Allah'ın Piyonları

5,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
697 gösterim
"Işığım yok benim ve pencerem, duvarlarımı yıktım, özgür bir ölüye dönmeden"


Bir piyon devleti uğruna neleri feda eder? Peki ya bir gazeteci, özel haber için neleri göze alır? Eylem Tok, toplumsal gerçekçi yeni romanıyla karşımızda. İnsanın hissettiği acıları okura aracısız aktarmadaki ustalığıyla tanınan Tok bu kez kalemiyle, unutulmuş semtlerin üstü çizilmiş gençlerini konuşturuyor. Hırpalanmış, hor görülmüş, kökünden koparılmış insanların "yırtmak" için neler yapabileceğini gözler önüne seriyor.
Gündemin sürekli değiştiği ve dudak uçuklatan türden haberleri dahi kanıksar hale gelen Türkiye, yine benzeri ancak filmlerde gerçekleşebilecek bir kurguyla koltuklarına kilitlenecek.


Yoksunluğun ve değersizliğin kol gezdiği İstanbul'un "en tehlikeli" mahallesi... Suç, şiddet ve uyuşturucu girdabının ortasında çocukluk arkadaşı üç bitirim delikanlı... Peşpeşe işlenen ve devletin parmağı olduğundan şüphelenilen 9 seri cinayet... Akıllara durgunluk veren bir olay örgüsü... Ve çaresizlik örgüsünün ölüm sessizliğiyle atılan ilmekleri: Gizli servisin maşa tetikçileri, ideolojik piyonlar, inancını kaybeden dindarlar, sansasyon peşinde koşan gazeteciler, ezildikçe erkekleşen erkekler...


Babadağlı Yusuf, Deli Hamza ve Taykurt... Vücutlarını birbirine siper edebilecek kadar harbi bu üç canciğer makûs yazgılarını değiştirmek istediler! Ama bilmiyorlardı ki kader cilvelidir. Bazen ağlarını öyle örer ki, birbiri için ölebilecek insanlar birbirlerini öldürebilirler.
Herkes kendini sorgulayacak ve doğruyu bulma uğraşına girecek, lakin doğru tektir, o da gerçektir! Kendinizle yüzleşme zamanı!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786054994496
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 12 Alıntı

Çiğdem Aksoy Kahraman 
27 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Saygı olduğu sürece sevgi olmasa bile yürür ilişkiler ama saygılı bir ilişki sevgiyle devam ediyorsa insan onu kaybetmek istemez. Çünkü ikisinin bir arada çalışması insan beyniyle kalbinin çalışmasından çok daha zordur. Saygı beyinle, sevgi kalple oluyor, aslında ikiside birbirine bağlı, beyinsiz bir insanın sevmesi nasıl mümkün değilse kalpsiz bir insanın da sevmesi öyle mümkün değil. Zaten kalpsiz insan, yani kalp durduğunda beyin de ölüyor. Kalp her şey kısacası. Beyin ölse bile kalp attığı sürece insan ölmüş sayılmıyor.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 349)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 349)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sen iyi ol, karşındaki senin iyi olduğunu bilmesin, sen öldürme, bırak kötü bilen, seni kötülüğüyle öldürsün. Sana bahşedilecek bir hayat daha var bu dünyadan sonra, önemli olan iyi olup orada yaşayabilmek.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 35)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 35)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan derin ve karanlık bir kuyu gibidir,
dibine insen de, göremezsin karanlıktan.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 13)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 13)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir hayalin olsun Yusuf bey, muhakkak bir hayalin olsun. Yoksa şu bastığın ottan hiçbir farkın olmaz, ot gibi yaşamaktansa bir şeylerin içinde olup erken ölmek daha onurluca. İnsanlara bir şeyler bırakabilmek için, hep hayal ediyorum ve artık gördüm ki ben, aslında kendim için değil, insanlar için yaşıyorum. Düşünmeden yaşamayı isterdim. Cahil kalmak Allah'ın bir lütfu olmalı, bununla ödüllendirilmedim ben, çünkü düşünmek de Allah'ın bir lütfu, ama inan bana sen cahilliği Allah'ın lütfu sayıyorsun, ben düşünmeyi... Gel gör ki doğru tektir, o da gerçektir, yani Allah insana düşünsün diye beyin verdi.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 202)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 202)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herkes öldüğünde kendi kıyametini yaşar, ölüm başlı başına bir kıyamettir. Dünyanın sonu hep başına döndürür insanı. Kendinden ötesi yoktur, ne yaparsan bu hayatta yaparsın, bundan sonrasının bir önemi yok, cehennemi görmeyen cennetin kıymetini de bilemez.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 138)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 138)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Alevilere olduk olası tüm çevremde dahil hep iğrenç insanlarmış gibi baktık, cenabet ve allahsız olduklarını düşündüğümüzdendi bu, halbuki dinlerine bizden daha düşkün insanlardı ama cahillik işte, kalıplaşmış bir beyin taşırken farklı düşünmenin imkânsızlığı içindeydik.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 232)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 232)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan doğduğunda geleceğini kundağına sarmıyorlar, geleceğini küçük bir altın gibi göğsüne takmıyorlar. Bu ailenin suçu olmalı: Bazen altınla kapatılacak borç için dahi çocuk yaparlar. Tıpkı ailem gibi. Öyleyse sokaktaki çocukların hepsi birer altın!

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 23)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 23)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Düşünmemizi, tartışmamızı, öğrenmemizi, kısacası gözlerimizin açılmasını istemiyorlardı, zira ne kadar kör olur körü körüne bağlanırsak bizi yönetenlere, o kadar prim yapıyorlardı bizim sayemizde.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 69)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 69)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Korkusuz insanların korkak olduğunu, korkak insanların cesur olduğunu ona nasıl anlatabilirdim ki, insan cesur olduğu sürece kendinden bile korkar, bu yaşamın kanunu.

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 183)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 183)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayat işte öyle kahpe ki, kimseye sonsuzluk garantisi vermiyor, o gün öğrendim ki, insan hep ölecekmiş gibi yaşamalı, çünkü nefes almak bir kalbin atışına bağlı, oysa o et parçası durduğunda yoksun hayatta. Bir insanın babasının olmaması, annesinden mahrum kalması nasıl bir acıdır, nasıl insan yalnız başına başarmak zorunda kalır, kime sığınacak, bir derdi olduğunda kim çözecek, yaşadığı güzellikleri kime anlatıp övgü alacak ya da kimi gururlandıracak doğru yaptıklarıyla, bu kadar mı acımasızdı hayat, bu kadar mıydı ilahi adalet, bu mudur alın yazısı, kader bu mu?

Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 51)Allah'ın Piyonları, Eylem Tok (Sayfa 51)
2 /