Alman Gizli Operasyonları ve Türkler

·
Okunma
·
Beğeni
·
111
Gösterim
Adı:
Alman Gizli Operasyonları ve Türkler
Baskı tarihi:
Şubat 2002
Sayfa sayısı:
181
Format:
Karton kapak
ISBN:
97897566182057
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
IQ Kültür Sanat Yayıncılık
"Drang Nach Osten" Doğuya Doğru
Alman Jeopolitik Sloganı
"Doğu birini bekliyor"
Kayzer II. Wilhelm
"Almanya'nın geleceği nerededir?
Doğu'dadır... Türkiye'de Mezopotamya'da... Suriye'de.."
Dr. Paul Rohrbach Alman yayılmacılığının ileri gelen savunucusu
181 syf.
·22 günde
Kitap dört bölümden oluşsa da temelde iki bölümden oluşmakta: I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı. İçerik olarak, Almanların Türklerle ortak ve Türklerden gizli olarak yaptıkları istihbarat çalışmaları anlatılmış (!). İşte sıkıntı burada, anlatılmamış. Birçok kitaptan alıntı yapılmış, yazar Emrullah Tekin kendi fikirlerini de pek katmamış. Bu bir yandan iyi, fakat kitabın çoğu farklı kitaplardan alıntılarla oluşturulmuş. Dipnotlar hep bölümlerin sonunda yer alıyor, yani dört beş sayfalık bir bölümün hepsi alıntı, alıntı olmasa bile alıntı konumunda. Yayınevi hatası mıdır yoksa yazar hatası mıdır bilemiyorum. Ki birçok yazım hatası da vardı kitapta. Ayrıca olaylar belli bir sırayla da anlatılmamış ve bu durum kafa karışıklığına, kitaptan kopmalara da sebebiyet veriyor.

Güzel bulduğum taraflar ise, bazı önemli Alman istihbarat belgelerinin bozulmadan kitap içerisinde verilmesi, kitapta pek öznel yorumun bulunmaması ve bu alanda Türklerin çok kitap yazmaması sonucu kitabın ender olmasıydı.

Bu alanda özel bir çalışma yapmayacaklar için kesinlikle tavsiye etmiyorum, özel bir çalışma yapmayı düşünenlere de ancak başka kaynak bulamazlarsa bu kitaba göz atmalarını öneririm.
8.10.1914- Burada İran ve Afganistan hakkında Türk kaynaklarından işitilen şeylerin ancak yarısı doğruysa vazifemize artık ihtiyaç kalmayacak. Herhalde iki ay kadar gecikmiş bulunuyoruz. Buradaki elçimiz aciz bir eşektir. Enver Paşa ona istediğini yaptırabilir. Yegâne Alman kuvveti Liman von Sanders Paşa'dır. Türkiye Almanya'dan büyük miktarda bir borç alacaktır. Bundan dolayı, Türkiye'nin yakın bir gelecekte harp ilan edeceğine inanmak mümkündür.
Emrullah Tekin
Sayfa 34 - IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 2001
Leibnitz, XIV. Louis'ye şöyle hitap eder: "Hollanda ile savaşmak için, ancak para ve menfaatle yardımcı bulabilirsin fakat Türkiye ile savaşırsan İspanya, İtalyan prensleri ve papa, başlıca yardımcıların olur. Mısır'ın fethine muvaffak olduğun takdirde, deniz hâkimiyeti, Doğu ticareti, Hıristiyanların başkomutanlığı senin elinde olur. Türk saltanatını yıkamasan bile bu şeref sana yeter."

* Türkiye'yi Parçalamak İçin Yüz Plan, T. G. Djuvara
Emrullah Tekin
Sayfa 82 - IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 2001
Azerbaycan üzerinde Osmanlı Devleti ile iyice çatışmaya giren Almanya, Odessa'dan buraya bir tugay sevk ederek, Türklerle savaşı bile göze aldı. Gürcüleri ve Ermenileri de kendi saflarına çekmek için çalışan Almanlar, Suriye'deki Osmanlı kuvvetlerine askerî destek vermeyeceklerini söyleyerek tehdit bile savurdular. Bu sırada, Bakü Osmanlıların eline geçmişti. Azerbaycan Osmanlı Seferî Kuvvetler Komutanı Nuri Paşa, General von Kressenstein tarafından gönderilen bir Alman karargâhının Bakü'ye girmesini engelledi ve Bakü'nün tahkimi için önerilen Alman desteğini reddetti. Almanların Kafkasya'ya tek başına hâkim olma emeli suya düşmüştü; daha ileri gidip Türklerle ciddi bir silahlı çatışmayı göze alamadılar. Fakat, Türklerin Azerbaycan'da kazandıkları başarılar da sürekli olmayacak, bölgedeki güçlükler sebebiyle kazançları bir müddet sonra sıfıra inecektir.

* Türkler ve Almanlar, Süleyman Kocabaş
Emrullah Tekin
Sayfa 63 - IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 2001
Keehler'in ölümünden sonra Padişah, Colmar von der Goltz'u olağanüstü yetkilerle Alman reform grubunun başına getirdi. Bilgili bir asker olmasına rağmen, Alman Genelkurmayı'nda pek sevilmeyen Goltz, bu görevi kabul etti.

Goltz'un çalışması Türkiye'de önemli engellerle karşılaştı. Yabancı bir uzmana ne kadar yüksek rütbe ve ünvanlar verilse de güven tam değildi. Bununla beraber Goltz özellikle genç subayların eğitiminde etkin rol oynadı. 12 yıllık ilk çalışma döneminde, harbiye mektebinde ders kitabı olarak okunmak üzere, 4000 sayfadan fazla Türkçe broşür ve ders kitabı yayınladı. Özellikle eğitim gören genç subaylar ve subay adaylarını etkilemeyi bildiğinden, bu gruplarda Alman hayranlığı yarattı. Kasım 1895'de Almanya'ya dönene kadar kontratı üç kere uzatıldı. Von der Goltz Paşa 1908 Devrimi'nden sonra tekrar çağrılacaktır.
Emrullah Tekin
Sayfa 102 - IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 2001
... Heidelberg Üniversitesi'nden mezun olan Dr. Preusser sömürge ülkeleri hastalıklarıyla ilgili önemli incelemeler yapmıştı, ama, gerçek başarısı başka alandaydı. Kut'ül Amare'deki İngiliz yenilgisinden sonra Mezopotamya'da çılgınca bir cesaret isteyen işler çevirmiş, baskınlar yaparak erzak konvoylarını ele geçirmiş, hareket hâlindeki birliklerin arasına, İngiliz irtibat subayı üniforması giyerek karışmış, onları sonunda yok olacakları tuzaklara düşürmüştü. Filistin'de Avusturyalı bir general kılığına bürünerek birlikleri denetlemiş, onlara emirler vermiş, sonunda Türklerin arasına karışmıştı.

Preusser bütün bunları yaparken hiç heyecanlanmıyor, kılı bile kıpırdamıyordu. Türk müttefikleri ona "Bedevî" diyorlardı. İngiliz hatlarını ziyaret ediyor, şehir halkını ve askerleri sorguya çekiyordu. İngilizler onun, Kâhire'deki genel karargâhlarını üç kez denetlediklerini duydukları zaman deliye döndüler. Bölgesel dilleri ana dili gibi konuşuyor, Arap çevrelerinin göreneklerini biliyor, sırtındaki göçebe kıyafetiyle Türklere karşı ayaklanmış olan Arap kabileleri içine hiç korkmadan sokulabiliyordu. Eşsiz bir aktör, seçkin bir milis komutanı, usta bir casustu.

* Dünya Casusluk Tarihi, Ariel Yayınları
Emrullah Tekin
Sayfa 16 - IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 2001
Şurasını söyleyeyim ki savaş çıktığı takdirde Almanya, Rusya'nın Asya'da askerî harekâta girişmesine karşı koymamalıdır. Zira bu suretle Avrupa'da daha ziyade hareket serbestliğine sahip olabiliriz (16 Ekim 1889 tarihli Goltz Paşa'nın mektubundan).
Emrullah Tekin
Sayfa 98 - IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 2001
Askerî kanat tarafından ustaca sevk ve idare edilen bir siyasî istihbarat servisi (Teşkilât-ı Mahsusa), ta Orta Asya'ya kadar kol salmıştı; fakat bu daha çok özel bir Türk işi olarak telakki ediliyordu. Elde edilen bilgi ve sonuçlar Alman istihbarat servisinden gizli tutuluyordu.

* Gizli Kuvvetler/W. Nikolay
Emrullah Tekin
Sayfa 126 - IQ Kültür Sanat Yayıncılık, 2001

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alman Gizli Operasyonları ve Türkler
Baskı tarihi:
Şubat 2002
Sayfa sayısı:
181
Format:
Karton kapak
ISBN:
97897566182057
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
IQ Kültür Sanat Yayıncılık
"Drang Nach Osten" Doğuya Doğru
Alman Jeopolitik Sloganı
"Doğu birini bekliyor"
Kayzer II. Wilhelm
"Almanya'nın geleceği nerededir?
Doğu'dadır... Türkiye'de Mezopotamya'da... Suriye'de.."
Dr. Paul Rohrbach Alman yayılmacılığının ileri gelen savunucusu

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Mert

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%100 (1)
3
%0
2
%0
1
%0