Alternatif Hadis Metodolojisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
34
Gösterim
Adı:
Alternatif Hadis Metodolojisi
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Otto
Bu kitap, Müslümanları yakından ilgilendiren varoluşsal bir mesele üzerindeki görüş be eleştirileri paylaşmak amacıyla kaleme alınmıştır.
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
İslam düşüncesiyle ilgili her alanda bugün yapılanlar, ileriye doğru atılmış adımlardır; ancak bu adımlar, hiçbir zaman durmamalı veya yerinde saymamalı, her yüzyılda Müslüman ilim adamları ve münevverler, daima ileriye doğru yeni adımlar atmalıdır. Aksi takdirde ne hâllere düşebileceğimizi görmek için ister tarihe, ister tarihin bir uzantısı olarak günümüze bakın, size yeterli dersi verecektir.
Birtakım rivayetlerin eleştirilmesini 'küfür-iman' alanına çekmek, son derece yanlış ve tehlikelidir. Bilakis aynı hadisi bazıları gerekçelerini beyan ederek kabul, bazıları da gerekçelerini beyan ederek reddedebilir ve her iki tarafın bu durumda söyleyebileceği tek söz, "Bana göre sen hata ediyorsun," olabilir, yoksa birbirlerinin din ve imanına ilişmek Müslümanın şiarı olamaz.
Hiçbir yenilik teşebbüsünün sorumluluğu, İslam düşüncesinin problemleri karşısında vurdumduymaz bir tavır sergileme sorumsuzluğunun vebalinden daha büyük olamaz. Kaldı ki, hata yapmak istemeyen, büyük ihtimalle, hayatta hiçbir şey yapamayacaktır.
Yahudilik ve Hıristiyanlıkta olduğu gibi, İslam geleneğinde de, kaynağından çıkan her suyun akarken kirlenmesi gibi, orijinal İslami öğretinin de bir tür kirlenmeye maruz kaldığı tarihen sabittir.
Asrımızda ulema dediğimiz zevata, nazar-ı dikkatle bakılır ve bu hadîs-i şerîfin meali dahi düşünülüb hatırlanır ise, adı geçen ulemaya aktarıcı, anlatıcı veya tarihçi diyebiliriz, âlim diyemeyiz; çünkü, "Filan böyle demiş"ten başka bir sermayeye mâlik değillerdir. Pek çoklarıyla görüştüm ve en meşhurlarıyla dostluk kurdum, onların içinde, "Ben de böyle diyorum, mesleğim (yolum) da şudur," diyen görmedim. Bunları nasıl uyarmalı ki canım ! Maksâd-ı seniyye-i Muhammediyye bildiğiniz gibi değil ! Yürüdüğünüz yolla onun hiç münasebeti yok. Açık açık dudakları oynatarak, salavat-ı şerîfe sözünü çok söylemek hüner değildir. Çünkü ucunda cisimle, malla, canla bir fedâkarlık yok. Sadece dudak oynatmakla kazanılacak sevabın neticesi olan hazır cennete kim olsa gitmez ! Salavat-ı şerîfeyi kavlen çok tekrarladığımız gibi, fiilen de yapmalıyız.
Zira haksız yere bir kazanç veya servet elde edenlere karşı, "Nereden buldun?" sorusunun sorulmasını içtenlikle tasvip edenlerin; aynı soruyu, maddeden daha önemli olduğunu söyledikleri dinin kaynaklarından olan hadis konusunda, "Nereden bildin?" şeklinde tekrarlamaları gerekmez miydi?
Arkamızda bıraktığımız on dört yüzyıldan ve yaşanmış bunca acı tarihî tecrübelerden sonra, artık hâlâ şu veya bu ırkın, şu veya bu dilin fazileti veya üstünlüğünden dem vurarak, İslam dünyasında tefrika ve hizipçilik tohumlarını yeşertmeye devam etmenin anlamsızlığını anlamış olmamız gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alternatif Hadis Metodolojisi
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Otto
Bu kitap, Müslümanları yakından ilgilendiren varoluşsal bir mesele üzerindeki görüş be eleştirileri paylaşmak amacıyla kaleme alınmıştır.

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • Sadık ahmed
  • Yusuf Yargıcı
  • Eda
  • Fatma Zehra SELVİ
  • e
  • Hüseyin Cantürk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (2)
9
%33.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0