Allen Iverson Efsanesi Yalnızca Güçlüler Ayakta Kalır

8,7/10  (6 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
226 gösterim
Hem spor yıldızı, hem anti kahraman, hem hip-hop ikonu olan Allen Iverson, etrafındaki engellerin üstesinden gelip Amerikan popüler kültürüne dahil olmayı başarmıştır, üstelik hiç ödün vermeden. Philadelphia 76ers takımının 182 santimlik oyun kurucusu, asi dövmeleri ve gangster tarzı örülü saçlarıyla spor dünyasının en tanınan ve en çok tartışılan yıldızlarından biridir. Sixers'ı arka arkaya beş sezon playoff'a taşıyan Allen Iverson'ın kenar mahallelerde geçen sorunlu çocukluğundan NBA süper yıldızlığına uzanan inanılmaz yükselişi, 2001 yılında takımını finale taşıması ve yie o sene kazandığı en değerli oyuncu ödülü ile taçlanmıştır.

Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve özel röportajlarda elde edilen bilgiler içeren ve Iverson'ın yakın çevresinin eşsiz katkılarıyla hazırlanmış olan Yalnızca Güçlüler Ayakta Kalır, yeni efsanesinin arkasında yatan gerçeklerin ilk detaylı incelemesidir.

Bu kitap, tıpkı Iverson gibi, hassas ve tehlikeli noktalar arasında çaba harcamadan geziniyor ve gerçek bir Amerikan efsanesinin arkasındaki gizemi ve insaniyeti ortaya çıkarıyor.

Yalnızca Güçlüler Ayakta Kalır, Allen Iverson'ın basketbol yetenekleri kadar Amerika'daki siyah beyaz ayrımına da değinmektedir. Bu kitapta Iverson, sadece -lakabı gibi- cevap değildir. Larry Platt tarafından yapılan dikkatli çözümleme ile aynı zamanda bir soruyu da temsil etmektedir. Acaba Amerika köklerine sadık kalmak isteyen siyah bir sporcuyu kabullenebilir mi?

"Yalnızca Güçlüler Ayakta Kalır, kültürel ufkumuzda iz bırakmayı başaran en yetenekli ve kışkırtıcı dahilerden birinin büyüleyici bir portresini çiziyor."

-Michael Eric Dyson, Holler If You Her Me: Searching for Tupac Shakur kitabının yazarı-
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789759963224
 • Çeviri:
  Özgür Deva
 • Yayınevi:
  Mavi Ağaç
 • Kitabın Türü:
Mironshoxbek Urinov 
05 Şub 07:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim gibi senelerce basketbol içinde bulunmuş aynı zamanda nba de bulunan bir çok zorluklardan gelme hikayesi olan ve kahramanım olarak gördüğüm o annemin beğendiği jaguarı almak için parkedeyim diyen aynı zamanda aldığı dirsek darbesine rağmen oyundan çıkmamak için dakikalarca kan yutacak kadar bu oyunu seven allen ıverson hayatını okumamak olmazdı.