Alpagut Budun (Beklenmedik Keşif 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
458
Gösterim
Adı:
Alpagut Budun
Alt başlık:
Beklenmedik Keşif 1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059069434
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Uyanış Yayınevi
Serinin ilk kitabı olan, soluksuz takip edeceğiniz bir maceraya hazır olun.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nde, nihayete erdirdiği soruşturmalar sebebiyle başarısından söz ettiren, özverili, rütbesiz ancak iş zekâsı ve kabiliyeti yüksek bir polis memurunun, atandığı bir cinayet soruşturmasında başından geçen ilginç olaylar silsilesine şahit olacaksınız. Hikâyenin akışına kendinizi kaptıracak ve hiç bitmesini istemeyeceksiniz. Hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkan tarihi nitelikteki ilginç gelişmeler, sizi hayrete düşürecek. Büyük değişimlerin yaşanacağı bir dönemin hemen arifesinde gerçekleşen bu cinayet soruşturması, aslında ne anlama geliyordu, hep beraber tanık olacaksınız.

"Tarih, bilinmeyenlerle dolu esrarengiz bir kitaptır. O halde bu kitabı çok geç kalmadan önce mutlaka okumalıyız!"
Sosyal medyadaki edebiyat gruplarında gördüğümde, ilgimi çekmişti. Yazarın ilk kitabı, ufak tefek anlatım hataları var ama bu durum, kitabın akıcılığından bir şey kaybettirmemiş. Konusuna gelince; Polis memuru Hakan, faili meçhul bir cinayeti çözmek amacıyla özel görevle Kastamonu' ya gelir. Yaptığı araştırmalar sonucunda Türk tarihi ile ilgili çok önemli bilgilere ulaşır. Beğenerek okuduğum bir kitap oldu ama çok heyecanlı bir yerde bitti. Keşke serinin tüm kitapları eş zamanlı olarak baskıya girip, satışa sunulsaydı.
Bu kitap, gruplarda paylaşıldıkça açıkçası ismi çok ilgimi çekmişti. Acaba nedir bu Alpagat Budun diye düşünmüştüm. Ve merakımı da bu güzel kitabı okuyunca gidermiş oldum. Yanılıyor muyum bilemem ama kitabın yazarının gerçek bir polis olduğunu düşünüyorum. Sanki yine gerçek bir dava dosyası ele alınmış gibi geldi. Eğer böyle değilse bravo demek lazim o derece gerçekçi bir kurgu ve gerçek bir polis gözüyle yazilmis hissi verdi bana. Resmen kitabı bir solukta okudum. Dava nasil sonuçlanacak, işin ucu kime dokunacak baya bir merak ettim açıkçası. Yazarin ilk kitabi oldugunu saniyorum. Anlatim konusunda acemilik göze carpsa da neden bilmem ama o doğal anlatim tarzi benim hosuma gitti, cok samimi buldum ifadelerini. Şahsına munhasir bir anlatim tarzi vardi.
Kisaca kurgusuna deginecek olursam, Hakan istanbul Emniyeti Cinayet Büro'da çalışan rütbesiz bir polis memurudur. İşini titizlikle ve severek yapmaktadir fakat bunun yaninda biraz psikolojik sorunlari da olan biridir. Bu sorun da işi konusundaki takintisindan kaynaklanmaktadir. Bir ortakla calismayi sevmedigi icin yanina verilen ortaklari yedi sülalesine kadar arastiran bir yapisi vardir. Bu takıntısı cinayet davalarinda çok işine yaramakta ve ele aldığı bütün davaları sonuçlandirmaktadir. Bu özelliği yüzünden Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafindan çözülemeyen bir cinayet soruşturmasını yürütmesi icin görevlendirme yoluyla Kastamonu'ya gonderilir ve asıl hikaye bundan sonra başlar. Daha fazla spolier vermeyecegim çünkü Hakan'in agzindan bu sirlarla dolu davayi onunla birlikte çözmeye calismaktan daha çok keyif alacaksiniz. Farkli bir anlatim ve farklı bir kurgu okumak isteyenleye tavsiye ederim.
Konusu oldukça ilginç bir eser. Göktürkler ile ilgili araştırmalar ve verilen bilgilerin çoğunu ilk kez bu eser de okudum...

Polisiye bir kitap olan eser, vasıfsız bir memurun cinayet davalarında ki başarılarını konu alırken, olayın arkasındaki gerçeklerin titizlikle araştırılması ile son buluyor ve bir sonraki kitabı merak ile beklememizi sağlıyor...

Bir cinayeti araştırmak için Kastamonu'ya zorunlu göreve giden Hakan, yalnız çalışmayı seven, meraklı, takıntılı kişiliği ile son derece araştırmacı bir polis memurudur.
Zekası ile çözemeyeceği cinayet olmadığından adı kadar emindir. Kastamonu emniyet amirliğine geldiğinde araştıracağı cinayetin dosyasında hiç ipucu olmaması ve olayda görevli olan memurların ifadelerini okuduğunda, şaşırmakla beraber herkese şüphe ile yaklaşması gerektiğini kişiliği gereği öngörüyor...

Olay basit bir cinayet gibi görünse de yazar ilerleyen sayfalarda kurguyu o kadar güzel bağlıyor ki, hiç beklemediğiniz bir yöne ve tahmin etmeyeceğiniz bir topluluğa kadar ilerliyor...

Herkes şüpheli konumda. Hakan ise zorunlu olarak yardımcısı olarak atanan Yusuf ile olmayan delilleri araştırırken, geçmiş yılların dosyalarına nasıl ulaşacağının da hesabını yaparak, kendini hiç tahmin etmediği bir davanın içinde buluyor...

Görünen ve görmek istenilenin arasında ki farkı yazar öyle yalın bir kurgu ile anlatmış ki, kitabın devamının nasıl ilerleyeceği hakkında ki meraktan başka bir şey bırakmamış...

Bir ilk kitap olmasına rağmen, kurguyu, ilerleyişi ve yazarın yazım dilini çok beğendim. Polisiye seven okurlara tavsiye ederim...
Biraz polisiye biraz araştırma biraz tarihi gizem katarak kaleme almaya çalıştığım kitabımın ilk serisidir. Ruh tahlillerinden öte olayın kurgusuna daha çok önem vererek yazdığım kitabımda baş karakter olarak Polis Memuru Hakan'ı kullandım. Bir cinayetin nasıl meydana geldiğinden çok ne için hangi sebep için meydana geldiğini tecrübe etmek ve bir olayın bize göründüğü şekliyle mi husule geldiğini yoksa görünenin haricinde başka bir şekilde mi meydana geldiğini anlatmaya çalıştım. Neticede olay meydana geldiği sırada cereyan eden olayın şahidi değilseniz, yalnızca elinizdeki delil, iz ve emarelerden yola çıkacak bir tahmincisiniz. Ben yazarken keyif aldım sizlerde okurken keyif alırsanız bu benim mesut ve bahtiyar olmam için yeterli bir neden olacaktır. İlginç bir konusunun olduğunu düşündüğüm kitabımı tavsiye ederim.
İlk okuduğum polisiye romanı Alpagut Budun, sade ve akıcı dili ile bir sonraki olayı merak ettirecek nitelikte ve guzellikte idi. Polisiye tarzı sevmediğimi sanıyorken bu kitap sayesinde sevdiğimi anladım. Ama yine de polisiye tarzının her zaman okuyacağım bir tür olacağını zannetmiyorum :) Ayrıca Alpagut Budun'un devamını da merakla bekliyorum. Polisiye sever ya da sevmek isteyenlere tavsiyemdir :)
Yazardan okuduğum ilk kitaptı ama bu seri devam ettikçe son kitap da olmayacak. Kitabı açınca uzuuuuun paragraflar gözümü yorup beni ne kadar korkutmuş olsa da korktuğum başıma gelmedi. Hiç sıkılmadan tabiri caizse bir solukta okudum. Polisiye olması tabi ki okuma isteğimi artırdı. İlk yarıya kadar yazarın notunda bahsettiği tarihin nerede olduğunu sordum kendime. Derken çok ilginç bir şekilde çıkıverdi o tarih karşıma. Kitap da en olmadık yerde bitiverdi. Kalakaldım öyle...umarım devamı için çok beklemek zorunda kalmayız zira en heyecanlı yerinde beklemeye geçtik.
Yazım hatası olmaması ayrı bir tat bıraktı damağımda. Yazarın yolu açık okuru bol olsun,yeni kitap en kısa sürede gelsin kitapla kalın
İşinde başarılı olan Hakan komiser, çözülemeyen bir cinayet soruşturmasında Kastamonuya göreve gönderilir.
Basit gibi görünen soruşturmanın arkasından çok ilginç bilgiler ortaya çıkacaktır.
Bu roman da herkes şüpheli okurken kestirmek pek mümkün değil.
Tarihi nitelikte ki ilginç olaylar sizi hayrete düşürecek.
Tarih, bilinmeyenlerle dolu esrarengiz bir kitaptır. O halde bu kitabı çok geç kalmadan önce mutlaka okumalısınız...
Kitap daha yazım aşamasında iken word halini inceleme fırsatım olmuştu. Daha o zamanlardan demiştim güzel ve farklı bir kitap diye. Şimdi kitap olarak elime gelmesi beni çok mutlu etti.
.
.
.
Öncelikle Alpagut Budun acaba ne diyerekten başladım okumaya. Benim yaptığım araştırmada Alpagut, kurt soylu, kutsal savaşçı demekmiş. Budun ise ulus demekmiş. Kitapta da zaten yazar açıklamış sonlara doğru.
.
.
.
Istanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nde çalışan Hakan, Kastamonu'daki çözümlenemeyen bir olayı açıklığa kavuşturmak üzere oraya gider. Hakan, olayları açıklığa kavuşturmaktan ziyade ilk olarak ekibinde olan kişileri araştıran bir karakter. Yusuf onun çalışma arkadaşı ve beraber çalışacaklar. Olay cinayet soruşturması iken birden tarihi nitelik taşıyan bulgular ortaya çıkıyor.
.
.
.
Soluk soluğa okunan polisiye tarih karışımı bir kitap. Sonlara doğru aslında daha da bir merak uyandırıyor. Kitabın seri olması benim açımdan kötü oldu desem yeridir. Çünkü yazar en can alıcı yerde bitirmiş. Şimdi bekle dur devamını. Kendimce bir son düşünüyorum kitap için.
.
.
.
Olumsuz yönde pek bir eleştirim yok gibi. Gözüme ilişen ufaktan birkaç kelime tekrarı oldu. O da nazar boncuğu olsun diyorum ve serinin devamı çabuk çıksın ya da word hali varsa bana yollansin hemen diyerekten yorumu bitiriyorum.
#kitapyorumu
#HakanYusufYılmaz
#AlpagutBudun
#Uyanışyayınevi
Bitti ...
Polisiye türü olan bir kitabın sonuna geldim. Başlarda biraz sıkıcı geldi ama okudukça sevdim . Elimden bırakamadım merak ederek okudum her sayfasını . Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen gayet güzel, yazım hataları da yok , kurgusu da süper . Biraz da tarih karışımı olmuş ve bu okuyucuyu daha da meraklandırıyor .
Yazarın emeğine sağlık.


İstanbul da Cinayet Bürosu 'unda görev yapan Hakan , işinde son derece iyi ve özverili çalışıyor . Görevlendirilmek üzere Kastamonu ya gidiyor . Orda bir cinayet için soruşturma yapan ordaki ekip soruşturmayı sollandırmış fazla üzerinde durulmamış . Hakan , ve ortağı Yusuf beraber ekip oluyorlar . Hakan , Yusuf için bazı endişeleri oluyor. Hal ve hareketlerinden dolayı ve kapanan soruşturmayı tekrar açıyor bu Yusuf 'u tedirgin ediyor . Hakan, araştırma esnasında bahçede ki gizli bölmeyi görüyor ve içerde bilmediği dilde bir kitap buluyor . Göktürk alfabesiyle yazılmış bir kitap tabi onu da araştırıyor çevirini yapabilecek birisini araştırıyor .....
Devamı kitapta
Şüphelendiği kişi Yusuf mu ?
O kitapta neler yazıyor ?
Tüm cevaplar bu kitapta
#kitapalıntı
Karıncaların hüküm sürdüğü bir dünyada etkin olmak istiyorsanız , ordunuzu karıncalardan değil , karıncayiyenlerden oluşturun .
Hakan Yusuf Yılmaz / Alpagut Budun
Uyanış yayınevinden yine harika bir roman okudum. Polisiye-macera romanı severlerin bayılarak okuyacağı bir kitap olmuş. Yazarın ilk kitabı olduğunu da göz önüne alırsak gayet başarılı buldum. Konuya kısacık değinirsek; cinayet şube polisi Hakan'ın Kastamonu'da gerceklesen bir cinayet olayını çözmek üzere görevlendirilip bölgeye gönderilmesi ile başlayan olaylar bizi alıp binlerce yillik tarihi bir sırra ortak ediyor. Kurgu bu anlamda kesinlikle çok iyiydi. Karakterler de olması gerektiği gibi yerli yerine oturtulmuş ve hepsi görevlerini cok iyi yapmış. Sonu tahmin edilemeyen, şok edici bir finalle kitabın kapağını kapattığınız an "bu nasıl bir son,sonra ne olmuş, devamında ne var" sorularıyla baş başa kalıyorsunuz. Kesinlikle ikinci kitap bir an önce çıkmalı, maceranın devamını okumak için sabırsızlanıyorum çünkü
Her kurumda olduğu gibi, yattığı yerden hiç bir çaba sarf etmeden maaşını alip, yan gelip yatmak isteyen o kadar çok insan vardi ki.
"Bir suçun failini tespit etmek mi zordur, yoksa fail olarak düşündüğümüz bir kişinin masum olduğuna inanmak mı?"
Hakan Yusuf Yılmaz
Sayfa 7 - Uyanış Yayınevi
"Karıncaların hüküm sürdüğü bir dünyada yaşamak istiyorsanız, ordunuzu karıncalardan değil, karıncayiyenlerden oluşturun."
Hakan Yusuf Yılmaz
Sayfa 58 - Uyanış Yayınevi
"Hiçbir şey anlamıyorum. Ben size ne yaptım ki? Beni neden böyle bir işin içine soktunuz ben kendi isteğimle gelmedim ki buraya. Madem araştırılmasını istemediğiniz bir cinayet soruşturmasıydı bu o zaman neden benim görevlendirilmemi istediniz?"
Hakan Yusuf Yılmaz
Sayfa 128 - Uyanış Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alpagut Budun
Alt başlık:
Beklenmedik Keşif 1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059069434
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Uyanış Yayınevi
Serinin ilk kitabı olan, soluksuz takip edeceğiniz bir maceraya hazır olun.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nde, nihayete erdirdiği soruşturmalar sebebiyle başarısından söz ettiren, özverili, rütbesiz ancak iş zekâsı ve kabiliyeti yüksek bir polis memurunun, atandığı bir cinayet soruşturmasında başından geçen ilginç olaylar silsilesine şahit olacaksınız. Hikâyenin akışına kendinizi kaptıracak ve hiç bitmesini istemeyeceksiniz. Hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkan tarihi nitelikteki ilginç gelişmeler, sizi hayrete düşürecek. Büyük değişimlerin yaşanacağı bir dönemin hemen arifesinde gerçekleşen bu cinayet soruşturması, aslında ne anlama geliyordu, hep beraber tanık olacaksınız.

"Tarih, bilinmeyenlerle dolu esrarengiz bir kitaptır. O halde bu kitabı çok geç kalmadan önce mutlaka okumalıyız!"

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • Hilalin Gölgesindeki Adam
  • pınar bayrak
  • Adem YEŞİL
  • Asuman Özay
  • KÜBRA ARIKAN
  • F.Betül Uzuntarla
  • Sevim kırmacı
  • Nurhan Işkın
  • Yeliz Kaynakcioglu
  • Gonca Çiftçioğulları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (2)
9
%30 (3)
8
%30 (3)
7
%20 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0