Allahaısmarladık Çanakkale Savaşı'nda Bir Şehidin Günlüğü

8,8/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
670 gösterim
... Yeni gelen emirde, beş günde Akbaş İskelesi'ne gidecek, oradan vapur ile Anadolu'ya geçecekmişiz.

... Ben siperde düşmanla karşı karşıya olmalıyım. Çünkü çarpışmak, boğuşmak istiyorum. Hem ben, kendimin ne olduğunu anlayayım, hem düşman...

... Maydos (Ecebat)... Bu küçük ve şirin kasaba şimdi ne matemi bir manzara arz ediyordu. Binaların hemen hepsi düşman mermileri ile yıkılmış, yakılmıştı.

... Yanımda akşam namazı kılındı. Huşu içinde dinledim. Bu dindar seslerde öyle hoş bir ahenk vardı ki... Hikmet-i ilahi, dinledikçe kalbime soğuk bir su serpiliyor gibi oluyor.

... Vadiye parelel giden yamaca çıktığımız zaman, solda yeni birkaç mezar nazar-ı dikkatimizi çekti. Bunların ekserisinin üzerinde hiçbir işaret yoktu. Bazılarında birer ağaç dalı, iki üç tanesinde de kırık tahtalar vardı.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786055200138
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:

2012 yılında Seyit Ahmet Sılay'a (koleksiyoner) gelen bir mesajla ortaya çıkan günlük 2013 yılında kitaplaştırılmıştır. 21 Yaşında şehit olan Teğmen İbrahim Naci'nin tuttuğu günlüktür. Yakın zamanda Çanakkale Şehitliklerini gezmiş birisi olarak kitabı taze bilgilerimle utanarak, kızarak, kendimi kınayarak okudum. 21 yaşında şehit olmuş binlerce vatan evladından birisidir İbrahim Naci. Günlüğünde "Ahiret... İyi, neticesinde herkesin müracaat edeceği bir kapı idi. Fakat bizim için pek erken değil mi? Gözlerinin koyu siyahlığında saadetimin bütün noktaları gömülü, kirpiklerinin sihirli titremesinde muhabbetin bütün gizli sırları bir hanımeli kadar ince ve nazik, bir menekşe gibi sade ve güzel, o güzel bedeni bir defa daha kucaklamadan... Onun her zerresine işlemiş aşk iksirini doya doya içmeden..." diye yazarak, gencecik yaşta aşkını İstanbul'da bırakarak ölüme gitmiştir diğer şehitlerimiz gibi. Cepheye sevkle başlayan 29 günlük yolculuğunu "Muharebeye girdik. Milyonlarla top ve tüfek patlıyor... Şimdi birinci onbaşım yaralandı. Allah'a ısmarladık..." sözleriyle tamamlamıştır.
Kızgınlığım niye, utanmam niye? Yıllarca atıl durumda bırakılmış, ziyaretlere kapalı tutulmuş, ilk anıtımızı 1960 yılında yapmışız, şehit kanlarıyla sulanmış, binlerce atamızın yattığı toprakların bir kısmı tarım alanı yapışmış, toprak sürerken kemikler çıkıyormuş, atalarımızın hatıralarına hurda diye kamyon kamyon taşımışlar, sahip çıkmamışlar. Utanıyorum bunlardan yeni haberim olduğu için. Bizimle savaşmaya gelen düşmanlarımızın anıtları yıllar önce yapılmışken, bizim ilk anıtımız neden 1960 yılında yapılmış? Yıllar önce düşmanlarımızın şehitlikleri yapılırken, savaştan sonra Şevki Paşa tarafından çizilmiş olan Çanakkale Şehitleri haritası arşivlerde mevcutken, şehitliklerimiz niye gün yüzüne çıkarılmadı? Şimdi Çanakkale Savaşının 100. yılı merasimlerine büyük hazırlıklar yapılmakta. Yeni şehitlikler açılıyor. 2012 yılında Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi açıldı. Gurur duydum, tanıtım merkezini gezerken. Lakin yıl 2012. Neden?

Armağan 
09 Ağu 13:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allahaısmarladık, Çanakkale'de vatan uğruna şehit düşmüş Teğmen İbrahim Naci'nin 29 gün tuttuğu günlüğünün ta kendisidir.
Çanakkale zaten başlı başına tarih değil midir! Üstüne ne kadar söz söylense yine de yetmeyecek bir kahramanlık destanı.. Bunu bir de yaşayanların dilinden okumak, hissetmek nasıl muhteşem bir duygu!
İbrahim Naci günlüğünün son sayfasında şehit olacağını hissetmiş gibi 'Allahaısmarladık' diyerek noktalamış yaşadıklarını. Ama onun için hayat yeniden başlıyordu; arkasında milyonlar ona duacı, önünde şehadet şerbetini içmiş erlerle cennet..
Tüm Şehitlerimize minnet ve şükranla, ruhunuz şad olsun...

Burak CAN 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısa bir hatırat olmasına rağmen şimdiye kadar bize gösterilen veya anlatılan bazı şeyleri altüst edecek cümleler ile karşılaşıyoruz. En basiti iaşe olayı bize senelerce Çanakkale Cephesi Yemek Listesi diye gösterdikleri liste dışında kitap geçen yiyecekler çok ilginç. (Papara,fasulye,pilav,iri üzüm hoşafı,etli nohut) İbrahim Naci rütbeli bir subaydır. Bu yemekleri sadece subaylar değil askerinde yediğinden bahsediyor. Bunun haricinde o bir genç delikanlı ve aşık İstanbul'da Ihlamur semtinde arkasında bıraktığı ve aklına her geldiğinde çok kötü olduğunu yazdığı sevdiğinden bahsediyor devamlı. Cepheye doğru giderken gördüğü taze şehit mezarlarını gördükçe içinde fırtınalar kopuyor. Bende böyle mi olacağım yoksa sevdiklerime kavuşacak mıyım ? sorularını soruyor kendine. Ve son gün yazdığı hatıra ardından şehit düşmesi ve sayfalara devam eden komutanın onun hakkında yazdıkları ve en sonunda ordu imamının tamamladığı gibi önce İbrahim Naci arkasından da komutanı şehit olmuşlardır. Ruhları şad olsun. Bugünleri, o günlerde canını sakınmayanlara borçluyuz.
Ve son olarak bu kitabın yayına hazırlanmasında emeği geçen Dr.Lokman Erdemir ve Seyit Ahmet Sılay'a da teşekkürü borç bilmeliyiz.

Kitaptan 8 Alıntı

"Âh Çanakkale!.. Vatanın hürriyeti, din-i mübîn-i İslâm’ın izzeti uğruna toprağında binlerce şühedanın ebediyet uykusunda yattığı Çanakkale!.."

Allahaısmarladık, İbrahim NaciAllahaısmarladık, İbrahim Naci
Burak CAN 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Naci!.. Sen ve emsalin ölmediniz,bir iki kazma darbesiyle oyulmuş bir çukura gömülmediniz;siz büyük Türklüğün,Müslümanlığın sinesinde hürmet ve saygıyla yaşayacaksınız!

Allahaısmarladık, İbrahim Naci (Sayfa 136 - Yeditepe)Allahaısmarladık, İbrahim Naci (Sayfa 136 - Yeditepe)

"Savaşlar… İnsanoğlunun var olduğu günden beri ölümleri, gözyaşlarını, yok olan hayalleri beraberinde getiren, tarihin kanla boyanmış sayfaları…"

Allahaısmarladık, İbrahim NaciAllahaısmarladık, İbrahim Naci