Alman İdeolojisi

8,7/10  (10 Oy) · 
37 okunma  · 
10 beğeni  · 
862 gösterim
Şu zamana kadar insanlar kendileri hakkında sürekli yanlış fikirlere kapılmışlar, ne oldukları ve ne olacakları konusunda doğru kararlar verememişlerdir. İlişkilerini Tanrı’nın söylediklerine, normal insanın nasıl olması gerektiğine dair fikirlere vb. dayanarak yürütmüşlerdir. Kendi beyinlerinin ürünleri onları yaratan beyinlerin üzerine çıkana kadar yükselmiştir. Yaratıcılar kendi yarattıklarının önünde diz çökmüşlerdir. O halde onları egemenliği altında ezildikleri kuruntulardan, fikirlerden, doğmalardan ve hayali varlıklardan kurtaralım. Bu fikirlere karşı baş kaldıralım. Birisi bu yanılsamaları yok edip yerine insanın özüne uygun düşünceler koyalım, bir başkası ise insana yanılsamalara karşı eleştirisel bir tutum almayı öğretelim, bir üçüncüsü ise bu yanılsamaları nasıl kafalarından atabileceğini insana öğretelim diyor ve hepsi bugünkü gerçekliğin bu şekilde çökertilebileceğini düşünüyor.

Bu masum ve çocuksu düşler. Genç Hegelciler’in bugünküfelsefelerinin temelini oluşturur. Bu felsefe Alman kamuoyu tarafından sadece korkuyla karışık bir saygıyla balkımakla kalmaz, bu felsefi kahramanlar tarafından da bu cani fikirlerin dünyaya devrimci bir tehlikeyi getireceği inancıyla ikna edici bir ses tonuyla duyurulmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  6055465919
 • Yayınevi:
  Alter Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitapta Karl Marx'ın, Max Stirner'in Biricik ve Mülkiyeti kitabından sonra yaşadığı felsefi buhran net şekilde gözlemlenir. Salt-Birey'in varoluşunu savunan, Birey'in topluma karşı hatta kendinden başka hiçbir şeye karşı hiçbir sorumluluğu olmadığını, toplum ve toplumsal olan her şeyin Birey'e dayatma olduğunu belirten Stirner'in etkisinde bocalayan Marx, bu kitabında Stirner'e de yer vererek Toplum karşısında Birey'i bir hiç konumuna getirerek, sadece çalışma ve üretme odaklı canlı bir mekanizma yaratmaya çalışarak, insanın ne olduğunu ise ürettiği şeylerin belirlediğini belirterek insanı makineleştiren Marx, Salt-Birey'i Toplumla yok etmeye çalışarak buhrandan kurtulmaya bocalar.

Arda Çolakoğlu 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap aslında marksizmin özünü kavramamız için çok önemli bir eserdir.Kitapta genel anlamda materyalist felsefeden,sınıflardan,mülkiyet biçimlerinden bahsedilir.Aynı zamanda Marx bu eserinde Feuerbach gibi alman filozoflarını idealist ve soyut düşüncelerinden dolayı eleştirmiştir.

Tarihsel Maddeci 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın tamamı farklı bir yayınevinden yayınlandı. Onun okunması daha tamamlayıcı olacaktır. Materyalizm konusunda boşta kaldığı düşünülen bilgiler yeni yayında tamamlanmış durumda.

murat yıldırım 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Marx dönemi Alman tarih anlayışına Marx ve Engels'ten sistemli bir eleştiri.