Allak Bullak

8,9/10  (9 Oy) · 
15 okunma  · 
6 beğeni  · 
813 gösterim
Germain Chazes, okulda öğretmeni tarafından küçümsendiği günden beri, okumaya küsmüş, yıllar boyunca kitaplardan ve kültürden uzak kalmış, annesinin evinden otuz metre ötedeki bir karavanda yaşayan, ellilerinde bir yarı çatlaktır. Her zaman gittiği parkta bir banka oturup güvercinleri seyreder. Günün birinde yanına sessizce ilişen ufak tefek hanımefendiyle güvercinlerden başlayıp kitaplara uzanan, günler boyu devam edecek koyu bir sohbete başlarlar. Yakınlardaki bir huzurevinde ömrünün son demlerini geçirmekte olan bu hanımla Germain'in sohbetleri hiç umulmadık bir yönde gelişerek bu iki insanı da değiştirecektir.

Ünlü yazar Marie-Sabine Roger'nin, kasabanın budalasıyla yılların arasında kurulan garip dostluğu anlattığı neşeli romanı Allak Bullak, Fransa'da yayımlandığında okurlar tarafından büyük ilgi görerek okuma grupları tarafından verilen Cezam Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştı. Ayrıca sinemaya ünlü yönetmen Jean Becker tarafından aktarılmış, başrollerinde Gérard Depardieu ve Gisèle Casadesus oynamıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786054927425
 • Orijinal Adı:
  La Tête En Friche
 • Çeviri:
  Aylin Yengin
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:

Ben bu duygu yüklü , buram buram kitap kokulu kitap için ne söylesem boş...
Kitabı filminden, filmi kitabından güzel.
Hikayenin baş karakteri Germain, sesli kitap okurken ,okulda öğretmeni tarafından azarlanıp,küçümsendiği günden beri , kitaplardan uzak kalmıştır.
Bir gün parkta güvercinlere yem verirken çok şirin , kafasının içi raf raf kitaplarla dolu yaşlı bir hanım teyze ile karşılaşır ve sonra...
Sonrasını kitaptan okuyun ...
Ben çok ama çok sevmiştim.Kitaplığımın en kıymetli kitaplarından biri oldu.
Ve
Allak Bullak benim için artık
unutulmaz bir kitap unutulmaz bir film .
Bu arada filmin Türkçe ismi: Garip Dostluk;)

İsmail Altunbüker 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Cahil bir adamın kültürlü bir adama dönüşmesinin güzel öyküsü keyifle okunabilecek ibretlik bir öykü bir solukta okunuyor okuyan herkese keyifli okumalar dileriz Türkiye ...

Kitaptan 4 Alıntı

Size artık kitaplardan söz edebilirim çünkü okudum,benim gibi eğitimsiz biri için okumanın ne kadar zor olduğunu tahmin bile edemezsiniz.
Okumasını ve harfleri biliyordum, o konuda bir sorunum yoktu. Esas sorun anlamını çözmekteydi. Kitap, gururumu kıstıran bir fare kapanı, kendi halindeyken gayet zararsızmış gibi duran, ikiyüzlü bir nesneydi adeta.

Allak Bullak, Marie-Sabine RogerAllak Bullak, Marie-Sabine Roger
Irem 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Size artık kitaplardan söz edebilirim çünkü okudum.
benim gibi eğitimsiz biri için okumanın ne kadar zor olduğunu tahmin bile edemezsiniz.Birinci kelimeyi okursunuz, anlarsınız, ikinciyi de aynı şekilde ve biraz şansınız varsa üçüncüyü bile.Parmağınızın ucuyla kelimeleri izlemeye devam edersiniz, sekiz , dokuz, on, on iki, öylece noktaya varıncaya kadar gidersiniz. Ama noktaya vardığınızda iş işten geçmiş olur!Çünkü bütün kelimeleri ne kadar bir araya toplamaya çalışsanız da nafile, hepsi darmadağınıktır, tıpkı bir kutunun içine fırlatılmış bir avuç cıvata ile somun gibi. bilgili insanlar için, çok kolaydır oysa. Cıvatayla somunu gerektiği şekilde birbirine vidalamayı bilirler. On beş, hatta yirmi kelime gözlerini korkutmaz, onlara göre bir cümledir sadece.Benim içinse, çok uzun bir süre farklı bir şeydi.Okumasını ve harfleri biliyordum, o konuda bir sorunum yoktu. Esas sorun anlamını çözmekteydi. Kitap, gururumu kıstıran bir fare kapanı, kendi halindeyken gayet zararsızmış gibi duran, ikiyüzlü bir nesneydi adeta.

Mürekkeple kağıttan oluşan bir sorun! Bir duvar, evet. başını vuracağın bir duvar.

Bu yüzden mecbur kalmadıkça okumakta hiçbir yarar göremiyordum, yani vergi tahsilatları, sigorta belgeleri falan dışında.

Allak Bullak, Marie-Sabine Roger (Sayfa 45)Allak Bullak, Marie-Sabine Roger (Sayfa 45)
Irem 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Meslek danışmanına vitraycı olmak istediğimi söylediğimde, bana bunun bir meslek olmadığını söyledi.meslek mi değil, nasıl yani ?! Meslek olduğunu ispatlamak için daha ne gerekiyordu ki? Aksine dünyanın en güzel mesleğiydi bence. Vitraycılık yerine, cam atölyesinde çıraklık yapmamı teklif ettiler. Bardak yapmakla işim olmaz deyip, hepsine okkalı bir küfür savurdum.Yok artık, ateşe dayanıklı kek kalıpları da yapsaydım bari elim değmişken !

Tek bir kelime yüzünden istidadımı rafa kaldırmıştım. Maalesef hiç kimse o gün bana, vitray yapmak için önce cam yapmak gerektiğinden söz etmemişti.

Allak Bullak, Marie-Sabine Roger (Sayfa 52)Allak Bullak, Marie-Sabine Roger (Sayfa 52)