Allahın Askerleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.430
Gösterim
Adı:
Allahın Askerleri
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807343
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Allahın Askerleri
Allahın Askerleri
Allahın Askerleri
Allahın Askerleri
Yaşar Kemal İstanbul'un çeşitli semtlerinde çocuklar arasında dolaşarak onların hikayelerini anlatır. Küçük yaştaki bu çocuklar, sokaklarda yatıp kalkıyor olmalarına, kimsesizliklerine, hor görülmelerine, açlığa rağmen hala hayatta, hala insan kalmışlardır. Allahın Askerleriyle yapılan röportaj zengin bir dille hüzünlü bir hikayeye dönüşür.
223 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
BU ÇOCUKLARI SOKAĞA KİM BIRAKTI?

Metinler, edebi metinler ve öğretici metinler olarak gruplandırılır. Edebi metinler kurmacadır ve yazar kurduğu dünyada okuyucuyu yaşatmak ister. Öğretici metinler ise gerçek hayatla örtüşen, nesnel anlatımlı, amacı açıklamak ve öğretmek olan metinlerdir.
.........................
Allah’ın Askerleri bir röportajdır yani öğretici metindir. ( Halk arasında soru- cevap yoluyla oluşan sohbete yanlış olarak röportaj denmektedir.)
Keyifli bir serüven değildi benimki, adını duyduğum andan itibaren merak ettiğim bir eserdi.
...................
Yaşar Kemal İstanbul’daki sokak çocuklarıyla aynı bankta, aynı yıkıntıda, aynı deniz kıyısında geceler ve günler boyunca zaman geçirmiş ve onlarla arkadaş olmaya çalışmış , başarmıştır da.
Amacı neden evlerinde değil sokaktalar, bunu öğrenmek ve insanlarla paylaşmaktır.
....................
Her birinin ayrı hikayesi vardır; eserdeki çocukların isimleri de gerçek değildir, Yaşar Kemal onlara yeniden isim vermiş hatta bazıları kendi isimlerini kendi vermiştir.
..................
Sokak çocuklarını kimsesiz sanırdım ama öyle değilmiş. Anneleri, babaları, kardeşleri var, bir evleri de ama o evlere istenmiyorlar; istenseler bile bu kez çocuklar istemiyor.
Evden kaçan, yurtlarda büyüyen, hırsızlık yapan, kuytularda yaşayan, açlıkla ve soğukla savaşan çocukların kaderlerini okurken yıprandığımı hissettim.
.................
Dili savruk ve özensizdi çünkü Yaşar Kemal cümleleri değildi cümleler.
Çocukların bozuk, tekrarlarla dolu, argo ve küfürlü sözleri hiç değiştirilmeden verilmiş.
En son sayfadaki fotoğrafta çocukların ayakları ve gölgeleri kimliği gizlemek üzere örtük verilmiş.

Dipnot: Sokak çocukları insanların kendilerinden korktuğunu biliyor ve bu yüzden saldırgan davranabiliyorlar.
Ve tıpkı diğer çocuklar gibi oyuncakları seviyorlar, üşüyorlar, korkuyorlar...
223 syf.
·5 günde·9/10
Allah'ın Askerleri, bir röportaj olarak sokak çocukları üzerine yapılmış en güzel edebi örneklerden biridir. Florya düzlüğünde kuş tutan çocuklar, sur diplerinin yaramaz müdavimleri; Yaşar Kemal'in betimleyici diliyle çok yakınınıza gelecek, gerçek hayatta onları arayacaksınız. Okumanızı öneririm...
223 syf.
·9 günde·7/10
Ne çok kullanırız 'sokak çocuğu' tabirini. Bu tabiri her kullanışımız bir öteleme, dışlama, yabancı addetme anlamı hissettirir muhatabımıza. Halbuki çocuğun ayrımı mı olur? Belirli talihsizlikler yüzünden sokaklarda yaşamak zorunda kalmış, anne-babasını kaybetmiş, çoğu kötü niyetli insanlar tarafından istismar edilen zavallı çocuklar...

Yaşar Kemal eserinde bu çocuklarla tanıştırıyor bizleri. Teker teker her birinin hikâyesine ortak oluyoruz. Kimi zaman çocuklar anlattıkları yaşam öykülerine yalanlar serpiştiriyor fakat yazarımız bunu anlamasına rağmen kızmıyor onlara. Bizlere İstanbul'un ara sokaklarında kaybolup gitmiş pek çok çocuğun manzarasını resmediyor.

Öncelikle üvey anne zulmünden bıkmış, kendini sokakların kollarına terk etmiş, bir kız çocuğu olarak erkeklerin tacizlerine maruz kalan ve karnını doyurmak için çoğu zaman hırsızlık yapan Zilo'yu tanıyoruz. Ardından annesi ve babasının boşanması üzerine bir süre yurtta kalıp, sonrasında hayatına sokaklarda devam eden misket tutkunu Oğuz çıkıyor karşımıza. Oğuz dediysek gerçek adı sanmayın. Yaşar Kemal muhabbet ettiği her çocuğa onların da isteği doğrultusunda isimler vermiş, Oğuz da bunlardan biri. Oğuz'un paylaştıklarını okurken sokaklarda da yaşasa bir çocuğun her zaman çocukluğunu yaşamaya ne kadar ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Zira Oğuz'un oyuncak tutkusuna dair anlattıkları bunu fazlasıyla hissettiriyor okuyucuya.

Zilo ve Oğuz'dan sonra bir de balon satarak karnını doyurmaya çalışan ve hangi müşterinin kaç tane balon satın alacağını tahmin edecek kadar ustalaşmış Kadir var sevgili okurlar. Kadir diğer çocuklara nazaran biraz daha şanslı. Zira onun başını sokacak bir evi ve sığınacak bir ailesi var. Eve götürdüğü ekmek sayesinde el üstünde tutulan ve bundan büyük memnuniyet duyan Kadir'in hikâyesini okurken sürpriz ve hazin bir son çıkıyor karşımıza.

Kitabın ismine ilham olan ve kendi gibilere 'Allah'ın askerleri' diyen Kaya'ya gelelim. Lokanta işleten bir adamın yanında çırak olarak çalışıyor Kaya. Ustasına da duacı fakat hayatta olmaz dediğimiz her şey oluyor malumunuz. İşte Kaya'nın da hikâyesinin finali bizleri şaşkınlığa uğratıyor.

Daha bitmedi, sırada tam bir 'sokak çocuğu' olan, arkadaşlığı her şeyin üstünde tutan, gözüpek Metin var. Metin'in kendisiyle aynı hayatı paylaşan çok sevdiği iki de dostu var; Selim ve Ali. Sürekli denizin dibinden öteberi toplayıp, bunları zula yapan ve satan üç genç. Bunların yanı sıra hem eğlenmek için hem de karınlarını doyurmak için kuş avlayan Orhan, Süleyman, Zeki, Muammer ve Sait var sahnede. Son olarak da hikâyesiyle beni en fazla etkileyen çalışkan Muhterem... Öyle güzel bir çocuk ki Muhterem; hani etrafımızda herkesin derdine koşan, insanlara faydalı olmak adına kendini paralayan yorulmak nedir bilmeyen insanlar görürüz ya, işte Muhterem onlardan biri. Sanki kendisinin az derdi varmış ve sokaklarda aç, açıkta gezen o değilmiş gibi yüzü her zaman gülen Muhterem...

Sokaklarda hayatlarını idame ettirmeye çalışan farklı yaş gruplarındaki çocuklarla bizzat konuşarak, dertleşerek kaleme almış eserini Yaşar Kemal. En önemlisi onların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmeyi amaçlamış eserinde. Yeri geldiğinde onların derdine derman olmaya çalışmış, yeri geldiğinde iki gün göremeyince köşe bucak onları aramış. Çukurova'nın bağrından kopup gelen klasik Yaşar Kemal kitaplarından sanmayın bu eseri. Anlatım tarzı açısından sürükleyici bir eser olmasa da tabir yerindeyse bir fanusun içinde yaşayan bizlere fazlasıyla yabancı olan yaşamları göstermek konusunda kaliteli bir kitap. Umarım bir gün her çocuğun sıcacık bir yuvaya, ona değer veren anne-babaya sahip olduğu bir sabaha uyanırız.
223 syf.
·5 günde·7/10
Yaşar kemal 'in kalemiyle tanışmak bu kitapla nasip oldu iyiki de olmuş. Yaşar Kemal bu kitabında sokaktaki yan kesici, hırsız bunun gibi türlü türlü kötü iş gören sokak çocuğu diye tabir ettiğimiz cocuklarla röportaj yapmaktadır. Her hikayede ayrı bir karaktere, hüzne acıklı bir hayat hikayesine şahit oluyoruz. Okudukça gerçekten böyle çocuklar var ve onlar için hiç bişe yapamıyoruz diye düşündürüyor. Onları kaderlerine terk ediyoruz çoğu zaman belkide korkuyoruz böyle çocuklardan. Ben tanık olduğum bu hayatlarda bir kez daha acıyı hissettim ama benim düşüncemin aksine onlar içlerinde bi yerlerde mutlular sanki başlarına gelen o kadar kötü olaya gönül rızasıyla razı gelmişler yada gelmek zorunda bırakılmışlar. Hepsinde yine de bir umut, bir yerden yakaliyorlar hayatı. Ben bu çocukları sevdim sizde biran önce tanismalisinz bu çocuklarla ve hiç bekletmeden okumalisiniz bu kitabı.
223 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Büyük insan Yaşar Kemal sokakta yaşayan kimsesiz çocuklarla arkadaşlık kuruyor ve bunu bizlerle paylaşıyor. Onları görmek, onlarla konuşmak için yollar arşınlıyor, onlarla yemek yiyor, küfür ediyor, sigara içiyor... Dışarıdan görüneni değil de içlerinde olanları gün yüzüne çıkarıyor. Önyargı duvarlarını balyozla yıkan bir çalışma bu... Ellerine yüreğine sağlık büyük ozanın...
Bazı bölümlerde ana öykünün yanında bir çok yan öykülere yer vermesi dikkat dağıtsa da, gözler buğulu buğulu okutuyor eserini Yaşar Kemal...
223 syf.
·3 günde·7/10
Yaşar Kemal,1978 de sokak çocukları ile yaptığı röportajları bir araya getirip bu kitabı oluşturmuş.Aslına bakılınca 40 sene geçse de değişen bir şey yok sokaklara terkedilen çocuklarımızda.
223 syf.
·Beğendi·7/10
Yaşar Kemal bu kitabı ile, toplumsal yaralarımızdan biri olan evden kaçmış, sokakları mekan edinmiş, viraneliklerin, köprü altlarının, bin bir çirkinliğin, kötülüğün, kangrene dönmüş toplumsal bir yaranın kucak açtığı; kimsesiz yurtsuz, çocukların sosyal analizini yapmış. Kitap röportaj şeklinde gerçekleştirilmiş. Ancak Büyük yazar ustalığını her bir röportajı hikayeleştirerek bir kez daha göstermiş. Alıştığımız Kemal Yaşar anlatımlarını zaman zaman bulsak da, beklentisi klasik Yaşar Kemal olanlar için biraz sıkıcı gelebilir.. İtiraf edeyim bana biraz geldi...
İyi okumalar dileğimle...
223 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
▪️ Yaşar Kemal'in kimsesiz sokak çocukları ile yaptığı röportajlarını betimleyerek hikayeleştirdiği, sekiz adet hikayeden oluşan kitabı.. Çocuklarla röportaj yapabilmek için günlerce, yağmurda, soğuk havada onlarla beraber olmuş, dünyalarını öyle güzel anlatmış ki zaman zaman yüreğiniz sızlayacak...
239 syf.
·8 günde
Söyleşi-Röportaj tarzında okuduğum ilk kitap ama hikaye gibi geldi bana. Çünkü Yaşar Kemal çocuklarla yaptığı söyleşiyi soru cevap şeklinde değil daha ziyade hikayeleştirerek yazmış. Peki kim bu çocuklar, kimsesiz çocuklar, yalnız çocuklar.. Polyanacılık yapmadan gerçekleri gördüğü gibi duyduğu gibi aktarmış yazar. Bu çocukların hepsi suçsuz değil aralarındaki çoğu hırsız mesela ama hukukta da olan bir şey vardır, yargılanan çocuklara, suç işleyen çocuklara şüpheli, sanık demeyiz, suça sürüklenen çocuk deriz. Çünkü bu çocukları suç işlemeye iten, yalnızlığa, kimsesizliğe, çaresizliğe iten biziz. 21. yüzyıldayız hala nasıl sokak çocukları olur anlamıyorum, hani sosyal devlet hani vicdanlı halk.. Yazık çok yazık okurken çokça duygulandığım üzüldüğüm bir kitap oldu.
223 syf.
·4 günde·7/10
İstanbul’un çeşitli semtlerinde çocuklar arasında dolaşarak onların hikayesini dinleyen Yaşar Kemal olduğu gibi o hikayeleri bize aktarıyor.
Hepimizin uzaktan gördüğü sokak çocuklarının iç dünyasına gidiyoruz.
Neden oradalar?
Başlarına ne geldi?
Ailesi yok mu?
Ne yiyor?
Nerede yatıyor?

Bedeninde kalp taşıyan herkes bir sokak çocuğu gördüğünde aklına böyle sorular gelir. Bu kitapta o soruların cevabını alabilirsiniz. Hikayelerini okurken onlarla üşüyebilir, onlarla mutsuz olabilir onlarla mutlu olabilirsiniz tabi mutluluk olursa oda!

Kitabın dili sade edebi bir eser beklentiniz olmasın çünkü Yaşar Kemal çocukların ağzından dökülen kelimeleri olduğu gibi aktarmış. Bu da kitaba gerçeklik katmış haliyle ama biraz sıkıcı tabi sürekli tekrarlamalar oluyor.
Kitabı sürekli bıraksam mı yarıda diye düşünmedim değil biraz sıktı çünkü ama devam ettim.


Benim bu kitabı okumama vesile olan Sevgili https://1000kitap.com/NaziMurat çok teşekkür ederim. Hediyesi için çok müteşekkirim.
“En çok sevdiğin, yemek istediğin, boyuna yemek istediğin yemek ne?”
- “Yemek”
“En çok hangi yemeği seviyorsun?”
- “Hepsiniiiiii...”
“En çok isteyipte yiyemediğin?”
- “Kuru fasulye, pilav, yoğurt....En çok, Allah ne verirse onu seviyorum.”
Yaşar Kemal
Sayfa 49 - Yapı Kredi Yayınları
... Hiç kimseden şimdiye kadar böylesine güzel bir şey duymadım... Bir insan belki bir ömürde, bir özlemini, acısını, tutkusunu söylerken böylesine güzel anlatabiliyordu bir şeyi. Belki insanın, her insanın böyle çoşkulu, mutlu bir anı olabiliyor.
İnsanoğlu arkadaşlığın kıymetini bilmiş olsaydı, insanoğlu böyle eşek olur da birbirini yer miydi, (...)
Yaşar Kemal
Sayfa 135 - Yapı Kredi Yayınları
"Doyan insan hiç hırsızlık yapar mı, belkim de yapar ama onlara benim aklım ermez. Karnı doyup da hırsızlık yapanlar, onlar başka. Çocukların karnı doyunca hırsızlık yapmazlar. O hırsızlık yapanlar var ya, onlar zengin oğullarıdır, aç kalmadan hırsızlik yapanlar. Onların ahlakı bozulmuş."
Yaşar Kemal
Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Allahın Askerleri
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
223
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807343
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Allahın Askerleri
Allahın Askerleri
Allahın Askerleri
Allahın Askerleri
Yaşar Kemal İstanbul'un çeşitli semtlerinde çocuklar arasında dolaşarak onların hikayelerini anlatır. Küçük yaştaki bu çocuklar, sokaklarda yatıp kalkıyor olmalarına, kimsesizliklerine, hor görülmelerine, açlığa rağmen hala hayatta, hala insan kalmışlardır. Allahın Askerleriyle yapılan röportaj zengin bir dille hüzünlü bir hikayeye dönüşür.

Kitabı okuyanlar 200 okur

  • Reader
  • Yalnızokur
  • Merve İlhan
  • Rojj
  • Evren Çıldır
  • Haci Ziya Şeker
  • Satı Erpak Vural
  • auu
  • Rana
  • deniz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%9.5
18-24 Yaş
%14.3
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.3
Erkek
%54.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.5 (27)
9
%13.5 (10)
8
%23 (17)
7
%13.5 (10)
6
%2.7 (2)
5
%4.1 (3)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.4 (1)