Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater

7,8/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
530 gösterim
"Rosewater Vakfı. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?"

Eliot Rosewater'la tanışın: müthiş varlıklı Rosewater Vakfı'nın vârisi ve başkanı, gönüllü itfaiyeci, bilimkurgu hayranı. Kendisi milyon dolarları elinin tersiyle iterek insan doğasına dair soylu bir deneye başlamak için kolları sıvadı. Acaba avukatlık bürosunda çalışan uyanık genç, onun deliliğini tescil ettirip vakfın kontrolünü elinden alana kadar başarılı olabilecek mi? Belki Kurt Vonnegut külliyatının vazgeçilmez karakteri, yazar Kilgore Trout'un yardımıyla...

Vonnegut, hepimizin vârisi olduğumuz açgözlülük, ikiyüzlülük ve budalalığı ortaya koyuyor Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater'da. Sinan Fişek'in yetkin bir çeviriyle Türkçeye kazandırdığı bu roman, yazarın en komik hicivlerinden biri.

Kara mizahı, hicivli dili ve eşsiz hayal gücüyle 20. yüzyılın en önemli yazarları arasında yer alan Vonnegut, Time'ın deyimiyle, "George Orwell, Dr. Caligari ve Flash Gordon'ı tek vücutta birleştiren bir yazar... ahlaklı bir soytarı, deli bir biliminsanı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750725883
 • Çeviri:
  Sinan Fişek
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
güzin tanyeri 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçtiğimiz gün Tolstoy’un Diriliş’ine ara verip Vonnegut’ın bu kendine özgü biçimde kurguladığı eğlenceli romanına başladım ve şaşkınlıkla fark ettim ki, iki roman neredeyse birbirini doğrular şekilde aynı konulara sahip, anahtar kelimeler olarak “yoksulluk”, “yoksul insanlara yardım etmek”, “dünya malını paylaşmak”, “insanları sevmek”i seçebilirim. Ancak bu konuları işlerken mizahtan yoksun Tolstoy’un tarzı, neşeli Vonnegut’ın yanında fazlasıyla didaktik kalıyor. Bu yüzden Diriliş’e ara verip bu kitaba başlamak okuldan kaçıp sinemaya gitmek gibi heyecan verici oldu. İşte bu kitaba bayılmama neden olan, felsefi derinliğinin yanı sıra bunu benzersiz şekilde dile döküşü diyebilirim. Her cümlesini layıkıyla anlayabilmek biraz Amerikan Genel Kültürü istiyor, ama ne de olsa bilgi çağındayız!

Kitaptan 19 Alıntı

Muhammed Sarıbulak 
09 Ağu 12:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Elliot'ı görür görmez sevdim."
"Kullanabileceğin bir başka sözcük yok mu?"
"Neden başka?"
"Sevgiden başka."
"Bundan daha iyi hangi sözcük olabilir ki?"

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt VonnegutAllah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut
aslı ergün 
20 Haz 08:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendini tüm insanlığa adayan para babası Eliot Rosewater, akıl hocası Kilgore Trout'un izinde bir dahi mi ? Bu ayyaş, itraiye eri ve hesapsızca zengin adam, tüm insanlığın dertlerine çare olacak bir kurtarıcı mı ? Dünya yazınında büyük bir hiciv ustası olarak eşsiz bir üne sahip Vonnegut'tan acı alay ve hüzünle yüklü benzersiz bir başyapıt. Amerikan rüyasının amansız muhalifi, gem vurulmaz ve sınırsız bir esinle iş başında.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (DOST KİTAP EVİ)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (DOST KİTAP EVİ)
Muhammed Sarıbulak 
09 Ağu 12:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir miktar bal nasıl arılarla ilgili bir öykünün önemli bir kişisi olabilirse, insanlarla ilgili bu öykünün önemli kişilerinden biri de bir miktar paradır.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 17 - Can yayınları)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 17 - Can yayınları)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yalnız yağmurun onulmaz duygusallıktaki şıpırtısı işitiliyordu şimdi.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 71)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 71)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bunny'nin eli Amanita'nın omzunu giderek daha çok sıkıyordu; sonunda itiraz etti Amanita:"Canımı acıtıyorsun".
"Kusura bakma. Acı duyabildiğini bilmiyordum."

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 146)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 146)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsanlar hakları neyse onu alırlar," dedi Amanita. "Doğru değil mi Bunny?"
"Hayatın en birinci kuralı," dedi Bunny.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 142)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 142)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Seni sevdiğimi söyleyince niçin sövüyorsun, baba?"
"Sen elinde bir tomar tuvalet kağıdı, bir Sokak köşesinde durmuşsun. Tuvalet kağıdının her karesinin üstünde 'Seni seviyorum' yazılı. Kim olursa olsun, her geçenin eline sıkıştırıyorsun bunlardan bir tane. Ben istemiyorum bu tuvalet kağıdını.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 103)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 103)
Paşa Paşayev 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Efendim?"
"Elliot..."
"Evet?"
"Sesimi bile tanımadın değil mi?"
"Özür dilerim... ama..."
"Babanım ulan senin, Allah belani vermesin!"

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 97)Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, Kurt Vonnegut (Sayfa 97)
2 /