·
Okunma
·
Beğeni
·
1.486
Gösterim
Adı:
Altın Böcek
Baskı tarihi:
19 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750748301
Orijinal adı:
The Gold Bug
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Altın Böcek
Altın Böcek
Altın Böcek
Altın Böcek
Altın Böcek
EDGAR ALLAN POE, 1809’da Boston’da doğdu. Henüz bebekken yetim kaldığından onu yanlarına alan John ve Frances Allan çifti tarafından yetiştirildi. John Allan’la para konusunda sürekli anlaşmazlıklar yaşayan Poe, 1827’de orduya yazıldı. Aynı yıl ilk kitabı Tamerlane and Other Poems’i (Tamerlane ve Diğer Şiirler) isimsiz olarak yayımlandı. 1831’de ordudan atıldı. Bunu izleyen yıllarda düzyazıya yoğunlaştı ve yaşamını yalnızca yazarak kazanmaya çalıştı. Southern Literary Messenger, Burton’s Gentleman’s Magazine, Graham’s Magazine gibi dergilerde yardımcı editör olarak çalıştı, Broadway Journal’ın önce editörü, daha sonra sahibi oldu. Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü 1838’de ve Tales of the Grotesque and Arabesque (Grotesk ve Arabesk Öyküler) adlı iki ciltlik derleme ise ertesi yıl yayımlandı. Fakat Poe’nun adını asıl yaygınlaştıran, 1845’te yayımlanan “Kuzgun” şiiri oldu. 1835’te, o sırada on üç yaşında olan kuzeni Virginia Clemm’le gizlice evlendi. Virginia’nın 1847’de veremden ölmesinin ardından Poe kendini daha da fazla içkiye verdi. 1849’da, bilinmeyen bir sebepten öldü.
48 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Orhan Pamuk'tan "Kara Kitap"ı okuyanlarınız varsa orada Galip'in, kaybolan karısı Rüya ve yine bir anda kayıplara karışan Rüya'nın kardeşi Celal'i bulmak için Celal'in evine gizlice girip onun daha önceden yazmış olduğu köşe yazıları ile onların yerlerini tesbit etmek niyetiyle şifreleri, ipuçlarını çözmeye çalıştığını hatırlarsınız. İşte Kara Kitap'tan tam o bölümü okuduğum sırada geldi "Altın Böcek" kitabının da içinde bulunduğu kitap siparişim. Gelen kitaplara şöyle bi gözattıktan sonra "Kara Kitap"ı okumaya devam ediyordum ki Orhan Pamuk bi ara Galip'in bu ipucu arayışını "Altın Böcek"teki kurguya benzetmiş. Dedim ki 'bu ne güzel bir rastlantı'
.
.
Hemen "Altın Böcek" kitabını aldım elime ve bir solukta okuyuverdim. Ama o nasıl güzel bir kurgu, nasıl etkileyici bir zeka ürünü. Nefis. Zaten kitap 48 sayfa ve sizde uyandırdığı o merak duygunuzla birlikte sanki 10 sayfalık bir öykü okuyormuşsunuz gibi hemen okunup bitiveriyor. Bir hazine avı aslında kitabımızın konusu ama semboller, çıkarımlar, bağlantılar öyle ince ince yedirilmiş ki öyküye, sadece hazinenin peşinden gitmiyorsunuz Poe'nun zekasına da hayran kalıyorsunuz. Kitap bittiğinde ise damakta tat bırakan bir lezzet duyumsatıyor okura. Her yaşın ve her okurun severek okuyabileceği güzel bir öykü
48 syf.
·1 günde·8/10 puan
Puanım 4/5 (%79/100)

Sembollerle dolu güzel bir kitaptı. Hikayeyi anlatan kişi kitabın ana karakteri olan William Legrand'ın bir arkadaşı. Kitap isminden de anlaşıldığı gibi altın bir böceğin bulunması ve bir gizem üzerinden gidiyor. Kurgu olarak ilgi çekiciydi ve sonunu da beğendim. Fakat beni asıl etkileyen şey semboller oldu. Kölenin isminin Jüpiter (Yunan mitolojisinde Zeus) olması bana ironik geldi. Bulunan böceğin altın renginde olması ve özellikle bokböceği olması önemliydi. Mısır mitolojisinde bokböceği kafasına sahip olan tanrı Khepri güneşin doğuşunu, şansı ve hayatı temsil ediyor. Böceğin altın rengi (yani güneş renginde), türünün bokböceği olması ve son olarak da Legrand'a şans getirmesi veya başka bir deyişle yeni bir hayat getirmesi de hoş bir detaydı. Ayrıca bir yerde de Legrand'ın böceğe "scaraboeus caput hominis" yani insan kafalı bokböceği adını vermesi de ironikti (Khepri'nin bunun tam tersi olması; bokböceği kafalı insan). Bu bağlantıları yapabildiğim için kitabı daha da çok sevdim ama her ne kadar sonunda Legrand açıklasa da kodu nasıl çözdüğü biraz yetersiz geldi. Genel olarak kolay okunabilen ve oldukça ilginç bir kitap, tavsiye ediyorum.
48 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
An itibariyle lacivert klasikler serisine başlamış bulunmaktayım. Kitap kısa fakat kurgusu muhteşem. İlk defa Edgar Allan Poe okuyorum. İngiliz edebiyatı dersinden adını sıklıkla duyduğum bir yazardı. Kitap şifrelerle dolu güzel bir kitap. Özellikle Legrand’ın şifreyi çözdüğü kısma bayıldım, o nasıl bir zeka! Kahve içerken bitirebileceğiniz sıkmayan, konusu değişik bir kitap. Şiddetle tavsiye edilir! :)
166 syf.
·Puan vermedi
Sürükleyici insanda merak uyandıran çok güzel bir öykü.. edgar allen poe nun okuduğum ilk öyküsü çok eski bir basımdan okumama rağmen çok hoşuma gitti.
48 syf.
·Puan vermedi
Şu öykünün roman olmasını ne kadar isterdim. Kısacık bir öykü, kısacık bir kitapta son sürat hızla ilerliyor. Define avcılığı, korsanlar, şifreli mesajlar ve Sherlockvari bir çözüm.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
Diger Poe eserlerine gore zayif buldugum bir eser.
Adada yasiyan bir adamin böcek tarafindan isirilmasiyla basliyor. Hazine arayisi pesinde geciyor, bazi sifrelerin cozumuyle heyecan katilmak istenmis. Ama pek sevemedim.
120 syf.
·Puan vermedi
İkinci hikayenin bitmemesi çok üzücü ancak oldukça sürükleyici ve çok net betimlemelere sahip. Bu arada kitapta can sıkacak kadar çok imla hatası var. Yayınevlerinin hızlı basarak kazanç arttırmak için bu kadar hataya göz yumması hiç hoş değil.
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazarların ruh halleri beni her zaman fazlasıyla meraklandıran bir konu olmuştur. Ancak böyle bir yazarın olay örgüsüyle ilk defa karşılaşıyorum. Bir böcek ancak bu kadar betimlenerek ve giz dolu bir sır ile anlatılabilirdi. Şaşkınlık içerisinde okuduğum bir kitap oldu diyebilirim. Yazmak her zaman erdemliktir. Sözün bittiği yer.
48 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
tanrım bu nasıl bir kurgu, bu nasıl bir kitap...

merhabalar sevgili arkadaşlarım;
belki de bu türden çok kitap okumadığım için bu kitabı çok sevdim. açıkçası şunu itiraf etmek istiyorum ki kurgusal olarak ALTIN BÖCEK'ten güzel bir kitap okumadım.
bir kere william Legrand'ın zekasına hayran kaldım. Aaa yanlış söyledim EDGAR ALLAN POE'nin zekasına hayran kaldım.
tanrımmm, o nasıl bir şifre ve o şifrenin çözüme kavuşması ve şifrenin çözülme aşamaları....
evet kısa bir öykü kitabı olabilir ama bence her övgüyü hak ediyor.
son olarak bu güzel kitabı bize kazandıran CAN YAYINLARINA teşekkür ediyorum.
SEVGİ VE SAYGILARIMLA...
120 syf.
·2 günde·10/10 puan
Gothic edebiyatın ve bilim kurgu’nun babası olan Poe’nun dili her zaman benim için hem zihin açıcı hem de bulanıklaştırıcı olmuştur. En basit öykülerinde bile gerçekten odaklanmak, tam odaklanmak zorunda olduğum tek yazar diyebilirim. Dili basit değil. Anlaşılır olmasına rağmen, zihni yorarak ama keyif vererek ilerleyen bir tarzı var.
Altın böcek, tahminimin ötesinde bir define avı’nı konu alan, ilginç, yer yer heyecanlı ve oldukça gizemli ve merak uyandırıcı. Merakınız diri kaldığı için kitabı hızlıca bitirebiliyorsunuz.
Ana karakter olan Legrand’ın zekası ve araştırmacı kişiliği çok heyecan verici ve çok zekice yazılmış bir kurgunun ürünü. Kitapta benim hoşlanmadığım tek nokta, Legrand’ın yardımcısı -ya da uşağı mı demeliyim bilemiyorum- olan Jüpiter adlı siyahinin konuşma tarzı ve davranışları idi. Tabii, öykünün çok evvel yazıldığını bildiğimden çok dert etmiyorum ancak yakın zamanlarda yazılmış olsaydı, okumayı bırakabilirdim.

Kısa, hızlıca okunabilecek güzel, keyif veren akıcı bir öykü. Kesinlikle tavsiye ederim.
48 syf.
·1 günde·5/10 puan
#okudumbitti Can Yayınlarının Lacivert Klasikler serisinden 2. kitabımı okudum. Edgar Allan Poe' nin daha önce bir kitabını okuyup fazla etkilenmemiştim diğer kitaba göre bu tık iyiydi diyebilirim ama yinede çok sevemedim itiraf etmeliyim, gelelim kitabımızın konusuna Legrand adında bir adada yaşlı yardımcısı ile yaşayan bireydir. Bir böcek ısırması sonucunda maceraya atılır ve kendini hazine aramakla bulur yalnız kendi değil arkadaşını da bu işe sürükler.
.
46 sayfalık, yormayacak türden bir kitap, gün içinde kolaylıkla okunuyor, ama nedense yazara hala ısınmış değilim, sevenlerine tabi ki saygım var.. İyi akşamlar herkese..
48 syf.
·3 günde·6/10 puan
Amazon ve Can Yayınları'nın işbirliğiyle kütüphaneme kazandırma fırsatı bulduğum bu kitap maalesef beni fazla etkileyemedi. Poe pek sevmediğimden olsa gerek diye düşünmekteyim. Göndermelerini basit, öyküsünü yorucu buldum.
Belki hazine avlarını seven okurlar beğenebilir.
"Onu bu yolculuğa iten şey, tuhaf mizacı yüzünden insanlar arasında bulamadığı huzuru, yabaniliğin tam kalbinde aramaktı."
Edgar Allan Poe
Sayfa 44 - Maviçatı Yayınları
İşittiğiniz hiçbir şeye inanmayın ve gördüklerinizin sadece yarısına inanın.
Edgar Allan Poe
Sayfa 59 - Dr.Tarr ve Prof.Fether'in Sistemi
En cesur insanlara bile tesir edebilecek şeyler vardı. Hayatından tamamiyle bezmiş ve yaşamak ile ölmek arasında tereddüt etmeyenlerin dahi endişe edebilecekleri anlar mevcuttur.
Eğitimliydi ve sıra dışı bir zihin gücüne sahipti ancak insanlardan uzak duruyordu ve coşku ile melankoli arasında gidip gelen kötü huylu ruh hallerinden mustaripti.
Edgar Allan Poe
Sayfa 6 - Maviçatı
Bencillikten tamamen uzak ve karşılıksız fedakarlıkta bulunan hayvan sevgisi ile insanın hiç de sağlam temellere dayanmıyan arkadaşlığı çok farklıdır.
Edgar Allan Poe
Sayfa 92 - Kara Kedi
Onu bu yolculuğa iten şey, tuhaf mizacı yüzünden insanlar arasında bulamadığı huzuru yabaniliğin tam kalbinde aramaktı.
Edgar Allan Poe
Sayfa 44 - Maviçatı yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Altın Böcek
Baskı tarihi:
19 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750748301
Orijinal adı:
The Gold Bug
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Altın Böcek
Altın Böcek
Altın Böcek
Altın Böcek
Altın Böcek
EDGAR ALLAN POE, 1809’da Boston’da doğdu. Henüz bebekken yetim kaldığından onu yanlarına alan John ve Frances Allan çifti tarafından yetiştirildi. John Allan’la para konusunda sürekli anlaşmazlıklar yaşayan Poe, 1827’de orduya yazıldı. Aynı yıl ilk kitabı Tamerlane and Other Poems’i (Tamerlane ve Diğer Şiirler) isimsiz olarak yayımlandı. 1831’de ordudan atıldı. Bunu izleyen yıllarda düzyazıya yoğunlaştı ve yaşamını yalnızca yazarak kazanmaya çalıştı. Southern Literary Messenger, Burton’s Gentleman’s Magazine, Graham’s Magazine gibi dergilerde yardımcı editör olarak çalıştı, Broadway Journal’ın önce editörü, daha sonra sahibi oldu. Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü 1838’de ve Tales of the Grotesque and Arabesque (Grotesk ve Arabesk Öyküler) adlı iki ciltlik derleme ise ertesi yıl yayımlandı. Fakat Poe’nun adını asıl yaygınlaştıran, 1845’te yayımlanan “Kuzgun” şiiri oldu. 1835’te, o sırada on üç yaşında olan kuzeni Virginia Clemm’le gizlice evlendi. Virginia’nın 1847’de veremden ölmesinin ardından Poe kendini daha da fazla içkiye verdi. 1849’da, bilinmeyen bir sebepten öldü.

Kitabı okuyanlar 163 okur

  • lili
  • Emrecan Demirci
  • Math
  • Sefa Akgül
  • Yiğit
  • Tuana Barrın
  • Merve GELİR İNAN
  • ‍z
  • Alperen Asker
  • Gizem Filiz Akarsu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.1 (7)
9
%6.9 (4)
8
%13.8 (8)
7
%13.8 (8)
6
%5.2 (3)
5
%1.7 (1)
4
%0
3
%3.4 (2)
2
%0
1
%0