Allah'ın Askerleri

7,7/10  (22 Oy) · 
72 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.078 gösterim
Yaşar Kemal İstanbul'un çeşitli semtlerinde çocuklar arasında dolaşarak onların hikayelerini anlatır. Küçük yaştaki bu çocuklar, sokaklarda yatıp kalkıyor olmalarına, kimsesizliklerine, hor görülmelerine, açlığa rağmen hala hayatta, hala insan kalmışlardır. Allahın Askerleriyle yapılan röportaj zengin bir dille hüzünlü bir hikayeye dönüşür.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789750807343
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Allah'ın Askerleri, bir röportaj olarak sokak çocukları üzerine yapılmış en güzel edebi örneklerden biridir. Florya düzlüğünde kuş tutan çocuklar, sur diplerinin yaramaz müdavimleri; Yaşar Kemal'in betimleyici diliyle çok yakınınıza gelecek, gerçek hayatta onları arayacaksınız. Okumanızı öneririm...

Şeyma Öztürk 
 27 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Ne çok kullanırız 'sokak çocuğu' tabirini. Bu tabiri her kullanışımız bir öteleme, dışlama, yabancı addetme anlamı hissettirir muhatabımıza. Halbuki çocuğun ayrımı mı olur? Belirli talihsizlikler yüzünden sokaklarda yaşamak zorunda kalmış, anne-babasını kaybetmiş, çoğu kötü niyetli insanlar tarafından istismar edilen zavallı çocuklar...

Yaşar Kemal eserinde bu çocuklarla tanıştırıyor bizleri. Teker teker her birinin hikâyesine ortak oluyoruz. Kimi zaman çocuklar anlattıkları yaşam öykülerine yalanlar serpiştiriyor fakat yazarımız bunu anlamasına rağmen kızmıyor onlara. Bizlere İstanbul'un ara sokaklarında kaybolup gitmiş pek çok çocuğun manzarasını resmediyor.

Öncelikle üvey anne zulmünden bıkmış, kendini sokakların kollarına terk etmiş, bir kız çocuğu olarak erkeklerin tacizlerine maruz kalan ve karnını doyurmak için çoğu zaman hırsızlık yapan Zilo'yu tanıyoruz. Ardından annesi ve babasının boşanması üzerine bir süre yurtta kalıp, sonrasında hayatına sokaklarda devam eden misket tutkunu Oğuz çıkıyor karşımıza. Oğuz dediysek gerçek adı sanmayın. Yaşar Kemal muhabbet ettiği her çocuğa onların da isteği doğrultusunda isimler vermiş, Oğuz da bunlardan biri. Oğuz'un paylaştıklarını okurken sokaklarda da yaşasa bir çocuğun her zaman çocukluğunu yaşamaya ne kadar ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Zira Oğuz'un oyuncak tutkusuna dair anlattıkları bunu fazlasıyla hissettiriyor okuyucuya.

Zilo ve Oğuz'dan sonra bir de balon satarak karnını doyurmaya çalışan ve hangi müşterinin kaç tane balon satın alacağını tahmin edecek kadar ustalaşmış Kadir var sevgili okurlar. Kadir diğer çocuklara nazaran biraz daha şanslı. Zira onun başını sokacak bir evi ve sığınacak bir ailesi var. Eve götürdüğü ekmek sayesinde el üstünde tutulan ve bundan büyük memnuniyet duyan Kadir'in hikâyesini okurken sürpriz ve hazin bir son çıkıyor karşımıza.

Kitabın ismine ilham olan ve kendi gibilere 'Allah'ın askerleri' diyen Kaya'ya gelelim. Lokanta işleten bir adamın yanında çırak olarak çalışıyor Kaya. Ustasına da duacı fakat hayatta olmaz dediğimiz her şey oluyor malumunuz. İşte Kaya'nın da hikâyesinin finali bizleri şaşkınlığa uğratıyor.

Daha bitmedi, sırada tam bir 'sokak çocuğu' olan, arkadaşlığı her şeyin üstünde tutan, gözüpek Metin var. Metin'in kendisiyle aynı hayatı paylaşan çok sevdiği iki de dostu var; Selim ve Ali. Sürekli denizin dibinden öteberi toplayıp, bunları zula yapan ve satan üç genç. Bunların yanı sıra hem eğlenmek için hem de karınlarını doyurmak için kuş avlayan Orhan, Süleyman, Zeki, Muammer ve Sait var sahnede. Son olarak da hikâyesiyle beni en fazla etkileyen çalışkan Muhterem... Öyle güzel bir çocuk ki Muhterem; hani etrafımızda herkesin derdine koşan, insanlara faydalı olmak adına kendini paralayan yorulmak nedir bilmeyen insanlar görürüz ya, işte Muhterem onlardan biri. Sanki kendisinin az derdi varmış ve sokaklarda aç, açıkta gezen o değilmiş gibi yüzü her zaman gülen Muhterem...

Sokaklarda hayatlarını idame ettirmeye çalışan farklı yaş gruplarındaki çocuklarla bizzat konuşarak, dertleşerek kaleme almış eserini Yaşar Kemal. En önemlisi onların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmeyi amaçlamış eserinde. Yeri geldiğinde onların derdine derman olmaya çalışmış, yeri geldiğinde iki gün göremeyince köşe bucak onları aramış. Çukurova'nın bağrından kopup gelen klasik Yaşar Kemal kitaplarından sanmayın bu eseri. Anlatım tarzı açısından sürükleyici bir eser olmasa da tabir yerindeyse bir fanusun içinde yaşayan bizlere fazlasıyla yabancı olan yaşamları göstermek konusunda kaliteli bir kitap. Umarım bir gün her çocuğun sıcacık bir yuvaya, ona değer veren anne-babaya sahip olduğu bir sabaha uyanırız.

handan sarıcaoglu 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Yaşar kemal 'in kalemiyle tanışmak bu kitapla nasip oldu iyiki de olmuş. Yaşar Kemal bu kitabında sokaktaki yan kesici, hırsız bunun gibi türlü türlü kötü iş gören sokak çocuğu diye tabir ettiğimiz cocuklarla röportaj yapmaktadır. Her hikayede ayrı bir karaktere, hüzne acıklı bir hayat hikayesine şahit oluyoruz. Okudukça gerçekten böyle çocuklar var ve onlar için hiç bişe yapamıyoruz diye düşündürüyor. Onları kaderlerine terk ediyoruz çoğu zaman belkide korkuyoruz böyle çocuklardan. Ben tanık olduğum bu hayatlarda bir kez daha acıyı hissettim ama benim düşüncemin aksine onlar içlerinde bi yerlerde mutlular sanki başlarına gelen o kadar kötü olaya gönül rızasıyla razı gelmişler yada gelmek zorunda bırakılmışlar. Hepsinde yine de bir umut, bir yerden yakaliyorlar hayatı. Ben bu çocukları sevdim sizde biran önce tanismalisinz bu çocuklarla ve hiç bekletmeden okumalisiniz bu kitabı.

Halil Yavuz KAYA 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaşar Kemal bu kitabı ile, toplumsal yaralarımızdan biri olan evden kaçmış, sokakları mekan edinmiş, viraneliklerin, köprü altlarının, bin bir çirkinliğin, kötülüğün, kangrene dönmüş toplumsal bir yaranın kucak açtığı; kimsesiz yurtsuz, çocukların sosyal analizini yapmış. Kitap röportaj şeklinde gerçekleştirilmiş. Ancak Büyük yazar ustalığını her bir röportajı hikayeleştirerek bir kez daha göstermiş. Alıştığımız Kemal Yaşar anlatımlarını zaman zaman bulsak da, beklentisi klasik Yaşar Kemal olanlar için biraz sıkıcı gelebilir.. İtiraf edeyim bana biraz geldi...
İyi okumalar dileğimle...

ilker Görkem 
21 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Büyük insan Yaşar Kemal sokakta yaşayan kimsesiz çocuklarla arkadaşlık kuruyor ve bunu bizlerle paylaşıyor. Onları görmek, onlarla konuşmak için yollar arşınlıyor, onlarla yemek yiyor, küfür ediyor, sigara içiyor... Dışarıdan görüneni değil de içlerinde olanları gün yüzüne çıkarıyor. Önyargı duvarlarına balyozla yıkan bir çalışma bu... Ellerine yüreğine sağlık büyük ozanın...
Bazı bölümlerde ana öykünün yanında bir çok yan öykülere yer vermesi dikkat dağıtsa da, gözler buğulu buğulu okutuyor eserini Yaşar Kemal...

Erdem Gül 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

▪️ Yaşar Kemal'in kimsesiz sokak çocukları ile yaptığı röportajlarını betimleyerek hikayeleştirdiği, sekiz adet hikayeden oluşan kitabı.. Çocuklarla röportaj yapabilmek için günlerce, yağmurda, soğuk havada onlarla beraber olmuş, dünyalarını öyle güzel anlatmış ki zaman zaman yüreğiniz sızlayacak...

Azam 
08 Şub 23:54 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Yaşar Kemal'in "Allah'ın Askarleri" adlı bu kitabında İstanbul'da bulunan sokak çocukları ile yaptığı röportajları okudum. Yine okuduğum betimlelerle o çocukların yaşadıklarını yuregimde hissettim. Kimi zaman hüzünlendim, ama daha çok düşünmeye sevk etti. Akıcı bir dile sahip bu kitabı okuyacak okurlara şimdiden keyifli okumalar dilerim. :)

Kitaptan 30 Alıntı

Şeyma Öztürk 
 27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Doyan insan hiç hırsızlık yapar mı, belkim de yapar ama onlara benim aklım ermez. Karnı doyup da hırsızlık yapanlar, onlar başka. Çocukların karnı doyunca hırsızlık yapmazlar. O hırsızlık yapanlar var ya, onlar zengin oğullarıdır, aç kalmadan hırsızlik yapanlar. Onların ahlakı bozulmuş."

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Deniz büyüktür, Allah'tan sonra en büyük denizdir. Onda, onun içinde hazineler vardır. Sevdiği adamın kısmetini getirir gözünün önüne serer. Çok kişiyi zengin eyledi deniz. Allah'tan sonra yalnız deniz zengin, hem de büyüktür. Bir şey dileyeceksen, Allah'tan sonra denizden dileyeceksin."

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 151 - Yapı Kredi Yayınları)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 151 - Yapı Kredi Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

-En çok hangi yemeği seviyorsun?
-Hepsiniiiii...
-En çok, isteyip de yiyemediğin.?
-Kuru fasulye, pilav, yoğurt, En çok Allah ne verirse onu seviyorum.

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 48)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 48)
Halil Yavuz KAYA 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Sen saf adamsın be amca," diyor. "Bu kadar saflıkla bu dünyada ne yapacaksın? " diyor.

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 33)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 33)
Halil Yavuz KAYA 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsandan her şey beklenir, iyilik de kötülük de, değil mi?

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 69)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 69)
Şeyma Öztürk 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Şu insan yüzü andan ana, koşuldan koşula ne de çabuk değişiyor."

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 133 - Yapı Kredi Yayınları)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 133 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Kız olmak zor, zor bu hayatta. Kız olmak her yerde zor."

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 55 - Yapı Kredi Yayınları)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 55 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Bir evi vardı ya... Bir evi olması bir insanın çok iyidir. Bir evi olması, sırtını dayayacak bir çınarı olması demektir bir insanın."

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 207 - Yapı Kredi Yayınları)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 207 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Zilo huylanmaz, varsın baksın, erkektir bakar. Elini gözünü bağlayacak değilsin ki, varsın o da erkektir, öyle nasibini alsın."

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 22 - Yapı Kredi Yayınları)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 22 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Bir tane değil ki böylesi adamlar, otururlar merdivenlere sabahtan akşamlara dek, bakarlar, iç geçirirler. Erkektirler geçirsinler, baksınlar ama, sataşmasınlar değil mi, herkes bu dünyada hür değil mi?"

Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları)Allah'ın Askerleri, Yaşar Kemal (Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları)
3 /