Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater

7,8/10  (8 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
506 gösterim
"Rosewater Vakfı. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?"

Eliot Rosewater'la tanışın: müthiş varlıklı Rosewater Vakfı'nın vârisi ve başkanı, gönüllü itfaiyeci, bilimkurgu hayranı. Kendisi milyon dolarları elinin tersiyle iterek insan doğasına dair soylu bir deneye başlamak için kolları sıvadı. Acaba avukatlık bürosunda çalışan uyanık genç, onun deliliğini tescil ettirip vakfın kontrolünü elinden alana kadar başarılı olabilecek mi? Belki Kurt Vonnegut külliyatının vazgeçilmez karakteri, yazar Kilgore Trout'un yardımıyla...

Vonnegut, hepimizin vârisi olduğumuz açgözlülük, ikiyüzlülük ve budalalığı ortaya koyuyor Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater'da. Sinan Fişek'in yetkin bir çeviriyle Türkçeye kazandırdığı bu roman, yazarın en komik hicivlerinden biri.

Kara mizahı, hicivli dili ve eşsiz hayal gücüyle 20. yüzyılın en önemli yazarları arasında yer alan Vonnegut, Time'ın deyimiyle, "George Orwell, Dr. Caligari ve Flash Gordon'ı tek vücutta birleştiren bir yazar... ahlaklı bir soytarı, deli bir biliminsanı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750725883
 • Çeviri:
  Sinan Fişek
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
güzin tanyeri 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçtiğimiz gün Tolstoy’un Diriliş’ine ara verip Vonnegut’ın bu kendine özgü biçimde kurguladığı eğlenceli romanına başladım ve şaşkınlıkla fark ettim ki, iki roman neredeyse birbirini doğrular şekilde aynı konulara sahip, anahtar kelimeler olarak “yoksulluk”, “yoksul insanlara yardım etmek”, “dünya malını paylaşmak”, “insanları sevmek”i seçebilirim. Ancak bu konuları işlerken mizahtan yoksun Tolstoy’un tarzı, neşeli Vonnegut’ın yanında fazlasıyla didaktik kalıyor. Bu yüzden Diriliş’e ara verip bu kitaba başlamak okuldan kaçıp sinemaya gitmek gibi heyecan verici oldu. İşte bu kitaba bayılmama neden olan, felsefi derinliğinin yanı sıra bunu benzersiz şekilde dile döküşü diyebilirim. Her cümlesini layıkıyla anlayabilmek biraz Amerikan Genel Kültürü istiyor, ama ne de olsa bilgi çağındayız!

Kitaptan 16 Alıntı

Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bunny'nin eli Amanita'nın omzunu giderek daha çok sıkıyordu; sonunda itiraz etti Amanita:"Canımı acıtıyorsun".
"Kusura bakma. Acı duyabildiğini bilmiyordum."

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 146)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 146)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yalnız yağmurun onulmaz duygusallıktaki şıpırtısı işitiliyordu şimdi.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 71)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 71)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsanlar hakları neyse onu alırlar," dedi Amanita. "Doğru değil mi Bunny?"
"Hayatın en birinci kuralı," dedi Bunny.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 142)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 142)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Seni sevdiğimi söyleyince niçin sövüyorsun, baba?"
"Sen elinde bir tomar tuvalet kağıdı, bir Sokak köşesinde durmuşsun. Tuvalet kağıdının her karesinin üstünde 'Seni seviyorum' yazılı. Kim olursa olsun, her geçenin eline sıkıştırıyorsun bunlardan bir tane. Ben istemiyorum bu tuvalet kağıdını.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 103)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 103)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Efendim?"
"Elliot..."
"Evet?"
"Sesimi bile tanımadın değil mi?"
"Özür dilerim... ama..."
"Babanım ulan senin, Allah belani vermesin!"

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 97)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 97)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sherman Wesley Little," diye yazdı Eliot. "İndi, İnt-TRNC-İŞZ-2DS-K3Ç-Ç2ÇF-RB 300$." Çözümlendiğinde, bu şifreli yazıdan çıkan anlamşuydu: Little, Indianapolisli'ydi, intiharı düşünen bir tornacıydı, işsizdi, İkinci Dünya Savaşı'na katılmıştı, bir karısı ve üç çocuğu vardı; Çocukların ikincisi çocuk felçi geçirmişti. Elliot ona 300 dolarlık bir Rosewater bursu vermişti.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 90)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 90)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Desem ki, bir milyon dolar karşısında bir haftaya daha yaşarım?"
"'Geber', derim. Bin dolari dene."
"Bin dolar."
"Geber. Yüz dolari dene."
"Yüz dolar."
"Şimdi anlaştık. Gel de konuşalım."

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 89)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 89)
2 /