Alman Vakıfları Bergama Dosyası

8,7/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
660 gösterim
Aralık 2002'de "faili meşhul" bir cinayete kurban giden değerli araştırmacı, Cumhuriyet Tarihçisi Dr. Necip Hablemitoğlu bu kitabında Alman Vakıflarının Türkiye'deki faaliyetlerine, yapısına ve bağlantılarına mercek tutuyor. Bu vakıfları Bergama'da altın madeni işletilmesinin önüne geçmeye iten dinamikleri inceliyor. Söz konusu vakıflarla işbirliği yapan Türk aydınlarının tutumunu eleştiriyor ve bu kişilerin eylemlerinin ne tür amaçlara hizmet ettiğini gözler önüne seriyor. Sivil Toplum Kuruluşlarının ve bireylerin Avrupa kökenli kurum ve kuruluşlarla olan ilişkilerinin ne tür riskler içerebileceği konusunda kamuoyunu aydınlatıyor, düşündürüyor...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  294
 • ISBN:
  9789756461709
 • Yayınevi:
  Pozitif Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Özmısırlı 
04 Eyl 23:51 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 5/10 puan

Alman vakıflarının Türkiye'deki faaliyetlerine ışık tutan kitapta yazılanlar beni hiç şaşırtmadı. Vakıf görüntüsü altında işleyen bu kurumların niyetlerini anlamak açısından okunmasını tavsiye ediyorum.

BEDRİ ÖZTÜRK 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Görünen ile arkasında olup biteni irdelememizi sağlayan bir kitap. Her ne kadar katiller bulunamamış yada çokta araştırılmamış olsa da, bu kitapla ilgisi ne kadardır bilmesek te kitabın yazıldığı ve Hablemitoğlu'nun katledildiği tarih sonrasında bahsetmiş olduğu altın üretiminde ciddi bir artışı istatistiklerde görebiliyoruz.

Metin Yılmaz 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap, ne yazık ki Hablemitoğlu'nun hayatına mal oldu! Bu kitap okunmadan, ülkemizde Almanların çevirdiği dolaplar asla anlaşılamaz. (Allah rahmet eylesin)

Serdar Poirot 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir araştırma eseri daha. Türkiye'deki Alman vakıflarının ülkemiz aleyhinde gerçekleştirdiği etnik ve dini ayrım faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler veren bir kitap. Bu NGO'ların ülkemizdeki bazı gafil vakıflarla işbirliği yapması ve bölücü faaliyetlerini anlatan bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.