın gerisini kendi başınıza yapabilirsiniz.


İçeriğinden bahsedecek olursam; anlaması zor olan konuları beş dakikada kavratacak sevimli çizimler, geçmiş yüzyıllarda yaşamış bilim dünyasına büyük miras bırakmış bilim insanları ve hayatları, eski bilim kurgu filmlerinde görülen ve günümüzde gerçekleşen teknoloji harikaları, görev yapmaya hazırlanan ve yapımı devam eden uydular, buzul ve okyanus barındıran gezegenler, büyük patlama, bilim insanlarının ürettikleri uzaylı DNA'sı vs. diyebilirim. Oldukça ilgi çekici tartışmalardan da bahsetmişler.

Son sayfalarda ise gökyüzüne yeni merak salmış insanlar için uygun teleskop önerileri, teleskopların özellikleri ve kullanım amaçları yer alıyor. Dergi hakkında yazacak çok şey var, gerçekten çok beğendim, merakınızı öldürmemek adına daha fazla detaydan bahsetmek istemiyorum. Bir an önce satın okumanızı öneririm.
Not: Kozmik Anafor'a bir göz atmalısınız.
Evren sonlu mu, sonsuz mu diye tartışıladursun, şu anda artık evren tabiri kullanırken “görünen evren” demeye alıştık bile. Kim bilir belki kaç tane daha evren var, her birinde farklı fizik kuralları olan ve belki çok farklı tiplerde canlıları olan.
Gezegen tartışması tekrar başladı
29 Nisan 2019'da Plüton'un tekrar gezegen statüsüne alınması lehine resmi olmayan bir oylama yapıldı. Oylamaya Alan Stern (New Horizons projesi) ve Ron Ekers (Eski Uluslararası Astronomi Birliği başkanı) gibi konu hakkında uzman isimler katıldı. 2006'da Uluslararası Astronomi Birliği, Plüton'u gezegenlikten çıkarmıştı. Gezegen olmanın kriterlerinden biri yörüngesinin çevresinin boş olmasıydı. Plüton'un yörüngesi Neptün'ün yörüngesini kestiği için bu gerekliliği karşılamıyordu. 2019'daki oylamada konu hakkında uzun tartışmalardan sonra Stern kürsüye çıktı ve Plüton'un okyanusları, dağları ve buzulları olan bir dünya olduğunu savundu. Neptün'den sonra gelen bölgede Güneşe olan uzaklık çok fazla olduğu için açık bir yörünge oluşturmanın zaten mümkün olamayacağının altını çizdi. Tartışmalar sonrası oylamaya geçildi. 30 kişi Plüton'u cüce gezegen olarak tutmak isterken 130 kişi tekrar gezegen olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
All About Space
Sayfa 34 - Plüton, güneşe 5.9 milyar kilometre uzakta ve çapı yaklaşık 2.400 kilometre. Yani uydumuz Ay'dan daha küçük, ancak %90 azot olan çok ince bir atmosferi olduğu düşünülüyor. 5 tane de uydusu var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
All About Space - Sayı 1
Alt başlık:
Uzay Bilimleri ve Astronomi Dergisi
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772687202008
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi
Saygın astrofizikçiler, gezegen bilimciler, astronomlar ve astronotların katkıları ile hazırlanan All About Space; her ay şahane fotoğraflar, illüstrasyonlar ve derinlemesine açıklamalarla sizi uzaya doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • Buket
  • Hazel Guney
  • Filozofumsu
  • CacavS
  • Özgür İnan Karataş
  • Özlem Yıldırım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (2)
9
%33.3 (2)
8
%16.7 (1)
7
%0
6
%16.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0